Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Puneti ban peste ban sau investiti in imobiliare?

- - - - -
  • Please log in to reply
916 replies to this topic

#793
SMG16

SMG16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 23.11.2020
Cristi ai fost insipirat.
Dar de dragul topicului... cati bani ai investit pana acum in imobiliare si ce profit lunar ai dupa ce platesti rate, reparatii etc. ?
Chiar ar fi de ajutor.

#794
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postajaccio, on 21 februarie 2021 - 00:28, said:

2017 / 2019 / 2020 cate o garsoniera pe an cam toate cu putin credit de nevoi personale rambursat integral in 3-6 luni.?

Ai viteaza frate. Bravo!
Nu te opri decat când ai minim 8, hai 10. Dă-i naiba pe cei care îți spun că o să cada cerul peste tine.
Încet, încet vor fi și în ro câțiva oameni ca tine care vor trai doar din imobiliare. O sa ai copii de crescut și detractorii o sa aibă copii, o sa vadă ei cât de greu va fi sa îți iei o cloaca peste 6-7 ani sau peste 15-20!

View Postajaccio, on 21 februarie 2021 - 00:28, said:

.. ce facem...mai cumparam?

Da! Sa zicem ca scade anul asta cu 20%. Pe tine nu ne afectează. Portofoliul tău va fi oricum pe plus. Tu mergi înainte. Dacă scade chiar ar fi indicat sa iei.
O sa vedem la finalul anului dacă va fi scădere, personal eu anul trecut vedeam o mica scădere și mai mare la chirii. Pe naiba la preturi la cloace/vânzare. Au pus toți 10-15%.

View Postneoq, on 20 februarie 2021 - 22:53, said:



Probabil, n-am stat nu știu.
Inchiriat in 3 zile, 400 euro, studio de 40 mp cu parcare subterană.
Ne mutam in zona casa Presei - expoziției.

Asa e, lumea prefera zona, nu e o zona rea dar nu e de viitor în opinia mea pt ca cam aia e zona. Adică nu prea mai ai ce sa îmbunătățești acolo. Doar sa mai construiești prin spate. Expoziției e ok da' n-are metrou și lumea mai prefera și asta. Deși am văzut ca aia care dau 400-500 prefera locul de parcare.

View PostMembruAnonim, on 20 februarie 2021 - 16:35, said:


Azi o sa îmi iau un t-bone stake de 250 si o sticla de vin din aia de se lauda nnestor ca bea... Din alea peste 100 euro ca să sărbătoresc ziua.

Apropo, m-am laudat degeaba. Scria în meniu  ca durează 60 min... Probabil îl aduceau cu mașina din Brașov, ce naiba. Asa ca am luat un antricot de vita. Dovada aici. Vinul nu știu cât a fost ca am băut la pahar...

Va mulțumesc mult tuturor care râdeati de mine sincer. Asta ma ambitiona. Cloaca din 20l3 a fost cea mai grea pt mine. A fost un efort mare.

Attached Files


Edited by MembruAnonim, 21 February 2021 - 06:21.


#795
neoq

neoq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 13.08.2020
Ok o să fie în momentul în care nu mai avem datorii sau daca valoarea proprietăților la piata valorează mai mult decât datoriile, până atunci suntem vulnerabili, riscul e după ușă.

#796
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am scris, nu ma mai sunt asa de stresat ca în 2013 când gradul meu de acoperire era de 70% (credite/total assets). Am mers treaba ca am fost atent cu cheltuielile, nu m-am aruncat și am avut grija sa iau cam totul pe low la tot ce am putut. Evident ca mulți râdeau de mine ca auzi tu, ma duc sa îmi cumpăr singur electrocasnicele.

Acum sunt undeva la 35% grad de indatorare pe assets și daca in urmatorii ani se menține trendul în 10 ani scap de datorii. Vând ceva la final și aia e.

Sa mulțumim tuturor care cred ca banul în banca e valoros. Adică în pana mea, va zic sincer și nu ca ma laud, dacă un lache marinat ca mine a putut sigur alții pot și mai bine. Dacă eram mai spirt și mai înclinat spre investiții cred ca azi aveam 0 datorii... Efectiv nu m-a dus capul mai mult. Vorbesc f serios.

Edited by MembruAnonim, 21 February 2021 - 07:45.


#797
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020
Cineva care isi ia in Romania ap cu banu jos apoi plateste 2-3 garsoniere in 3-6 luni merita “bravo” pt ce face/cu ce se ocupa de are venituri cu mult peste medie. Si daca nu baga banii in imobiliare tot traia super bine pt simplul fapt ca face bani, multi. Asta daca nu s au platit ‘din chirii’ ? 🤣

Expozitiei are metrou la 1 mai. O parte din teren e ocupat cu agronomia, fac/camine si terenul lor de gradinarit. La romexpo parca era proiect mare dar birouri.

Nu rade nimeni de tine, ai facut foamea sa ti iei ap. altii fac foamea pt mult mai putin. Per total cheltuieli(rate, dobanzi, mobilat, renovari) vs venituri nu e clar cat ai castigat pt ca vb mult de venituri din chiriile ‘viitoare’

View PostMembruAnonim, on 21 februarie 2021 - 06:18, said:

Ai viteaza frate. Bravo!

Asa e, lumea prefera zona, nu e o zona rea dar nu e de viitor în opinia mea pt ca cam aia e zona. Adică nu prea mai ai ce sa îmbunătățești acolo. Doar sa mai construiești prin spate. Expoziției e ok da' n-are metrou și lumea mai prefera și asta. Deși am văzut ca aia care dau 400-500 prefera locul de parcare

Va mulțumesc mult tuturor care râdeati de mine sincer. Asta ma ambitiona. Cloaca din 20l3 a fost cea mai grea pt mine. A fost un efort mare.


#798
neoq

neoq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 13.08.2020

View PostMembruAnonim, on 21 februarie 2021 - 07:45, said:

Am scris, nu ma mai sunt asa de stresat ca în 2013 când gradul meu de acoperire era de 70% (credite/total assets). Am mers treaba ca am fost atent cu cheltuielile, nu m-am aruncat și am avut grija sa iau cam totul pe low la tot ce am putut. Evident ca mulți râdeau de mine ca auzi tu, ma duc sa îmi cumpăr singur electrocasnicele.

Acum sunt undeva la 35% grad de indatorare pe assets și daca in urmatorii ani se menține trendul în 10 ani scap de datorii. Vând ceva la final și aia e.

Sa mulțumim tuturor care cred ca banul în banca e valoros. Adică în pana mea, va zic sincer și nu ca ma laud, dacă un lache marinat ca mine a putut sigur alții pot și mai bine. Dacă eram mai spirt și mai înclinat spre investiții cred ca azi aveam 0 datorii... Efectiv nu m-a dus capul mai mult. Vorbesc f serios.

Ești la 35% grad de îndatorare deoarece dobânzile sunt la minime istorice, mai jos nu prea au unde sa se duca, dar poate rămân așa jos zeci de ani, cine știe.
Vinzi ceva la final și scapi daca preturile se duc in sus și vinzi cu 5k euro mp, totul se joaca până la final, morcovul e acolo.
Eu știi ce am inceput sa conștientizez? Că la final daca e ok nici nu te mai interesează, ești deja bătrân și bolnav, dar e ok pentru odrasle.
Dar final tot timpul cu happy end e in filme, dar chiar și așa, nu în toate filmele.

#799
nestoro

nestoro

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 17.09.2020
Cineva care cumpara cu banul jos putea sa aiba acum un portofoliu aproximativ dublu cu efort financiar suplimentar minim. Sau triplu, daca esti dispus nu neaparat sa faci foamea, dar sa chitai la fiecare luna cateva zile inainte de salariu, sa ai absolut toate chletuielile calculate la virgula si orice chestie neprevazuta sau suplimentara sa te scoata complet din ritm.

#800
neoq

neoq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 13.08.2020

View Postnestoro, on 21 februarie 2021 - 08:37, said:

Cineva care cumpara cu banul jos putea sa aiba acum un portofoliu aproximativ dublu cu efort financiar suplimentar minim. Sau triplu, daca esti dispus nu neaparat sa faci foamea, dar sa chitai la fiecare luna cateva zile inainte de salariu, sa ai absolut toate chletuielile calculate la virgula si orice chestie neprevazuta sau suplimentara sa te scoata complet din ritm.

Felicitari celor ce reușesc să drămuiască ultimul leu și sa strângă cash ban pe ban.
Eu fara bănci, asigurări private, pensii private, nu reușeam să strâng nimic și nici să am plase de siguranță, i-am plătit că m-au ajutat sa fiu disciplinat și să  mă ajute daca am probleme, dar au meritat ultimul leu.

#801
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Cea mai proastă idee acum e sa plătești anticipat credite ipotecare. Singurul motiv bun ar fi daca vrei sa reduci gradul de îndatorare să poți lua mai multe.

Mai cred și că sweet spotul la achiziții acum e la imobilele de peste 2000 eur/mpu. M-aș aruncă să spun că un apartament de lux luat acum se va aprecia mai bine pe următorii ani decât orice altceva. Chestia e că sunt destul de problematice la închiriat, pretențiile fiind mai mari. Sunt multi acum in modul de acumulare, mă aștept ca la un punct să înceapă să investească și în confortul lor.

#802
nestoro

nestoro

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 17.09.2020
In primul rand trebuie sa vrei sa faci asta, iar apoi sa poti. Eu de exemplu nu am vrut, pe de alta parte insa cred ca nici nu as fi putut, gradul meu de hedonism este incompatibil cu gradul de disciplina financiara necesar pentru asa ceva Posted Image

Pai sa reduci gradul de indatorare este un motiv al naibii de bun ca sa platesti anticipat, mai ales atunci cand incerci sa inghesui cat mai mult credite intr-un univers de timp limitat pentru ca preconizezi ca fereastra de timp in care preturile vor fi inca jos e limitata si se apropie de sfarsit Posted Image
Acum 2-3 ani discutam de apartamente de 2 camere la 80k si locuri de parcare la 8-10k, acum deja discutam de aceleasi apartamente la 110-120k si de aceleasi locuri de parcare la 15k-20k. Cine nu a trecut deja de 5-6 nu mai are nici o sansa vreodata sa mai ajunga la 10, ca tot discutam despre cifra asta (cread ca eu am lansat-o).

Edited by nestoro, 21 February 2021 - 08:51.


#803
neoq

neoq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 13.08.2020

View Postfigo1988, on 21 februarie 2021 - 08:43, said:

Cea mai proastă idee acum e sa plătești anticipat credite ipotecare. Singurul motiv bun ar fi daca vrei sa reduci gradul de îndatorare să poți lua mai multe.

Mai cred și că sweet spotul la achiziții acum e la imobilele de peste 2000 eur/mpu. M-aș aruncă să spun că un apartament de lux luat acum se va aprecia mai bine pe următorii ani decât orice altceva. Chestia e că sunt destul de problematice la închiriat, pretențiile fiind mai mari. Sunt multi acum in modul de acumulare, mă aștept ca la un punct să înceapă să investească și în confortul lor.

Daca ești pe modul prudent, conservator, niciodată nu e târziu pentru plati anticipate.
Orice se poate întâmpla peste 2 ani sau 3 sau 5.


#804
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Cine e pe modul conservator își plătește anticipat creditul la casă și pe urmă tine banii in depozite sau în fonduri mutuale până se mai strâng de încă o achiziție. Eu nu sunt adeptul acestei practici, e o falsă siguranță. Trebuie sa profiți de contextul economic.

Acum închiriezi bani de la bancă cu 5% și îi dai in chirie sub forma de apartamente cu 10-15% pe an. Când se schimba situația, re-evaluezi

#805
nestoro

nestoro

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 17.09.2020

View Postfigo1988, on 21 februarie 2021 - 08:43, said:

Mai cred și că sweet spotul la achiziții acum e la imobilele de peste 2000 eur/mpu. M-aș aruncă să spun că un apartament de lux luat acum se va aprecia mai bine pe următorii ani decât orice altceva. Chestia e că sunt destul de problematice la închiriat, pretențiile fiind mai mari. Sunt multi acum in modul de acumulare, mă aștept ca la un punct să înceapă să investească și în confortul lor.

Pai nu e nici macar spot, ce sa mai zic de sweet, avand in vedere ca nu prea mai gasesti nicaieri in oras ceva sub banii astia, daca vorbim de garsoniere sau apartamente de 2 camere, care se pot inchiria eficient :)

#806
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020
E naiv cine crede ca in ro mii/zeci de mii eur in 6 luni se platesc ‘dramuind salariul’. Nu stim ce invarte domnul cu banul jos de garsoniere anual dar bravo lui! Sigur nu e angajat ‘la multinationala’. Probabil nici la stat, nu sunt nici acolo venituri chiar asa de mari.

View Postneoq, on 21 februarie 2021 - 08:41, said:



Felicitari celor ce reușesc să drămuiască ultimul leu și sa strângă cash ban pe ban.
Eu fara bănci, asigurări private, pensii private, nu reușeam să strâng nimic și nici să am plase de siguranță, i-am plătit că m-au ajutat sa fiu disciplinat și să  mă ajute daca am probleme, dar au meritat ultimul leu.


#807
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Poate e judecător la curtea constituțională sau președintele asf

Ăștia câștigă 15-20k euro pe lună

#808
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020
Asa da :))) Sa mai intre pe aici sa explice saracilor cum sa si dramuiasca salariul ca sa aiba si ei o garsoniera platita in 6 luni.

View PostFlat, on 21 februarie 2021 - 09:10, said:

Poate e judecător la curtea constituțională sau președintele asf

Ăștia câștigă 15-20k euro pe lună


#809
neoq

neoq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 13.08.2020

View Postfigo1988, on 21 februarie 2021 - 08:51, said:

Cine e pe modul conservator își plătește anticipat creditul la casă și pe urmă tine banii in depozite sau în fonduri mutuale până se mai strâng de încă o achiziție. Eu nu sunt adeptul acestei practici, e o falsă siguranță. Trebuie sa profiți de contextul economic.

Acum închiriezi bani de la bancă cu 5% și îi dai in chirie sub forma de apartamente cu 10-15% pe an. Când se schimba situația, re-evaluezi

Parcă vorbeam de achiziții imobile, nu investiții la bursă.
Exista mod conservator și la cei ce achiziționează imobile, sunt mai prudenți, adică mai vând, mai cumpără, mai plătesc anticipat etc.

Ce spui tu cu chiria se aplica punctual în niste zone și orașe mari, poți să dai gres foarte ușor dacă nu ai o viziune ok. Orizontul trebuie sa fie pe o perioadă mai lungă de timp, daca după 2-5 ani se construiesc în zona 3000 de apartamente s-a dus pe tobogan procentul.
Spre exemplu eu nu as mai miza pe zona Pipera în următorii ani, multe firme și angajați fugeau de zona aia înainte de pandemie, acum după pandemie eu cred că deja sunt mult mai multe alternative de spatii pentru birourile dinspre București unde e acces mai facil, s-au mai construit intre timp niste clădiri.
Prin urmare, analize de genul asta trebuie anticipate daca vrei sa ai succes, altfel dacă mergi pe drumul pe care merg toți nu o sa ai succes.

Edited by neoq, 21 February 2021 - 09:31.


#810
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postnestoro, on 21 februarie 2021 - 08:56, said:

Pai nu e nici macar spot, ce sa mai zic de sweet, avand in vedere ca nu prea mai gasesti nicaieri in oras ceva sub banii astia, daca vorbim de garsoniere sau apartamente de 2 camere, care se pot inchiria eficient Posted Image

Ne rasfatam noi. Posted Image Te duci in capatul militariului, prelungirea Ghencea si gasesti cu 1000 eur/mp. Tot case sunt si probabil se inchiriaza la un randament mai bun. Dar eu cred ca pe termen lung vor ramane in urma. Acum cativa ani, tot 1000 eur/mp costau, in timp ce astea din oras erau 1500. Acum cele din urma s-au dus la +2000, iar periferia tot la ~1000 a ramas.

View Postneoq, on 21 februarie 2021 - 09:26, said:

Parcă vorbeam de achiziții imobile, nu investiții la bursă.
Exista mod conservator și la cei ce achiziționează imobile, sunt mai prudenți, adică mai vând, mai cumpără, mai plătesc anticipat etc.

Eu vorbeam de profilul respetivilor. Adica au cont curent (probabil la ING) si banii care se strang acolo ii baga in fondurile mutuale pe care le gasesti in aplicatie. Nu as numi chestia aia "investitie la bursa".

View Postneoq, on 21 februarie 2021 - 09:26, said:

Ce spui tu cu chiria se aplica punctual în niste zone și orașe mari, poți să dai gres foarte ușor dacă nu ai o viziune ok. Orizontul trebuie sa fie pe o perioadă mai lungă de timp, daca după 2-5 ani se construiesc în zona 3000 de apartamente s-a dus pe tobogan procentul.
Spre exemplu eu nu as mai miza pe zona Pipera în următorii ani, multe firme și angajați fugeau de zona aia înainte de pandemie, acum după pandemie eu cred că deja sunt mult mai multe alternative de spatii pentru birourile dinspre București unde e acces mai facil, s-au mai construit intre timp niste clădiri.
Prin urmare, analize de genul asta trebuie anticipate daca vrei sa ai succes, altfel dacă mergi pe drumul pe care merg toți nu o sa ai succes.

Ma mira ca inca sunt oameni care cred ca zona Pipera are ca si catalist principal ACUM, birourile. Ele au fost catalist acum 10-15 ani, in momentul asta sunt cu totul alte motive, ce nu au nici o treaba cu cladirile de birouri. In primul rand zona aia e printre foarte putinele care arata ca un oras modern din vest. Dovada simpla e ca inca se inchiriaza si se vinde fara probleme in zona chiar daca birourile sunt pustii.

E naiv sa crezi ca e cineva aici pe forum care are informatii sau fler mai bun decat dezvoltatorii mari din zona. Crezi ca Cortina face 2000 de apartamente dupa pod pentru ca au citit pe softpedia? Posted Image Imobiliarele sunt unul din putinele domenii unde are foarte mult sens sa faci ce face toata lumea, tocmai pentru ca concurenta ta de azi, reprezinta clientii de maine cand vrei sa vinzi. In alt gen de investitii are sens sa fii "contrarian", dar in imobiliarele echivalentul ar reprezenta investitii puternice in Teius sau Mizil.

Sau, ca sa facem discutia mai productiva, spune tu alte zone care ti se par mai profitabile pe termen lung decat Pipera/Grozavesti.

Edited by figo1988, 21 February 2021 - 10:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate