Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Recomandare domotica/casa inteligenta

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
alexokas

alexokas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.03.2012
Salut,
eu unul ti-as recomanda cu caldura KNX.
Iti ofera cred ca cel mai mare grad de flexibilitate, si la cerinte ai tu, sigur vei avea mari batai de cap daca incerci sa integrezi 10 producatori de echipamente care fiecare vorbeste alta limba iar tu vei fi translator. KNX are acum peste 300 de producatori membrii, asta insemna ca toate echipamentele astea sigur vorbesc aceeasi limba.
Mai mult KNX iti ofera si fiabilitatea de care ai nevoie.
Acum, revenind la firma din Bucuresti, o instalare KNX nu necesita obligatoriu cunostinte foarte bune la nivel de instalator, cu conditia ca proiectul sa fie facut asa cum trebuie. Deci o firma de instalatii de curenti slabi din suceava ar face fata cu succes instalarii. Partea sensibila este la PIF, cand implementezi functionalitatile sistemului. Teoretic un sistem KNX nu trebuie sa faca probleme, iar daca face 99% sunt software si se pot remedia remote.
De ce remote, pentru ca la automatizari mai complexe ai nevoie de un server, deci iata si infrastructura pentru acces remote.
Costurile...depinde de unde ai luat oferta, pretul lor in romania nu intotdeauna reflecta pretul corect, ci mai degraba popularitatea, si nu vreau sa dau nume. Mai mult pretul depinde foarte mult de orice detaliu introdus in ecuatie, chiar si ce tip de sursa de lumina vei folosi (incandescent, tub cu gaz, economic, etc) asta daca vrei sa poti si dima iluminatul sau sa introduci anumite praguri in cadrul unul scenarii.
Daca crezi ca iti va fi de folos o estimare corecta a pretului ne auzim pe PM.
Succes.

#20
x637269737469

x637269737469

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 12.07.2009

 alexokas, on 23 aprilie 2013 - 20:12, said:

Salut,
eu unul ti-as recomanda cu caldura KNX.
Iti ofera cred ca cel mai mare grad de flexibilitate, si la cerinte ai tu, sigur vei avea mari batai de cap daca incerci sa integrezi 10 producatori de echipamente care fiecare vorbeste alta limba iar tu vei fi translator. KNX are acum peste 300 de producatori membrii, asta insemna ca toate echipamentele astea sigur vorbesc aceeasi limba.
Mai mult KNX iti ofera si fiabilitatea de care ai nevoie.
Acum, revenind la firma din Bucuresti, o instalare KNX nu necesita obligatoriu cunostinte foarte bune la nivel de instalator, cu conditia ca proiectul sa fie facut asa cum trebuie. Deci o firma de instalatii de curenti slabi din suceava ar face fata cu succes instalarii. Partea sensibila este la PIF, cand implementezi functionalitatile sistemului. Teoretic un sistem KNX nu trebuie sa faca probleme, iar daca face 99% sunt software si se pot remedia remote.
De ce remote, pentru ca la automatizari mai complexe ai nevoie de un server, deci iata si infrastructura pentru acces remote.
Costurile...depinde de unde ai luat oferta, pretul lor in romania nu intotdeauna reflecta pretul corect, ci mai degraba popularitatea, si nu vreau sa dau nume. Mai mult pretul depinde foarte mult de orice detaliu introdus in ecuatie, chiar si ce tip de sursa de lumina vei folosi (incandescent, tub cu gaz, economic, etc) asta daca vrei sa poti si dima iluminatul sau sa introduci anumite praguri in cadrul unul scenarii.
Daca crezi ca iti va fi de folos o estimare corecta a pretului ne auzim pe PM.
Succes.

Din pacate, n-am mai intrat de ceva vreme pe aici si abia acum am citit postul. Am trecut prin cateva faze cu deciziile asupra automatizarii, am ezitat un pic intre full Bticino si KNX si pana la urma am ales KNX, cu proiectarea facuta de o firma din Brasov. Multumesc pentru oferta, ar fi fost interesanta o estimare si din alta parte insa saptamana aceasta am inceput lucrul cu dansii si desi nu am achitat nici un avans, nu sunt genul care se "suceste".

#21
alexokas

alexokas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.03.2012

 x637269737469, on 09 mai 2013 - 23:01, said:


Din pacate, n-am mai intrat de ceva vreme pe aici si abia acum am citit postul. Am trecut prin cateva faze cu deciziile asupra automatizarii, am ezitat un pic intre full Bticino si KNX si pana la urma am ales KNX, cu proiectarea facuta de o firma din Brasov. Multumesc pentru oferta, ar fi fost interesanta o estimare si din alta parte insa saptamana aceasta am inceput lucrul cu dansii si desi nu am achitat nici un avans, nu sunt genul care se "suceste".

Te felicit pentru alegerea sistemului KNX pentru automatizari. O sa descoperi ca intradevar este cel mai complet si complex sistem pentru o casa inteligenta.
Succes la implementare, iar daca pe viitor iti pot fi de ajutor: PM.

#22
bogdansydeco

bogdansydeco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.09.2013

 ggelu, on 31 martie 2013 - 18:50, said:

Daca vrei sa faci salata aia de echipamente , parerea mea e sa le instalezi si programezi singur.   Sigur nu vei gasi o firma sa le stie pe toate si  de aici apar fel de fel  de probleme de " comunicare ", din pacate pe banii tai.
Din pacate lipsa ta de informare te face sa crezi ca nu exista cineva sa faca acest lucru .
Exista mai multe tipuri de protocoale prin care se poate realiza acest lucru
CresNet - cel mai stabil folosit si de organizatiile guvernamentate (celule de criza ...etc)
KNX
AMX
Sincer eu as recomanda Crestron pentru simplu fapt ca este cel mai stabil
Cat despre programarea si instalarea sa o faca singur ... cam greu .

Edited by bogdansydeco, 06 September 2013 - 12:29.


#23
wrongeu

wrongeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 05.03.2010

 x637269737469, on 09 mai 2013 - 23:01, said:


Din pacate, n-am mai intrat de ceva vreme pe aici si abia acum am citit postul. Am trecut prin cateva faze cu deciziile asupra automatizarii, am ezitat un pic intre full Bticino si KNX si pana la urma am ales KNX, cu proiectarea facuta de o firma din Brasov. Multumesc pentru oferta, ar fi fost interesanta o estimare si din alta parte insa saptamana aceasta am inceput lucrul cu dansii si desi nu am achitat nici un avans, nu sunt genul care se "suceste".

poti sa  spui cat te-o ajuns si daca esti multumit de sistem... multumesc

#24
nudo

nudo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.02.2014
daca  nu e  prea  tarziu.......poate  te  ajuta  www.anaf.com ,  se distribuie si in romania

Chiar  daca  e prea tarziu ..  asa  ca informatie  www.anaf.com se distribuie si in romania , simplu , fiabil  sii  cel  mai elegant

Edited by ggelu, 16 January 2017 - 06:48.


#25
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

 x637269737469, on 09 mai 2013 - 23:01, said:


Din pacate, n-am mai intrat de ceva vreme pe aici si abia acum am citit postul. Am trecut prin cateva faze cu deciziile asupra automatizarii, am ezitat un pic intre full Bticino si KNX si pana la urma am ales KNX, cu proiectarea facuta de o firma din Brasov. Multumesc pentru oferta, ar fi fost interesanta o estimare si din alta parte insa saptamana aceasta am inceput lucrul cu dansii si desi nu am achitat nici un avans, nu sunt genul care se "suceste".
Salut. Ca idee, poti sa ne zici cu cine ai lucrat din Brasov pentru proiectare?

#26
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Cu E-kon am lucrat. De tablouri si mare parte din aparatura s-au ocupat tot ei. Programarea a facut-o sotul. In mare parte au fost ok, mai putin cu cateva livrari cu care s-a intarziat cam mult.
Inca nu le avem pe toate puse in functiune, deocamdata doar lumini, scara de la pod(electrica), incalzire si senzori (alarma). Urmeaza in primavara/vara sa punem si rulourile, sistemul de sunet si ventilatia. So far so good, suntem multumiti de KNX :)

#27
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Buna ziua
Cine stie cum pot intra in posesia software-ului pt echipamentele KNX BTicino sau Legrand. Se pare ca aceste echipamente nu sunt compatibile cu ETS4.

#28
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Prin ce sistem poti sa fii informat in caz de avarie ( inundatie , incendiu. etc. ) si cat de costisitoare e toata operatia ... ?

#29
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Raspunsul este : difera de la caz la caz.  Ca tot ai amintit de operatie : unele sunt gratis - cele decontate de CAS ( in cazul nostru te anunta vecinii / pompierii / stirile de la ora 5) altele Posted Image Dar in primul rand trebuie sa spui ce anume vrei sa protejezi ( de imobil e vorba ) si ce echipament ai deja instalat . Pentru sisteme de avertizare incendiu exista o legislatie dedicata si la fiecare ISU poti gasi o lista de proiectanti si montatori autorizati .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate