Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 

Instalatii fotovoltaice, eoliene,energie verde.

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,456
  • Înscris: 13.02.2006
Chiar daca a trecut aproape un an de la ultima postare, asta este rezultatul investitiei lui CristiBMW:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pCL8iL_mRSo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#56
teodorteodor24

teodorteodor24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.05.2014
Buna ziua
Scuzati, de cateva zile citesc pe acest forum si pe altele tot felul de pareri pro si contra despre panouri fotovoltice despre baterii si energie verde alternativa incat imi este capul cat un ciubar de mare cu toate ca nu sunt foarte strain de situatie. Incep prin a va spune ca sunt in faza de studiu si de analiza raportul calitate /pret/ eficienta. Casa pe care momentan o construiesc are o suprafata de aprox 160 mp formata din 80 mp parter + 80 mp mansarda. Vreau sa stiu cat m-ar costa investitia pentru panouri fototvoltaice + baterii de stocare la aceasta casa. Am hotarat sa folosesc incalzire in pardoseala atata la P cat si la M si sa pun o centrala electrica. Acuma nedumerirea mea este cat ma costa investitia panourilur si a bateriilor.Multumesc

#57
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Pai ai postat aceiasi intrebare si pe Casa Verde .  Raspunsurile de acolo sunt valabile .
-  Incalzirea electrica nu e fezabila pentru o casa normala .  E posibila pentru una pasiva dar nu te-ai laudat ca ai asa ceva.
- Ca idee de calcul brut : 1 mp de panou solar capteaza 100 Wh intr-o ora de soare de conditii optime  . Daca incalzirea casei va cere 10 kW ( rotunjesc cifrele pentru usurinta calculului ) rezulta ca iti vor trebui la ideal 10.000 W x 24 h = 240 kWh   Energia asta trebuie sa o captezi intr-o zi de iarna .  Adica  240.000 : ( 100 x 8 ) = 300 mp de panouri.
- Mult mai interesanta e varianta de incalzire cu pompa de caldura  unde poti ajunge  destul de usor la  un consum  de  30% din cel calculat mai sus. Sau o alta sursa ca de exemplu cazan cu lemne sau peleti .

#58
teodorteodor24

teodorteodor24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.05.2014

View Postggelu, on 08 februarie 2015 - 15:45, said:

Pai ai postat aceiasi intrebare si pe Casa Verde .  Raspunsurile de acolo sunt valabile .
-  Incalzirea electrica nu e fezabila pentru o casa normala .  E posibila pentru una pasiva dar nu te-ai laudat ca ai asa ceva.
- Ca idee de calcul brut : 1 mp de panou solar capteaza 100 Wh intr-o ora de soare de conditii optime  . Daca incalzirea casei va cere 10 kW ( rotunjesc cifrele pentru usurinta calculului ) rezulta ca iti vor trebui la ideal 10.000 W x 24 h = 240 kWh   Energia asta trebuie sa o captezi intr-o zi de iarna .  Adica  240.000 : ( 100 x 8 ) = 300 mp de panouri.
- Mult mai interesanta e varianta de incalzire cu pompa de caldura  unde poti ajunge  destul de usor la  un consum  de  30% din cel calculat mai sus. Sau o alta sursa ca de exemplu cazan cu lemne sau peleti .
Nu am spus ca am o casa pasiva este o casa normala, incalzire in pardoseala normala distribuitoate si toate accesorilele. Eu imi doresc sa pun panouri fotovoltaice + baterii de acumulare, sa-mi realizez curent electric pentru toata casa si sa pun o centrala electrica care sa incalzeasca apa pentru incalzirea in pardoseala aceasta este dorinta mea si nu realizez care ar fi costul pentru o asemenea investitie.

#59
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Pentru un sistem la cheie asa cum vad ca ai avea nevoie pretul incepe de la 20000 euro + TVA . Probabil ca montajul nu intra in suma asta.
Pentru a avea un raspuns la intrebarea ta ai nevoie de un proiect .

#60
xTzFlA

xTzFlA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 04.12.2008
A mai avansat putin tehnologia fotovoltaica ..... daca acum 6-7 ani se mergea pe panourile amorfe care aveau media undeva la ~50w/mp si erau ca suprafata egala cu cele polycristaline acum cele polycristaline iti dau peste 125w/mp  ,deci cam la un panou standard de cca 2mp o sa ai 250w/mp ,cea mai ieftina combinatie la o casa de 150mp mi se pare incalzirea pe lemn sau prin termosemineu si aport de electricitate de la panourile fv sa zicem ca un sistem de 3kw/h e suficient acuma depinde si de comfortul fiecaruia daca vrea cuptor si plita electrica trebuie un sistem mai solid si cu baterii cel putin 12 la numar "deep cycle is a must" sau ceva acumulatori industriali daca aveti niste cunostinte :) sa le luati mai ieftin.
Si randamentul pe timp innorat e putin mai imbunatatit fata de ce era acum cativa ani ,pe nori foarte intunecati dau undeva randament de 10-15% din specificatii ,la un sistem de 3kw/h tot smulgi un 500w/h dar si norii aia doar nu tin o vesnicie ,cel putin la mine in sud in oltenia se spune ca in 100 de ani o sa fie toata zona desertificata :D .
Iarna randamentul e undeva la 70% daca e senin dar daca sunt temperaturi de sub -15-20 grade .Daca e cu plus in termometru poti sa te apropii de randament de 90% si iarna dar aici aveti grija de unde luati panourile ca sticla aia e foarte importanta iarna cand apare un fel de bruma care ingheata pe geam daca e de proasta calitate afecteaza mult panourile.Din cate stiu trebuie sa fie sticla temperata daca nu ma insel .
Pentru colegul de mai sus care intreba pt casa de 80/80 eu zic ca trebuie cam 5kw daca merge pe pompa de caldura ori geotermala ori aer-apa ,pentru ct electrica sa nu te gandesti sub 10kw/h la fotovoltaice sa sustina centrala electrica si daca e sa faci sistem mare de fotovoltaice iti recomand sa mergi pe cel de 48v si un invertor de top sa nu ai surprize cu chinezariile ca nu stii cand te lasa in bezna .

#61
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011

View Postteodorteodor24, on 15 februarie 2015 - 10:20, said:

Nu am spus ca am o casa pasiva este o casa normala, incalzire in pardoseala normala distribuitoate si toate accesorilele. Eu imi doresc sa pun panouri fotovoltaice + baterii de acumulare, sa-mi realizez curent electric pentru toata casa si sa pun o centrala electrica care sa incalzeasca apa pentru incalzirea in pardoseala aceasta este dorinta mea si nu realizez care ar fi costul pentru o asemenea investitie.
Asa ceva nu se face .... e ca si cum ti-ai cumpara un BMW nou nout ca sa folosesti aeroterma lui sa-ti incalzesti casa .... Energia electrica obtinuta din panouri solare e destul de scumpa si sa o folosesti la incalzire e absurd. Mai bine folosesti panouri solare pe agent termic dar si alea au limitarile lor, nu pot fi singura sursa de caldura. Panourile solare, invertoarele, bateriile, toate au durata de viata limitata, iar daca imparti pretul de achizitie la numarul de kwh generati in perioada lor de viata o sa observi ca e mai rentabil sa te incalzesti cu benzina fara plumb luata de la pompa direct Posted Image. In cel mai bun caz poti sa-ti alimentezi cu panourile solare automatizarile la o centrala pe lemne sau peleti, nici pompa de caldura nu e fezabila sa fie alimentata din panourile solare. Un banc de baterii ce le incarci si le descarci zilnic aproape de capacitatea lor o sa ti se distruga in 2-3 ani si urmeaza o noua investitie colosala pentru schimbarea lor.

Edited by adi_stezar, 20 April 2015 - 19:38.


#62
krabu

krabu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 28.01.2011
As fi interesat si eu de un sistem de panouri fotovoltaice montate pe casa. Am inteles ca ar putea fi si subventionate.

Vad ca din 2015 nu a mai scris nimeni. ... Aveti noutati? Ceva firme de profil?

Multumesc

#63
andrei80

andrei80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 15.09.2005
Vad ca e mort topicul, dar am primit ceva intrebari legate de un sistem de fotovoltaice, la care se vrea adaugata o eoliana. Pe partea de fotovoltaice am ceva cunostinte si experienta, dar la eoliene nu...
Invertorul de fotovoltaice poate functiona si cu eoliene(fiind indeplinite acelasi conditii de tensiune/curent maxim/minim) sau trebuie alt invertor/MPPT etc?
Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate