Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Destelenirea

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
casav

casav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.08.2008
Un salut calduros tuturor.....

de curand am intrat in posesia unui teren agricol ce nu a mai fost cultivat de peste 20 de ani, acolo atunci cand era lucrat desi este pe deal fara o prea mare inclinatie era in cultura mare, grau , porumb ....

intrebarea mea este care sunt lucrarile de baza si cam cat ar costa repunerea in circuit a unui hectar in aceasta situatie - intelenit de peste 20 de ani.

daca a facut cineva astfel de lucrari , cu ce probleme sa intalnit?

multumesc

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca vrei sa incerci ceva, ara-l in toamna asta iar la primavara pune porumb. Cu ierbicidare si prasit serios, eventual manual, poti sa speri ca vei putea reduce semnificativ buruienile in primul an.

#3
casav

casav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.08.2008
Multumesc pentru  raspuns,

ma gandeam ca exista un set de lucrari care o data facut sa imi permita o recolta inca din primul an.

si desigur in conditii de rentabilitate......

#4
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Incearca sa scalifici. Asa ar fi ideal.salut
T


#5
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Era bine daca puteai sa-l erbicidezi total pentru a mai distruge buruienile din rizomi. Dupa care lucrari obisnuite ale solului si puteai spera la o recolta buna anul viitor.
Asa am luat si eu un teren acum scurt timp,n-am mai putut sa-l erbicidez,l-am arat. Are costrei,pir,troscot,palamida de abia se mai cede miristea...
La primavara erbicide preemergente si postemergente in porumb si sper ca in cativa ani sa am un sol cat de cat curat.

Attached Files



#6
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Am defrisat pana acum vreo 5 ha + lucrez alte cateva zeci care de la revolutie nu au fost cultivate.
Defrisari inseamna ca ai tufele cat tractorul si copaci de 15cm in diametru. Aici solutia a fost echipe manuale, taiat cu motofierastraul  tot ce-i la suprafata, dat foc, butucii scosi cu buldoexcavator. La final scarificare la 60cm si apoi arat la 30cm.

Destelinit inseamna infestare moderata, tufe pe ici pe colo, copacei singulari de 3-5cm in diametru.  Astea de obicei le-am arat direct la 35cm. Iti trebuie tractor de 150-200CP  si plug pe masura.

Din ce scrii tu nu te afli in prima situatie. Ideal ar fi scarificat + arat. Din motive de rentabilitate mergi doar pe arat. Recomandat ar fi arat adanc cu un tractor puternic, doua-trei discuri si semanat cereale gen grau, soi autohton. O sa fii surprins cum se faramiteaza solul. Cerealele sunt cele mai bune pentru terenul destelenit. Il framanta si stanjenesc buruienile.

#7
casav

casav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.08.2008
Multumesc -- Savantu,

chiar sunt la prima experienta, ma documentez , poate din cauza asta ti s-a parut ca nu as fi,

din ce spui tu chiar nu esti la prima experienta,

ma gandesc ca una e sa ari un teren lucrat si alta e sa ari unul pe care a crescut iarba timp de 20 de ani, cred ca sunt consumuri mult mai mari, cum nu am utilaje , o sa apelez la altii, vreau de la tine daca poti si desigur daca vrei sa imi spui un pret estimativ pentru arat, pentru discuit, pentru scarificat,

multumesc

#8
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003

 casav, on 30 septembrie 2013 - 19:44, said:

Multumesc -- Savantu,

chiar sunt la prima experienta, ma documentez , poate din cauza asta ti s-a parut ca nu as fi,

din ce spui tu chiar nu esti la prima experienta,

ma gandesc ca una e sa ari un teren lucrat si alta e sa ari unul pe care a crescut iarba timp de 20 de ani, cred ca sunt consumuri mult mai mari, cum nu am utilaje , o sa apelez la altii, vreau de la tine daca poti si desigur daca vrei sa imi spui un pret estimativ pentru arat, pentru discuit, pentru scarificat,

multumesc

Consumul este de 35-40L la ha pentru cele imburuienate ( am avut si 45L insa terenul era greu. La scarificat in primavara au fost parcele in care JD de 260CP a consumat 100L/ha  ). Ajuta mult daca elimini iarba, fie prin foc sau tocatoare. Vezi pe cine ai cu tractor mare in zona la tine, o sa-ti ia probabibil 500-600ron/ha la arat insa asta ii inevitabil. Posibil sa rupa cateva bolturi la plug, face parte din farmecul lucrarii. Lucrarile ulterioare se pot face cu orice tractor, inclusiv U650, dar aratura trebuie sa fie de calitate si la adancime ( 30-35cm ).

Edited by savantu, 01 October 2013 - 07:09.


#9
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 26.01.2011

 casav, on 30 septembrie 2013 - 13:55, said:

Un salut calduros tuturor.....

de curand am intrat in posesia unui teren agricol ce nu a mai fost cultivat de peste 20 de ani, acolo atunci cand era lucrat desi este pe deal fara o prea mare inclinatie era in cultura mare, grau , porumb ....

intrebarea mea este care sunt lucrarile de baza si cam cat ar costa repunerea in circuit a unui hectar in aceasta situatie - intelenit de peste 20 de ani.

daca a facut cineva astfel de lucrari , cu ce probleme sa intalnit?

multumesc
anul trecut am arat si eu niste terenuri parloaga de cel putin 10 ani cu u650+pp4.in toamna l-am luat,am avut rugi pe care i-am taiat cu drujba/toporul apoi am arat cam la 20 cm(mai adanc fortam prea tare tractorul).in primavara discuit 3 ori apoi semanat porumb.am ierbicidat cu guardian preemergent,am prasit de 2 ori si n-am avut treaba cu buruienile.am adunat de pe 1,8ha 11 buncare de zmaj 214.de fertilizat l-am fertilizat cu 150 kg uree pe toata suprafata,daca ii mai dadeam macar 200 kg azot mai scotem vreo 5-6 buncare dar a fost criza.
ideal ar fi sa ari cu un tractor de putere mai mare pt ca iese aratura de calitate dar daca nu se poate merge si cu u650 dupa cum ti-am descris mai sus.
spor la treaba

Edited by laurentiu_tepes, 01 October 2013 - 08:34.


#10
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Daca nu e impadurit, e simplu. Il ari adanc din toamna si in primavara pui cartofi. Cartoful iubeste terenul destelenit.  Vezi sa nu treci sub stratul de arabil. Fiind in zona de deal, s-ar putea sa nu ai orizont A mai mare de 25cm. Daca va ploua, si daca expozitia nu este sudica, o sa ai cartofi pentru un sat intreg :)
Este pir pe teren? Asta e daunator la cartof( strapunge tuberculii cu radacinile) si e greu de combatut la cartof. Altfel, daca de 20 de ani nu a fost arat, scapi usor de buruieni. Buruienile anuale ( mohor, stir, iarba barboasa) si palamida o sa apara in anul 2.

#11
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Am arat si eu toamna trecuta niste terenuri ce nu au fost lucrate de vreo 10-15 ani.Cel putin satenii nici nu se asteptau sa mai fie vreodata lucrate.
Mare le-au fost mirarea si surpreinderea in mod placut vazand ca are cine duce mai departe agricultura din sat Posted Image
Am fripto la o bucata la arat cu 650 si puteam doar la vale sa vin cu brazda.La deal mergeam cu golu.A fost si seceta in 2012 si teren nelucrat de ani de zile.
Am stat 3 zile la un hectar in modul asta =)))))) pana m-am enervat si am platit pe cineva cu un tractor mare si a arat in continuare celelate bucati.
Am pus floare ca grau nu am avut cum ca era tarziu pentru semanat si se anuntase iarna pe atunci.Porumb era cel mai indicat sa pun,dar mi-a fost frica de furat ca e o zona de ''risc''
Asa ca am fripto cu floare.Arat,discuit,semanat,acetoclor dupa semanat si atat.Nimic mai mult pentru ca nu aveam nici bani si am vrut sa nu bag prea multi bani deodata.Daca nu se facea sau daca era seceta si anul asta ce faceam..?
Si ca productie s-a dus in 1.5-1.7 tone pe hectar Posted Image
FOARTE multumit la cat am bagat =)))
Anul asta nu sunt pregatit pentru grau in locul ala dar o frig cu porumbul din primavara.Ce o fi,o fi Posted Image
Bafta

Edited by Ravasy, 09 October 2013 - 23:25.


#12
nicu_gh

nicu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.12.2013
buna, uite ca m-am capatat si eu cu o fosta gradina (asta acum vreo 20 de ani, ca in momentul de fata e serparie) de 500mp, din plantele care le cunosc am pe ea: rugi de mur, urzici cat casa si multe alte verdeturi care nu le stiu, iar dintre lemnoase am gasit cativa corcodusi, vreo 5-6 puieti de nuc(astia ii sap si ii mut pe latura de nord) si din cauza  gardului care e din salcami am aproape din 2 in 2 metri cate unul. Acum un utilaj greu nu am cu sa bag acolo, prea mica suprafata, asa ca ma folosesc de ce am, o motocoasa si o motofreza.La cioate m-a invart in jurul lor, dupa care sap cu harletul si pe la 40-50cm gasesc radacinile orizontale pe care le tai.
Si acum intrebarile:
Credeti ca voi scapa de  salcami in cativa ani pe acea suprafata, stiu sigur ca din radacinile ramase vor iesi lastari dar daca va fi frezat-lucrat in fiecare an nu cred ca vor face mari probleme?
Ce recomandati sa pun in primavara, eu m-am gandit la cartof cum zicea si cineva mai sus ca ar fi potrivit?

Attached Files


Edited by nicu_gh, 14 September 2014 - 19:17.


#13
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Nicule , frumoase poze . Fa ce ti-ai propus , munceste cu drag gandindu-te la rezultatele muncii pe care ai sa le vezi la anul . Coseste toata buruiana , scoate cioatele , taie salcamii si apoi sapa-l cu motosapa ,,,incetisor si bine . O sa ai si ceva lemne de foc (cioate si salcami ) , iar la primavara pui cartofi .....e buna treaba cu cartofii mai ales ca ai cu ce sa lucrezi pamantul ca lumea ...motosapa . Spor la treaba si tine-ne la curent cu mersul treburilor . E frumoas lucrul pamantului mai ales cand o faci cu drag .

#14
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Poti sa cosesti dar eu iti recomand erbicid roundup si abia dupa doua saptamani sa cosesti. Pentru salcam dupa ce il tai pune motorina pe radacina de cateva ori si nu o sa mai dea lastari daca nu ai posibilitatea sa le elimini total si in primavara faci cum a zis Nelu, spor la treaba si sa ne tii la curent
Roundup il poti folosi si la puieti cu succes.

#15
nicu_gh

nicu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.12.2013
buna, multumesc pentru incurajari, am deja adunate vreo trei-patru zile de distractie acolo, asta seara am terminat asa zisul cosit care de fapt erau miscari sus-jos, stanga-dreapta, in diagonala, cerculete... total haotic, dar am reusit sa toc tot ce era de tocat, mai am cam o treime de suprafata de frezat si eliberat de salcami. Inca doua sambete cu vreme buna si raman numai nucii de mutat prin noiembrie.
Va fi o gradina din care am sa ma hranesc eu si familia mea, chiar daca solutia usoara ar fi folosirea substantelor chimice voi refuza sa le folosesc.

#16
gigi_master86

gigi_master86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 19.11.2009
Si eu am avut anul acesta ceva de munca cu terenurile nelucrate de foarte mult timp.
Au fost terenuri cu pomi mai grosi decat piciorul,in special rachita,pe care te chinui de te ia naiba la ce radacina are.Solutia a fost sa o smulg din pamant cu tractorul+un cablu forestier si am cam scos toti pomii(dar daca aveam un U650 nu cred ca reuseam,deci trebuie tractor mai puternic),iar dupa ce s-au uscat,pentru ca erau prea multi sa ii duc de acolo,le-am dat foc si s-a curatat terenul.
Iar unde nu erau pomi,erau foarte multe buruieni,de tot felul.Acolo am aplicat erbicid total din priavara-vara,dupa ce s-a uscat am dat foc de erau niste flacari de 3 metri si apoi arat.

#17
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
am o bucata de pamantp e care la anu' as vrea sa construiesc o casa. parcela e plina de balarii. ce-as putea sa fac sa curat suprafata? o sa doresc sa pun gazon, sa am o mica gradina de legume, niste pomi fructiferi...ca tot omu'. care sunt efectele pe termen mediu/lung asupra pamantului si a vietatilor din el daca folosesc ierbicid pentru distrugerea plantelor? cand ar trebui sa-l aplic?

multumesc.

#18
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

 DeathRipple, on 30 septembrie 2014 - 13:18, said:

care sunt efectele pe termen mediu/lung asupra pamantului si a vietatilor din el daca folosesc ierbicid pentru distrugerea plantelor? cand ar trebui sa-l aplic?
.
Ierbicidul (acum depinde și de care folosești) , spre exemplu Randup are prorietatea de a distruge rădăcina plantei. Tu îl dai pe frunze, planta il transportă în rădăcină și astfel bălăriile sint distruse.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate