Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7250 replies to this topic

#2485
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,083
  • Înscris: 24.02.2011
In legatura cu cositoarea rotativa atasata la LC75, am rezolvat problema infasurarii ierbii pe manicoti cat si a lipsei de aderenta pe pante, prin adaugarea a inca unui rand de roti (fara camere) si un burduf de la un scaun de birou.Posted Image

Attached Files


Edited by sandel1, 23 August 2015 - 21:38.


#2486
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Cum fara camere?

#2487
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,083
  • Înscris: 24.02.2011
cauciuc plin

#2488
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014

View Postsandel1, on 24 august 2015 - 09:00, said:

cauciuc plin
Unde ai gasit astfel de cauciucuri?

#2489
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,083
  • Înscris: 24.02.2011
Le-am luat de la o cositoare veche Al-ko cu masa, dar care nu face fata printre musuroaie.

#2490
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003

View PostNickRvl, on 23 august 2015 - 18:53, said:

In mod "normal" profilele agricole sint asezate astfel:
Attachment prof.jpg

pentru autocuratare etc....
sau poate pentru rulare lina pe pamant tare/asfalt? (se asigura banda de cauciucu aproape continua be centru ;) )

McJohn, mi se pare perfect ce ai facut acolo. Nu vad de ce ai indrepta platbanda, ca asa cum e ai sanse sa evacueze din pamantul ce se aduna pe roata.
Sudura pe varful V-ului pare o diee buna, dar nu cred ca e necesara. As incerca intai asa, doar cu suduri zdravene la capete. Daca se indoaie, atunci sudura si pe centru.
Sudura pe centru ar ajuta la incarcarea rapida cu pamant/noroi si totodata te-ar incurca rau la curatarea rotii de pamant.

#2491
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View Posttil, on 24 august 2015 - 10:35, said:

Nu vad de ce ai indrepta platbanda, ca asa cum e ai sanse sa evacueze din pamantul ce se aduna pe roata.
Ptr că sînt șanse totuși ca în mijlocul “V”-ului să se stîngă pămînt.

Quote

Sudura pe varful V-ului pare o diee buna, dar nu cred ca e necesara.
Inițial și eu m-am gîndit să-i sudez un fier pe mijloc, dar văzînd cum se așează ...
Attached File  uploadfromtaptalk1440486977236.jpg   50.86K   56 downloads
așa va rămîne, eventul îi pot da un punct de sudură pe buza de pe mijloc .
Attached File  uploadfromtaptalk1440486986282.jpg   79.85K   55 downloads

Quote

Aș incerca întâi asa, doar cu suduri zdravene la capete.
Vreau să scot întîi un rînd de cartofi, așa cum e, apoi ... voi vedea ce se mai poate repara. Dacă merge și așa ... suduri zdravene , vopsit , eventual 10 kg beton detașabil pe fiecare roată și ... așa moare.
Mulțumesc de încurajări.


Ia privește aici

#2492
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Mi-am dat seama apoi, merge si cu platbad drept, dar sa le faci putin inclinate fata de directia de mers. Inclinate intr-un sens pe dreapta, in celalalt sens pe roata stanga. In felul asta faci ca pamantul sa fie evacuat spre exterior. Asa sunt facute rotile mele cumparate odata cu motosapa.

Daca stau si ma gandeasc, evacueaza pamantul si se auto-curata mult mai bine asa decat cu V-urile de fier.


Am mai vazut acel filmulet, dar mi se pare ... no comment... Tu chiar ai scos cartofi acolo? Nu trebuia curatat bine terenul de balarii inainte?

Edited by til, 25 August 2015 - 10:02.


#2493
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View Posttil, on 25 august 2015 - 10:00, said:

Mi-am dat seama apoi, merge si cu platbad drept, dar sa le faci putin inclinate fata de directia de mers. Inclinate intr-un sens pe dreapta, in celalalt sens pe roata stanga. In felul asta faci ca pamantul sa fie evacuat spre exterior.
Nu evacuează nici un pămînt !
Dacă platbanda ar fi dreapta, paralel cu axul roții (ca la tanc), atunci există șanse foarte mari ca motosapa să "derapeze" stinga-dreapta. Așa , fiind în unghi de 30-45' față de ax opune rezistență și la înaintare, și la alunecarea stînga-dreapta.
Și totuși avînd buza aceea de 2 cm pe margine ar putea să păstreze direcția (în cazul meu).
Mă rog, 1000 de vorbe 2 bani nu fac ! Faptele vorbesc .

Quote

Am mai vazut acel filmulet
Știu , cred că am mai pus link-ul de vreo 3 ori. În alte situații.
Aș fi vrut să-l pun și atunci cînd se discuta despre "puterea motoarelor".
În acest clip și în cel cu frezele hexagon noi , sînt momente cînd, dacă nu ridicam de coarne, motorul dădea să moară. Dar acum vorbim de roți.

Quote

  Tu chiar ai scos cartofi acolo? Nu trebuia curatat bine terenul de balarii inainte?
Da, nu se văd cartofii în urmă ?
Trenul curățat ...
Ce să zic ? Altă zi pierdută !!!
Bălăriile nu m-au deranjat ! Mi-a dat de furcă niște rădăcini de floarea-soarelui care au rămas din greșeală pe loc, iar moto nu putea trece mai departe, din cauza lor.
Nu ai să mă crezi, însă abia acum (mulțumită ție), am observat că , din greșeală am încărcat alt clip pe youtube.
Defapt pe acestea vroiam să le încarc.
Am filmat dus și întors. Acum , privind la clip, nu vedeam “întorsul” !
Ptr Cipri.
La sfîrșitul clipului am filmat și plugul ! Barele laterale mă împiedicau să mă las în jos. Așa, (am mai strîns evantaiul) și lateralele în sus, să nu se mai sprijine pe pămînt !

Scîrțîitul ce se aude se datorează faptului că am uns rulmentul de presiune cu vasilină, iar acum , din cauza căldurii vazilina s-a scurs pînă la ferodou . Motorul se învîrte, roțile ba, iar ferodoul patinează. A doua zi a mers bine, după ce am șters conul .

#2494
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Ba evacueaza binisor, daca nu le pui ca la buldozer.

Adica le pui asa: http://www.bizoo.ro/...talice-400-mm#1

#2495
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
trecut azi prin bricodepot, am vazut pe fuga o pereche de roti cu diferential la 100 in loc de 400. ar merita ? numai ca teava era rotunda, mie mi-ar trebui hexagonala. am deja roti de cauciuc "fixe". sunt prea mici pentru o remorcuta banuiesc ?

Edited by fr0ggybv, 25 August 2015 - 14:13.


#2496
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View Postfr0ggybv, on 25 august 2015 - 14:11, said:

am vazut pe fuga o pereche de roti cu diferential la 100 in loc de 400. ar merita ?
Le poți lua. Schimbi axul rotund cu manicoturi hexagonale (mai pui 50 lei).

#2497
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014

View Postfr0ggybv, on 25 august 2015 - 14:11, said:

trecut azi prin bricodepot, am vazut pe fuga o pereche de roti cu diferential la 100 in loc de 400. ar merita ? numai ca teava era rotunda, mie mi-ar trebui hexagonala. am deja roti de cauciuc "fixe". sunt prea mici pentru o remorcuta banuiesc ?
Rotile astea nu cred ca sunt bune la remorcuta, am un coleg de serviciu care si'a pus si cand a avut 300-400 kg pe ea la a doua gropita s'au indoit jantele deci.....
La ce brico ai vazut rotile alea ca pe mine m'ar interesa sa le dublez pe cele ale lc'ului ???

#2498
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
bricodepot brasov, de vreo 2 luni incearca sa scape de stocurile ramase de la bricostore, si tot baga chestii la reducere. am luat 4 arcuri maricele pentru inchidere poarta la 1.75 de exemplu azi.  mai dau o fuga deseara. unele reduceri sunt "false" dar altele sunt chiar bunicele.

Edited by fr0ggybv, 25 August 2015 - 16:47.


#2499
nyku

nyku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 13.02.2006
"Am filmat dus și întors. Acum , privind la clip, nu vedeam “întorsul” ! "

Cu parere de rau dar cred ca se se incadreaza la >asa nu<

Edited by nyku, 25 August 2015 - 18:07.


#2500
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
4.00 x 8, greutate suportata 265 de kg (parca). la 100 de lei as zice ca nu erau de ratat, pacat ca nu erau si hexagonale. amuzant a fost ca fata de la casa a sunat 2 persoane pana sa le factureze la 100 lei amandoua, apoi m-a oprit si omul de paza de acolo sa ma intrebe de ce am doua, si pe bon scrie 1 bucata, a mai vorbit si el si a stabilit ca e vorba de o bucata set. numai aventuri cu oamenii.

mai era o pereche, dar erau mai mici (3.5x6), cu suruburi lipsa, aratau cam rau.

Attached Files


Edited by fr0ggybv, 26 August 2015 - 09:50.


#2501
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Astea sunt bune la motosapa cu ax melcat, ca rotile au rulmenti si poti sa impingi motosapa chiar daca transmisia e blocata.

Pentru remorcuta as zice roti cat mai mari in diametru, profil cat mai plat, altfel se afunda usor in pamant si se impiedica in gropi/borduri.

#2502
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
sincer sa fiu motivul principal pentru care le-am luat a fost pretul. Posted Image. daca reusesc sa le pun si hexagoane, o sa le pun pe apollo, in locul celor normale. pentru remorcuta, cred ca o sa folosesc "standardul" tico. am si o punte de logan cu tot cu roti, dar e mult prea grea.

Edited by fr0ggybv, 26 August 2015 - 12:09.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate