Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Izolare mansarda

- - - - -
  • Please log in to reply
309 replies to this topic

#109
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012
folia anticondens este gandita pentru a prelua condensul, nu ploaia.
o verificare a locurilor in care au aparut picaturile respective este binevenita, dar nu trebuie sa te impacientezi .
parerea mea este sa-i pui pe baieti sa verifice , poate le-a scapat ceva, se poate intampla oricui .

#110
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
Pune mana si lipeste intre ele randurile de folie, asta e un amanunt uitat(voit sau nu) de cvasi toti montatorii de acoperisuri.

daca dupa ce ai lipit mai curge atunci au perforat local folia.
neaparat sa gasesti gaurile si sa le etansezi

#111
gezahofi

gezahofi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 05.08.2011
Multumesc pentru raspunsuri. Msn2, sa stii ca nu m ai linistit. Folia a fost moontata de jos in sus, randul de sus suprapunandu-se cam 30 de cm peste cel de jos. La etaj am insemnat cu o creta pentru a nu pierde locul exact unde picura, apoi am verificat sus pe acoperis. Nu se vede niciunde perforatie sau zgarietura, deci nu mi dau seama cum as putea repara ceva ce nu se vede....

Edited by gezahofi, 11 September 2013 - 23:19.


#112
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
e greu de depistat dar trebuie sa te chinui un pic.

daca ai gasit unde picura de sus atunci pune scara pe interior si cauta.

daca te uiti de afara spre inauntru nu poti sa vezi f bine.

dar e clar ca ori la o suprapunere ori la o gaura picura, de aia iti spuneam sa lipeste cu un cordon de silicon gen ceresit ft101, bison polymax.

poate sa fie si o imbinare intre folii proasta pe la intersectiile pantelor.

#113
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

View Postgezahofi, on 11 septembrie 2013 - 23:17, said:

La etaj am insemnat cu o creta pentru a nu pierde locul exact unde picura, apoi am verificat sus pe acoperis.

cuiele de la sipci sunt prinse pe capriori ?

#114
gezahofi

gezahofi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 05.08.2011
da, sunt prinse. La aceasi concluzie am ajuns si eu, am luat un pointer cu laser si am fixat-o de un poloboc. Punctele de pe podea unde picura apa cam corespund cu sipcile verticale de pe capriori, aproximativ. Constructorul a spus ca nu trebuie sa ma ingrijorez. Sper sa nu fie probleme..
Cautand pe net am vazut un filmulet pe youtube unde inainte de a fixa sipcile pe astereala cu folie intindeau o dunga de silicon pe spatele sipcilor. Ar fi fost bine, dar..... mintea de pe urma...
oricum, multumesc pentru idei si sfaturi

#115
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
pai daca
curge pe la cuie inseamna ca sipca nu e destul de presata de astereala si folie.

poti sa iei ceva autofiletante si sa te asiguri ca e presata ca lumea treaba.
si poti sa dai cu siliconde jur imprejurul sipcilor, cam treba de sisif dar ca sa fii 100% sigur...

oricum dupa ce pun tabla sa nu inchizi pe interior cu vata si rigips cel putin dupa 3-4 ploi zdravene si indelungate, sa te asiguri ca nu mai curge peniciunde.

mai degraba muncesc acum putin si previn decat dupa...

Edited by msn2, 12 September 2013 - 21:19.


#116
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Cred ca te agiti degeaba. Tu ai pretentia ca avand doar folia lu' peshte sa fie totul perfect impermeabil. Mai greu de pus in practica decat de spus...pentru ca ..o vorba din constructori spune "apa are capul mic!".  
Daca gasesti problema si o rezolvi este foarte bine. Altfel, cata vreme este un loc pe unde picura izolat, odata cu inchiderea invelitorii ar trebui sa scapi de problema definitiv.

#117
LAG

LAG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.01.2007
Am citit toate postarile voastre si tot nu sunt lamurita...
In 2 saptamani incep termoizolarea mansardei cu 10 cm Domo intre capriori si inca 2x10 cm Domo sub capriori. Ma puteti ajuta, spunandu-mi de unde pot achizitiona bride lungi pentru cei 20 cm Domo sub capriori? Am gasit ceva de genul http://www.protektor...&intProduct=634 - sper sa nu fie considerata reclama. Este ok produsul tinand cont ca tavanul va avea 2 randuri de gips carton ori imi puteti indica o varianta mai buna?
Va multumesc!

#118
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
in primul rand: nu pune 2 randuri de placi, doar unul dar din ala rosu e de ajuns.
2. incearca la dedeman, brico sa vorbesti cu baietii de la raion si o sa te ajute ei cu o solutie.

daca plafonul e orizontal atunci poti folosi si tije de suspendare care au lungimi si de 250mm cu carlig.

dar cum se vor pune cele doua straturi de vata?

ps: ce ai gasit tu e f bun, dar probabil cam scump.

Edited by msn2, 19 September 2013 - 08:45.


#119
LAG

LAG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.01.2007
1. Cele 2 randuri de placi mi-au fost recomandate de catre unul din producatorii de gips carton, astfel: pe toate tavanele mai putin cel de la baie, se vor folosi 2 placi rezistente la foc, iar pe tavanul baii, 2 placi rezistente la umezeala.
2. Am vb. cu baietii de la Dedeman si nu au nicio solutie pt. tavanul inclinat; nu aduc piese pt. aceasta grosime de 20 cm vata sub capriori pt ca "nu avem cereri". Piesele din linkul de mai sus le-am gasit citind, nu stiu de unde sa le achizitionez la L>20cm din Romania.
3.  Fixarea cred ca va fi destul de greoaie, voi mai intreba o data pe cei de la Isover. Banuiesc ca se va fixa cam asa: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XSpNuuKpw7M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] ; din pacate, chiar daca in fisele lor tehnice sunt date mai multe grosimi, in realitate nu gasesc decat domo twin. Daca vreau alta dimensiune trebuie sa comand min. 3 tone de vata Posted Image  . Pentru o mansarda cu 3 dormitoare normale si o baie.......
4. Poate are totusi cineva o idee si-mi scrie cum as putea prinde al 2-lea strat de vata de sub caprior, fara a-l deranja pe primul.
Multumesc.

#120
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
nu pune 2 randuri de placi pe tavan, mai ales antifoc, sunt ff grele!
de ce sa pui 2 randuri? ti-au dat si o explicatie?

la pereti se pun cate 2 dar pt izolatie fonica sau rezistenta la impact, pe tavan nu vad rostul...o placa rosie are vreo 35kg, fa un calcul cat inseamna un tavan cu cate 2 si o sa te sperii.

eu am facut asa: am batut in grinzile de lemn cuie lungi si de ele am facut un stelaj cu sarma, pe masura ce potrivea vata mai bobina la sarma

#121
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004

View PostLAG, on 19 septembrie 2013 - 00:01, said:

Am citit toate postarile voastre si tot nu sunt lamurita...
In 2 saptamani incep termoizolarea mansardei cu 10 cm Domo intre capriori si inca 2x10 cm Domo sub capriori. Ma puteti ajuta, spunandu-mi de unde pot achizitiona bride lungi pentru cei 20 cm Domo sub capriori? Am gasit ceva de genul http://www.protektor...&intProduct=634 - sper sa nu fie considerata reclama. Este ok produsul tinand cont ca tavanul va avea 2 randuri de gips carton ori imi puteti indica o varianta mai buna?
Va multumesc!

Am trecut prin aceleasi probleme,
pentru ca am izolatie de 45 cm pe o panta si 40 de cealalta si am rezolvat problema prinderilor cu piese  de prindere Nonius superior si inferior de la Knauf, sunt reglabile la lungime.

http://www.knauf.ro/...lvl=4&catId=205

#122
LAG

LAG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.01.2007
Mi-au explicat de ce 2 placi. Cu cat nr de placi este mai mare, cu atat rezistenta la foc este mai mare (F30=1 placa, F60=2pl, F90=3pl).
Multumesc pentru ponturi. Folosesc o singura placa rezitenta la foc, caut  piesele Nonius si fac caroiaj atat sub stratul de vata dintre capriori, cat si sub cel de-al doilea. Presupun ca sub al treilea nu mai caroiez nimic intrucat se va fixa placa de rigips.
Mda......ma gandisem si eu la 45 cm de vata Domo pt R' aproape 10, dar m-am gandit ca va fi imposibil sa prind CD-urile. Gasesti de toate in specificatii, dar cand le cauti practic, nu gasesti deloc. "Nu facem rulaj, nu aducem." Apoi mai exista si niste grinzi oblice si orizontale din beton si nu stiu cum as fi reusit.

#123
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 11.09.2007
Cam asta caut si eu. Elemente de fizare pt profile la tavane inclinate insa am gasit ceva super interesant. Poate gasim asa ceva in tara. ar fi super. Priviti:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gn35DzLU_eU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#124
LAG

LAG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.01.2007
Am gasit si eu ceva interesant, insatoate aceste produse sunt exagerat de scumpe, chiar si afara.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EnKPR043tHA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#125
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 11.09.2007
Da, sunt faine sistemele astea insa mai am si eu 2 intrebari:
1. De ce trebuie lasat la rigips un spatiu in partea de jos in cazul unui perete vertical? Observ in unele filmulete ca unii au niste spatiatoare in care baga piciorul si ridica placa de jos cam 1-2 centimetri.
2. in situatia in care ai capriorii rotunzi ce sistem de prindere al profilelor se recomada?

#126
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
Ajuta la izolarea fonica unde nu trebuie cuplate rigid elementele de constructie.
acolo se umple cu mastic.

la fel si la imbinarea tavan-perete.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate