Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Sisteme Fotovoltaice ON-Grid

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
8970 replies to this topic

#2089
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 deloghi, on 02 iulie 2017 - 20:59, said:

Radiatiile depistate din ce in ce mai mult care penetreaza atmosfera sunt radiațiile gamma. Acestea sunt radiații de înaltă frecvență ...
...Vor creste periodic aceste valori iar detectarea radiatiilor gama prin aceste panouri nu ne mint.

Da, dar razele gama nu produc nimic (util, energie) cand lovesc fotovoltaicele, decat degradare.
Stiam ca nu patrunde nimic pana jos. Poate cate-un foton ratacit, coborat de la "gama ultra-dure" la "gama moi" sau X la trecerea prin atmosfera

#2090
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
cum cu 14% ?? parca au spus ca 8%.
au venit facturile cu scupirea inclusa sau doar ai informatii?
astia sunt nebuni? pe ce motiv au ridicat pretul?
la o factura de 200 lei inseamna ca dam in plus 28 lei?.......enorm!

Edited by deloghi, 04 July 2017 - 20:46.


#2091
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Hai mah, ca nu e enorm. Enorm era daca scumpeau cu 50-80%. Nu ca n-ar fi posibil... :D. De aia ma mut eu offgrid.
Redu consumurile. Eu cu nevasta consumam cam de 50 lei pe luna.

#2092
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015

 addysoftware, on 04 iulie 2017 - 21:18, said:

Redu consumurile. Eu cu nevasta consumam cam de 50 lei pe luna.
si 1 leu este mult intr-o tara care este in top saracie.
de ce tot pe carca noastra?
ce sa reduc cu 3 copii dintre care 2 sunt de 3 ani respectiv 10 luni?
ma intreb mereu daca mai rezista masina de spalat care merge uneori si de 3 ori pe zi.
trebuie tot noi sa gasim posibilitatea sa strangem cureaua facand diferite artificii off sau on grid.
le-au redus astia tva-ul si tot nu le convine.
mai bine il facea 35% ca sa stim motivul scumpirilor.

Edited by deloghi, 05 July 2017 - 06:39.


#2093
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

 Scorpionul_Lenes, on 04 iulie 2017 - 19:23, said:

In Muntenia, curentul electric s-a scumpit cu 14%, nu cu 7%, ca la ceilalti furnizori... :(
Perfect! Deci 15/1.14=13ani ROI, plus surplus, plus confort.
Calculati si voi: eu de la 0.15 lei/kwh ajung pe la 0.5lei, nu e normal sa se aplice cele n-spe taxe procentuale la un pret de productie mai mare?
Insa oricum, diferenta 8%-14% e prea mare.
Partea proasta e ca am vazut ca producatorii urla ca e putin 8% si ar trebui minim 25%. Si asa cred ca va fi: (100%+8%)+25%=135%

#2094
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 deloghi, on 05 iulie 2017 - 06:32, said:

.....ce sa reduc cu 3 copii dintre care 2 sunt de 3 ani respectiv 10 luni?
ma intreb mereu daca mai rezista masina de spalat care merge uneori si de 3 ori pe zi....
Yep, true :( sorry, uite, m-am grabit si am uitat si de posibilitatea asta. 3 copii..

#2095
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Ai incercat sa folosesti masina de spalat doar cu apa preincalzita? Iti va economisi o multime de energie, probabil 1 leu sau 2 la fiecare spalat. Depinde cu ce temperatura speli.

Eu am adaptat un cap de furtun pe robinetul de la baie; dupa ce facem dus, daca sunt rufe de spalat bag un furtun pe teava si alimentez masina cu apa calda prin tava de detergent. Mi-a fost lene sa mai fac modificari la instalatie, dar si asta ar fi posibil - insa eu nu mai stau mult aici si ideea mi-a venit recent.

Edited by addysoftware, 05 July 2017 - 11:54.


#2096
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
programul masinii nu este sa spele la temperatura mare. am spus doar ca idee ca sunt gospodarii unde se consuma destul. iar de a mai reduce din cheltuieli cu un on grid a fost si pentru diminuarea facturilor.
am mai auzit ca se pune direct de la apa calda dar eu am pe gaze. cat consuma centrala plus gaz, plus curent - mare economie nu rezulta.
proiect foarte bun de care am auzit,este la bucuresti, la o asociatie de locatari. au un sistem pentru intreg blocul cu 12 apartamente.
au luat autorizatii si acum folosesc ziua curentul produs de panourile montate pe acoperis.
am inteles ca acopera din consum destul de bine pe timpul zilei.
seara se trece pe national.
au platit in rate intregul proiect iar acum se bucura de avantaje.

Edited by deloghi, 05 July 2017 - 14:10.


#2097
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
In masina de spalat bag direct apa calda si spal pe offgrid si cate 5 masini pe zi adica toata ziua, panoul cu tuburi vidate face toata treaba, nici nu consum cat produce, mai si fierbe.

Se poate face si cu boiler pe lemne sau gaz inainta te masina

Se poate face si pe gaz cu generator la teava de gaz si incalzirea apei cu gazele de esapament, merge stand alone fara sistem solar sau retea si tot e mai ieftin ca la retea un generator tine cam tot atitea ore cat masina de spalat si e caa 500lei.

#2098
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
am primit factura la curent. inca nu are aplicata marirea.
64 lei pe 2 luni pentru enel. restul de 121 kw este produs de invertor.
buna treaba....

Edited by deloghi, 06 July 2017 - 21:01.


#2099
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Eu nu sunt facut pentru  o asa viata la inghesuialea, am facut o socoteala simpla, pentru a trai chiar si numai vegetarian tot e nevoie de un pogon de teren, o jumate de hectar.

Daca terenul asta este musai, atunci ma pun in mijlocul lui si am rezolvat problema, in realitate este mai mult teren de cat e nevoie sunt
29,788,205 km2 de uscat, din care daca doar 10% ar fi rezonabili tot ar veni doar 2 oameni pe kilometru patrat. deci vin 50 hectare de om cam 1-2 arabile.

Ongridul era o solutie sa impece si capra si varza nu stiu de ce are atitea oprelisti.

Totusi exista o varianta de ongrid asistata cu acumulator cu rata mare descarcare pentru varfuri, asta permite instalatii mai mici si mai ieftine la grid, sau utilizat in cojunctie cu automobilul electric, cand acesta se va generaliza, dar cine stie cand se va generaliaza sau daca, poate apare o sursa de energie nucleara sau cu anihilare eficienta portabila, si atunci astea ies din discutie.



Internetul se ieftineste, pentru a-l utiliza folosim energia solara ca este din plin.

#2100
tibi_dan

tibi_dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 11.04.2010
Se pare ca tot de la Keshe va veni solutia. Deja in Romania apar rezultate. Sistemul ia de la retea 15W si alimenteaza o aeroterma de 1500w. Intrati pe pagina de facebook Keshe in limba romana si vedeti minunea.



L.E. Se poate conecta si la un sistem off grid minimal, care la 24x15Wh=360wh pe zi. Nu mai trebuie zeci de panouri, cine stie ce baterii, invertoare puternice.  O instalatie banala pe 12V, doua baterii si un invertor de 500W ar trebui sa alimenteze o casa cu tot ce trebuie.

Edited by tibi_dan, 07 July 2017 - 00:09.


#2101
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Dar vor donatii in bitcoin. Cind nu m-ai merge vor pacalii investitori? ca sa-si hraneasca ei un hobby cu un lifestyle platit de altii? Ce fel de success e ala daca cer donatii sa supravietuiasca? fishy...

#2102
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
Deputaţilor şi senatorilor care nu au domiciliul în municipiul Bucureşti sau în judeţul Ilfov li se acordă lunar, pe durata mandatului, pe bază de declaraţie pe proprie răspundere care reprezintă document justificativ, o sumă forfetară din bugetul Camerei Deputaţilor, şi respectiv al Senatului pentru acoperirea cheltuielilor de cazare în municipiul Bucureşti. Practic cei care depun acest document pot dubla suma fara sa fie justificativa.
Maririle de pret la curentul electric furnizat tuturor romanilor nu este de cat o alta necunoscuta. De la 1 iulie 2017, aceste mariri vor saracii si mai mult populatia iar alesii isi maresc buzunarul cu noi sume de bani. Curentul electric furnizat de Enel, E.on, etc nu poate fii declarat pe baza de declaratie pe proprie raspundere asa cum fac alesi. In concluzie santajul populatiei este unul de proportii iar cine trebuie sa reglementeze pretul nu poate justifica aceste mariri. In schimb se pot justifica maririle de indemnizatii ale alesilor.
„De la 1 iulie 2017, indemnizaţia lunară a unui parlamentar a fost stabilită la cuantumul de 13.050 lei conform prevederilor legii salarizării. Cuantumul minim determinat conform prevederilor legislative menţionate este de 6525 lei", se precizează în documentul aprobat de Birourile Permanente Reunite.
Coalitia de guvernare nu a pregatit aceste mariri de preturi. Nu a negociat cu partenerii sociali si nu a venit in fata romanilor sa explice care este motivul scumprilor de la furnizorii din teren.
Probabil asa cum se aude pe culoarele Ministerului Energiei, se cauta acoperirea gaurii enorme lasate de jocurile la bursa in care cativa au jefuit constant piata de energie.
Cel mai necooperant furnizor de electricitate este S.C. CEZ VANZARE S.A. Acesta nici macar nu si-a anuntat clientii de aceste mariri. Practic prin contract acestia obliga cu japca clientii sa plateasca fara sa afiseze noile preturi. In judetele olteniei unde acest furnizor isi desfasoara activitatea a considerat ca nu este important sa afiseze noile tarife de scumpiri.
Centrala Nucleară de la Cernavodă este unica din România. În prezent (2017) funcționează unitățile I și II, ce produc împreună circa 18% din consumul de energie electrică al țării. Stagnarea investitiilor in unitatile III si IV se pare ca sunt blocate special de autoritatile de la varf. In urma negocierilor cu jucatorii importanti de furnizare al energiei electrice, prin redeschiderea unitatilor amintite ar insemna o scadere enorma al profiturilor acestor furnizori. Independenta energetica a Romaniei poate fii facuta cu sume mici care pot produce avantaje enorme populatiei. Daca unitatile vor mai produce candva ramane sa vedem. Viitorul apartine acestor energii ieftine dar la care populatia nu are acces.


sursa : GANDUL ONLINE

Edited by deloghi, 07 July 2017 - 08:53.


#2103
tibi_dan

tibi_dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 11.04.2010

 RaulPV, on 07 iulie 2017 - 00:18, said:

Dar vor donatii in bitcoin. Cind nu m-ai merge vor pacalii investitori? ca sa-si hraneasca ei un hobby cu un lifestyle platit de altii? Ce fel de success e ala daca cer donatii sa supravietuiasca? fishy...
Cine cere donatii? Ai intrat pe grupul din Romania si ti-a cerut cineva vreo donatie? Eu vorbesc de romani care au realizat dispozitivele si functioneaza. Asta este important, nu faptul ca o fundatie cere donatii, toate fundatiile de pe planeta asta cer donatii. Faptul ca tehnologiile sunt confirmate ca functionale ar trebui sa ne dea de gandit si sa ne punem pe treaba.

Ei distribuie GRATUIT toate informatiile, informatii care au in spate foarte multa munca, si care se confirma a fi reale. Din ce ar trebui sa supravietuiasca? Deja guvernul din Ghana le-a acordat spatiu pazit militar in care isi desfasoara activitatile de cercetare. Nu ar fi facut guvernul una ca asta fara o minima confirmare.

#2104
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Sigur Nu te contrazic, spor la treaba. Daca merge si esti multumit, bravo tie.
Eu Imi retin dreptul de a fi mai pe still vechi si privesc lucrurile outside the box.

Edited by RaulPV, 07 July 2017 - 14:07.


#2105
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 tibi_dan, on 07 iulie 2017 - 00:03, said:

Se pare ca tot de la Keshe va veni solutia. Deja in Romania apar rezultate. Sistemul ia de la retea 15W si alimenteaza o aeroterma de 1500w. Intrati pe pagina de facebook Keshe in limba romana si vedeti minunea.
Nu exista asa ceva. Scam.

#2106
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Eu am citit pe undeva ca daca depui 1000 de lei la Caritas, primesti 8000 de lei inapoi!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate