Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Puneti ban peste ban sau investiti in imobiliare?

- - - - -
  • Please log in to reply
916 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
E o intrebare cat se poate de simpla... pentru cei care au pus un ban deoparte: ce faceti puneti ban peste ban sau va ganditi sa investiti in imobiliare?

am sa povestesc eu putin: in 2009 cand inca finalizam casa am trait un soc... mai mult sotia decat eu: s-a deplasat la magazin a pus in cos cele trebuincioase pentru ale gurii si s-a prezentat cu cardul la casa: cu 3 zile inainte avusesem o discutie (credeam eu) edificatoare ca saptamana ce vine avem bani doar pentru mancare; curios sau nu, exact "a doua zi" a avut nevoie de 2 sutiene pe care si le-a cumparat. am facut un scandal monstru, ne-am impacat si eu am purcedat la munca si ea la cumparaturi: cu cardul in mana s-a speriat un pic cand i-a spus fonduri insuficiente... si a luat cel de debit si s-a prezentat asa cum era instructata sa scoata niste cash de la un atm. evident... 0 sau suma ce era pe card era mai mica decat suma disponibila. evident m-a sunat, si i-am explicat ca mancam acum sutiene... ceea ce am si facut. ea s-a dus frumos plangand sa puna toate cele din cos la loc, eu - am mancat la cantina comunala cele mai ieftine produse cu bani de imprumut.

dupa aceasta patanie, sotia a inteles ca ar fi bine sa avem un ban deoparte si... iata-ma in situatia de azi: am ceva banuti, nu exagerat ca doar muncim "la patron", si nu stiu ce sa fac cu iei. adica anul trecut era super clar: la dobanzile de la ron de 7-8% nici prin gand nu-mi trecea sa bag banii in caramizi, am destule caramizi -> mai ales ca randamentul din chirie era pe la 6%... si ceea ce am facut s-a dovedit f inspirat, cursul de schimb e numai bun zilele astea: in schimba acum dobanzile la 4% deja lucrurile se complica si sunt in situatia de a lua o decizie: cumpar ceva sau mai stau? preturile par stabile, chiriile sunt ca doar eu pe langa ca sunt un mare creditac/prostac pentru unii, am si d-astea si banu la 1 ale lunii picura si d-acolo.

deci ce facem anul asta: punem ban peste ban sau cu ce-am strans luam ceva imobiliare?

Edited by MembruAnonim, 03 February 2013 - 01:08.


#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostMembruAnonim, on 03 februarie 2013 - 01:07, said:

si i-am explicat ca mancam acum sutiene... ceea ce am si facut. ea s-a dus frumos plangand sa puna toate cele din cos la loc, eu - am mancat la cantina comunala cele mai ieftine produse cu bani de imprumut.

Daca v-au placut sutienele eu zic sa bagati banii in imobiliare. Cand va saturati de sutiene puteti hali la cantina saracilor.
Si cand la cantina saracilor nu va mai primeste, poti sa o trimiti pe madam la munca.

Pe alt topic ziceai ca sunteti fericiti si nu regretati creditele facute. Bine ca ne-ai zis ca sa stim sa ne ferim sa nu ne fericim si noi.

Edited by Friskey, 03 February 2013 - 01:35.


#3
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012
fericirea poate avea multe fete...

#4
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012
Puneti ban peste ban sau investiti in imobiliare?

ai impresia ca toata lumea are bani atat de multi incat e "dispusa" sa-i investeasca in imobiliare?

preturile imobilelor din Romania inca se afla la un nivel mult prea ridicat raportat la cerere si venituri! sa cumperi la preturi atat de mari (peste 1000E/mp in situatia in care salariile nu depasesc 300E iar locurile de munca sunt din ce mai putine si prost platite) in zone nu tocmai populare sau rau famate in mod cert asta nu e tocmai o afacere!

sectorul imobiliar se afla intr-un mare haos iar mafia imobiliara a luat-o razna incercand cu disperare mentinerea sau chiar ridicarea acestor preturi!

preturile impuse de samsarii cocalari de la noi sunt chiar mai mari decat cele din afara tarii unde salariile si cererea sunt net superioare

banii cel mai probabil imprumutati si "investiti" in imobiliare in momentul de fata nu sunt altceva decat bani pierduti!

Edited by wide, 03 February 2013 - 02:57.


#5
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostMembruAnonim, on 03 februarie 2013 - 01:07, said:

deci ce facem anul asta: punem ban peste ban sau cu ce-am strans luam ceva imobiliare?
Daca va tin balamalele si gasiti o ocazie profitabila atunci imobiliare sa fie.Posted Image

#6
Blender33

Blender33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 01.09.2012

View Postwide, on 03 februarie 2013 - 02:53, said:



banii cel mai probabil imprumutati si "investiti" in imobiliare in momentul de fata nu sunt altceva decat bani pierduti!

Te-ar deranja sa ai o garsoniera pe care sa o inchiriezi si sa ai o sursa de venit... PE VIATA?

#7
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Blender, depinde.
Una e să ai garsonieră în Văscăuții de jos pe care să o închiriezi cu 1 milion pe lună, alta e să ai în Rahova, cu 6 milioane și alta la Eroilor cu 10 milioane.
Plus că nu ai certitudinea că va sta mereu închiriată sau când se va sta e posibil să te trezești și cu țepari care te lasă cu datorii.

#8
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Eu nu am inteles daca alea 2 sutiene l-au sabotat pe autor in a investi in imobiliare.

#9
sergiu37

sergiu37

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.11.2006
Păi e simplu: dacă prețurile cresc se merită investiția, dacă scad evident că nu merită.

Pe de altă parte investiția în propria persoană e mult mai bună. Investiți în sănătate, în mâncare mai bună, în cariera profesională, în excursii mai bune, în educația copiilor, în cultură, vedeți mai multe filme bune, ascultați muzică mai bună, vedeți piese de teatru mai bune, citiți cărți mai bune, distrați-vă mai bine. Investiți în ceva care vă face plăcere și de care puteți fi mândrii.

#10
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,751
  • Înscris: 13.08.2008

View Postwide, on 03 februarie 2013 - 02:53, said:

Puneti ban peste ban sau investiti in imobiliare?

ai impresia ca toata lumea are bani atat de multi incat e "dispusa" sa-i investeasca in imobiliare?

preturile imobilelor din Romania inca se afla la un nivel mult prea ridicat raportat la cerere si venituri! sa cumperi la preturi atat de mari (peste 1000E/mp in situatia in care salariile nu depasesc 300E iar locurile de munca sunt din ce mai putine si prost platite) in zone nu tocmai populare sau rau famate in mod cert asta nu e tocmai o afacere!

sectorul imobiliar se afla intr-un mare haos iar mafia imobiliara a luat-o razna incercand cu disperare mentinerea sau chiar ridicarea acestor preturi!

preturile impuse de samsarii cocalari de la noi sunt chiar mai mari decat cele din afara tarii unde salariile si cererea sunt net superioare

banii cel mai probabil imprumutati si "investiti" in imobiliare in momentul de fata nu sunt altceva decat bani pierduti!
Poti da cateva exemple/ link-uri ?

#11
hellen2012

hellen2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.10.2012

View PostMembruAnonim, on 03 februarie 2013 - 01:07, said:

E o intrebare cat se poate de simpla... pentru cei care au pus un ban deoparte: ce faceti puneti ban peste ban sau va ganditi sa investiti in imobiliare?

am sa povestesc eu putin: in 2009 cand inca finalizam casa am trait un soc... mai mult sotia decat eu: s-a deplasat la magazin a pus in cos cele trebuincioase pentru ale gurii si s-a prezentat cu cardul la casa: cu 3 zile inainte avusesem o discutie (credeam eu) edificatoare ca saptamana ce vine avem bani doar pentru mancare; curios sau nu, exact "a doua zi" a avut nevoie de 2 sutiene pe care si le-a cumparat. am facut un scandal monstru, ne-am impacat si eu am purcedat la munca si ea la cumparaturi: cu cardul in mana s-a speriat un pic cand i-a spus fonduri insuficiente... si a luat cel de debit si s-a prezentat asa cum era instructata sa scoata niste cash de la un atm. evident... 0 sau suma ce era pe card era mai mica decat suma disponibila. evident m-a sunat, si i-am explicat ca mancam acum sutiene... ceea ce am si facut. ea s-a dus frumos plangand sa puna toate cele din cos la loc, eu - am mancat la cantina comunala cele mai ieftine produse cu bani de imprumut.

dupa aceasta patanie, sotia a inteles ca ar fi bine sa avem un ban deoparte si... iata-ma in situatia de azi: am ceva banuti, nu exagerat ca doar muncim "la patron", si nu stiu ce sa fac cu iei. adica anul trecut era super clar: la dobanzile de la ron de 7-8% nici prin gand nu-mi trecea sa bag banii in caramizi, am destule caramizi -> mai ales ca randamentul din chirie era pe la 6%... si ceea ce am facut s-a dovedit f inspirat, cursul de schimb e numai bun zilele astea: in schimba acum dobanzile la 4% deja lucrurile se complica si sunt in situatia de a lua o decizie: cumpar ceva sau mai stau? preturile par stabile, chiriile sunt ca doar eu pe langa ca sunt un mare creditac/prostac pentru unii, am si d-astea si banu la 1 ale lunii picura si d-acolo.

deci ce facem anul asta: punem ban peste ban sau cu ce-am strans luam ceva imobiliare?


Pui ban peste ban , astepti un an doi , si cu 10 mii euro iti vei lua o garsoniera in Bucuresti.

Si nu tine banii in lei. Leul se va prabusi, nu are nici cea mai mica baza economica.
Tu de ce crezi ca banca iti da 7% dobanda la leu si 2% dobanda la euro ?

Crezi ca banca e proasta ? Sau ca banca este generoasa ?

Edited by hellen2012, 04 February 2013 - 17:31.


#12
sergiu37

sergiu37

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.11.2006
Legat de cursul care să influențeze dobânda nu prea are fundamente. Chiar și când leul lua avânt față de euro tot erau cu vreo 5% mai mari dobânzile la lei față de euro.

În principiu e vorba de riscul de țară. La noi e mai mare și de aia creditele au dobândă mai mare, să nu riște așa mult banca când îți dă bani. Și dacă dobânzile la credite sunt mari le trag și pe cele la depozite în sus. Nu de alta, dar banca are nevoie de depozite pentru a da credite și uite așa crește și dobânda la depozite.

#13
hellen2012

hellen2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.10.2012

View Postsergiu37, on 04 februarie 2013 - 17:42, said:

Legat de cursul care să influențeze dobânda nu prea are fundamente. Chiar și când leul lua avânt față de euro tot erau cu vreo 5% mai mari dobânzile la lei față de euro.

În principiu e vorba de riscul de țară. La noi e mai mare și de aia creditele au dobândă mai mare, să nu riște așa mult banca când îți dă bani. Și dacă dobânzile la credite sunt mari le trag și pe cele la depozite în sus. Nu de alta, dar banca are nevoie de depozite pentru a da credite și uite așa crește și dobânda la depozite.

Evident ca este vorba de riscul de tara.

Dar ce inseamna riscul de tara ? Se pare ca nu stii asta , si nu realizezi de ce este o greseala atat de mare sa ai bani in lei.

Riscul de tara , pentru tine ca simplu cetatean , inseamna ca strangi leu cu leu si te chinui sa pui deoparte , iar la un moment dat te trezesti ca le-a scazut valaorea la jumatate si nu stii de ce. Si peste inca ceva timp le scade din nou valoarea la juamtate. Si tot asa.

Uiti ca tara in care traiesti este Romania , mai exact o tara inc are din 89 incoace leul s-a devalorizat de 10 mii de ori. Un leu de azi este 10 mii lei de la revolutie.

Chiar vrei sa risti sa strangi bani deoparte si la un moment dat sa ti se devalorizeze .... de zece mii de ori ? Posted Image

Edited by hellen2012, 04 February 2013 - 17:50.


#14
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Calatoreste si vezi cat mai multe din minunatiile Terrei ca la sfarsit cu astea ramai, cu amintirile.

#15
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Sutiene sau imobiliare!
Imobiliare sau sutiene!
hmmm! Posted Image

#16
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,751
  • Înscris: 13.08.2008

View Posthellen2012, on 04 februarie 2013 - 17:49, said:

Evident ca este vorba de riscul de tara.

Dar ce inseamna riscul de tara ? Se pare ca nu stii asta , si nu realizezi de ce este o greseala atat de mare sa ai bani in lei.

Riscul de tara , pentru tine ca simplu cetatean , inseamna ca strangi leu cu leu si te chinui sa pui deoparte , iar la un moment dat te trezesti ca le-a scazut valaorea la jumatate si nu stii de ce. Si peste inca ceva timp le scade din nou valoarea la juamtate. Si tot asa.

Uiti ca tara in care traiesti este Romania , mai exact o tara inc are din 89 incoace leul s-a devalorizat de 10 mii de ori. Un leu de azi este 10 mii lei de la revolutie.

Chiar vrei sa risti sa strangi bani deoparte si la un moment dat sa ti se devalorizeze .... de zece mii de ori ? Posted Image
Nu, nu e bine sa riste; cel mai bine ii investeste in (anumite ) active imobiliare ! Posted Image

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
pentru negativisti 1: pentru mine creditele (desi sunt f mari) nu reprezinta o corvoada. nu dau explicatii la toti ruptii in fund dar asta e adevarul. in primul rand pentru ca dobanda la care le am sunt aproape gratis, in al doilea rand pentru ca le-am accesat pentru a-mi face niste placeri... cand iti faci casa va garantez ca veti trece prin aceleasi momente ca si ale mele descrise anterior, atata timp cat nu dispuneti de un cont GRAS in banca...

pentru negativistii 2: sunt cateva persoane pe care le cunosc care au ajuns (chiar si cu credit) din 2009 in coa' sa stranga o suma pentru 2-3 apartamente. unii din salarii, altii din chirii, altii din IT, muzica, etc... aceleasi intrebari le pun si ei. ideea la care si eu ader este ca loc de scadere exista. de altfel si azi in ZF vorbeau de faptul ca multi prefera sa stea in chirie desi deja un apart cu prima casa e mult mai ieftin

eu aici ma refer la Bucuresti, zona pe care o cunosc

pt helen: riscul de tara nu este egal cu inflatia. riscul de tara se vede la dobanda cu care statul roman si bancile se imprumuta in exterior: se vede in CDS (credit default swap) si este costul de reasigurare a unui credit. cu ce dracu te-a influentat pe tine riscul de tara cand CDS-ul era 5% si acum e 2%? tie ti-au scazut valoarea banilor datorita inflatiei. daca vrei sa elimini inflatia (romaneasca) din ecuatie investesti in Euro si o ai langa pe tine pe inflatia zonei euro. sau in usd si te legi de dolar si tot asa

pe termen lung, eu am experimentat ca o chirie oricat de mica te poate aduce pe aria de plutire. e placut luna de luna sa nu faci absolut nimic si sa vina cateva sute (sau mii) de euro dintr-o proprietate care o ai. si daca esti corect si esti cu pretul in piata va garantez ca veti gasi chiriasi.

Problema care eu o ridic este alta: ai banii de 2 gars. ii ai. ce faci? strangi si pui inca peste si astepti sa mai scada sau iei ceva imo? la un moment dat din calculul randamentelor reiese ca si o scadere de 2% pe an la imo tot e mai bine sa iei si sa inchiriezi.

anul trecut dobanzile au fost mari din cauza bancilor grecesti. acum ca au realizat si ei ca au spart piata (vezi articol cu GM bancpost) vor reveni la normal, un pic peste inflatie.

Edited by MembruAnonim, 04 February 2013 - 23:34.


#18
hellen2012

hellen2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.10.2012

View PostMembruAnonim, on 04 februarie 2013 - 23:32, said:

pentru negativisti 1: pentru mine creditele (desi sunt f mari) nu reprezinta o corvoada. nu dau explicatii la toti ruptii in fund dar asta e adevarul.

Eu nu inteleg ce te califica pe tine sa dai sfaturi si sa numesti pe altii "rupti in cur" ?

Nu de alta dar te-ai dat de gol ca ai credit. Adica nu ai avut bani sa cumepri un produs , si ai ales sa il cumepri pe credit , fara sa iti pui intrebarea daca il meriti sau til permiti.
Eu iti zic: meriti o casa doar (numai) in momentul in care ai bani in buzunar cat sa platesti acea casa. Nu inainte , si nu pe credit.

Daca iti lipseste acest minim de principii morale cat sa faci diferenta dintre un lucru pe care il meriti si unul pe care nu il meriti , fa credite cate vrei.


View PostMembruAnonim, on 04 februarie 2013 - 23:32, said:

pentru negativistii 2: sunt cateva persoane pe care le cunosc care au ajuns (chiar si cu credit) din 2009 in coa' sa stranga o suma pentru 2-3 apartamente. unii din salarii, altii din chirii, altii din IT, muzica, etc...

Iar povesti din astea ca sunt cateva persoane care aveau credit dar au castigat multi bani si s-au imbogatit apoi , tocmai asta e problema.
Sunt poate cateva persoane din astea , dar sunt multe milioane de oameni care nu au nici credit si tot o duc prost si nu le ajung banii. Tu ce sanse ai sa te incadrezi in prima categorie ?


View PostMembruAnonim, on 04 februarie 2013 - 23:32, said:

pe termen lung, eu am experimentat ca o chirie oricat de mica te poate aduce pe aria de plutire. e placut luna de luna sa nu faci absolut nimic si sa vina cateva sute (sau mii) de euro dintr-o proprietate care o ai.

Dar stai , povestea ta devine inca mai frumaosa. Zici ca ai avut proprietati care ti-au adus mii de euro pe luna chirie. Asta in acelasi timp ce ai si credite imobiliare la banca. Sau poate ai facut credit la banca ca sa iei o proprietate si din chirii in numai cateva zeci de ani sa iti amortizezi investitia ?
De ce oare am senzatia ca nu ai tinut vreodata in mana o mie de euro.


View PostMembruAnonim, on 04 februarie 2013 - 23:32, said:

Problema care eu o ridic este alta: ai banii de 2 gars. ii ai. ce faci? strangi si pui inca peste si astepti sa mai scada sau iei ceva imo? la un moment dat din calculul randamentelor reiese ca si o scadere de 2% pe an la imo tot e mai bine sa iei si sa inchiriezi.

Sa trecem insa la partea cu adevarat amuzanta , cea care ma facut sa ma bucur ca ti-am citit postul.
Hai sa iti zic problema ta , tu daca ai bani de 2 garsoniere crezi ca poti ori sa iti cumperi cele 2 garsoniere , ori sa ii tii in banca si sa astepti, ca apoi sa iti cumperi cele 2 garsoniere mai ieftin. Asta numesc eu manipulare fina. Bagi in capul omului ca daca are bani poate doar sa cumpere apartamente cu ei.

Sa te lamuresc eu: daca ai bani de 2 garsoniere , iti deschizi aprox 6 saormerii, sau 2 spalatorii auto , sau o fabrica de pantofi, sau o firma de transport , sau emigrezi, sau 10 call center-uri, sau o mie de alte afaceri care chiar aduc profit. Nu bagi banii in o casa , care se amortizeaza in zeci de ani , bagi banii in ceva ce se amortizeaza in 2-3 ani.


Mas bucura ca tu sa castigi ceva din cele zise de mine , dar tare ma tem ca nu ai tinut vreodata o mie de euro in mana , ca vorbesti doar din carti.

Edited by hellen2012, 05 February 2013 - 11:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate