Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Izolare mansarda

- - - - -
  • Please log in to reply
309 replies to this topic

#145
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

View Postloorentzoo, on 04 ianuarie 2014 - 23:53, said:

Dupa cum se vede folia este sub astereala cum am zis mai devreme. Poate ca e greseala mea ca nu am stat sa precizez corect ordinea straturilor a termoizolatie si a foliei dar asta este.
dupa cum se vede este un detaliu luat de pe un site aleatoriu care produce materiale. SI ca sa nu se ,, Mance"  cartonul bituminat peste el se pune o folie de aluminiu.
DOar cu limbajul tau ( sa imi zici praf) imi dau seama ca esti doar un muncitor pe santier maxim sef de echipa dar iti rept alti au studiat ani de zile o seara placuta sper ca am lamurit problema
P.s detaliul nu imi partine si nu am stat sa verific daca este corect 100 la 100 arata doar faptul ca folia se monteaza sub astereala cum am zis in linii mari mai devereme

http://ghid.tondach....sindrila-sibiu/

nu am putut sa atasez poza poftim linkul si uita te la detalii cate vrei


Uita te in josul paginii de tot la detaliu coama sau si la altele oricum folia este sub astereala la toate clar

dupa cum se vede ai ramas tot PRAF !!! trebuia sa imi urmezi sfatul si sa nu te mai bagi in domenii pe care nu le cunosti !!!

1) insisti cu montarea foliei anticondens sub astereala, te dai peste cap sa cauti link-uri care sa iti intareasca afirmatiile, postezi unul si cand colo, ce sa vezi : AMICE, IN DETALIILE LA CARE FACI REFERIRE ACOPERISUL ESTE FARA ASTEREALA !!!! tu nu faci diferenta intre sipcile de caroiaj ( suportul pentru tigla), si astereala de la casa .
2) unde vezi tu vreo referire la cartonul bitumat ??? nimeni nu zice nimic de acest produs pentru ca este o solutie depasita din toate punctele de vedere .
3) partea cu folia anticondens la interior este o greseala, la interior se foloseste o bariera de vapori, aceasta avand rolul de a diminua la maxim infiltrarea vaporilor de apa in termoizolatie si aparitia condensului in aceasta . in cazul in care termoizolatia se face cu celuloza se alege o bariera de vapori cu o permisivitate controlata deoarece celuloza este un material organic .
4) poate ca nu sunt asa priceput ca tine la cuvinte, dar ca si cunostinte in domeniul invelitorilor, intre noi doi e o diferenta foarte mare ( si nu in favoarea ta :) ) . pentru cultura ta generala afla ca am terminat si o facultate din utcb si de vreo 12 ani ma ocup doar cu acoperisuri ( invelitori metalice si ferestre de mansarda) . sa sti ca au fost destui muncitori si sefi de echipa de la care am avut ce invata, deci nu ar trebui sa ii tratezi ca pe oameni de categoria a doua . Apropo vezi ca nu asa se scrie uita-te !!!

#146
jijikate

jijikate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 01.10.2013
Cred ca mai bine s-ar intelege dintr-un detaliu propriu cu toate argumentele de sustinere. Eventual faci o reducere de 100% pentru detaliu ce se potriveste in cazul lui FLorin si il prezinti cu explicatiile de rigoare ca sa te faci inteles mai bine.

Mesajul era pentru domnul arhitect pentru ca intre timp a mai aparut un mesaj.

#147
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

View Post03dan03, on 28 decembrie 2013 - 22:34, said:

Buna Dan sant am o intrebare daca se poate in legatura cu izolarea unei masarde 4 x 4 m2 cu tavan inclinat pe laterale inaltime 2,2o max.   Sa incep cu acoperisu tigla ceramica pe lemn 5x5 batute direct in capriori fara  folie. Intre capriori de sus pana jos podit cu scandura de un tol cum zic meseriasi apoi vata bazaltica de 10 ursa apoi inca un rand de scandura de un tol o folie cu bule de 0,8 apoi ghips cartonul de 12,5 e acceptabil sau nu? Multumesc anticipat. Dan

da folie de ce nu e?
ca e cam obligatorie, indiferent ce zice meseriasu' (mama lor mancaiar cine trebuie!)
nu mai faceti greseala sa va incredeti in ce zic toti intrati pe site la producatori de tigla si acolo gasiti ce trebuie pus si ordine corecta OBLIGATORIE!

2 randuri de astereala pt a pune neste vata!!

eu am batut niste cuie lungi in capriori si pe ei am facut un pat de sarma care a tinut primul start de vata.
folia cu bule e bariera de vapori? dece cu bule?
20 cm de vata e spre ok, dar sa fie vata cu lambda sub 0,040

View PostflorinEE, on 01 ianuarie 2014 - 18:49, said:

LA MULTI ANI!
Iata ca postez si la acest subiect, printre altele. Vreau sa ma apuc de izolarea mansardei la un P+M, acoperis din tigla beton Bramac, sipci,contrasipci, folie anticondens Delta Vent, astereala si capriori de 10x12cm. Dupa ce am citit aici, dar si pe alte forumuri, pare-se ca cel mai bine ar fi sa izolez cu un strat de 10 cm vata minerala, dispusa intre capriorii de 12 cm inaltime (rezultand astfel 2 cm de spatiu liber), apoi inca un strat aditional de 10cm, dispus transversal pe capriori. Ce nelamuriri am:
  • am discutat cu 3 constructori,(inclusiv cu cei ce au construit casa), si toti imi recomanda sa pun intre capriori ,sub asterealala, POLISTIREN EPS si apoi vata, argumentand aceasta solutie prin faptul ca vata nu va sta pe suprafata rece (astereala), ci pe EPS, si astfel nu s-ar umezi!! Dar din ceea ce am citit pe forum, nu e recomandat deloc EPS-ul. De ce? Ce contraargumente sa le aduc?
  • avand deja folia anticondens deasupra asterealei, mai are rost sa pun un anume tip de folie intreastereala si primul strat de vata?
  • am 2 camere la care acoperisul este inclinat (de la 2.25 la 4m). Vreau ca inaltimea finala a camerelor sa fie demaxim 2.65m, de aceea cum ar fi mai bine sa izolez cu cei 20cm de vata: totul sub astereala, sau 10 sub astereala si 10 deasupra tavanului de rigips, acolo unde va veni in plan orizontal?
  • care  varianta e mai ieftina ptr cel de-al doilea strat de vata: vata cu folie de aluminiu sau vata ca la primul strat, + folie bariera de vapori separata?
  • ce tip/marca de vata imi recomandati?

so: eps arde! daca vrei sa il ai  in casa, prins pe lemn e treaba ta.
eps clasa foc E, vata clasa foc A, o mica difenta nu?

eps nu se pune si din cauza ca daca apar vapori in vata atunci o sa condenseze pe el, pt ca e mult mai putin permisiv decat vata.

deci ai 2 motibve f intemeiate sa ii trimiti la plimbare.

nu conteaza unde pui vata sau daca are spatiu de aer intre ea.
ordinea corecta de jos in sus:

1rigips
2 folie bariera de vapori(polietilena de 0,1)
3 vata simpla fara folie al- in cat mai multe straturi perpendicular dispuse
4.astereala(daca acoperisul are)
5 folie anti condens permisiva cu vaporii de apa, care protejeaza de eventualell infiltratii de la ploi si duce condensul care picura de pe tigla metalica in jgheab
6 sipci si contasipci de 3,5cm
7 tabla sau tigla beton sau ceramica

tot ce am scris aici se gaseste si in materialele producatorilor de vata (isover rockwool knauf) si tigla metalica sau nu

Edited by msn2, 06 January 2014 - 22:49.


#148
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Asa voi face si eu cum a scris msn2, punand vata bazaltica de 10cm sub capriori si 15cm intre capriori.

#149
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Cea mai buna varianta este existenta unui mic pod ventilat deasupra mansardei. Cat de mic dar sa existe, cu aerisiri in calcane daca se poate. Practic nu mai esti supus umiditatii excesive si temperaturilor extreme. Face minuni!

#150
florinEE

florinEE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.06.2008

View Postmsn2, on 06 ianuarie 2014 - 22:58, said:

so: eps arde! daca vrei sa il ai  in casa, prins pe lemn e treaba ta.
eps clasa foc E, vata clasa foc A, o mica difenta nu?

eps nu se pune si din cauza ca daca apar vapori in vata atunci o sa condenseze pe el, pt ca e mult mai putin permisiv decat vata.

deci ai 2 motibve f intemeiate sa ii trimiti la plimbare.

nu conteaza unde pui vata sau daca are spatiu de aer intre ea.
ordinea corecta de jos in sus:

1rigips
2 folie bariera de vapori(polietilena de 0,1)
3 vata simpla fara folie al- in cat mai multe straturi perpendicular dispuse
4.astereala(daca acoperisul are)
5 folie anti condens permisiva cu vaporii de apa, care protejeaza de eventualell infiltratii de la ploi si duce condensul care picura de pe tigla metalica in jgheab
6 sipci si contasipci de 3,5cm
7 tabla sau tigla beton sau ceramica

tot ce am scris aici se gaseste si in materialele producatorilor de vata (isover rockwool knauf) si tigla metalica sau nu
  Multumesc ptr raspunsuri. Oricum nu aveam de gand sa pun EPS, doar vroiam sa le dau niste contra-argumente.
Legat de dipunerea straturilor, enumerate mai sus, vad ca lipseste folia de AL (achizitionata separat sau atasata stratului de vata de la interior) si e inlocuita de polietilena. Presupun ca cea de Al e mai scumpa, dar e si mai buna, sau face acelasi lucru? Ma gandeam sa folosesc folie de Al si lipita etans la imbinari cu banda de Al la rola.

  Legat de pozitionarea straturilor de vata (10 + 10cm), cum e mai bine sa fie dispuse: ambele in partea inclinata sau separat, asa cum am incercat sa va descriu in poza:
   Attached File  Variante izolatie.jpg   64.42K   82 downloads
Sau imi recomandati o alta solutie?

#151
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Eu am luat folie PZ alu, 108 ron/60m2.

Referitor la poze, eu am facut a 3-a varianta: izoland inclinatia numai pana la plafon (partea orizontala) cu 15+10, iar pe plafon cu 25. Triunghiul (podul micut) ramane neizolata, dar nu cred ca e o problema, daca nu vrei sa incalzesti.

#152
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
alu pz am folosit si eu si am fost multumit de ea.

orice varianta e buna diferentele sunt nesemnificative, ideea la izolaree sa nu lasi spatii neacoperite, de aceea se pun cel putin 2 straturi perpendiculare.
de aceea as merge pe varianta 1sau si mai simplu: var 2 cu stratul de pe capriori pus orizontal.

dar 20 cm de vata e la limita asa ca poti sa faci si var2, cu un strat, de 10 cm, suplimentar in zona unde e plafonul orizontal, ca sa nu te lasi cu tot tavanul.

#153
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Cum scriam eu voi pune 15cm intre capriori si 10 sub ele. Acum am cerut cateva oferte, si am urmatoarele posibilitati:
Isover PLU, lambda 0.037, pus in 3 straturi 5 + 10 + 10 (cel mai gros e 12 de la ei)
Rockwool Airrock LD, lamda 0.037 15 + 10
Rockwool Airrock ND, lamda 0.035 15 cm + Airrock LD 10cm

Sau varianta cu vata de sticla, de care ma tem putin ca se va lasa in timp, dar recomandata de un furnizor:
Ursa Terra 70P sau SD-35 (combinatie 5+ 10 + 10)
eventual un Isover Uniroll Plus (lamda 0.036

Voi pe care solutie ati merge? ND+LD e cea mai scumpa solutie, urmeaza Isover-ul, dupa aia LD, cea mai ieftina fiind vata de sticla.

#154
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
pai ca sa stai tu linistit: pe inclinat cu bazaltica, orice model
pe orizontala uniroll, care e ff buna.

eu am folosit akusto si domo de la isover, unirol a aparut recent.
si alea sunt garantate ca nu se lasa in timp.

poate si ursa o fi buna, dar ce am vazut eu prin magazine era cam slaba,  eu as merge pe nume consacrate.

Edited by msn2, 09 January 2014 - 20:47.


#155
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

View PostflorinEE, on 09 ianuarie 2014 - 09:49, said:

  Legat de dipunerea straturilor, enumerate mai sus, vad ca lipseste folia de AL (achizitionata separat sau atasata stratului de vata de la interior) si e inlocuita de polietilena. Presupun ca cea de Al e mai scumpa, dar e si mai buna, sau face acelasi lucru? Ma gandeam sa folosesc folie de Al si lipita etans la imbinari cu banda de Al la rola.
din punct de vedere al protectiei impotriva vaporilor de apa, cele doua folii fac acelasi lucru . diferenta apare din faptul ca folia cu Al reflecta caldura ( inapoi in casa ), oferind astfel o reducere a cheltuielilor pe perioada rece .

#156
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Vezi ca la mansarde principala problema o reprezinta caldura excesiva pe timp de vara.
Iti recomand sa montezi sub acoperis placi Hofatex. Diferenta este enorma. Obtii o defazare f buna.
Abia dupa aceea sa montezi vata.
Eu lucrez acum la mansarda unei case pasive, tavane orizontale de 40 cm de izolatie si 2 m liniari de tavane oblice de 25 cm din care 8 cm Hofatex.
Ajuta f mult si fonic, mult mai bine decat orice vata.
Densitatea este de 5-6 ori mai mare decat la vata bazaltica.

Edited by ryky, 10 January 2014 - 00:06.


#157
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Asa arata

Attached Files



#158
IulianaC

IulianaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.07.2009
Buna! Am citit topicul de la inceput si am vazut diferite opinii. Intrebarea mea este as putea sa izolez mansarda (doar partea de acoperis, zifurile fiind din bca) astfel: sub astereala celuloza de 10 intre capriori
   placi de OSB peste tot tavanul
   scheletul pt regips intre care pun vata de 10
   folie aluminiu
   regips
Mentionez ca stau in sud iar vara sunt temperaturi foarte mari. Multumesc!

Edited by IulianaC, 12 January 2014 - 18:43.


#159
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
E OK, dar nu pune osb intre vata si exterior.
osb e aproape o bariera de vapori si e de evitat, daca trebuie neaparat mai bine scandura

daca pui celuloza pe pereti inclinati/verticali exista riscul ca sa se taseze in timp, ai vreun certificat care sa garanteze ca nu se taseaza la montarea verticala?

#160
IulianaC

IulianaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.07.2009
Osb-ul e prins de capriorii acoperisului si nu apasa cu nimic pe celuloza - de fapt cred ca m-am exprimat gresit, am vrut sa spun polistiren expandat de 10 - si e folosit doar la tavanul mansardei(sub astereala), pe peretii verticali va fi tencuiala. Ma gandesc ca ar fi ca un tavan dublu. E posibil sa faca condens? De acest lucru mi-e teama!

#161
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
poate nu m-am facut eu bine inteles: toti vaporii de apa care ajung din interior prin izolatie, la osb , cam raman acolo si daca osb e destul de rece condenseaza pe fata interioara a acestuia.

daca in loc de osb era scandura atunci vaporii treceau bine mersi si difuzau inspre afara.

daca placile de osb sunt lasate cu ceva spatiu intre ele atunci se mai atenueaza fenomenu.

o solutie ar fi ceva gauri date in osb cu burghiul daca se mai poate ajunge la el.

#162
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.06.2006
salut, am ajuns si eu cu studiul la punctul izolare acoperis si as avea niste intrebari referitore la modalitatea pe care as vrea sa o aplic
incepand de jos in sus as vrea asa:
-rigips tavan camera parter
-folie anticondens
-montanti si 20 cm de vata minerala
-spatiu liber pod nefolosibil
-10cm vata minerala intre capriori
-astereala si restul acoperisului

ar fi ok asa? cu folia deasupra rigipsului?

vata minerala as merge pe ceva gen isover rio twin sau isover eko, aveti o alta recomandare sau contra indicatie in gama asta de preturi?
pentru folie ma uitam la ceva gen Isover Vario KM duplex, isi are sensu? o alta recomandare de folie de care lumea a fost multumita si care nu creeaza probleme? chiar merita atatia bani folia asta 'climatica inteligenta'?

va multumesc frumos

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate