Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

(szq) Casuta primitoare, Berceni CartNou

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
3566 replies to this topic

#2593
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Asadar, vrei sa stii ce-ti trebuie l;a receptie sau vrei sa analizam textul?
Referat de la proiectant se poate inlocui cu declaratie pe propria raspundere. Eu asa am facut, prin negociere directa: tanti, casa e ca in proiect, deci nu poate avea valoarea de investitie mai mare decat s-a evaluat in proiect, asadar proiectantul tot atat o va evalua. Ba chiar pot declara ca decorativa lipsa are valoare mai mica decat initial, prin urmare... nu o fi tanda pe manda? Tanda pe manda fu!


Edited by Astrul, 25 September 2015 - 12:19.


#2594
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013

View Postlalea, on 25 septembrie 2015 - 11:05, said:

Asadar, vrei sa stii ce-ti trebuie l;a receptie sau vrei sa analizam textul?
hmmm, pai ...sa ne jucam cu textele, pt. ca ce imi trebuie am zis deja

View Postszg, on 24 septembrie 2015 - 09:42, said:

deci de la Primarie zice asa:
- certificat energetic
- chestia de la ISC ca am platit tot
- referat de la proiectant
- proces verbal de receptie semnat de diriginte, proiectant, io etc.


#2595
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
sa mai pun o notitza:
- Sambata am desfiintat gramada de lemne din fundu' curtii, acum este (relativ) curat la privit
- fiecare barna (de 5-6-7m) a fost luata la mana de ..patru ori Posted Image (taiata, sortata, mutata, stivuita altundeva/la fereala de umezeala)
- iar Duminica am taiat restul de scanduri/scandurele
- au ramas "la vedere" doar "dulapii" (vreo 30)
- pe care ii folosesc la facut "gradina inaltata"/straturi inaltate (vreo 7-8 straturi x 2-3 dulapi = cam 20 dulapi)
- iar cu restul (vreo 10 bucati) as incadra putin "derdelusul", sa nu ajunga kizii in copacei, dar si sa para ordonat/delimitat; am incercat cu caramizi inguste, dar arata urat, ma gandesc ca ar fi si mai frumos de pus niste busteni de diametru 7-10cm jumatate infipti in pamant, hm ... pamantul "lucreaza"/se spala etc., trebuie sa il fixez putin, eventual la baza o sa ingrop niste caramizi (in zona mai inalta)

...hm, dar in loc de busteni ce ar fi sa infig grinzile de brad, tocmai sortate ... oare putrezesc in pamant/se rup ? (le mai rindeluiesc nitel colturile sa fie mai "comerciale", e mai bine decat sa le arunc pe foc)

Attached Files



#2596
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
hm, ca sa nu putrezeasca o sa inmoi lemnul in ceva de genul "Hidroizolant lichid - pe baza de bitum si solvent" ;
(pe semne ca dupa acest tratament nu o sa mai bat lemnele in pamant ci trebe sa le fac gauri si sa umplu cu pamant etc.)

mai pare o idee interesanta cocotzarea lemnului pe niste fiare, cam complicat pt. ce trebuie sa fac

#2597
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
inca un weekend plin:

- Sambata: dat soclul cu amorsa pt. decorativa de soclu (lucrare lasata mostenire de baietzasii veseli, care de curand am aflat ca stateau mai mult pe la magazinul din zona decat sa lucreze la mine, nu ca mi-ar fi fost neclare motivele pt. care lucrau cu atat "talent" la mine) , facut curat/sapat zona pt. plantare vita de vie, la aguri pot spune ca am sapat cu ...dalta si barosul, pt. ca in trei din 5 gauri am dat de ...placa de beton (!?)

- Duminica: dat soclul cu decorativa ( sunt ...expert! Posted Image , a mai ramas o zona unde mi s-a terminat galeata dar e in spatele casei, revin la ea ...altadata, sa se usuce asta), am mai facut si reparatii la vechea decorativa pt. ca baietzashii veseli nu au finisat-o jos la trotuar; am plantat 5 bucati de vita de vie (2x chassellas dore (vigoare mica), rizomat (vigoare mare), suzy (vigoare foarte mare), muscat perla de csaba (vigoare mica-medie) - toate souri de masa), le-am plantat in functie de vigoare si timp de coacere ( s-a nimerit Posted Image ) , vigoare mijlocie ..la mijloc, vigoare mica ..stanga-dreapta, vigoare mare ..pe margini si ca timp de coacere se coc din centru (iulie) spre margine (septembrie); s-au mai plantat si niste bulbi de flori de primavara pe ici pe colo sa fie culoare la primvara (inclusiv ghiocei)

- mai pica cate o gresie de la terasa spate (alta lucrare a baietzashilor), dar le lipesc cu silicon sanitar de la bison (e singurul rezistent la UV, gasit de mine)

- in sfarsit avem si noi "dressing"/dulap si nu mai stam cu hainele pe jos

Parca ziceam ca vreau sa fac si niste lustre la bucatarie / living din lemn ..pare mai ok ce e in poza, si nici greu de facut, insa ..abajururile imi dau de gandit, ce fel de "panza" sa pun, oare se gasesc gata facute (si cam cat or fi).

Edited by szg, 05 October 2015 - 09:29.


#2598
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Nu stii procedeul acesta? Se poate face si cu un balon simplu umflat.

  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oq70Rn1eElQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wqA74-4sdKE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/50n-l8eok7A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

  Asta in cazul in care nu le vrei din lemn.

Edited by lenny13, 05 October 2015 - 11:44.


#2599
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
in ce inmoaie aia sfoara?

#2600
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
buna ideea cu baloanele, n-am pus poza de inspiratie cu lustrele din lemn

despre abajururi (lamp shade cover) n-am facut un o cautare prea serioasa pt. DIY dar :
- un cadru de sarma patrat oi reusi eu sa fac cumva (fara sa cumpar un ...lamp shade welder Posted Image )
- iar imbracatul in vreun carton/panza ar trebui sa fie simplut, am si un pistol de lipici
- cadrul metalic ar trebui sa aiba loc pt. dulie, dar aia o prind in lemn, si tot de lemn sa prind si cadrul metalic
- acum, becu' trebe sa fie orientat ....in jos (panza poate fi si mai putin transparenta), in sus (trebe musai sa fie transparenta) , sau ...si sus si jos (trece prin lemn)

dar intr-o emisiune viitoare, pt. ca abia am aflat ca ne-a cumparat cineva ...un cocos si o gaina asa ca urmatorul proiect de weekend e ...casuta de gaini

Attached Files



#2601
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
aici, un super cotet pt. gaini
lasand deoparte automatizarile, arata chiar compact si are niste idei utile
- minimizare risipa apa/mancare
- zona de ouat inclinata, cu zona colectare oua si ..curata/vopsita inchis

Edited by szg, 05 October 2015 - 20:55.


#2602
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 21.01.2013
si iarna ce faci cu ele?

#2603
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Si gaina ce zice, e de acord? :D!

Edited by viotl, 06 October 2015 - 10:14.


#2604
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
daca are cocosul langa/cu ea ...e fericita ; nu e asa peste tot ?

#2605
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Pai, daca ii e de ajuns cocosul, ce-i mai trebuie casuta gainilor..... :P!

#2606
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
sa se ascunda ...cu cocosu' ...hm, cam de cand se uita chestiile astea !? Posted Image

Edited by szg, 06 October 2015 - 19:24.


#2607
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
N-am inteles, dar nu-i bai, suna haios  :D!
Bafta mai departe, vad ca "ai o gramada de treaba"... Inca ai energie potop vad, contrar parerilor unora  :D!

#2608
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
gramada asta de treaba + bibileli sa stii ca este mai obositoare (de unul singur) decat sa treci pe la santier sa vezi ce au facut altii (o echipa platita)
dar o sa scapi si tu de caramizi, betoane si gleturi si o sa ...inceapa greul :)

#2609
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
AM RECEPTIIIAAAA !!!!

Da' cum, pai cu un shut in fund dat de "politia ENEL".
Adica:
- ieri ma suna un "comisar ENEL" ca ..."pe unde e contorul, ca am venit sa il citim etc." mi s-a parut suspect ca pana azi de doi ani l-au tot citit dar i-am explicat ...ca in final sa spuna ca "tzi-a expirat contractul si iti iau contorul" (arogantza specifica omului "cu/pe treaba")
- eu am contorul intr-o cutie (platita de mine, evident) si un lacatel pus, deci ca sa ia contorul ar fi trebuit sa sparga ...proprietatea mea (ce circ ar fi iesit, mai e ceva ce trebuie spart pana sa fure contorul "lor", platit si asta de mine, ca noi toti)
- am sunat pe ici pe colo, am inteles ca ar putea sa declare oficial ca nu au gasit adresa si sa o mai caute ...peste o saptamana/luna, ar fi fost deschis sa ma caute si ..oriunde altundeva, dar pana la urma a renuntat (cred ca am si inregistrat partea asta de convorbire, nu de alta dar aroganta respectivului trebuia nitel "reglata")
- ma rog, in final omu' "legii ENEL" a zis ca din marinimia lui ma pasuieste

ce este si mai ciudat ca:
- nu am primit nici un (pre)aviz/instiintare, precum am primit la "expirarea" anterioara , atunci s-a rezolvat extrem de decent si civilizat
- site-ul lor (my enel) nu prezinta nici o intrare la sectiunea "preavize deconectare"
- asa ca am lasat si eu o instiintare asupra ciudateniei situatiei, si cred ca fac un "forward" si la ANRE, pt. ca nu este normal sa ti se spuna "suntem pe drum sa va deconectam, zi unde stai sa-ti iau contoru'"

intre timp ...alergatura:
- dirigintele a putut veni super rapid si mi-a facut trei exemplare de PV de receptie, cu ...4 stampile (scufitzule ...stampilele conteaza sa fie ca la lege, nu oamenii prezenti ;) )
- am alergat la prietena arhitecta si a mai pus si ea o stampila (cu rol de invitat), si mi-a dat alte hartiute (punct de vedere, renuntare la piscina etc.)
- apoi la Primarie ...verificare acte (cele doua de mai sus + certificat energetic + adeverinta de la ISC + calculatia de la financiar + plata diferentei de AC)
- azi m-a vizitat doamna draguta :D , deh, fiecare avem preferinte, s-a uitat pe afara la casa/distante/fatzade etc. s-a minunat cat e de mare (la naiba, de fiecare data ma simt ...vinovat :) ) , casa , poate ca e prea mare si pt. gustul meu, dar la interior nu e chiar asa; nu a vrut sa intre inauntru si nici sa primeasca atentie (toata stima!), niste flori tot gasesc eu un moment sa duc, ieri in fuga am oprit la toate fitosanitarele din sat ...nici macar un ghiveci cu flori frumoase nu am gasit
ma rog, deci
- mi-a mai pus doua stampile pe hartzoaga cu 5  stampile si cu asta merg in dinti la ENEL (o trimit acum online)
- apoi o copie am lasat-o la taxe si impozite
- cat m-am fatzait pe acolo mi-au dat si ..."dispozitia de impunere" parca asa ii zice hartiei ca m-a luat statu' "mosier-capitalist" :) in evidenta pt. biruri
- si am depus niste hartii pt. o ..adeverinta necesara unei alte nebunii ...facerea cadastrului/intabularii
- pas ce nu este acum obligatoriu, dar pe viitor va fi, chiar daca vinzi sau nu

brrr, am avut o zi intreaga (ieri) nebunnnaa-nebunnaaaa, dar, vorba aia "un sut in fund (de la ENEL) e un pas inainte (catre Receptia casei)" :)

#2610
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
ce scrie pe site-ul lor la sectiunea reziliere contract (cum apare al meu acum online):

"
Conform legii 123/2012, art. 58 Clientul final are dreptul de a denunţa unilateral contractul de furnizare, cu notificare transmisă furnizorului de energie electrică cu cel puţin 21 de zile înainte, cu respectarea condiţiilor contractuale.
Furnizorul este îndreptăţit să rezilieze contractul în caz de consum fraudulos, neplată repetată a facturilor sau în alte situaţii prevăzute de legislaţia în vigoare.
"
adica consumatorul trebuie sa notifice, dar furnizorul nu trebuie sa notifice, acele "alte situatii" ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate