Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Motosapa -partea a-II-a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8782 replies to this topic

#3025
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Uite cum frezeaza un om in varsta intervalul la porumb cu freza purtata.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lqR-j2VLy3A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3026
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Fericit batranul acela dar in 90% din cazuri terenul cultivat cu porumb nu prea arata asa de parca ar fi asfaltat ,mai ales sa fie si suprafata marisoara . Daca ar fi acolo un 5-10 ari mai zici ca maruntesti la el inainte de zeci de ori si ajunge asa ....in 90% din cazuri ce e pus pe youtube nu corespunde adevarului . Trebuie sa ai ceva experienta ,cat de cat, si sa stii sa vezi dinolo de filmele pitoresti ce sunt pe retea ....aviz viitorilor ''motosapatori si motoculturisti'' .

#3027
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Mie-mi pare că scotea și umbra de umiditate din sol...

#3028
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Se poate si cu porumb nechinuit prin bolovani. Mosul are exces de umiditate este albu pamantul la suprafata.

Attached File  IMG_20140508_154026.jpg   239.82K   94 downloads
Attached File  IMG_20140508_154051.jpg   139.04K   88 downloads

#3029
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Acum va aratam diferenta dintre motosapele cu Freza purtata si fara, usurinta de a lucra.
Dar ce facea MOSU (tatal meu) acolo cred ca stie el mai bine,fiind toata viata tractorist la fostu SMA sau SMT cum io fi fost numele.
Eu cred ca spargea crusta ca boscheti nu erau.
O sa mai pun un Video cu motosapa cand am cumparat-o sa vedeti ca e real.
Pamantul sau solul e chiar unul greu dar era in urma unei ploi se vede dupa crusta formata.

#3030
maressalo

maressalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 10.08.2009
Pt. Anasstasia

Eu am luat un Locin LC 75 de la O-Mac cu livrare acasa si sunt multumit de raport calitate pret. Ce a pus colegul alexbjorg este exact ca si motosapa Locin dar sub alta denumire, ce are colegul unikat este identic cu ce am eu si cu ce este postat mai inainte, deci toate sunt la fel dar aici cred ca difera firma.Toate fac acelasi lucru, dar depinde de unde il iei, unele sunt mai scumpe, altele mai ieftine.
Vio

Edited by maressalo, 19 October 2014 - 14:30.


#3031
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Important este sa sparga crusta de pamant nelucrat si intarit. In plus, pamantul meu nu a mai fost lucrat pana acum decat pe o mica suprafata, restul este wild, deci sa poata rupe radacinile stirului , urzicilor si ce alte buruieni si-au mai facut de cap de atatia ani de zile. Pana acum a fost doar o data pe an arat toamna. Ulterior ma gandesc ca va fi mai usor, mai greu va fi la inceput.

#3032
nicu_gh

nicu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.12.2013
@anasstasia, nu mi-a fost usor dar in vreo 4 zile am curatat 400mp de serparie http://forum.softped.../#entry15849489 deci se poate si cu un utilaj de grupa mica ( am un WM 500, doar ca a mea e mai grea cu vreo 30kg, am adaugat greutati), problema e consumul de bere mult mai mare.

Edited by nicu_gh, 19 October 2014 - 16:20.


#3033
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Anasstasia oricare din utilajele propuse de colegi se descurca la frezat, chef de munca sa fie ca ele fac fata , fiecare pentru ce este creat. Tu ai zis ca o sa vrei sa cultivi ceva legume  , sfatul meu este sa te gandesti bine ce vrei si sa ei in calcul si frezele la ce latime minima se pot segmenta ca poate o sa vrei sa intri printre randuri cu frezele si o sa lasi utilajul la umbra si tu tot cu sapa o sa intri.

#3034
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Cam asa arata si terenul meu. L-am luat la coasa anul asta in cateva randuri, insa cum a fost un an ploios iar noi ajungeam la 3-4 saptamani pe acolo, cam greu sa le stapanesti.

#3035
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Cat e latimea minima la freze pentru Apollo 100? Ma gandesc la acel anunt din Arges.

#3036
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Latimea de lucru: 100 cm

Latime maxima de lucru (cm): 100

#3037
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010

View Poste_miron, on 19 octombrie 2014 - 20:21, said:

Cat e latimea minima la freze pentru Apollo 100? Ma gandesc la acel anunt din Arges.


?

#3038
gabrielleonard

gabrielleonard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.01.2012
Frezele se mai pot adapta,micșora,lungi,se poate chiar mări diametrul
E drept că trebuie să ai ceva înclinație la lucrul cu *fiarele*

Progardenul 900 ,cel de 7 cai l-am luat și eu săptămâna trecută.Este bun la prețul actual(eu l-am luat cu 1600 ,văd că au mai ridicat prețul nițel).
Este puternic ,iar în teren nemuncit tre să fi mâncat bine,plus că sare ca o capră,dar după câteva treceri se mai domolește.
E bine să verifici toate șuruburile înainte de a-l pune la treabă,eventual să ceri să monteze ei cuțitele pe freze.
Vin montate câte 3 ,există și posibilitatea de a monta 4 dar va fi lățimea mai  mică.Eu am montat câte 4 .
Nu am avut timp să o exploatez dar cred (sunt sigur) că adăugarea de ceva greutăți ar fi benefică.

Edited by gabrielleonard, 19 October 2014 - 23:06.


#3039
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Postnelucroitoru, on 19 octombrie 2014 - 12:09, said:

Fericit batranul acela dar in 90% din cazuri terenul cultivat cu porumb nu prea arata asa de parca ar fi asfaltat ,mai ales sa fie si suprafata marisoara . Daca ar fi acolo un 5-10 ari mai zici ca maruntesti la el inainte de zeci de ori si ajunge asa ....in 90% din cazuri ce e pus pe youtube nu corespunde adevarului . Trebuie sa ai ceva experienta ,cat de cat, si sa stii sa vezi dinolo de filmele pitoresti ce sunt pe retea ....aviz viitorilor ''motosapatori si motoculturisti'' .
Uite ca asta e real si eu cred ca 90 la suta sunt reale.
Si sa stii ca are binisor peste juma/ha.
Si video cand l/am achizitionat.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/b4bI1xwrouQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
In afara de alea comerciale jn care se vad binisor scopul.

Edited by ddaannii, 19 October 2014 - 23:30.


#3040
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View Postanasstasia, on 19 octombrie 2014 - 09:47, said:

Orice motocultor are puterea asta (de a trage o remorca)?
De la 5 CP în sus , Da !
Acum depinde și ce bagi în remorcă ... 3 lăzi cu roșii, 2 coșuri cu porumb, sau 5 mc de lemne ori 1 mc de nisip (1,5 T) ...

View Postgabrielleonard, on 19 octombrie 2014 - 23:01, said:

Este puternic ,iar în teren nemuncit tre să fi mâncat bine,plus că sare ca o capră,dar după câteva treceri se mai domolește.
De curiozitate, da ce l-ai pus să facă, de zici că sare ?
Dacă al tău ProGarden sare cu 100 de kile ai lui, eu cu Briggs-ul meu 50 kg... ce ză mai zic !

#3041
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013

View Postnelucroitoru, on 19 octombrie 2014 - 12:09, said:

Fericit batranul acela dar in 90% din cazuri terenul cultivat cu porumb nu prea arata asa de parca ar fi asfaltat ,mai ales sa fie si suprafata marisoara . Daca ar fi acolo un 5-10 ari mai zici ca maruntesti la el inainte de zeci de ori si ajunge asa ....in 90% din cazuri ce e pus pe youtube nu corespunde adevarului . Trebuie sa ai ceva experienta ,cat de cat, si sa stii sa vezi dinolo de filmele pitoresti ce sunt pe retea ....aviz viitorilor ''motosapatori si motoculturisti'' .


Nelu, te contrazic, ce e pus pe youtube, crezi ca nu e real?
Daca putem face diferenta intre clipurile puse de utilizatori  ca dannii sau ca altii care au un utilaj cu care isi lucreaza gradina si  clipurile puse de VANZATORII utilajelor, in conditii de lucru - gen pamant gata frezat unde da cu plugul sau bilonul, sau cu freza... (trece cu freza, si peste doua zile dupa ce se usuca pamantul deasupra, trece din nou si vai doamne ce bine praseste scula!!!...) Plus ca comerciantii , selecteaza din 10 filmari cea mai atractiva..dar asta-i marketingul si comertul...

#3042
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Bine mai Bogdane . Sunt si videoclipuri postate de persoane oneste ca tine si colegul Dani . Sunt si din alea mai aranjate . Acum depinde cum ti-e norocul sa fii impresionat de un utilaj si sa il cumperi dupa aia . Ma bucur ca aici suntem o mana de oameni cu multe calitati . Spor la treaba si la munca pamantului .

Edited by nelucroitoru, 20 October 2014 - 10:12.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate