Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 

cavalier king charles spaniel - de unde cumpar pui?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011
canisele de pe net ma dezamagesc si nu stiu de unde pot lua un pui cu garantia ca e sanatos si nu imi depaseste dimensiunile rasei.

#2
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 lorelei20, on 05 februarie 2013 - 22:36, said:

canisele de pe net ma dezamagesc si nu stiu de unde pot lua un pui cu garantia ca e sanatos si nu imi depaseste dimensiunile rasei.

M-ai facut sa caut rasa pe Net, nici nu stiam de ea...

Dragut, dar Wiki enumera destule probleme de sanatate de care pot suferi adesea acesti caini...

http://en.wikipedia....Charles_Spaniel

As today's Cavaliers all descend from only six dogs, any inheritable disease present in at least one of the original founding dogs can be passed on to a significant proportion of future generations.

Si un thread: http://www.animale.r...sta-de-5-minute

Edited by Deria_Leena26, 06 February 2013 - 21:14.


#3
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011
am gasit de unde pot cumpara un pui sanatos la 200 de euro. evident, adus din ungaria de la crescatori particulari. ideea e ca nu stiu daca voi reusi sa il si iau pana la urma, fiind destul de dificil cu programul incarcat pe care il am. teoretic orice caine poate fi invatat sa stea singur cat e necesar zilnic. practic ma tem sa nu ajung sa il fac depresiv. probleme de sanatate au, da, dar ideea e ca daca e pui sanatos de mic sansele sa traiasca cei minim 9 ani sunt ft mari. of nu stiu ce sa fac...

#4
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Daca n-ai timp de el mai bine uita. Orice catel are nevoie de timp, are nevoie de miscare, are nevoie de doctor, exact ca un copil.


#5
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007

 lorelei20, on 07 februarie 2013 - 14:13, said:

am gasit de unde pot cumpara un pui sanatos la 200 de euro. evident, adus din ungaria de la crescatori particulari. ideea e ca nu stiu daca voi reusi sa il si iau pana la urma, fiind destul de dificil cu programul incarcat pe care il am. teoretic orice caine poate fi invatat sa stea singur cat e necesar zilnic. practic ma tem sa nu ajung sa il fac depresiv. probleme de sanatate au, da, dar ideea e ca daca e pui sanatos de mic sansele sa traiasca cei minim 9 ani sunt ft mari. of nu stiu ce sa fac...

In Romania nu cred sa fie crescatori, iar din Ungaria vei primi un catel adus la comanda de la o ferma de catei. Crescatorii seriosi nu vand pui prin intermediari, iar la 200 euro vei primi un frumos metis si din pacate cazurile de catei adusi la comanda ce vin bolnavi sunt mari.

Singura garantie ca primesti Cavalier de rasa, ca nu va creste mai mare decat scrie standardul este Pedigree-ul = Certificat de Origine. Orice alta hartie scrisa la calculator care iti "garanteaza" ca un caine  e de rasa o poti arunca la gunoi. Daca doresti caine de rasa si sanatos , apelezi la un crescator serios, aduni bani, faci rezervare pentru pui si mergi dupa el personal sa il ei.

#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Daca esti o persoana ocupata si totusi vrei un animalut pe langa casa, eu te sfatuiesc sa-ti iei un pisoi sau chiar doi ca sa nu se plictiseasca pe perioada cat esti plecata. Sunt mult mai inteligenti decat ii credem noi, nu trebuie scosi afara dis de dimineata fie ploaie, fie ninsoare , nu latra si nu rod papuci, pantofi, mobila . De la varste foarte fragede incep sa-si faca nevoile la tavita spre deosebire de catei care mai au "accidente" si la peste 6 luni.

#7
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Dar rod cutii de carton, fire, cabluri. :D

Chiar si pantofi, mai ales daca au cureluse. :D

#8
alexandra297

alexandra297

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.10.2013
Buna,
In Romania exista o singura canisa inregistrata si anume Cosanzeana's Castle.Un caine nu e un obiect,o rochie,este un sufletel ce are nevoie de tine si de grija ta si iti garantez ca te va rasfata si el.
Inainte de a alege de unde sa iti achizitionezi puiutul,trebuie sa studiezi terenul.Un crescator adevarat nu aduce caini la comanda,creste o singura rasa sau doua si este inregistrat la asociatia chinologica din orasul in care locuieste.
Si un ultim aspect:intra pe www.fci.ro si cauta la crescatori numele acestor canise fantoma si nu ii vei gasi.
Alegerea e a ta

#9
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011
au trecut 2 ani de atunci.
am ales o alta rasa.
am o catelusa bichon frise de 11 luni implinite maine. e sanatoasa, bine educata(ce fericire!) si a fost, pentru mine cel putin, alegerea perfecta.
e microcipata si luna viitoare e programata la sterilizare. pentru sanatatea ei si pentru ca nu doresc sa am puiuti din lipsa de timp.

va doresc si voua asa multa fericire cat imi aduce ea mie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate