Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

(inu1711) Microcasa cu 1001 intrebari

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
961 replies to this topic

#73
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
5- taie-i varful ca se se ramifice.

#74
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Anul asta l-am lasat sa mai prinda puteri. Anul trecut l-am pus  - era doar un bat subtiiiirel. La primavara sigur am sa-l tai.

Intrebare: pot sa izolez cosul cu Isover PLU  de 5 cm?
Imi notasem dintr-o pe o discutie de aici ca trebuie Isover PLU ALU de 5cm, dar n-am gasit in orasul asta urias  PLU ALU. Posted Image

Diferenta ar fi tocmai reactia la foc, dar nu stiu ce inseamna "euroclasa de reactie la foc". La PLU este A1 iar la PLU ALU este A2-s1, d0.

Edited by inu1711, 23 April 2013 - 13:51.


#75
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
S-a inceput lucrul la instalatia electrica.
Intrebare: alimentarea cu apa si cablul pentru instalatia electrica se impaca in acelasi sant?
In sectiunea de electrice exista un singur raspuns la intrebarea asta, un NU fara nicio explicatie. Prin alte locuri pe net, sunt persoane care spun ca e OK sant unic. Mesterul meu zice ca se poate.
Sunt derutata.
Mi-ar fi de folos niste argumente - "de ce NU" sau "de ce DA".

#76
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Pai pentru apa trebuie sa bagi teava la un minim de 90, cablul de curent merge la 60. Daca ai vreo avarie la teava de apa, mai intai tre' sa-l dai de-oparte pe-ala de curent si risti sa-l deteriorezi. Cel mai bine ar fi la 1-2 metri distanta intre ele. Cheama un buldo, in 2 ore n-are ce face. Nu merita sapat la cazma. Recomand nisip si banda de avertizare in ambele santuri Posted Image

#77
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,272
  • Înscris: 17.03.2009

View Postinu1711, on 09 mai 2013 - 08:37, said:

S-a inceput lucrul la instalatia electrica.
Intrebare: alimentarea cu apa si cablul pentru instalatia electrica se impaca in acelasi sant?
In sectiunea de electrice exista un singur raspuns la intrebarea asta, un NU fara nicio explicatie. Prin alte locuri pe net, sunt persoane care spun ca e OK sant unic. Mesterul meu zice ca se poate.
Sunt derutata.
Mi-ar fi de folos niste argumente - "de ce NU" sau "de ce DA".

Reglementarile in vigoare din NT 007-2008.spun ca distanta pe orizontala dintre cablu si teava de apa este de minim 0,5 m iar la intersectia dintre ele distanta pe verticala de 0,25 m,iar pe spatiul public le respecti ,de aceea raspunsul este nu,in practica insa ,in interiorul proprietatii se practica metoda asta,cu mentiunea ca este bine ca in atare situatie cablul sa fie amplasat cat mai lipit de marginea santului pt a permite accesul la teava de apa in caz de avarie,cum bine a zis inginerul bv

#78
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Va multumesc pentru raspunsurile prompte.

Anaki, mesterul imi zisese ca le va pune la o anume distanta in sant, dar uitasem la cat. Deci la 0.5m trebuie. Mi-a mai zis ca pentru cablul electric va pune nisip, apoi cablu, apoi iar nisip 10-15cm, apoi banda de avertizare, apoi umple santul cu pamant.

Inginerul_bv, mi-ar conveni varianta cu ambele in acelasi sant, pentru ca am 25m de la limita de proprietate (cel mai apropiat punct fata de stalpul de vizavi) la intrarea in casa. Sa le pun in santuri separate ar insemna ca unul din santuri sa treaca pe sub ceea ce va fi aleea de acces auto pe care n-as vrea sa o sparg la o eventuala avarie.
La cat ar trebui sa ma astept sa-mi ceara pentru sapat santul (manual ori cu excavator)?
Mesterul electrician mi-a cerut deja 25 lei/m sapat + plantat cablul in sant cum am zis mai sus. Cum e pretul asta?

#79
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,272
  • Înscris: 17.03.2009
La ce adancime se sapa santul si ce fel de cablu

#80
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
M-ai prins. Nu stiu raspunsul la niciuna din intrebarile tale. Am sa intreb dupamasa pe mester sa-ti spun exact. Zicea ceva de cablu cu 4 si nu mai stiu ce. Posted Image Nu ma pricep mai deloc la electrice si cred ca sunt usor de pacalit pe tema asta.
Am sa transform intrebarea ta in intrebarea mea:

La ce adancime sa sap santul si ce fel de cablu trebuie pentru bransament subteran, trifazat, putere = maxim oferit de CEZ ?

#81
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Pai un buldo sapa lejer 25 de metri intr-o ora adancime 1 m latime 40, ora de lucru pentru buldo e intre 90 si 110-120 lei pe-aici. Socotelile le faceti dvs. Si in cazul apei si in cazul cablului de curent, se arunca teava/cablul in groapa, nu trebuie sa ai grija la panta sau alte precautii speciale. Faceti si dvs. socotelile. Posted Image

#82
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,272
  • Înscris: 17.03.2009
Cablul trebuie pozat la 80-90 cm,cablul trebuie sa aiba armatura de metal gen acyaby sau cyaby,de preferat asta din cupru.
Vezi ca in contract ,ATR,scrie puterea,in functie de asta vedem ce cablu iti trebuie.

#83
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Nu stiu cum e la Brasov, dar in Ramnic nu prea ma descurc sa gasesc un excavator "cu ora". Atata m-am agitat acum un an pana am gasit un buldo sa largim drumul de acces! Si ne-a luat si 300 lei pentru mai putin de jumatate de ora... (la negru, evident - adica fara sa stie seful 'mnealui).
Daca stie cineva de unde sa inchiriez in Ramnicu Valcea un excavator pentru santuri, astept mesaj privat.


Anaki, nu am inca ATR. Nici nu am depus cererea de bransament. In 2 zile imi expira autorizatia de constructie, asa ca astept intai sa ii fac prelungirea, dupa care voi merge sa depun cererea pentru curent. Ce stiu e ca va fi bransament trifazic, si ca puterea totala este 28 KW (suma puterilor receptoarelor...).

#84
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Raspunsul mesterului: sant de 90 cm, cablu cyaby 4 x 10 pentru bransament. In acelasi sant se va intoarce un cablu cyaby 3 * 2.5  pentru alimentare pompa din put si porti cu deschidere automata.

700 lei pentru impamantare e un pret OK? Cum e mai bine sa fie facuta? Laba de gasca sau triunghi echilateral?

#85
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,272
  • Înscris: 17.03.2009
E bun cablu.
Pretul este bun,ambele variante pt priza de pamant  sunt bune ,eu de obicei fac in forma de triunghi echilateral,in astfel de situatii.

Distanta minima fata de casa sa fie de minim 1m.

Edited by anaki, 10 May 2013 - 12:57.


#86
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Cateva poze de la instalatia electrica:

Gardul viu minune creste. Incet, dar creste. Cred ca mai sunt 15-20 plante care nu au frunze. Am sperante ca vor da si ele, pentru ca am largit gaurile in folia anti-buruieni si am constatat ca unele plante aveau frunze sub folie.

Anul asta se pare ca voi avea parte de cateva fructe din pomii pe care i-am plantat acum 3-4 ani (era si timpul!).
In ultimele poze "gradina" (am plantat rosii pentru prima oara!!!), urzicile puse la macerat si pestele pe care l-am eliberat in lac dupa ce au plecat pescarii (a se citi mesterii Posted Image ).

Attached Files


Edited by inu1711, 11 May 2013 - 22:14.


#87
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Problema:
Primul constructor (oare v-am spus ca sunt la al treilea?Posted Image ) a executat intrarea conductei de alimentare cu apa in baie, intr-unul din colturile unde va veni cada. E trecuta prin fundatie si prin placa o teava de polipropilena de 25.
Mesterul de acum nu e de acord cu asta - zice ca daca e nevoie de vreo interventie trebuie data cada la o parte. Imi propune sa faca intrarea conductei de apa prin camera tehnica. Pentru asta ar trebui sa sparga fundatia in zona camerei tehnice (50cm)  si placa.
Pe de alta parte, acum cateva zile, tot el imi garanta ca, facand instalatia de apa ingropata sub tencuiala, nu va fi nicio problema niciodata.
Nu prea inteleg de ce sub tencuiala/faianta nu vor fi probleme, dar sub cada ar putea fi.Posted Image

Voi ce ati face in locul meu?
Ce varianta sa aleg?

Attached Files

  • Attached File  apa.JPG   686.49K   100 downloads

Edited by inu1711, 12 May 2013 - 10:06.


#88
leonyda

leonyda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 20.05.2010
frumosi pomii...
legat de instalatia electrica....nu sunt convins de utilizarea tuburilor rigide si de a ciurui practic peretii cu traseele principale de alimentare cu energie.
era o solutie sa mergi cu ele prin sapa....fara stalpi ciupiti pentru trasee, etc...

Edited by leonyda, 12 May 2013 - 10:08.


#89
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Multumesc, leonyda. Mie mi se pare ca nu vor deloc sa creasca pomii mei.
Cat priveste instalatia electrica, pentru microcasa acum e tarziu sa mai schimbam. Mai sunt de facut doar traseele pentru camera tehnica si birou.
Dar pentru cei care citesc si nu au ajuns inca la etapa asta, poate ar fi interesant de auzit argumente "de ce asa" sau "de ce NU asa".
Sau hai sa zic altfel: eu ce risc daca s-a lucrat in felul asta?

#90
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012
Simpatici pomisorii. La fel si ideea cu folia (ma batea si pe mine gandul mai de demult sa fac acest lucru ..dar am uitat/renuntat , preferand sa i ingrijesc individual si cu o atentie mai mare pana trec de 4-5 ani) .
Nu reusesc sa vad/inteleg din poze , din ce soiuri ai facut altoirea/portaltoiul ..si ce ai pus pe el/ce soiuri ? Sau asa i-ai cumparat ..altoiti ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate