Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

(szq) Casuta primitoare, Berceni CartNou

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
3566 replies to this topic

#2287
and18

and18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.11.2005
In fata casei tale, parca sau prin apropiere, vindea un domn cu 65 euro mp insa avea un teren (cu gaze) de 1000 mp si nu il parcela in 2. Oricum este prea mult pt bugetul meu.

Am mai gasit in capat pe Miorita in stanga un teren care cica este al primarului si il vinde cu 50 euro mp insa nu are gaz si nici curent. In rest pe unde mai sun mi se spune ca l-au vandut.
Nu stiu ce sa fac, mi-e ca il vinde si nea primaru' pe al lui si nu mai gasesc altceva. Nu pot sa-mi dau seama cat o sa bag in gaz si in curent sa vad daca merita sa-l cumpar.
Am atasat o poza poate imi puteti spune voi orientativ cam cat o sa ma coste si daca merita. Gazul este la X-ul rosu, iar terenul de vanzare este incercuit. Eu as vrea o parcela de 400 mp.

Edited by Adm, 02 April 2015 - 19:24.


#2288
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
vrei musai sa te chinui tu cu constructia sau te gandesti si la casa la gata, vezi ca pe stradute sunt afise cu case "la gata" (de la dezvoltator), sau de la altii care nu mai vor ...la tzara :)

#2289
and18

and18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.11.2005
Vreau sa ma chinui :)) Nu vreau sa cumpar casa facuta de altii pentru ca nu stiu cum le-au facut.
Cele de la dezvoltator, le-am vazut insa nu au pic de curte.

#2290
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008

 szg, on 29 martie 2015 - 22:13, said:

dau vreo cinci gauri de copaci, cam de 1.5×1.5x...1.5, in care sa fac amestecul de nisip si pamant argilos de care tot zic pe aici

Eu in primul an am sapat gropile de 1x1x1 si le-am umplut cu pamant de gradina in care am pus pomii. Ghinion - a fost un an foartre ploios si toata apa s-a adunat in gropile mele si n-a prea plecat de acolo. Rezultatul? Ciresii au murit. Asta-toamna am mai scos din pamantul ala si am pus cam 20cm de argilos deasupra gropilor. Sper ca in felul asta sa nu se mai adune apa in gropi. Pana acum e bine - ciresii sunt vii. Si cei de anul trecut erau vii pe vremea asta. Cel putin pentru ciresi lasa pamantul asa cum e, ca lor nu le place sa stea in apa.

#2291
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 05.04.2006
Si eu am plecat pe ideea sa fac gropi mari sa pun pomii. M-am linistit, insa, repede: pamintul este plin de pietre, deasupra dupa ce am terminat casa am ras cu excavatorul vreo 15-20 cm resturile de la constructie si am adus pamint bun. Ca atare...am sapat o groapa putin mai mare ca o galeata, am trintit pomii acolo cu verdele-n sus, am pus apa, ceva ingrasamint, iam stropit si sanatate ! In 3 ani mi s-au uscat doar doi pomi din vreo 20 si ceva.

#2292
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
nebunie si cu gradinaritu asta Posted Image
imi place ideea lui inu1711 , un fel de "cana cu capac" ..argiloasa ; nu o sa ma strsez nici eu prea tare, dar un minim de "cazneala" tot depun , apoi ...ii las in natura dupa modelul trandafirilor/liliacului si zmeurei/murelor (plantate in Octombrie) de care sincer am cam uitat si ieri i-am verificat ...minune , toate plantutele au frunzulitze verzi , chiar si zmeura/murele dintre casa si gard , doar un trandafir ...a disparut, era pe colt si cred ca l-au cam calcat baietii cu finisajele

apropo de finisaje si bajetzi ...imi cade in draci gresia de pe terasa din spate, suna a gol la ciocanire pe scari (in principal pe la capetele treptelor)  ... urata treaba, lalaita treaba (ca daca nu lalaiau atata treaba, puneau si gresia asta din timp, nu chiar inainte de Decembrie, cand diferentele zi - noaptea erau asa mari si noaptea era umeda si ...aproape zero grade)

fiind aproape Pastele si nevoia de oo Posted Image , in weekend m-am uitat si de ..cotetz mi-a placut un "model" , pare standard si nu pare greu de facut
mai vazusem un cotetz "hightech" ..cu atomatizari de genul: deschide usa automat "puicutzelor" (dzeu stie cand), picuratoare pt. apa, avea chiar ...perdele pt. doamnele gaini :)

Attached Files



#2293
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
trec in fiecare zi pe langa ramasitele de parchet laminat (3-4-5 "fashii" din 3 cutii) ca sa ma impiedic de ele sa le gasesc o intrebuintzare, sa nu le indes undeva si sa uit de ele; cam ce as putea face cu ele ?
- sa le ard: zice-se ca nici nu prea ard ..totusi ..sigur arde daca insist :)
- nici sa batzi cuie in ele nu merge, trebe gaurite in prealabil
- rafturi: da' mici , ca daca e raft lung se curbeaza, sa pun 2-3 bucati per raft + ceva sipci pe sub
- scaunele, masutze ...doar coaja/fatza lor, ca restul tre sa fie din lemn adevarat
- "coaja" la cotez gaini/caini ...totusi cred ca se umfla la exterior

alte idei ... ?

#2294
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
... rezerva pentru cand iti bubuie vreo teava din sapa si il umfla.

#2295
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Pune-l in pod la pasrare, nu se stie cand iti trebuie. 😁

#2296
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
N-ai zis ca vrei sa faci "casuta copiilor" ? Acolo cu ce finisezi pardoseala ? :) Mai pastreaza-l ....

#2297
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
l-am pastrat pe cel de la apartament ...5 ani de zile, iar cand am avut inundatie, am lasat la aerisit cam o saptamana si n-a fost nici o problema de inlocuit, plinta in schimb s-a curbat (nu era din plastic) ; daca trebuia sa il inlocuiesc oricum imi trebuia mai mult de 4 bucati
inundatia aia a fost de la un racord imbatranit, de 10 ron, mi s-a umflat mobila de la bucatarie si a ajuns apa in sufragerie de a plutit covorul peste parchet vreo 2 zile pana cand a dat afara pe casa scarilor (si m-au sunat vecinii), iar de la etajul 8 a ajuns pana la etajul 4 la vecini (pe langa conductele termo) ... era cred ca acu' trei ani in urma, exact de Pasti :)

cred ca tocmai ce mi-a venit ideea castigatoare ...plachez "pardoseala" cucuriguurilor

#2298
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
ce s-a mai intamplat in aceasta ..vacanta:
- pus parchet, evident ca nu am inceput de unde trebuie, adica de la usa balcon si abia abia am reusit sa infig ultima bucata ...uratzel
- montat vreo 7 prize si 4 interupatoare Posted Image , enervante becurile astea cu LED stau aprinse chiar si stinse fiind (daca ai led la intrerupator); apropo, tzin uimitor de bine becurile cumparate din "curtea h.rnb.ach" , fatza de unu cumparat la "reducere" ce a crapat dupa 10 min. ...o fi fost ceva acolo (cu el, cu instalatia ...)
- montat doua galerii cu perdelele din dotare ...a apartamentului ( de fapt cele ce erau pe balcon la apartament Posted Image )
- montat o aplica la kinderei in camera pe tavanul de rigips ...enervante mai sunt acele "DIBLU NYLON TIP T PENTRU GIPS - CARTON" bine ca 2 gauri din 4 le-am nimerit in partea metalica asa ca am prins doar cu surub
- refacut racord masina spalat (cu caltz ..fara pasta ca n-am gasit-o), pt. ca prin iarna am montat robinetul in mufa din perete cu banda de teflon ...proasta alegere, cred ca s-a umplut de apa pe dupa faianta si mi-a dat afara ...prin perete spre hol , apoi m-am uitat cu o mini camera de usb (mada in ciaina, evident) si era ud pe dupa faianta
- mutat niste nisip de colo colo Posted Image vreo 8 roabe
- facut un prelungitor din lemn (1.5m) de scara (6.5m) ..dar nu prea este utilizabil ca a devenit scara extrem de grea .. Posted Image
- luat niste gardulet de lemn (12ron parca, rola 1.8m) din h.rnb.ach si pus pe langa cei 5 trandafiri si cei 2 liliaci
- in sfarsit am scapat de gramada de jeg din curte (60ron doua carute pline)

ei da, am inceput si nebunia receptiei:
- am acel certificat energetic
- si am trecut pe la primarie sa mi se calculeze valoarea la care trebe sa platesc cadoul la ISC
- cica nu il mai dau la valoarea calculata cu doi ani in urma pt. AC ci la ...noua valoare cea la care ma si impoziteaza (!?)
in 2013, pt. AC, a iesit o valoare mai mica decat acum, chiar daca s-a calculat la mai multe repere decat acum ...ciudat , acum vad , tot la maxim 935 ron x 1.1 s-a calculat si atunci si acum ...
acum, pt. ca a iesit o valoare mai mare decat cea de la AC, trebuie sa mai platesc in plus pt. ...Autorizatia de Constructie emisa ...in 2013 !?!
nu este mult, dar mi se pare o chestie nitel ciudata (sa spun frumos) ...

evident ca am facut si ...primul gratar in curte :) cu ciupercute cu branza mmmm, de a'mputzit toata curtea ...bine ca s-a stins jarul ca am desavarsit "opera" pe aragaz :)
dar in final a iesit un sos minune din bere si aroma de la ciuperci si turnat sosul peste micii si carnea deja prajite ..doar intr-un abur asa ...pfooaaa , ce mai gust !!

ca tot este a 3-a zi de Paste ...Hristos A Inviat !
[ http://www.artline.ro/files/gItems/image/5/Pisanki.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2299
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,701
  • Înscris: 11.03.2006
Te-au pus sa platesc ISC-ul? Tocmai s-a scris pe alt topic ca numai cei care construiesc la oras platesc taxa asta. Scrie in lege.
Care este la tine diferenta intre valoarea casei declarata la obtinerea AC si cea de impozitare?

#2300
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
plata ISC "in mediul rural" este un subiect ..fumat, de doi anishori deja, aici; deasemeni si "obligatia" diriginte aici :)  
deci ...se plateste ISC oriunde ai fi (oras/sat) daca ai mansarda ...mai ales "gen etaj"
considerand ca la mansarda am un zid de cel putin 1m pana la sarpanta ... suprafata utila e cam ca la etaj , ma rog , in unele locuri stai cu capul inclinat :) , macar de aceea si tot este o diferenta la calculul
dar o sa incerc sa vad la ..fatza locului, poate este cineva intelegator si imi vede mansarda gen ..pod si nu gen etaj , sa vad cu dirigintele ce zice el ...

#2301
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
in sfarsit am si ...ACM pe gaz, au venit instalatorii "din proprie initiativa"
(intalatorii au gresit initial ra..coardele de ACM, nu erau precum stie centrala, bine ca a mers macar incalzirea atunci cand a venit gazul)
deasemeni au rezolvat si evacuarea centralei (in condensatie) inlocuind-o pe cea cu miez metalic cu una cu miez de plastic (ca pt. CT in condensatie)

ca si consum de gaz:
- din 20 Februarie pana in ..20 Aprilie , deci doua luni ... cam 60 de zile si ...nu stiu cate ore Posted Image
- am un consum de fix ...cam Posted Image 400mc , adicatelea cam 6.7mc (9.4 ron) pe zi de ...primavara
(adica cam intre 10-11mc si 4-5mc)

deoarece nu pot deloc sa fiu sigur de acei termostati de contact si ce dzeu de temperatura simt ei si are pufferul
- am luat un controller de doua pompe (ACM si incalzire), Euroster 11Z
(evident ca era la reducere de la 360ron la 230ron la pr.ktik.r; mai au unul simplu de o pompa la 98ron, pt. interesati)
- asta este pt. cazanele pe lemne ce tre sa "verse" in instalatia de incalzire si in boiler ACM
- iar daca vedem pufferul meu ca o sursa de caldura in genul "cazan pe lemne" este exact ..."veriga" lipsa

cand a trebui "sa rup" cele 230ron stateam si ma gandeam cum dzeu se pot inlocui atatea si atatea tipuri de controllere care gandesc independent cu ceva (mai ieftin) care sa si conlucreze (configurabil), pai asa:
- o tableta sub 1 mil are putere de calcul de rupe locul
- niste senzori, pe care ii poti lua "la kg"
- o interfata pe USB (aici ...dar am gasit la chinezi 8 senzori agatati de o mufa USB la 30usd)
- si inca o interfata pe un port de USB (hub USB) pe care sa se comande pompele "fara numar" (aici e aici, ca inca nu am gasit ceva "gata facut", ca io mi-s cam paralel cu chestiile astea gen tranzisto-diodele-rezisto-capacitive Posted Image )
- si desigur o aplicatie pe telefon/tableta cu niste reguli banale (pt. cine stie putin scripting) sa trimeata comenzi de start/stop pompe in functie de niste "histerezis" si temperaturile citite

edit: la partea de comanda pompe se gaseste gata facut tot pe USB si tot la chinezi, "8 channel 12V relay module, computer USB control switch" 22usd
cu care ar trebui sa se poata comanda pompele

hm, da, se cam aduna: 200ron tableta + 30usd interfata senzori + 22usd modul comanda pompe + 20usd senzorii + 20 ron softul ('eftin) :)
dar ... cine zice ca trebe sa si fac asta , ideea conteaza :)

Edited by szg, 17 April 2015 - 13:42.


#2302
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Esti special mane....Posted Image

#2303
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
in continuarea ideilor de aici, cateva alte idei, la fel de ..finale Posted Image , despre cum doresc (acum) sa amenajez gradina :
- trotuare pavele (asta nu-mi suna bine, eventual cu alte culori decat cele "gen caramida", sau niste beton dezactivat/piatra spalata, sau piatra in beton)
- zona verde, cu poteci din "bolovani"
- zona pomi
- straturi inaltate ("gradini romane") , din lemnele / dulapii din fundul curtii
- cu pietris in jurul lor, eventual cu modele "de pietris"/ciment de alta culoare
- pe straturile inaltate sa se poata monta solarii
- straturi inaltate din boltari
- un strat inaltat din boltari, forma "L", care sa aiba si rol de bancuta
- eventual boltari pictati sau placati/ornati cu sticla colorata
- langa el o ...fantana (mai vedem, ceva simplu gaura folie, bolovani, pompa ; trebe curent si apa trase)
- de tras curent si apa in stanga, spate, dreapta gradinii
- derdelusul pe structura de boltari si placati cu un perete de boltari cu rol de ghiveci flori
- casuta pt. ouatoare
- pergola simpla
- loc de balansoar
- loc de nisip pt. kinderi si pt. "gradina japoneza" = modele cu grebla in nisip
- bancutza din boltzari

mda, cam multe gramada, dar au fiecare locul lor in cei 300mp de gradina; sper sa pot pune toate aceste idei impreuna ...vreodata, pt. ca la prima vedere nu par scumpe, dar sunt multe si deci impreuna pot fi scumpe, insa ...incetisor, ca daca le-am face deodata ne plictisim de ele Posted Image

pana atunci ..sa fac receptia pt. ca expira AC-ul (5 Mai), sa vina lovelele ...lovile-ar ... ca de doua saptamani stau cu 34 ron in cont si ma bucuram ca nu mi-a expirat cartela la metrou Posted Image

Attached Files


Edited by szg, 29 April 2015 - 20:50.


#2304
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
tre sa scriu si impresia asta , fir'ar, cat a trebuit platit la gaz si la curent, de fapt la gaz au venit doua facturi, una neplatita :-) , dar la curent ...nu pricepeam de ce casa consuma "singura" peste 4kW pe 24h .…ca in final sa vad ca cele doua pompe de la cele doua GPAuri de IPAT ...consuma cam 1kW la jumatate de zi deci 24h ...4kW, am verificat cu o priza cu contor.

masina de spalat 0.50kW, tot asa si cuptorul electric; cctv/frigider/tv/becuri led nunsunt mari consumatori ...bine ca am oprit pompele alea

Edited by szg, 07 May 2015 - 21:18.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate