Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Spice Telecom

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#55
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Redau si aici ce am scris pe ComputerGames, poate se ridica nivelul de realism in perceptia chestiilor de gen:

Uite ca dupa cateva indoieli si cautari pe net, am cumparat si eu pentru o luna pachetul ro-full de la ei.

Nu inteleg de ce se plange lumea, sincer. Este evident ca este un serviciu de streaming care nu e conform legislatiei romanesti ... dar firma nu se afla in Romania si prin urmare, soarta.
Acum, un pic de morala ... babaieti ... cand trageti linie, voi platiti o suma mizera si obtineti un serviciu de streaming accesibil international. Calitatea e super OK pentru un TV streaming. Pe scurt, va faceti treaba pe bani putini. Nu ati semnat nici un contract pe 1 an sau alte mizerii, puteti rezilia oricand. Sincer nu stiu la ce va asteptati. Vreti calitate si fiabilitate: bagati bani in serviciile TV locale acolo unde va aflati. Si receptia de programe satelit romanesti in afara tarii este la fel de ilegata ca si serviciul asta (asta pentru cei care vin cu replica "dar prin antena de satelit bla bla bla").

Acum, pe cei care dau o valiza de bani pe un STB din ala nu pot decat sa ii compatimesc. Uite aici o solutie mult mai ieftina si mai buna:
Cumparati-va un Raspberry Pi (30USD) si instalati pe el un OpenELEC, apoi, dupa 3 linii de configurare in XBMC-ul cu pricina aveti grila de programe la un click distanta. Mai mult, Raspberry Pi suporta HDMI-CEC si puteti folosi linistiti telecomanda TV-ului pentru a-l controla ... ieftin si bun ...
E foarte foarte usor de configurat si, daca nu va pricepeti, puteti oricand sa intrebati pe cineva in domeniu ...
Sincer, unii isi merita soarta.

P.S.: nu lucrez la ei si nu am nici o legatura cu ei in afara faptului ca am platit o luna de servicii ca sa vad despre ce e vorba .... sunt doar realist.

#56
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,420
  • Înscris: 06.11.2014
Stii de ce plang clientii Spice? Ca le pica streamurile cand le este lumea mai draga, ca sunt injurati atunci cand reclama vreo defectiune, ca posturile se vad ca naiba, etc.. Ca deh, ori tu ori Alin, tot aia e.. Amandoi aveti gandirea: Bun sau prost, serviciul e ieftin asa ca mars in .. daca nu-ti convine, ca nu gasesti alternativa!

Asta se vede si in calitatea streamurilor: posturile SD au ~1Mb/s iar cele HD ~2.5Mb/s, de zici ca-s via sopcast.. Pe tableta ori telefon se vad bine, insa pe televizor (mai ales in cazul unuia peste 32")... nu prea.

Edited by iZet, 04 August 2015 - 12:45.


#57
Sarian

Sarian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.04.2012
Eu folosesc spicetv pe un minix neo x8h cu aplicatia spice descarcata de pe google market si merge ok cu pachetul basic. Pe un tv de 40inch pot spune ca se vede destul de bine chiar daca e SD desi pot spune ca pretul abonamentului e un pic cam piperat...

#58
anduram

anduram

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 31.10.2008
Folosesc si recomand. Raportul calitate/pret este excelent in special pentru cei din afara tarii. Sunt mici intreruperi la streamurile HD dar neglijabile, cel putin in cazul meu (poate conteaza si calitatea conexiunii pe care o are utilizatorul). Folosesc un TV de 48" iar cu serviciul lor de relatii cu clientii nu am avut nevoie sa interactionez pana acum.

#59
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,420
  • Înscris: 06.11.2014
Bai, ma lasati?! Se vede bine pe tv-uri de 40" si 48"? Abia se vede pe un laptop cu ecran de 15.6:, daramite pe ceva mai mare Posted Image)

Edited by iZet, 05 August 2015 - 21:31.


#60
Sarian

Sarian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.04.2012
Sincer pe android mi se pare calitatea mai buna decat pe web. Rar ma uit pe laptop si am vazut ca se vede cam sters dar pe tv conectat la un android box se vede asemenea la calitate sunet si video cu boxul de la digi din cele vechi ma refer cu euroscart:))) stiu ca e trist sa spui asta in 2015 dar prin sopcast e si mai nasol asa ca...life

#61
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Babaieti ... voi poate nu realizati care sunt limitarile unei platforme de genul asta si cam ce compromisuri trebuiesc facute pentru a castiga o masa cat mai mare de clienti.

In primul rand calitate true HD nu exista pe livestream. Pana si cele mai smechere televiziuni cu transmisie HD o fac in 1080i, nu P. Pe langa asta, streamul trebuie sa fie "receptionat" si de Costel care are o conexiune 3G si de Gigel care are broadband gigabit acasa. Minunea asta de spicetv nu stiu .. dar nu mi se pare a avea un mega suport de servere locale samd ... si totusi vrea sa acopere lumea intreaga ... deci, dupa cum spuneam, compromisuri.

Decat sa va plangeti atat ca "vai, nu se vede bine" ... mai  bine va puneti farfuria in balcon si gata, aveti receptie HD direct de la providerul lu' peste.

Eu unul folosesc TV-ul pentru a viziona un film bun sau ca sa mai ard niste timp cu PS4, dar cand am musafiri care nu pot trai fara telenovelele lor preferate (nu in Romania, evident), dau cativa euro si iau un pack de care am nevoie si gata ... oamenii sunt fericiti. Daca vreau continut true-hd, pun mana si ma uit la un bluray si cu asta basta (sau trag un torent mai acatarii, cu o codare decenta).
Pana una alta, trebuie sa constientizati ce poate oferi un serviciu de genul asta si la ce sa va asteptati. Eu am ridicat ticket cu ei pentru intreruperile care apar la ore "de varf" sau cand este cate un eveniment sportiv mai important ... deci e clar ca trebuie sa se muleze pe piata un pic ... dar mai aveti si voi rabdare sa evolueze tenologia in general.

Atasez o poza hi-res a TV-ului care reda National Geographic HD pe serviciul de la spicetv ... pe un tv de 60* ... in opinia mea arata ca un mkv 720p comprimat agresiv ... ceea ce e decent pentru o emisiune TV.
Mai atasez si un print-screen cu datele de compresie pe un canal HD (ce se vede cu Kodi cel putin)

P.S.: cei care se plang ca e scump serviciul, clar nu sunteti in targetul potrivit.
P.S.2: Pentru curiosi, utilizez un Droid PLayer MX2 care ruleaza o versiune custom de Openelec, un Raspberry Pi 2 cu Openelec oficial si un Kodi care ruleaza pe un desktop PC cu Linux .... toate merg absolut identic in ceea ce priveste calitatea.

Attached Files


Edited by ro_explorer, 06 August 2015 - 02:59.


#62
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,420
  • Înscris: 06.11.2014
Sa fie sfarsitul SpiceTV?

#63
Neamtul

Neamtul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 16.09.2011
Așa se pare!

#64
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
S-au dus... În picaj liber.

#65
ro-cologne

ro-cologne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 22.08.2014
La naiba...

Macar m-am scos cam fix un an, am bagat vreo 200€ cu tot cu STB dar a meritat fiecare cent...

Are cineva vreo idee de vreo alternativa, tot IPTV(in Germania)?? Posted Image Din pacate antena satelit nu e o optiune, nu e permisa in contractul de inchiriere a apartamentului... Posted Image

Edited by ro-cologne, 12 October 2015 - 11:33.


#66
satanistu

satanistu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,639
  • Înscris: 09.03.2011

View PostLiviu656565, on 26 mai 2015 - 18:00, said:

Asa mi sa raspuns la plingera facuta ca nu merge televisorul. Asa te trateaza cei de la spice tv cand ai o problema este o tepa mare , aveti grije daca vretinsa va instalati!!!!!!!!!!!!


ALIN - SPICE TV Box™ a scris:
Ba nene, esti cam prost de felul tau!
Iti spun oamenii la telefon sa suni pe celelalte numere pentru ca nu te putem auzi, dar tu continui sa suni ca un PROST!
Du-te in mortii ma-ti cu teapa ma-tii de labagiu jegos! Nu stiu unde cacat crezi ca esti de ne ameninti tu pe noi, bochetarule!
ALIN ROTARU - Chief Executive Officer @ SPICE TV Box™
------------------------------------------------------------------------------------------------------
SPICE TV NETWORK S.A. Headquarters
1015 Long Path Road, East End Anguilla, AI-2640, British West Indies
24/7 Phone Support
US +1.302-408.10.80 | EU +31.107-42.28.15 | UK +44.115-70.70.800
------------------------------------------------------------------------------------------------------
26 May 2015, 14:35
ALIN - SPICE TV Box™ a scris:
Si mai du-te-n cacat de taranoi prost!
Refunded:
$17.10 CAD
ALIN ROTARU - Chief Executive Officer @ SPICE TV Box™
------------------------------------------------------------------------------------------------------
SPICE TV NETWORK S.A. Headquarters
1015 Long Path Road, East End Anguilla, AI-2640, British West Indies
24/7 Phone Support
US +1.302-408.10.80 | EU +31.107-42.28.15 | UK +44.115-70.70.800
----------------------------------------------------------------------------------------------------

Vezi ce inseamna karma?...

Edited by satanistu, 12 October 2015 - 12:47.


#67
ro-cologne

ro-cologne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 22.08.2014
^^

bine bine, am inteles, e de prost gust. dar sincer sa fiu, cam rar am auzit de "customer care policy" in domenii mai putin legale.
dar ne esti inca dator raspunsurile tale, care se pare ca le-ai sters...Posted Image

ps: din pacate ptr. cei din "afara" erau cam singura optiune...

#68
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010

View PostiZet, on 12 octombrie 2015 - 08:39, said:

Sa fie sfarsitul SpiceTV?

Nuu...
Asta e sfarsitul:

Spice TV - închis pentru retransmiterea ilegală de programe, prejudiciu de 1,5 milioane euro



Spice TV a prejudiciat mai multe televiziuni, inclusiv una din Canada, cu 1,5 milioane de euro, prin retransmiterea ilegală, online, a unor evenimente sportive, conform procurorilor care, cu ajutorul polițiștilor, au declanșat nouă percheziții la domiciliile persoanelor implicate în afacere. Liderul rețelei este un tânăr din Galați, care are și o rețea de magazine de etnobotanice.
Polițiștii și procurorii Parchetului General au închis, în această dimineață, postul Spice TV și efectuează percheziții și descinderi în nouă locații, după ce mai multe televiziuni, inclusiv din Canada, au reclamat că programele le sunt retransmise ilegal. Spice TV retransmitea, contra cost, evenimente sportive fără acordul televiziunilor care aveau drepturile de autor și fără a le plăti nimic. Prejudiciul este estimat de anchetatori la 1,5 milioane de euro.
Rețeaua era condusă de gălățeanul Alin Rotaru, care deține și un lanț de magazine care comercializează etnobotanice. Rotaru, potrivit sursei citate, a înființat mai multe firme de tip off-shore, în Cipru și Delaware - USA, în încercarea de a nu fi prins.

"Astfel, în perioada 2013 - 2015, cei patru suspecți au creat mai multe pagini de internet, prin intermediul cărora au pus la dispoziția publicului și au retransmis, contra cost, programe ale unor posturi de televiziune cu acces restricționat, fără a avea acordul acestora, încălcând astfel prevederile în materia drepturilor de autor", precizează Parchetul General printr-un comunicat.

#69
catalinhio

catalinhio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 23.02.2008
Din pacate a ramas doar livetvonline.ro,spun din pacate pt ca merge doar prin aplicatia pt windows,fara suport pe alte platforme.Puteti incerca,lunea toate posturile sint "FTA"!

#70
george_damian

george_damian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.10.2015
Nu stiu ce tot va plangeti cu astia de la Spice.. Era normal sa pice mai devreme sau mai tarziu.
Probabil si astia de mai sus (livetvonline) vor urma.

Nu stiu, eu am o verisoara care e plecata in SUA .. cu care am vorbt azi fix de faza asta cu posturile TV (tipa programeaza aplicatii de streaming). Si are abonament la unii vechi cica care transmit posturi tv romanesti in sua de prin 2000. Si mi-a zis ca desi nu au 100 de posturi, e multumita pentru ca de fiecare daca cand a avut probleme a gasit rezolvare. E de 7~8 ani cu ei.

Concluzia ei a fost simpla: legalitatea costa. Mai ales cand e vorba de ceva transmis inafara si mai ales cand e vorba de dispozitive de streaming (companiile serioase care au echipamente de genul ofera contracte doar dupa dovata legalitatii)

Sunt curios ce o sa mai scoata Rotaru asta. Spice shops s-au dus. Acum Spice TV se duce. ii urez succes cu SpiceVibratoare (desi nu cred ca poate frauda cu ele)

#71
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,524
  • Înscris: 16.12.2006
La puscarie cu ei, ce bine imi pare. Hot nenorocit.

#72
ro-cologne

ro-cologne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 22.08.2014

View Postgeorge_damian, on 12 octombrie 2015 - 20:34, said:

Nu stiu ce tot va plangeti cu astia de la Spice.. Era normal sa pice mai devreme sau mai tarziu.
Probabil si astia de mai sus (livetvonline) vor urma.

Nu stiu, eu am o verisoara care e plecata in SUA .. cu care am vorbt azi fix de faza asta cu posturile TV (tipa programeaza aplicatii de streaming). Si are abonament la unii vechi cica care transmit posturi tv romanesti in sua de prin 2000. Si mi-a zis ca desi nu au 100 de posturi, e multumita pentru ca de fiecare daca cand a avut probleme a gasit rezolvare. E de 7~8 ani cu ei.

Concluzia ei a fost simpla: legalitatea costa. Mai ales cand e vorba de ceva transmis inafara si mai ales cand e vorba de dispozitive de streaming (companiile serioase care au echipamente de genul ofera contracte doar dupa dovata legalitatii)

Legalitatea nu costa, legalitatea e imposibila! Pentru ca nu este legala retransmiterea unor programe(filme, evenimente sportive, meciuri!, etc) in afara tarii! Sunt sigur ca majoritatea romanilor din diaspora nu se zgarcesc la cativa euro/dolari...

Edited by ro-cologne, 13 October 2015 - 10:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate