Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Izolare mansarda

- - - - -
  • Please log in to reply
309 replies to this topic

#19
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
cauta un pic pe aici si o sa gasesti cateva date si pareri despre spuma asta minune!(si te linistesti imediat :) )

10 cm de vata sunt f putini, nu te limita doar la atat.

pune vata la grosimea grinzilor de lemn, nu conteaza ca sunt rotunde, trapeze sau altceva.
pe urma montezi bride pt rigips din astea: http://idealfamc.ro/...produs53/  si in spatiul rezultat mai pui un strat de vata longitudinal.

daca ai bani foloseste vata bazaltica, cauta una sub 0,04 lambda, daca nu foloseste vata minerala dar una buna, pt ca in timp sa nu se lase, isover domo/akusto/uniroll de exemplu.

daca vrei sa te lasi cu tavanu la 2,5m ca in schita ta nu e nevoie sa izolezi decat tavanul fals.


ps: schimba porcaria aia de avatar ca nu mai trece nimeni pe aici din cauza ei, eu cel putin nu.

#20
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 11.09.2007
Multumesc mult pentru raspuns. Ma gandeam sa pun 10 cm de bazaltica isover pl100 si intre bazaltica si rigips vata minerala galbena de 10 ca sunt intins tare cu banii. Sunt ~ 120m2 de izolat fara vata necesara la pereti intre placile de rigips.
Avataru e misto :)

#21
ZorracK

ZorracK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 26.11.2003
Pune celuloza si scapi de batai de cap. Care e grosimea maxima pe care o poti atinge?

#22
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
1. polistiren extrudat de 10 lipit cu spuma direct pe astereala.
2. stelaj pentru tavan
3. in stelaj vata minerala
4. folie anticondens.
5. rigips. (daca te tine dubla placare)
6. ura.

#23
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

 cosmineus, on 30 martie 2013 - 22:23, said:

Stie cineva daca izolarea unei mansarde cu spuma poliuretanica este rentabila? (mai rentabila decat vata bazaltica) Ma tot uit pe youtube si vad ca nemtii au o spuma ca aia din spray care se umfla instant 10-15 cm pe orice suprafata insa cand am cautat pe site-urile romanesti vad poze cu un strat infim de parca ar fi diluata spuma, maxim 1-2 cm. A utilizat cineva acest procedeu de izolare? Uitati o diferenta intre ce fa ei si ce fac astia ai nostri:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qGb7qAjZ4E0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AqEuDRt78Os?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

se pare ca este rentabila ( decurand un alt cunoscut si-a izolat casa cu asa ceva ), pentru ca economiseste destul de mult ( mai ales iarna ) , si ii ofera si vara un confort termic foarte bun . in iarna a zis ca diferenta de temperatura intre mansarda si parter era de doar 1 grad , si ca acest lucru s-ar putea datora pierderii pe la ferestrele de mansarda ( geamul ferestrei nu este asa bun izolator ca si spuma .
oricum are o grosime de 7-8 cm de spuma , iar densitatea acesteia este una destul de mare ( este foarte dura si rigida ). oricum trebuie sa vorbesti cu cineva care si-a mai facut pentru ca am inteles ca sunt niste chichite ( de exemplu imi spunea ca daca se da cu spuma peste o suprafata umeda, spuma expandeaza mai mult si ai impresia ca ai o izolatie mai mare , dar in realitate isi pierde din proprietati ) .

stiu ca am si poze de la casa lui , le caut si daca le gasesc pun una, doua sa le vezi .

#24
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 11.09.2007

 ZorracK, on 30 martie 2013 - 23:27, said:

Pune celuloza si scapi de batai de cap. Care e grosimea maxima pe care o poti atinge?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Dn4lWy8CVlY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
ai de gand sa montezi becuri in izolatie? daca nu, filmul de mai sus nu are nicio relevanta. a, ba da, are. daca te uiti vezi ca temperatura in cutia cu celuloza e mai mare, de unde rezulta ca este un mai bun izolator.

#26
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012
1. din punctul meu de vedere testul nu este concludent pentru izolarea podurilor sau a mansardelor ,  deoarece pe mine nu ma intereseaza ce se intampla la 100 grade ( temperatura la care trebuie sa functioneze izolatia este maxim 60 grade )
2. e o comparatie intre vata si celuloza . parerea mea este ca spuma poliuretanica este cel mai avansat izolant pentru acoperisuri in acest moment .

#27
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 11.09.2007

 razvan_voicu, on 31 martie 2013 - 19:12, said:

1. din punctul meu de vedere testul nu este concludent pentru izolarea podurilor sau a mansardelor ,  deoarece pe mine nu ma intereseaza ce se intampla la 100 grade ( temperatura la care trebuie sa functioneze izolatia este maxim 60 grade )
2. e o comparatie intre vata si celuloza . parerea mea este ca spuma poliuretanica este cel mai avansat izolant pentru acoperisuri in acest moment .

1. Da. Este concludent pentru ca se monteaza spoturi in tavan fals ce vor fi acoperite cu vata. Nu se stie peste ce becuri dai. Am auzit ca cele mai economice ar fi cu LED insa se incing ca naiba.
2. Nu stiu ce sa iti zic... E posibil sa ai dreptate. Inca caut si eu o solutie eficienta de zolare. Pt ca ma strang banii ma limitez anul asta doar la geamuri si izolarea peretilor insa vreau sa le fac ca la carte. Probabil sa ai dreptate cu spuma. Vezi inca odata filmuletele cum izoleaza aia si ce fac astia ai nostri. Sa-mi vina un marcel si sa scuipe acolo o dunga alba pt nu-stiu-cate mii de euro. nu, mersi!. In plus nu am gasit un studiu despe cum se comporta spuma in timp si la contactul cu apa. Stiu ca in contact cu solventi se face apa

Edited by cosmineus, 31 March 2013 - 19:42.


#28
serviceteam

serviceteam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.02.2011
Buna,

Din punctul meu de vedere eu as lasa un spatiu de ventilare sub astereala, dupa care as monta un stra de vata bazaltica la placi intre capriori (vertical), si dupa care un rand de vata bazaltica de 10 prizontal ca sa se poata astupa toate "erorile" (lipsa de vata). Dupa acest pachet as monta o folie bariera de vapori lipita si structura de rigips!
Daca nu lasi spatiu de ventilare o sa ai probleme cu astereala si stratul de carton asfaltat care nu permite acoperisului sa "respire".

Dan

#29
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 11.09.2007
Cum sa las spatiu sub astereala?

Apropo, a folosit careva izolatie reflectiva (saltea de aia cu aluminiu) ori folie cu bule aluminizata pe post de bariera de vapori?

Edited by cosmineus, 21 May 2013 - 13:55.


#30
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

 cosmineus, on 21 mai 2013 - 13:52, said:


Apropo, a folosit careva izolatie reflectiva (saltea de aia cu aluminiu)

este foarte greu de etansat ( pentru a functiona ca o bariera de vapori montata corect ) .

#31
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008

 as xxl, on 30 martie 2013 - 23:37, said:

1. polistiren extrudat de 10 lipit cu spuma direct pe astereala.
2. stelaj pentru tavan
3. in stelaj vata minerala
4. folie anticondens.
5. rigips. (daca te tine dubla placare)
6. ura.

de unde ai scos-o cu polistirenul (mai ales extrudat - care nu face difuzie - nu respira) la mansarda.
placare dubla la mansarda???? doar pe pereti, sau doar daca te-ai lovit la mansarda :)

 msn2, on 30 martie 2013 - 22:53, said:

cauta un pic pe aici si o sa gasesti cateva date si pareri despre spuma asta minune!(si te linistesti imediat Posted Image )

10 cm de vata sunt f putini, nu te limita doar la atat.

pune vata la grosimea grinzilor de lemn, nu conteaza ca sunt rotunde, trapeze sau altceva.
pe urma montezi bride pt rigips din astea: http://idealfamc.ro/...produs53/  si in spatiul rezultat mai pui un strat de vata longitudinal.

daca ai bani foloseste vata bazaltica, cauta una sub 0,04 lambda, daca nu foloseste vata minerala dar una buna, pt ca in timp sa nu se lase, isover domo/akusto/uniroll de exemplu.

daca vrei sa te lasi cu tavanu la 2,5m ca in schita ta nu e nevoie sa izolezi decat tavanul fals.


ps: schimba porcaria aia de avatar ca nu mai trece nimeni pe aici din cauza ei, eu cel putin nu.

nu zic decat atat: 10 cm de vata, mai ales daca e bazaltica, e ultra indeajuns; si dpdv termic si dpdv fonic; nu va mai luati dupa toti smecherii care va recomanda in supermarchet sa luati 5 camioane de vata ca sa aiba ei vanzare. Mai bine luati de pe net un manual serios - Knauf de ex - si va edifica mai bine.

#32
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 11.09.2007
planul meu e sa pun bazaltica de 10 intre capriori si minerala de 10 intre profilele de rigips apoi folie vapori. ce parere ai de isover plu100?Fac aia de la ursa bazaltica mai buna? sau knauf?

#33
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
editat...

Edited by knauf75, 02 June 2013 - 18:29.


#34
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 11.09.2007

 knauf75, on 02 iunie 2013 - 18:11, said:

daaaaa
Dupa numele tau as spune ca nu esti obiectiv.

#35
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
scuze....vroiam sa zic altceva....numele meu n-are legatura cu firma. cine cunoaste germana,intelege.
nu conteaza de unde cumperi vata,important este sa cunosti gradul de izolatie(vezi fisa tehnica a produsului).
din experienta iti spun un lucru...cu 10cm te coci in mansarda,la 15cm mai rezisti,la 20cm parca se schimba climatul,la 25cm iti dai seama ca ai facut o treaba buna,la 30 o boieresti....
am realizat multe izolatii...unii clienti nu au dorit mai mult de 10cm indiferent de sugestii...si au regretat! stiu,costa! decizia finala iti apartine....poti investi ulterior in aparate de conditionare a aerului,dar nu rezolvi nimic. platesti curent electric aiurea,iarna arzi gazul de pomana.

la folia de vapori poti renunta cu succes!

#36
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 11.09.2007
Iti multumesc pentru interventie insa spuneti asa de multe chestii in contradictie. Unii zic ca 20 cm ar fi un standard. Altii ca ajung 10. E la fel ca in cazul izolarii exterioare unde mesterii iti spun sa iei polistiren de 10 ca asa stiu ei ca se face. Ceva e cert. Nu imi prermit 3 straturi. Nici macar 2 de bazaltica si voi pune 10 cm si 10  de minerala. Sper sa fie suficient. Eventual as putea inlocui bariera de vapori cu folie de aia cu aluminiu pe o parte si un soi de burete pe cealalta. Izolatie reflexiva parca se numeste


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate