Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Izolare mansarda

- - - - -
  • Please log in to reply
309 replies to this topic

#1
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 11.09.2007
Dragilor, stiu cad de dezbatuta e problema izolatiei mansardei. insa am o mare nedumerire. Cu ce se izoleaza un acoperis ce are capriorii rotunzi? Am intrat (pe cai legale cu semnaturi si decizie definitiva in tribunal) in posesia podului aferent apartamentului meu de la etajul 4/4 pentru care deja platesc impozit si vreau sa incep sa-mi fac o mica mansarda,
Capriorii nu sunt dreptunghiulari petru a fasona frumos vata bazaltica intre ei. Sunt rotunzi, prin unele locuri imbinati. Va rog, veniti cu o solutie pentru izolare eficienta. Din lipsa de bani, anul asta ma intind doar la izolare si geamuri de mansarda (care nici astea nu stiu cum se monteaza intre astfel de capriori) insa aceste 2 etape vreau sa le fac ca la carte.
Este exclusa decoperatrea. Acoperisul este alcatuit astfel: capriorii astia nenorociti peste care e pusa scandura, apoi carton de ala cu smoala apoi tigla ceramica.
  multumesc anticipat

Attached Files


Edited by cosmineus, 09 March 2013 - 16:00.


#2
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 24.05.2007
Peste vata...placi OSB prinse pe capriori ....??Posted Image

#3
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
in primul rand trebuie sa te gandesti ca o buna izolare o obtii de la 20cm grosime material izolator....iti spun asta din experienta. restul e can-can,ca sa zic asa.
poti realiza o structura metalica pt gips-carton iar in spatele ei (lasand spatiul de rigoare) sa asterni izolatia...ea fiind sustinuta de acea structura care se monteaza la minim 60cm interax.

#4
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 11.09.2007
Sunt de acord cu stratul de izolare. Fara 2 randuri de placi de vata bazaltica nici nu ma gandesc. Ideea este ca acei capriori fiins rotunzi lasa o gramada de spatiu liber si nici nu ofera sustinere optima pentru vata izolatoare. Sunt in medie cu diametrul de 10 cm deci al 2-lea strat va trebui suspendat cumva iar distanta dintre ei difera intre 60-70 cm. Ma rog, Voi incerca sa umplu spatiile ramase cu spuma cam ca in imagine (maro stratul de vata bazaltica iar rusu spuma poliuretanica) dar cum voi pune al 2-lea strat? In fine, e o idee. nu ma pricep. De asta va si cer ajutorul.
De asemenea, rog un "intalator" de geamuri Velux sa intervina si sa imi explice daca se poate face o instalare optima in aceasta situatie

Attached Files


Edited by cosmineus, 09 March 2013 - 20:12.


#5
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
inteleg ca nu te tine buzunarrul sa refaci partea de lemn, respectiv dulgheria. oricum ar fi trebuie sa dai jos invelitoarea (azbest, tabla, tigla, placi bituminoase etc). apoi la interior pui si fixezi pe capriori osb de 8 care sa-ti asigure suport pt primul strat de vata bazaltica (10cm datorita grosimii capriorilor). presupunand ca te vei alinia cu toata vata la fata exterioara a capriorilor urmeaza peste primul rand de vata leturi de 6x4cm batute perpendicular pe capriori avand distanta intre ele exact dimensiunea placii de vata (recomand leturi de 6x4 pt a putea folosi vata de 8cm). la exterior in locul invelitorii clasice recomand panel de 5cm prins cu multa atentie pe capriori cu tija filetata si piulita cu contr-piulita sau saiba grower. cand mi-am facut eu mansarda (exact aceeasi situatie ca a ta) nu aveam cunostinte in domeniu, dar la cativa ani viata m-a purtat si prin acest domeniu (mansarde, invelitori, sarpante) o perioada destul de lunga. astfel ca am stricat tot acoperisul facand treaba ca la carte. daca nu posezi toti banii nu te apuca. FA lucrurile bine de la inceput pt ca risti (ca mine) sa lesini vara de cald in mansarda iar iarna te indoaie consumul de gaz pt incalzire.
Daca doresti itit pot furniza informatii si despre ferestrele de mansarda (brand, furnizori, montaj).
acum am vazut ca e pusa tigla pe acoperis. e varianta cea mai pacatoasa. fiind acoperti cu tigla ci capriori rotunzi cred ca are cel putin 15 ani acoperisul. deja, probabil, tigla a inceput sa se sparga, sa devina casanta si permeabila asa ca in urmatorii 5 ani va trebui inlocuita oricum. problema mare va aparea la ferestrele de mansarda pt ca eu nu am cunostinta sa existe rame de etansare pt acest fel de tigla. poate s-au mai schimbat putin lucrurile in ultimii ani (de cand eu lipsesc din domeniu) dar in nici un caz nu fa improvizatii!!! itit asumi niste riscuri imense si total inutile.
PS intre cele doua straturi de vata e imprios necesar folosirea unei folii anticondens de aceea de acoperis (tivec, delta vent etc) buna, de calitate.
cu stima.

Edited by SILE802002, 09 March 2013 - 21:07.


#6
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 11.09.2007
Tigla e noua. E pusa de 5 ani de mine int-o perioada cand nu ma gandeam ca o sa imi fac mansarda iar de la primarie mi-a impus sa pun tot tigla deoarece se strica aspecul zonei (toate blocurile au tigla si e la strada principala) Iar capriorii sunt din 90 de cand e construit blocul. Daca stiam, schimbam capriorii odata cu tigla. Deci este exclusa decopertarea (inlaturare tigla, substrat, capriori). Fac treptat deoarece nu vreau sa ma inham deocamdata la credite si am unde sta. Vreau sa fac o izolatie ca lumea avand in vedere acoperisul asa cum este. Deci, a mai facut cineva asa ceva?
Ah, ca sa nu postez de 2 ori, Punctul cel mai inalt al podului ajunge la 4.5 m. Ca sa nu incalzesc atata spatiu ma cobor la 2.5 cu tavan rigips cu izolatie deasupra. Trebuie sa izolez si suprafata de acoperis deasupra nivelului de 2.5 ?

Attached Files



#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Baga minim 30 cm vata, folii si apoi osb sau ceva rezistent la condens. N-o sa-ti para niciodata rau ca ai pus vata cat mai multa.

#8
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008

View Postcaralumba, on 09 martie 2013 - 17:18, said:

Peste vata...placi OSB prinse pe capriori ....??Posted Image

Ha? esti sigur? Nici intr-un caz

View Postknauf75, on 09 martie 2013 - 18:57, said:

in primul rand trebuie sa te gandesti ca o buna izolare o obtii de la 20cm grosime material izolator....iti spun asta din experienta. restul e can-can,ca sa zic asa.
poti realiza o structura metalica pt gips-carton iar in spatele ei (lasand spatiul de rigoare) sa asterni izolatia...ea fiind sustinuta de acea structura care se monteaza la minim 60cm interax.
20 de cm? Oau. Sa fim seriosi. Si pe dv v-au prostit aia de la magazin sa cumparati in plus? E o casa, o simpla casa, o mansarda. Nici nu ai cum sa faci izolatie de 20 cm la mansarda decat daca se fac tavanele drepte si nu copiate. Dv credeti ca se poate pune brida  peste vata?

#9
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 11.09.2007
Dle macaz2006, cu siguranta va pricepeti. Ajutati-ma va rog cu o parere relevanta la ce ar trebui sa fac, Tocmai ca vreau sa fac un lucru ca lumea ma limitez anul asta doar la geamuri si izolatie. Cum ar trebui sa fie?
Eu ma gandeam sa pun un strat de bazaltica de 10 iar peste el un strat de minerala cu folie sa apoi rigipsul dar ma incurca grozav capriorii aia atat la izolare cat si la geamurile de mansarda

#10
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
Singurul mod serios in care se poate face o asemenea izolatie este in felul urmator:
- daca bila are peste 10cm in sectiune pui vata de 10, daca are su 10 pui de 5 nici un caz 10 presat.
- pui vata strict intre capriori nici intr-un caz si peste ei. Nici nu e nevoie - lemnul este un foarte bun temoizolant, aproape la fel de bun precum vata.
- nu incerca sa pui structura de gips peste vata caci va iesi o strambatura pe de-o parte (nu ai cum sa calculezi cum faci structura daca nu vezi suportul), si va vibra cauzand fisuri la imbinarile placilor de gips pe de alta parte.

Ai o singura varianta sa faci izolatie de 20cm. Primul rand il pui cum ti-am scris mai sus intre capriori. Apoi faci structura de gips pe care o cobori cu tiranti - ideea ar fi sa faci tavanele orizontale si sa ai foarte scurte pantele de pereti inclinati - si , inainte sa montezi placa, montezi vata

#11
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 11.09.2007
Ok, Am inteles. In medie are 10 sau putin peste. Asta e primul strat de vata bazaltica. Apoi pe capriori vor veni profilele metalice pentru rigips iar intre profilele metalice vata minerala de 5? Mai are rost sa ma joc cu spuma pu sa umplu golurile capriorilor rotunzi cum am desenat mai sus?
Edit: Ca sa nu mai postez de 2 ori mai am inca 2 intrebari:
- Ce care e treaba cu acoperisul/mansarda ventilata ca tot vad pe net de acoperis ventilat?
- unde se pune folia anticondens? Intre cele 2 straturi de vata sau peste vata inainte de rigips?

Edited by cosmineus, 10 March 2013 - 11:27.


#12
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
1. Nu, nu are rost sa bagi spuma, dar daca nu ai ce face...
2. la tavanele inclinate cat si la tavanul orizontal trebuie sa faci structura dubla. De ce?
a) la tavanul orizontal suspendarea se face cu tiranti; asta presupune dublara unei structuri, perpendiculara pe structura ce sustine placa, deasupra acesteia; propriuzis se mai monteaza inca o structura peste structura finita; se mai numesc tavane S. Meseriasul, daca este meserias, ar trebui sa stie ce-i ala un tavan S. Este greu de explicat cum se face un tavan S ca sa pot sa descriu aici. Prinderea tirantilor se face de dublura tavanului. In acest fel tavanul este mai usor de reglat dar si mai rezistent.
B)  La tavanele inclinate se face tot dublura, si pentru rezistenta, dar mai ales pentru ca nu cred eu ca ai capriorii la fix 60 cm distanta intre ei ca sa poti sa legi de ei tiranti sau bride.
3. Acoperis ventilat inseamna ca intre placa de rigips ce constituie tavanul fals si astereala, in acest spatiu sa se faca o ventilatie, o aerisire permanenta;
mai simplu:capriorii au pe capat pazie  - o scandura de latimea capriorului care mascheaza capatul acestuia. Sub caprior, perpendicular pe acestia si pana in pazie se monteaza sageac, practic intre fatada si pazie. Daca se monteaza sageac se cheama ca ai acoperis ventilat, pentru ca se creaza un curent de intrepazia de pe o parte a casei si celelalte parti. Daca nu se pune sageac si se lasa capriorii aparenti atunci nu ai cum sa ai acoperis ventilat - majoritatea ocoleste desenul capriorului cu fatada.

Cred ca confunzi folia anticondens cu bariera de vapori. Bariera de vapori se monteaza intre vata si gips. Poti pune si folie simpla. La pereti sa nu pui ca nu se pune decat daca sunt peretii exteriori. Folia anticondens este aceea care se monteaza peste astereala, la exterior, inainte de tabla.

Un ultim sfat: ajunge, ba e chiar cu varf si indesat un strat de 10cm de vata bazaltica - aceea tip placa - montata intre capriori. Garantez ca nu vei avea nici o problema nici cu frigul si, mai ales, nici cu caldura.

Edited by macaz2006, 10 March 2013 - 12:52.


#13
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 11.09.2007
Multumesc mult pentru raspunsuri. Sunt foarte multe opinii in legatura cu grosimea stratului de izolare. Un singur strat inseamna cheltuieli la jumatate. O sa cer mai multe opinii. Sper doar sa nu fie o strategie de marketing sa te faca sa cumperi mai mult material. Si totusi ma gandesc ca la noi iernile sunt mai grele, Mai ales in zona mea, oras de munte.
Te rog, daca tot ai intervenit si ai atatea cunostiunte in domeniu, ce poti sa-mi spui despre ferestrele velux. Ma intereseaza daca se pot monta in situatia mea. Am observat ca se prind direct pe capriori iar daca distanta intre ei e mica se face juguire. Cum se poate face treaba asta la capriori rotunzi?

Edited by cosmineus, 10 March 2013 - 13:42.


#14
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
ferestre de mansarda ia din strainatate daca ai posibilitatea. Astea de la noi.... Am auzit numai de rau de ele, inclusiv de V.......x. Si nu sunt nici ieftine. Nu am montat niciodata ferestre de mansarda dar chiar zilele trecute aveam discutii cu un coleg de breasla despre calitatea ferestrelor de mansarda de la noi iar parerea lui, care e destul de avizata nu era chiar roz.
N-are importanta ca sunt capriorii rotunzi. Pentru fereastra de mansarda se face cadru separat iar etansarea se face la nivelul tablei. Nu cred ca ai probleme nici cu distanta dintre capriori caci ferestrele de mansarda sunt, in general inguste, de dimensiuni mici.
Uite, banii pe care ii dai in plus la izolarea cu vata poti sa ii ti si sa ii bagi in niste sticle de geam tripane, eventual reflexive.
Un caz concret: prin geam, fie el termopan se pierde cea mai mare parte din caldura si asta in case izolate cu 5cm de polistiren.

#15
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 11.09.2007
Pai se fac geamuri separat pentru piata romaneasca? Din cate stiam nici Velux nici fakro nu au linie de asamblare in Romania deci  totul e de import. Am nevoie de 3. 2 la dormitoare, unul mic la baie ca la bucatariua deschisa cred ca e mai avantajoasa o lucarna.
Si daca tot sar din una in alta ca daca tot am prins oameni cu experienta aici sa trag cat mai mult de voi.... O centrala de apartament poate duce 2 apartamente? Adica 200 m2? Ma intereseaza daca pot trage tevi tur-retur sus si sa folosesc centrala din apartament sa incalzesc mansarda

#16
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Nu poate duce.

#17
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

View Postcosmineus, on 10 martie 2013 - 14:13, said:

Pai se fac geamuri separat pentru piata romaneasca? Din cate stiam nici Velux nici fakro nu au linie de asamblare in Romania deci  totul e de import. Am nevoie de 3. 2 la dormitoare, unul mic la baie ca la bucatariua deschisa cred ca e mai avantajoasa o lucarna.
nu se fac geamuri pentru piata romaneasca, sunt modele care sunt promovate si comercializate in tarile cu putere financiara mai mica ( romania, bulgaria, polonia, cehia, etc. ), pentru ca in tarile dezvoltate nimeni nu se uita nimeni la o diferenta de 100-150 euro (la o fereastra ).
fereastra de mansarda in sine nu are nici o treaba cu capriorii tai , deoarece prinderea acesteia se face pe caroiajul de la tigla, dar trebuie sa te gandesti la o solutie de izolare care sa nu iti afecteze garantia  ferestrei ( nu stiu daca spuma poliuretanica afecteaza garantia ferestrei, me refer la o izolatie cum ai facut in schita ). am un prieten care si-a izolat acoperisul cu asa ceva si e foarte multumit .

#18
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 11.09.2007
Stie cineva daca izolarea unei mansarde cu spuma poliuretanica este rentabila? (mai rentabila decat vata bazaltica) Ma tot uit pe youtube si vad ca nemtii au o spuma ca aia din spray care se umfla instant 10-15 cm pe orice suprafata insa cand am cautat pe site-urile romanesti vad poze cu un strat infim de parca ar fi diluata spuma, maxim 1-2 cm. A utilizat cineva acest procedeu de izolare? Uitati o diferenta intre ce fa ei si ce fac astia ai nostri:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qGb7qAjZ4E0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AqEuDRt78Os?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate