Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sisteme Fotovoltaice ON-Grid

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
8970 replies to this topic

#2071
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
dupa data de 1.7.2017, curentul electric furnizat catre consumatorii casnici devine mai scump cu 8%.
anunt dat ieri la tvr fara alte comenturi si de ce se scumpeste.
asta inseamna ca la o factura de 200 lei mai adaugati 16 lei.

#2072
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

View Postdeloghi, on 24 iunie 2017 - 07:25, said:

...
anunt dat ieri la tvr fara alte comenturi si de ce se scumpeste.
...

... din cauza cresterii pretului la Bursa... :) :) :)

#2073
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Totusi tehnologiile fotovolatice se ieftinesc, si ei scumpesc. pe fotovoltaic poate fi acoperita de cateva ori puterea din tot sistemul, la cat soare este, alte reesurse sunt mai limitate, hidro.eolian.

Mie mi au adus ,,beneficii.. gen, ore nedormite stress, cauta sa domine, nu este o relatie comerciala normala este un sistem de evitat.

E mult mai scumpa decat ar trebui sa fie, sistmul asta nu este un serviciu public ci o afacere privata protejata de stat.

#2074
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
obligatoriu toata lumea o sa fie monitorizata cu contoare inteligente wi-fi pana la sfarsitul anului.
cine nu doreste astfel de contor nu mai poate folosi reteaua casnica.Posted Image
sursa - tvr actualitati.

#2075
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Ii fac sa mi-l puna la poarta si pac:
PS Parca erau GSM nu wi-fi.

Attached Files


Edited by doega, 26 June 2017 - 18:40.


#2076
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Oameni buni, in Londra unde locuiesc ca si voi in EU suntem protejati de niste Legi astia noi consumatorii. Altfel ca rechinii sa Nu faca abuz.
Le-am spus sa-si bage smart meter ul acolo unde soarele Nu straluceste de fiecare data cind schimb supplier ul. Nu esti obligat sa ai net, deci alea wifi "n-au ce face cu ele. Au scoscoti Dracii de alea cu radio transmitter care le citesc de afara .

#2077
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Cel mai bine e sa mearga fiecare pe drumul lui, relatia cu astia nu e una comerciala normala, dar in timp isi pierd dominatia, caci pur si simplu nu mai fuctionam cu ei, nu mai avem optiunea asta, o sa le ia un timp sa coboare asa cum le-a luat sa urce, pe lumea asta nu toate lucrurile sunt cu bani, si nu neaparat la modul la care le vad ei.

Acum este criza de supraproductie, si cauta prin orice mijloace sa indeparteze producatori pe care nu-i pot controla.

Juridic vorbind ar fi buni de plata pentru cota din paguba produsa de incalzirea globala, si nu e mica deloc,doar costurile cu seceta din Siria risca sa dea Europa peste cap, nu certificate verzi ne trebuia noua, americanii nici nu au, doar sa plateasca daunele produse in agricultura.

Dar nu vor plati nimic, deoerece nu toate pe lumea asta sunt de maniera pe care o stiu ei, in schimb i-si vor pierde dominatia.

Pe de alta parte incalzirea globala poate fi franata si contolata in timp util, informatia este publica, dar a fost luata in ras, caci nu prea are legatura cu cele pe care bat ei moneda si au bagat bani in ele, sincer vorbind solutiile lor nici nu sunt aplicabile socio economic, dovada ca USA , China nu adera la ele.

#2078
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
ieri cei care au parc fotovoltaic langa orasul babadag - tulcea au produs in 8 ore peste media instalata. interesant este ca prin masuratorile care le-au facut au spus ca este prima data in 6 ani de cand au acest proiect - radiatia solara intre orele 12-14 a fost extrem de mare. practic ziceau ca nu mai trecea prin filtru atmosferic....nu se mai filtreaza radiatiile nocive eficient.
am vazut in graficele lor, din anii din urma pentru acesasta luna iunie o evolutie ascendenta a productiei de curent.
in concluzie suntem pe duca....

Edited by deloghi, 01 July 2017 - 07:58.


#2079
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Asa este, aveam varfuri de 8a ziua si am ajuns la 10a cu acelasi sistem care a si mbarinit in timp.

#2080
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

View Postdeloghi, on 01 iulie 2017 - 07:51, said:

...
in concluzie suntem pe duca....

Corect, complet off-topic, si eu am produs cu 20% zilnic mai mult decat media obisnuita... cred, totusi, ca principalul vinovat nu e CO2 si nici patura de ozon pentru lipsa protectiei impotriva radiatiilor solare, ci RADIATIILE ELECTROMAGNETICE pe care le producem la greu, atat industrial, cat si casnic... retele TV, satelit, telefonie celulara, GPS, routere in fiecare casa, etc...

#2081
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Privitor la radiatia solara, cele mai mari varfuri au fost pe la inceputul lui iunie, dar se mentine ridicat, sistemul meu merge la puterea normata 1,5kw panourile sunt din 2005 si au fost folosite, celulele au cam 65 de grade si nu este incidenta perfect normala, e clar ca baga la greu in ciuda atmosferei cam umede si cam prafuite.

Si totusi e criza de supraproductie si ei scumpesc, pana la urma investitia corecta e ca in loc sa iei 4 case mai bine iei 2 si sursa de energie pentru ele.

Am tot stat si m-am gandit care este investitia optima, pentru mine este terenul in arii naturale protejate in afara, unde se si dau bani, cheltuielile sunt minime iar riscul este limitat, nu sunt dependente de sistemele astora care pun preturi arbitrare, asta e valabil si afara.
pana la urma politica astora e cam ciudataa, putem vinde padurile de aici sa le taie si cumparam in Austria, unde ne da statul bani sa le tinem.

#2082
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
Radiatiile depistate din ce in ce mai mult care penetreaza atmosfera sunt radiațiile gamma. Acestea sunt radiații de înaltă frecvență (10 Exahertz, adică 1018 Hertz, radiațiile folosite de un cuptor cu microunde fiind de 2,4 Gigahertz, adică 2,4 x 109 Hertz) formate din fotoni cu energie foarte mare, care sunt nocive ființelor vii.
Cei de la parcul fotovoltaic au spus ca indiferent de ce se intampla nu se va imbunatatii situatia.
Vor creste periodic aceste valori iar detectarea radiatiilor gama prin aceste panouri nu ne mint.

Edited by deloghi, 02 July 2017 - 21:18.


#2083
wormel

wormel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 12.06.2011
6,4kw produsi azi cu 0,94kwp panouri

#2084
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
@ deloghi
Parerea mea e ca nu are legatura una cu alta. Celulele comerciale cristaline sunt tunate pentru spectrul vizibil al luminii( narrow band). Este posibil ca un sezon sa fie diferit de altele opt, zece in ceea ce priveste filtrul atmospheric. Din cite stiu doar celulele din industria spatiala gen multilayer sunt tunate pentru un spectru mai larg al luminii incluzind gama,infrarosu etc.

Celula cristalina daca e incapsulata bine , degradarea incepe de la 12-15 ani  si dupa 30 tot mai are 80% din capacitatea proiectata. Am vazut panouri sanyo, siemens de 30+ si performa perfect, singurul lucru e o usoara ingalbenire a resin ului de incapsulare care afecteaza un pic captarea luminii. Tehnologiile noi au rezolvat asta si folosesc low iron glass plus nenumarate imbunatatiri.

#2085
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
De care 20wh 0wh produc acum din 5800wh...

Edited by doega, 03 July 2017 - 14:30.


#2086
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Radiatiile gamma au un singur efect asupra panourilor, accelereaza imbatrinrea ,deoarece produc microdefecte in cristal si accelereaza difuziunea.

Radiatia gamma nu este convertita in energie electrica prin efect fotovoltaic deoarece energia fotonilor este mult mai mare decat banda de blocare a semiconductorilor.

Daca am incasa 1 kw /metru patrat de radiatii gamma in in ora urmatoare nu am mai fi.

Evident activitatea solara este peste normal, si varsa mai multa putere asupra noastra.

#2087
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,425
  • Înscris: 13.02.2006
Nu mai fiti pesimisti!!
De fapt e mai curata atmosfera datorita ploilor, adica fara praf.

#2088
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

View Postrinaldoparaipan, on 03 iulie 2017 - 23:06, said:

Nu mai fiti pesimisti!!
...

In Muntenia, curentul electric s-a scumpit cu 14%, nu cu 7%, ca la ceilalti furnizori... :(

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate