Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 

(szq) Casuta primitoare, Berceni CartNou

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
3566 replies to this topic

#2611
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Eu zic sa nu te mai uiti pe siteul lor ci la tine in contract pentru ca banuiala mea este ca ai contractul doar pe perioada de valablitate a AC si ca sa treci pe definitiv trebuie sa depui receptia la ei. Sa stii ca aceeasi situatie e si la santierele de sute de milioane de euro.

#2612
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
AC a expirat la sfarsit de Mai, contractul la sfarsit de Septembrie, si imi amintesc ca la prelungirea anterioara de contract de la ghiseu mi-a zis sa duc dovada rceptiei parca si se prelungeste pe perioada nedeterminata, pt ca acum ar fi racordare finala dar contract pe perioada ...determinata
oricum am depus online hartia si astept feedback, sapt. viitoare trec si pe la vreun ghiseu enel sa le-o arat :-) , in original

#2613
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
chestii notabile in contextul receptiei:
- azi am scos adeverinta necesara pasului urmator dupa receptie ...cadastrul
- si am mers cu receptia la ghiseul enel, deasemeni am completat o declaratie/cerere ca ..inca am curent si contorul este (inca) pe pozitie si considerand receptia atasata sa suspende ordinul de ..suspendare Posted Image ; in sistemul lor apaream ca ..."am refuzat" sustragerea contorului de catre lucratori ...hm, ciudat; in acest sens a sunat de la punctul ENEL (furnizare, le zice) pe cineva de la ..distributie (alta entitate), ca sa opreasca procesul de haituire a contorului Posted Image ; pai cum sistemul a trimis notificarea ("automat") catre distributie, nu la fel o poate si invalida ..automat ? dar poate ca e mai bine si un contact direct om furnizare-om distributie, decat om furnizare -> system -> om distributie Posted Image

acum ca asta este cumva pe calea cea buna si nu am ramas fara curent/caldura, in weeknd am lucrat iar la ceva ..constructiv, cotetz pt. oo-toare Posted Image
imi mai trebuiau vreo minim 10 "rigle" de 5x25 cm ca sa il termin si sa pun peste tabla, o sa iau azi sa termin treaba
sambata seara l-am lasat in curte si a plouat pe cotetz / osb3 de 8mm si l-a cam umflat, duminica dis de dimineata l-am bagat/tarat in garaj si acolo am continuat treaba, inclusiv l-am vospit cu vopsea ramasa de la casa, am inteles ca pe osb3 cu toate rasinile din el nu prea tzin vopsele asa ca l-am manjit cu asta de ziduri (parca e chiar siliconica), sigur tzine mai mutl decat cu lemnul gol in aer, plus cand va fi si acoperit (las 10cm de jur imprejur) ar fi si mai protejat

ce mai am de facut la el:
- acoperis: cateva rigle de care prind tabla, la partea de ouat / dormit ar mai trebui pus si ceva osb3 , eventual intre el si tabla sa pun niste vata de sticla (pt. ca tot o am si le tine si de cald la ouatoare) :D
- usa de acces si facut curat, niste vergele/gratare suspendate cu ceva tavite sub pt. adunat gainatul mai usor
- vreo 3 scarite de urcat: curte -> "living" , "living" -> dormit , "living"/dormit -> ouatoare :)
- ceva "ranforsari" pt. ca in unele zone osb3-ul are doua laturi in aer
- sa pun si niste ...rotzi :D, macar doua in partea mai grea, si niste "picioare" de lemn sa nu stea lemnul e jos in umezeala , hm , asta imi cam strica socotelile cu plasa de sarma, trebuia sa o las mai jos nitel

- imi da cu virgula zona de ouat, este prea lunga, si am afcut acces doar pe o parte, trebuie sa fac cumva s isepararea intre cele (macar) doua locuri de ouat si sa facilitez cumva si "adunatul recoltei" din punctul cel mai indepartat ...pfoa ce rachete mai sunt si cotetzele astea ; daca pun rotile alea s-ar inclina putin totul si ...curge oul, ev sa-i fac "sub" coada o separatie, sa pice oul ...in partea de colectat

#2614
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postszg, on 12 octombrie 2015 - 11:24, said:

, cotetz pt. oo-toare Posted Image
imi mai trebuiau vreo minim 10 "rigle" de 5x25 cm ca sa il termin si sa pun peste tabla,
Naspa cu curentu' asta.... Si sint convins ca ti-a zis multa lume sa nu bagi destele in priza.... Batman, ce sa-i faci.

View Postszg, on 12 octombrie 2015 - 11:24, said:

- usa de acces si facut curat, niste vergele/gratare suspendate cu ceva tavite sub pt. adunat gainatul mai usor
- vreo 3 scarite de urcat: curte -> "living" , "living" -> dormit , "living"/dormit -> ouatoare Posted Image
- ceva "ranforsari" pt. ca in unele zone osb3-ul are doua laturi in aer
- sa pun si niste ...rotzi Posted Image,

- imi da cu virgula zona de ouat, ...
- curge oul, ev sa-i fac "sub" coada o separatie, sa pice oul ...in partea de colectat

Posted Image



Sa nu ziceti nimic.
E fericit, frate, uitati-va la el.

#2615
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
de data asta eu n-am prea inteles, dar nu-i nimic, esti haios :)

#2616
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
vin chinezii in ioroppaaa (ali..baba/express etc.) !!!
oare cotetze de gaini n-au ?
ca am ciocanit si aseara pana la 11 noaptea si tot n-am terminat cosmelia :)

"Alibaba va promova vanzarea de produse din alte tari catre cumparatori chinezi,
precum si cea de produse chinezesti catre cumparatorii din strainatate"
mi se pare fair daca va fi asa, ii va ajuta si pe VW sa vanda mai usor in China :))

Edited by szg, 14 October 2015 - 08:51.


#2617
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Auzi, dar nu iti e de mizerie si miros de la cotetul ala? Ai timp de facut curat si de avut grija de pasaret?

OSB-ul expus la intemperii se degradeaza destul de usor.

#2618
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
"oo" proaspete vreau, macar incerc si rezolv din mers problemele de genul:
- cocosu care posibil canta mai tare decat cei 12 dulai de pe strada (ce nu au noaptea ore fixe de harjoneala)
- putoarea de gainat ce ar puti "mai tare" decat rahatu fermei de porci de la Popesti + groapa de gunoi de la Sintesti

Posted Image
pe semne ca gainatzu il pot neutraliza cu ceva ...cand il strang, ca sa il strang usor pun niste "tavite" sub zona de dormit (unde s-ar acumula mai mult)
incep cu o gaina si un cocos, dimensiuni mici, preferabil "mute", deci rahat/gainat suficient cat sa-mi dea de lucru putin, si vad io cum imbunatatesc "procedura" ca sa cresc comod numarul lor, la macar 4 gaini si un..u' p'acolo

dupa poza atasata ...il ingrop cumva intr-o zona de unde il pun apoi pe vreun strat inaltat (urmeaza si partea asta de munca de weekend)

Attached Files


Edited by szg, 14 October 2015 - 12:52.


#2619
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,905
  • Înscris: 27.02.2008
daca le tii inchise...poate ajuta tavita aia..dar cred ca o sa iasa oua stresate :))...daca le tii libere..free..wild..atunci se complica treaba..

#2620
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
inchise, oricat s-ar stresa, atata doar ca nu le inghesui ca la ferma, cu mancarea inca nu stiu ce sa le dau, parca sa le cumpar malai si ovaz la punga de 1 kg parca nu e ok

#2621
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
O sa te usuce mancarea dar si putoarea proprie a gainilor mai ales cand ploua :) La piata sudului e plin de tarani cu oua proaspete.

#2622
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
sigur gasesc oua si in comuna, dar ...unde-i fun-u' (copiilor si al meu ca incerc/fac asa ceva) ?
la bunici fimi-o facea ture la fiecare ora la fundul gainilor, ca poate-poate mai are ceva de "recoltat"
:)

#2623
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,905
  • Înscris: 27.02.2008
merge..asa de fun...si eu as vrea niste porumbei :))...din aia..jucausi...Ai mei au tot felu de oratanii de astea pe langa casa...e frumos..cand aduni ouale..proaspete..sau niste copanele eco....nepotii mai fugaresc niste cocosi pe acolo..insa cand e de facut curat..sau de calcat in...kk de puicutza..nu mai e asa fun...

#2624
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
e fain si bine ... nu-i stres cu gainatul ... dar cand te-ai chinuit sa-i faci mari si da vreo boala in ei ... dai cu basca de pamant :|

#2625
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
fir'ar, azi am aflat (rusineee), gaina face oua si ...fara cocos ...deci, daca ma supara cocosu', ca-i prea galagios, il fac ciorba si iau unu de imprumut / cumparam pui daca vreau una doua gaini in plus, in fond iau gaini pt. oua, nu pt. carne/pui
plus ca ce inseamna asta, ii creez toate conditiile sa ..cocoseasca (cald, mancare ....diversitate Posted Image ) si ...mai face si galagie !?! Posted Image

Edited by szg, 15 October 2015 - 09:29.


#2626
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,905
  • Înscris: 27.02.2008
o sa ai niste gaini nefericite..sau..lesbi :))

#2627
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Doar ca nu mai are rost sa le pui la clocit. Posted Image

#2628
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,727
  • Înscris: 11.03.2006

View Postszg, on 15 octombrie 2015 - 09:28, said:

fir'ar, azi am aflat (rusineee), gaina face oua si ...fara cocos ...deci, daca ma supara cocosu', ca-i prea galagios, il fac ciorba si iau unu de imprumut / cumparam pui daca vreau una doua gaini in plus, in fond iau gaini pt. oua, nu pt. carne/pui
plus ca ce inseamna asta, ii creez toate conditiile sa ..cocoseasca (cald, mancare ....diversitate Posted Image ) si ...mai face si galagie !?! Posted Image

Foarte tare! Posted Image  Szg, cocosul incepe sa cante cand rasare soarele (literalmente) si o tine tot asa.

Edited by cumparator, 16 October 2015 - 19:59.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate