Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

(inu1711) Microcasa cu 1001 intrebari

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
961 replies to this topic

#1
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Bine v-am gasit.
Dupa ce am citit patru ani despre case mici, mici de tot, foarte mici, casute de papusi si alte casute de succes, mi-am luat inima in dinti sa deschid si eu un jurnal pentru casa pe care o construiesc. Am vazut de curand cum o casa de 600mp nu e considerata mare, asa ca am toate motivele sa cred ca o casa de 72mp utili ca a mea nu poate fi considerata decat o... micro-casa.
Microcasa va fi locuita permanent doar de doua persoane. Am gandit-o asa incat sa o putem finaliza din salariul de bugetar si sa o putem intretine si atunci cand vom fi pensionari. Plus ca, dupa o viata traita la bloc, speram ca la casa vom petrece mai mult timp in gradina, la aer curat, decat in casa.
Teren este destul - putin peste 3000mp, din care doar jumatate din el e in curte, restul fiind ocupat de lac si de niste maracini pe care sper candva sa am timp sa-i scot, sa fac loc unei micro-livezi.
Locatia? Undeva la tara, in zona de deal, la 9km de Ramnicu Valcea.

[ http://i1277.photobucket.com/albums/y489/inu1711/microcasa/3jpg_zps1e346485.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i1277.photobucket.com/albums/y489/inu1711/microcasa/2jpg_zps9bf32416.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i1277.photobucket.com/albums/y489/inu1711/microcasa/23jpg_zpsd306b440.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
A inceput bine cu poze
Dar pozele sunt stricate si nu se pot mari
Ar fi interesanta una unde sa se vada de la intrarea pe teren pana la lac
Cand ai de gand sa incepi ?
O idee/poza cu ce ai vrea acolo daca se poate
75 mp eu i-as face cu o posibilitate de extindere catre un 100-120 mp dar fara etaj

#3
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Posted Image  Lacul acela aduce un mare farmec terenului .
      Sunt sigur ca veti construi ceva f frumos .

      Mult succes !

#4
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
Foarte frumoasa zona ! Daca acum locuiesti la bloc , cand te vei muta ti se va schimba viata ! Succes pe mai departe !

#5
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Structura casei va fi din ....?

Ma abonez la subiect. Este interesanta locatia.

#6
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
astept ziua unui nou topic: cum fac sa scap de tantari?

:P

#7
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005

 cephalophodes, on 23 martie 2013 - 19:09, said:

astept ziua unui nou topic: cum fac sa scap de tantari?

Posted Image
Off topic: Cresti broaste :)
On topic: chiar e faina locatia, eu as merge pe ideea unei case cu etaj.

#8
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007

 inu1711, on 23 martie 2013 - 18:33, said:

Microcasa va fi locuita permanent doar de doua persoane. Am gandit-o asa incat sa o putem finaliza din salariul de bugetar si sa o putem intretine si atunci cand vom fi pensionari. Plus ca, dupa o viata traita la bloc, speram ca la casa vom petrece mai mult timp in gradina, la aer curat, decat in casa.
Oameni cerebrali. Respect!

#9
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Hai ca la 72 utili nu e microcasa. E numai potrivita. Eu am 110 mp pentru 3 persoane si e mai mult decat suficient.
Acuma o sa inceapa pentru tine distractia. Una e sa citesti iar alta sa fii direct implicat.
Multa bafta. Masoara de 10 ori si taie o data.
Cum stati cu alunecarile de teren? Am auzit ca in Valcea sunt probleme.

#10
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008

 petre69, on 23 martie 2013 - 18:39, said:

Ar fi interesanta una unde sa se vada de la intrarea pe teren pana la lac

O astfel de poza s-ar putea face numai din avion.
In prima poza e vedere de deasupra lacului pana la drum, in a doua de la drum pana unde terenul coboara spre lac (se poate vedea cum gardul urmareste curbura dealului).
O vedere din varful pantei, spre lac:
[ http://i1277.photobucket.com/albums/y489/inu1711/microcasa/P6050900_zpsb3d1fa8a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Va multumesc pentru urari si imi cer scuze ca am facut treaba doar pe jumatate. Introducerea era mai lunga, dar a trebuit sa plec si a ramas numai prima parte....
Partea a doua a introducerii:

Microcasa este - sa zicem - in stadiul "la rosu". Nu e tocmai gata, ii mai lipsesc cosul de fum, copertina auto, terasa si niste scari. Astea erau si ele in plan pentru 2012, dar ne-a prins zapada punand invelitoarea, asa ca am inchis santierul, urmand sa continuam anul asta. Da, ati citit binne, nu am toata tigla pe casa! (am zis sa va spun de la bun inceput asta, sa nu ne-auzim vorbe...)
Nu avem nicio graba cu microcasa, ne-am propus sa ne mutam in 2014. Asta pentru ca eu am un pitic (dintr-o armata mare de pitici): nu-mi plac creditele.
Pana in stadiul asta m-am descurcat binisor (zic eu) cu informatiile gasite aici. Pentru asta multumesc tuturor celor care isi rup din timp sa raspunda intrebarilor jurnalistilor.
Dintre toate etapele constructiei unei case, cele de pana la acoperis sunt cele mai "documentate" aici. Dupa  acoperis, majoritatea jurnalelor devin tot mai sarace in informatii, asa ca iata-ma pregatita sa pun cele 1001 intrebari despre finalizarea lucrarilor la microcasa.

 cephalophodes, on 23 martie 2013 - 19:09, said:

astept ziua unui nou topic: cum fac sa scap de tantari?

Posted Image

Sper ca asteptarea ta sa fie in zadar.
Toata vara n-am vazut niciun tantar.
Un pescar din zona ne-a dat si o explicatie care imi pare logica: zice ca in lac ar fi niste pesti care se hranesc cu larvele de tantari.  "Gambuzi" le-a zis - eu nu mai auzisem pana atunci de numele asta, dar daca pestii astia chiar exista, ma rog la Doamne-Doamne sa mi-i tina sanatosi!

 pelikanu, on 23 martie 2013 - 19:31, said:

eu as merge pe ideea unei case cu etaj.

Asta a fost un alt pitic: o sa fim batrani candva si n-o sa ne putem fâțâi pe scari sus-jos-sus-jos toata ziua.
Casa e pe un singur nivel. De fapt, 72mp ar fi greu de pus pe doua nivele.

 Astrul, on 23 martie 2013 - 19:41, said:



Oameni cerebrali. Respect!
Respect si tie, Astrule. Si Softpedia e de vina pentru alegerea asta.

 ticusor, on 23 martie 2013 - 20:24, said:

Hai ca la 72 utili nu e microcasa. E numai potrivita. Eu am 110 mp pentru 3 persoane si e mai mult decat suficient.
Ma bucur ca mai gandeste cineva asa. Si eu cred ca e suficient.

 ticusor, on 23 martie 2013 - 20:24, said:

Acuma o sa inceapa pentru tine distractia. Una e sa citesti iar alta sa fii direct implicat.
Cred ca ai dreptate. Distractia cea mare acum va incepe. Constructia la rosu mi s-a parut floare la ureche fata de ce urmeaza.

 ticusor, on 23 martie 2013 - 20:24, said:

Cum stati cu alunecarile de teren? Am auzit ca in Valcea sunt probleme.
In zona unde construiesc nu sunt probleme cu alunecarile de teren.

Edited by inu1711, 23 March 2013 - 21:30.


#11
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Cum adica e gata? Ma declar dezamagit.
Pune poze.

#12
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
As vrea eu sa fie gata. Posted Image
N-am pus pozele cu microcasa?
N-am pus.

Asa arata la prima zapada:

[ http://i1277.photobucket.com/albums/y489/inu1711/microcasa/DSCN4791_zpsc9b75ca0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i1277.photobucket.com/albums/y489/inu1711/microcasa/DSCN4796_zps67d5103e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Cum arata compartimentarea microcasei?

#14
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

Microcasa cu 1001 intrebari
Si prima este ?


#15
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Mai greu inceputul. Sunt 1001, cu care sa incep?

Sa incerc prima intrebare.

In partea de nord a casei urmeaza a fi construita terasa. Conform proiectului, ea trebuia sa aibe 3x4m (pe pozitia liniei rosii din desen) in ideea ca 3x4 ar fi fost suficient de mare, si nici nu ar fi ocupat prea mult din spatiul verde pe care ni-l dorim atat (pitici...).
Dupa ce am pus acoperisul, am constatat ca, pe toata lungimea casei, o portiune de 3m este permanent in umbra, deci sunt putine sanse sa creasca ceva verde acolo. Asa ca mi-am propus sa extind terasa pe toata lungimea casei.
Terenul are o panta de 4-5%. Elevatia pleaca de la 30cm (in dreapta fotografiei) si ajunge la 75cm.
Cum ar fi mai bine sa construiesc terasa? La nivelul placii zero, asa cum era prevazuta initial (linia verde), sau sa o cobor la nivelul cel mai de jos al elevatiei (linia galbena), si sa adaug cateva trepte la iesirea din camera de zi? In varianta a doua ar trebui sa excavez putin in zona mai inalta, facand o mica terasare a terenului.

[ http://i1277.photobucket.com/albums/y489/inu1711/microcasa/q_zps0cf5b70d.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
NordMan

NordMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.11.2011
La nivelul placii poate ar arata mai bine. Din ce vrei sa faci terasa ?

#17
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Terasa va fi din beton.
Si eu inclin tot spre varianta la nivelul placii. Dar terasa nu va fi acoperita si ma intreb ce se va intampla cu peretele de langa, atunci cand va fi stropit de ploaie sau in contact cu zapada? Streasina nu acopera decat 60cm.

#18
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012
O casa deja executata intra "pe scena" cu 1001 de intrebari . Si atunci cei care deabia acum incep ..cam la cate intrebari or sa ajunga ? Posted Image

Edited by moldoveanuID, 24 March 2013 - 17:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate