Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

o casa noua la rosu costa doar 150 euro mp

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#37
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Nu stiu de ce atata agitatie pe aici. Este limpede ca se poate contrui la rosu cu preturi de la 150Eu/mp in sus. Depinde de ce vrea fiecare !
Insa, un buget de 150 eu/mp probabil nu va satisface majoritatea cerintelor cadru pe care le au beneficiarii.

#38
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007
Nu imi dau seama de ce este atat de importanta constructia la rosu si implicit pretul ei mic comparativ cu metrul patrat finisat. Dai la rosu 150 e / mp si in final ajungi la 600 e / mp sau mai mult. Eu nu m-as apuca sa mai fac o casa in conditiile actuale fara sa nu imi permit sa ajung la peste 800 e / mp.

#39
hellen2012

hellen2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.10.2012

 unrealgeb1978, on 31 ianuarie 2013 - 12:13, said:

Nu imi dau seama de ce este atat de importanta constructia la rosu si implicit pretul ei mic comparativ cu metrul patrat finisat. Dai la rosu 150 e / mp si in final ajungi la 600 e / mp sau mai mult. Eu nu m-as apuca sa mai fac o casa in conditiile actuale fara sa nu imi permit sa ajung la peste 800 e / mp.


E foarte important pretul unei case la rosu. Sa iti zic si de ce:

Acum 2 ani apartamente la rosu (un apart la rosu e mult mai ieftin ca o casa la rosu pt cine nu stie) se vindeau la 600 euro mp. Azi case la rosu se vand la 150 euro mp.

Ce ne zice asta despre preturi si trendul pietei ? Sau despre excrocii care cereau 600 euro mp pentru ceva ce azi bucurosi ar vinde (si tot cu profit) la 150 euro mp ?

Edited by hellen2012, 31 January 2013 - 13:23.


#40
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,751
  • Înscris: 06.10.2012

 hellen2012, on 31 ianuarie 2013 - 13:23, said:

Azi case la rosu se vand la 150 euro mp.


Unde bre, Hellen?
La capitala sau la cuca-macaii???

#41
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

 hellen2012, on 31 ianuarie 2013 - 13:23, said:

E foarte important pretul unei case la rosu. Sa iti zic si de ce:
Acum 2 ani apartamente la rosu (un apart la rosu e mult mai ieftin ca o casa la rosu pt cine nu stie) se vindeau la 600 euro mp. Azi case la rosu se vand la 150 euro mp.
Ce ne zice asta despre preturi si trendul pietei ? Sau despre excrocii care cereau 600 euro mp pentru ceva ce azi bucurosi ar vinde (si tot cu profit) la 150 euro mp ?
A asta erea scopul nu  te intereseaza daca pretul ala de 150 este  sustenabil , nu te intereseaza....
..daca sa fie P+E sau P+M ...caramida de 25 sau 30 ..beton B200 sau B350...fier bulgaresc Vs fier romanesc ....astea sunt detalii
Nui problema primul cutremur major peste 6.5 va fi un test bun pt noile constructii :)
Timpul le rezolva pe toate, vezi ultimul mare cutremur de la turci parca in 1999  sau 2000 a fost cum au iesit la iveala deficientele in constructii:(

#42
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

 hellen2012, on 30 ianuarie 2013 - 16:09, said:


Sunt sute de anunturi pe internet al firmelor de constructii , care fac case la rosu din caramida la pret de 100 - 150 euro mp.

Cum poti sa vii tu sa zici ca nu se poate ? Deschide un ziar si vezi exact ce se poate.
Cheama tu firmele alea si semneaza un contract cu ele pe 150euro/mp la rosu,cu siguranta vei fi "placut impresionat".
Alo hellen,vorbim de case facute cu beton,otel la norma si caramida buna,caci altfel case poti face la rosu si cu 50euro/mp,locuiesti in ea,nu te ninge nu te ploua si rezista si la cutremur,tot casa e,sunt milioane de oameni care locuiesc in astfel de case fara probleme.

#43
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

 hellen2012, on 31 ianuarie 2013 - 13:23, said:

E foarte important pretul unei case la rosu. Sa iti zic si de ce:

Acum 2 ani apartamente la rosu (un apart la rosu e mult mai ieftin ca o casa la rosu pt cine nu stie) se vindeau la 600 euro mp. Azi case la rosu se vand la 150 euro mp.

Ce ne zice asta despre preturi si trendul pietei ? Sau despre excrocii care cereau 600 euro mp pentru ceva ce azi bucurosi ar vinde (si tot cu profit) la 150 euro mp ?

Pai constructia la rosu nu include pretul la teren, utilitati, acte, garduri si altele. Probabil ca apartamentele respective mai aveau nevoie doar de lavabil, sanitare si mobila. Toata treaba este discutabila. Iti spun din experienta proprie ce inseamna sa faci o casa pentru ca am facut una si mi-a mancat zilele. Am si un prieten care construieste o casa de ceva timp si a bagat destul de mult in ea si tot nu a terminat-o desi a facut-o in regie proprie...fara constructor si a muncit inclusiv el la ea pentru ca este in domeniu. Preturile la materiale sunt destul de mari datorita cursului euro, tva si inflatia din ultima perioada.

Si acum stau sa ma gandesc daca sa fac o casa mica sau sa cumpar un apartament. Cred ca cu un apartament ies mai ieftin ca bani. Ambele variante au parti pozitive si negative...si asta pentru ca am un teren la 20 de km de Bucuresti.

Edited by ech, 31 January 2013 - 17:27.


#44
hellen2012

hellen2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.10.2012

 mardraaxi, on 31 ianuarie 2013 - 16:34, said:

Cheama tu firmele alea si semneaza un contract cu ele pe 150euro/mp la rosu,cu siguranta vei fi "placut impresionat".
Alo hellen,vorbim de case facute cu beton,otel la norma si caramida buna,caci altfel case poti face la rosu si cu 50euro/mp,locuiesti in ea,nu te ninge nu te ploua si rezista si la cutremur,tot casa e,sunt milioane de oameni care locuiesc in astfel de case fara probleme.


Acum 3-4 ani cei ca tine cereati 600 euro mp de casa la rosu , astazi cereti 150 euro mp de casa la rosu.

Acelasi produs , acum 3-4 ani cereati de patru ori mai mult ca astazi. Nu va e rusine ?

Aparent nu va e deloc rusine , ca te-ai trezit tu sa te aperi zicand ca si azi si acum 4 ani tot un produs de proasta calitate si prost facut ati avut de vanzare. Asta zice multe despre cei ca voi.

#45
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Cele mai scumpe case la roşu au fost pe la 210-220 euro - mp
Preţ negociat cu constructor pt. a construi o casă.
Găseşti aici topicuri din 2005-2007-2008.

Edited by paradigmatic, 31 January 2013 - 17:26.


#46
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012
150 euro/mp +TVA e cat se poate de fesabil. 150e cu tva inclus si asta e posibil dar depinde unde construiesti. In Bucuresti materialele de baza (mai putin lemnul) au cele mai bune preturi. betonul de ex, e de departe cel mai ieftin in Bucuresti.
problema e cu echipa... poti gasi echipa buna care sa nu dea buleala sau poti gasi echipa de pacalici dupa care sa darami si sa refaci de 7 ori...
ahitectura casei iar e o variabila importanta... poti face casa cu linii simple sau poti face casa cu dude, fonfleuri, arcade, console, acoperisuri in paispe ape, etc...si astea costa de rup buzunarul...

#47
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,751
  • Înscris: 06.10.2012
La 150 E iesi doar daca pui cel mai prost beton, cel mai prost fier si cel mai prost lemn.
Am vb azi cu un coleg care si-a facut o casa in Giulesti, a bagat in 300 mp - 70 000 E si casa e la rosu cu acoperis.
Terenul a mai fost inca 50 000 ca fapt divers.

#48
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

 -Diana-, on 31 ianuarie 2013 - 20:01, said:

La 150 E iesi doar daca pui cel mai prost beton, cel mai prost fier si cel mai prost lemn.
Am vb azi cu un coleg care si-a facut o casa in Giulesti, a bagat in 300 mp - 70 000 E si casa e la rosu cu acoperis.
Terenul a mai fost inca 50 000 ca fapt divers.

Cam asa se invarte treaba...probabil o caramida buna, o tabla buna, etc. Stai sa vezi ce urmeaza...

#49
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

 hellen2012, on 31 ianuarie 2013 - 17:21, said:



Acum 3-4 ani cei ca tine cereati 600 euro mp de casa la rosu , astazi cereti 150 euro mp de casa la rosu.

Acelasi produs , acum 3-4 ani cereati de patru ori mai mult ca astazi. Nu va e rusine ?

Aparent nu va e deloc rusine , ca te-ai trezit tu sa te aperi zicand ca si azi si acum 4 ani tot un produs de proasta calitate si prost facut ati avut de vanzare. Asta zice multe despre cei ca voi.
Helo,baietica,care cei ca mine,care cereti,rusine sa iti fie tie,mie dece sa imi fie,hai ca m-ai facut sa rad,ce vand eu tu mai ai decenii pina iti vei permite.

#50
C_A_R_M_A_N

C_A_R_M_A_N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 31.01.2013

 hellen2012, on 25 ianuarie 2013 - 13:56, said:

Am intalnit anuntul unei firme de constructii care face case la rosu:

http://www.construim...se-la-rosu.html

150 euro mp , casa noua , cosntruita acum de o firma serioasa , din cele mai buna materiale si la cea mai buna calitate !

Aviz amatorilor de credite prima coasa pentru cotete comuniste.

de pe site:

Pret casa din caramida Porotherm la rosu: 150 EUR/mp (manopera + materiale)
Pret casa din caramida Porotherm la cheie: 290 EUR/mp (manopera + materiale)


Pret case din lemn la rosu: 120 EUR/m2 (manopera + materiale)
Pret case din lemn la cheie: 275 EUR/m2 (manopera + materiale)



    Proiectul unei case costa 7-12 Euro/mp (pretul difera in functie de gradul de detaliere,complexitate,schite).

- Preturile difera in functie de complexitatea proiectului si tipul materialelor folosite.
- Preturile contin atat manopera, cat si materialele de constructie.
- Preturile sunt calculate la suprafata construita a casei.
- Preturile sunt actualizate 2012 - Preturile sunt negociabile.
- Preturile sunt calculate la suprafata desfasurata (suma tuturor etajelor) a casei.
CELE MAI MICI PRETURI DIN ROMANIA RAPORT \ CALITATE-PRET!!

#51
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

 C_A_R_M_A_N, on 01 februarie 2013 - 08:51, said:

- Preturile difera in functie de complexitatea proiectului si tipul materialelor folosite.

In final asta conteaza foarte mult. Tipul de fier, caramida, beton, izolatie, tabla conteaza mult. Iti poti pune o tabla care dupa 5 ani de zile vezi ca este ruginita si la grindina mai tare incepe si iti ploua in casa. :) Calitatea este mult mai scumpa decat 150 e / mp. Acest pret este pentru a atrage necunoscatorii, credulii. In final casa respectiva o sa te coste foarte mult...si poate nici nu o sa poti sa o termini. Daca iesi din Bucuresti ai sa vezi destule case care stau abandonate de perioade lungi de timp...proprietarii au incurcat socotelile...se intampla des.

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
cred ca se poate construi la rosu cu 150euro/mp = adica vreo 150 mp construiti la 22500 euro (vreo 115 mp utili) eu cred sincer ca se poate dar casa tre sa fie un dreptunghi, cu inaltime maxim 2,20 utila, cu acoperis cu tabla d-aia ieftina ieftina, cu o echipa platita la negru, o fundatie la maxim 60 cm, cu stalpi mai subtiri si fara nici un fel de briz-briz. un cub drept si geamuri cat mai mici, camere mici, 2 bai inghesuite si 3 dormitoare de 12-13 mp; adica eu zic ca se poate...  lemnul sa fie refolosit la maxim... ma rog chestii d-astea

daca insa te dai "in barci' putin si ai si tu mai mult de 2 ape la acoperis, vreo scara interioara mai de design, niste inaltimi mai mari, un proiect mai bine inchegat si pe partea de structura... eu zic ca sub 250 nu scapi nici ars te duci spre 300. evident ceri si tu mostre de ciment, etc... fierul e mai gros si mai mult... ma rog chestii de te fac sa zici ca ai o casa trainica
dar de aici pana la a avea o casa in care sa poti sa te simti ca acasa si sa ai tot conforul e cale luuunga. si uneori nici nu-ti dai seama cate ai nevoie la o casa... eu deja m-am plictisit sa mai numar banii bagati. cam la 2 luni mai iau ceva valoros care atarna greu in bugetul familiei... si mai e cale destul de lunga pana la final

#53
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Cristimate te inseli amarnic. Uita-te pe jurnale si vezi ca pretul se invarte pe la 160 la rosu, case facute cu simt de raspundere.
tabla de pe acoperis nu intra in calculul la rosu.

Cu caracteristicile pe care le-ai enumerat mai sus, eu iti fac acea casa cu 100 euro/mpc la rosu, max.

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
eu n-am zis ca nu sunt facute cu simt de raspundere ... eu am zis ca sunt facute la limita sa iasa in banii aia
casa la rosu include si acoperisul gata in opinia mea, netencuita si fara nici un fel de utilitati

meseriasul cu care mai fac eu pe langa casa una alta mi-a zis ca o  casa mai simpla mi-o scoate la 180E/mp contruit in toamna (inclusiv acoperis lindab). tind sa cred ca nu se insela deci cred sincer ca se poate 150!
dar aia nu e inca casa, e un cotetz/grajd mai aratos, pana e sa ajunga casa abia atunci tre sa pregatesti punga cu bani... cand dai cateva mii de euro sa tragi gazele pana la casa atunci intelegi ca casa la rosu e cel mai simplu lucru ca implica doar 3 materiale: ciment/beton, caramida si fier... cand ajungi la intrerupatoare si vezi ca un potentiometru mai de calitate e vreo 35-40 euro intelegi ce inseamna cu adevarat o casa

Edited by MembruAnonim, 02 February 2013 - 00:02.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate