Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Dilema: upgrade body vs upgrade obiectiv

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

Poll: Body sau obiectiv (19 member(s) have cast votes)

Upgrade

  1. de la Canon 450D la 60D (6 votes [31.58%])

    Percentage of vote: 31.58%

  2. de la 18-55mm f3.5-5.6 la 17-55mm f2.8 (13 votes [68.42%])

    Percentage of vote: 68.42%

Vote Guests cannot vote

#19
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Bugetul e in jur de 2100 ron. Atat am gasit body si tot la acelasi pret si obiectivul.
Si ce spune f3br4 e interesant Posted Image....

desi, daca ma gandesc mai bine, 60D-ul are niste avantaje: 9 puncte de focus cross-type, putin mai mare body-ul si mai comod de tinut in mana, bateria se apre ca tine mai mult si pentaprisma in loc de pentamirror

Edited by wizake, 21 March 2013 - 14:14.


#20
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Da, uite ca te-a aranjat Febra.
N-am fost atent la promotii.

Cumperi 600d + Tamron si ai un cadou de 500RON + un Canon 50 1.8 si un ghiozdan moca.

Unde gasesti Canon 17-55 2.8 cu 2100 RON ?!

#21
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
pe foto-magazin.ro :)

#22
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
mi-am adus aminte (dupa un an Posted Image ) de topicul asta.

Revin sa va spun ca alegerea initiala a fost sa upgradez body-ul la 60D. O vreme am avut body-urile in paralel, si am putut sa le compar (dpdv al unui amator) cu obiectivul de kit pe amandoua. Am remarcat ca 60D-ul scotea mai multe detalii, si am fost multumit si de ISO si de functia de filmare, de faptul ca mi se parea mai ergonomic, etc
Apoi am vandut aparatul vechi, cu tot cu obiectiv, si mi-am cumparat si Canon 17-55mm f/2.8 IS. Mi l-a adus cineva din State, asa ca nu am platit f mult pe el.
Pot sa spun ca nu l-am mai scos de pe aparat de atunci Posted Image  E foarte luminos, foarte sharp mai ales la f/5.6.

O comparatie 100% intre SOOC si dupa ceva procesare in Lightroom (white balance si sharpening)
Attached File  before-after1.png   1.97MB   25 downloads

Momentan il folosesc f mult la f/2.8 pt portrete si filmulete si sunt f multumit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate