Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Sunt proroc al lui Dumnezeu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3664 replies to this topic

#55
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postedy_wheazel, on 21 ianuarie 2013 - 17:41, said:


Stiu, am citit si io Harap Alb.
  • Daniel 3:15  Acum fiţi gata, şi în clipa când veţi auzi sunetul trâmbiţei, cavalului, chitarei, lăutei, psaltirei, cimpoiului şi a tot felul de instrumente, să vă aruncaţi cu faţa la pământ şi să vă închinaţi chipului pe care l-am făcut; dacă nu vă veţi închina lui, veţi fi aruncaţi îndată în mijlocul unui cuptor aprins! Şi care este Dumnezeul acela care vă va scoate din mâna mea?”
Aceasta le-a spus Nebucadneţar, împăratul Babilonului, la trei tineri evrei. Şi se pare că Nebucadneţar a găsit ce căuta: un Dumnezeu în stare să-şi scoată slugile şi din cel mai aprig cuptor, ba chiar să stea în cuptor cum stai tu la umbra pădurii. Şi o fi sau nu o fi aşa, dar despre acelaşi Dumnezeu vorbesc şi eu. Dacă nu există sau dacă nu m-a trimis El, da, vai mie! Dar dacă am şi m-a trimis? Cui va fi vai? Pentru că eu, în nebunia mea, tot mai am o şansă să fiu întradevăr trimis de El şi să mă scape chiar şi din cuptorul iadului, dar voi, dacă îl respingeţi a doua oară pe Trimisul Domnului, cine vă va scoate din ce v-a fost pregătit?

#56
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,035
  • Înscris: 31.07.2007

View Posttudorel666, on 21 ianuarie 2013 - 17:57, said:

  • Daniel 3:15  Acum fiţi gata, şi în clipa când veţi auzi sunetul trâmbiţei, cavalului, chitarei, lăutei, psaltirei, cimpoiului şi a tot felul de instrumente, să vă aruncaţi cu faţa la pământ şi să vă închinaţi chipului pe care l-am făcut; dacă nu vă veţi închina lui, veţi fi aruncaţi îndată în mijlocul unui cuptor aprins! Şi care este Dumnezeul acela care vă va scoate din mâna mea?”
Aceasta le-a spus Nebucadneţar, împăratul Babilonului, la trei tineri evrei. Şi se pare că Nebucadneţar a găsit ce căuta: un Dumnezeu în stare să-şi scoată slugile şi din cel mai aprig cuptor, ba chiar să stea în cuptor cum stai tu la umbra pădurii. Şi o fi sau nu o fi aşa, dar despre acelaşi Dumnezeu vorbesc şi eu. Dacă nu există sau dacă nu m-a trimis El, da, vai mie! Dar dacă am şi m-a trimis? Cui va fi vai? Pentru că eu, în nebunia mea, tot mai am o şansă să fiu întradevăr trimis de El şi să mă scape chiar şi din cuptorul iadului, dar voi, dacă îl respingeţi a doua oară pe Trimisul Domnului, cine vă va scoate din ce v-a fost pregătit?

Deci Tudorele, daca tu te bagi in cuptor si iesi ok de acolo ii clar ca te-o trimis Dumnezo. Daca in schimb te faci cenusa ... ghinion.

#57
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postedy_wheazel, on 21 ianuarie 2013 - 17:52, said:


Asta dupa ce i-o purtat pe evrei vreo 40 de ani prin desert. Cred ca D-zeu nu se putea hotara ce parcela sa le dea sau lui Moise i-a dat GPS-u' eroare.



D-zeu stie ca te-a trimis?

Dacă zic "da", pe cine vei întreba să îţi confirme că spun adevărul, dacă spun "nu", pe cine vei chema să îţi confirme că mint?

#58
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,035
  • Înscris: 31.07.2007

View Posttudorel666, on 21 ianuarie 2013 - 17:59, said:


Dacă zic "da", pe cine vei întreba să îţi confirme că spun adevărul, dacă spun "nu", pe cine vei chema să îţi confirme că mint?

Ia vezi testu' din postu' meu anterior.

#59
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postedy_wheazel, on 21 ianuarie 2013 - 17:59, said:

Deci Tudorele, daca tu te bagi in cuptor si iesi ok de acolo ii clar ca te-o trimis Dumnezo. Daca in schimb te faci cenusa ... ghinion.

Dacă eşti Nebucadneţar, atunci ce mai aştepţi, bagă-mă în cuptor! Dar dacă nu eşti, în numele cui vorbeşti?

Edited by tudorel666, 21 January 2013 - 18:01.


#60
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,035
  • Înscris: 31.07.2007

View Posttudorel666, on 21 ianuarie 2013 - 18:01, said:

Dacă eşti Nebucadneţar, atunci ce mai aştepţi, bagă-mă în cuptor! Dar dacă nu eşti, în numele cui vorbeşti?

In numele meu.

#61
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postblueday, on 21 ianuarie 2013 - 14:47, said:



s-a sfarsit cunostinta? cunoastem plenar? sau nu cumva tot ca Pavel, putem spune ca avem o cunoastere partiala?



Am ajuns la marginile Universului şi la începuturile lui, am descoperit ultimele cărămizi ale materiei şi am descifrat genomul. Da, am ajuns la sfârşitul cunoştinţei. De acum încolo trebuie doar să aprofundăm ceea ce ştim deja.

View Postedy_wheazel, on 21 ianuarie 2013 - 18:03, said:


In numele meu.

Dacă în nume propriu îmi ceri să sar într-un cuptor încins, totuna este cu a-mi cere să mă arunc din turla bisericii că nu voi păţi nimic. Ştii cine a mai făcut aceasta şi ştii ce răspuns a primit.

View Postblueday, on 21 ianuarie 2013 - 14:47, said:




si cand se vor sfarsi? cand va veni ce este desavarsit, cand vom vedea fatza in fatza! acum vedem fatza in fatza??



Dacă nu ştii, eşti orb, dacă eşti orb, de ce spui că vezi? Iar dacă spui că nu vezi, de ce mai judeci?

View Postblueday, on 21 ianuarie 2013 - 14:47, said:



sterge acest topic BLASFEMIATOR (pentru binele tau o spun).



Dacă este o blasfemie la adresa lui Dumnezeu, SĂ-L ŞTEARGĂ EL. Iar dacă El nu-l şterge, nu te temi să ceri ştergerea a ceva ce Dumnezeu vrea să păstreze?!

Vai ţie!

#62
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postblueday, on 21 ianuarie 2013 - 17:00, said:

nu e nicio jignire, asta e adevarul.

e o ticalosie (mai bine zis blasfemie)
Dar tu nu l-ai numit nici ticalos nici blasfemiator, ci dobitoc. Iar acum spui ca asta e adevarul . Cere-ti scuze omului, daca esti barbat.

View Postblueday, on 21 ianuarie 2013 - 17:00, said:

nu e nicio jignire, asta e adevarul.
e o ticalosie (mai bine zis blasfemie) sa afirmi public ca esti profetul lui Dumnezeu, cand tu stii bine ca nu esti !
odinioara, astfel de persoane erau lapidate (omorate cu pietre); iar astazi cineva trebuie sa ia atitudine in fatza unor astfel de inselatori nemernici !

In ce fel crezi ca trebuie sa se ia atitudine?

View Postblueday, on 21 ianuarie 2013 - 17:00, said:


1 Cor 13:9. Caci cunoastem in parte si prorocim in parte;
10. dar, cand va veni ce este desavarsit, acest "in parte" se va sfarsi.
11. Cand eram copil, vorbeam ca un copil, simteam ca un copil, gandeam ca un copil; cand m-am facut om mare, am lepadat ce era copilaresc.
12. Acum, vedem ca intr-o oglinda, in chip intunecos; dar atunci, vom vedea fata in fata. Acum, cunosc in parte; dar atunci, voi cunoaste deplin, asa cum am fost si eu cunoscut pe deplin.
eu exact asa am scris, se va sfarsi cand vom vedea fata in fata, nu cand Il vom vedea fata in fata, cum reproduci tu.
Deci nu faptul ca se profeteste va lua sfarsit atunci ... si faptul ca noi acum cunoastem in parte si profetim la fel. Versetul citat de tine nu spune ca profetitul asta in parte va tine pana cand va veni Domnul.  

Zi Albastra, nu tre sa fii mare proroc pentru a profeti urmatorul lucru : Fiindcă este scris: „Pe viața Mea Mă jur, zice Domnul, că orice genunchi se va pleca înaintea Mea și orice limbă va da slavă lui Dumnezeu.”  Așa că fiecare din noi are să dea socoteală despre sine însuși lui Dumnezeu.

#63
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,035
  • Înscris: 31.07.2007

View Posttudorel666, on 21 ianuarie 2013 - 18:12, said:

Dacă este o blasfemie la adresa lui Dumnezeu, SĂ-L ŞTEARGĂ EL. Iar dacă El nu-l şterge, nu te temi să ceri ştergerea a ceva ce Dumnezeu vrea să păstreze?!
Vai ţie!

Extrapoland: moderatori-s D-zeu!

#64
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Dorele sau Tudorele cum te-oi numii, eu zic sa iti faci un control la cabina mai tata. Sa pretinzi ca esti d-zeu? Hai mai da-o'n m*** ei de treaba. Ia un cutit si baga-l in tn ia vezi, patesti ceva? Pariez cu tn ca da, te sinucizi.

Edited by PlasticBoy18, 21 January 2013 - 18:20.


#65
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postblueday, on 21 ianuarie 2013 - 12:12, said:



nu avem pe cine primi, tampitule.

nu poti fi prooroc, din simplul motiv ca nu ai profetit nimic pana acum.

View Postblueday, on 21 ianuarie 2013 - 14:47, said:







Dar prorocul care va avea indrazneala sa spuna in Numele Meu un cuvant pe care nu-i voi porunci sa-l spuna, sau care va vorbi in numele altor dumnezei, prorocul acela sa fie pedepsit cu moartea." (Deut.18:20)

Cand ceea ce va spune prorocul acela in Numele Domnului nu va avea loc si nu se va intampla, va fi un cuvant pe care nu l-a spus Domnul. Prorocul acela l-a spus din indrazneala: sa n-ai teama de el. (Deut.18:22)

Ei zic: "Asa vorbeste Domnul Dumnezeu!" Si Domnul nu le-a vorbit! (Ezec.22:28)

voi scoate, de asemenea, din tara pe prorocii mincinosi si duhul necurat. (Zah.13:2)

Paziti-va de prorocii mincinosi!  (Mat.7:15)

Tu însuţi ai spus mai sus că nu am profeţit nimic, eu însumi am spus că nu am venit să profeţesc.
Atunci de ce mă acuzi?

#66
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Posttudorel666, on 21 ianuarie 2013 - 18:12, said:



Tot nu mi-ai raspuns la intrebare: Ce mesaj ai venit sa spui aici, ca proroc al lui Dumnezeu ?

#67
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Posttudorel666, on 21 ianuarie 2013 - 18:12, said:

Dacă este o blasfemie la adresa lui Dumnezeu, SĂ-L ŞTEARGĂ EL. Iar dacă El nu-l şterge, nu te temi să ceri ştergerea a ceva ce Dumnezeu vrea să păstreze?!

A ajuns moderator pe SP, acum ?   :huh:
Asta-i dovada ca exista, si ca tu esti proroc ?  Faptul ca nu s-a sters topicul ?   :lol:

#68
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postkruger, on 21 ianuarie 2013 - 15:54, said:



Cu ce mesaj ai venit tu aici, pana la urma, ca proroc ?

Că lumea este vinovată în ce priveşte dragostea, dreptatea şi judecata.

#69
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,035
  • Înscris: 31.07.2007

View Posttudorel666, on 21 ianuarie 2013 - 18:22, said:


Că lumea este vinovată în ce priveşte dragostea, dreptatea şi judecata.

Paaai asta se vede cu ochiu' liber.

#70
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Posttudorel666, on 21 ianuarie 2013 - 18:22, said:


Că lumea este vinovată în ce priveşte dragostea, dreptatea şi judecata.

Deci mesaju' tau e ceva gen:  - Sunteţi vinovaţi, bă băeţ ?



Mai baga niste detalii, de ce esti zgarcit?
- cum poate lumea sa fie vinovata in ce priveste judecata ?
- exista vreo solutie, sau ai venit sa razi lumii in nas?

Edited by kruger, 21 January 2013 - 18:27.


#71
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostBarboso, on 21 ianuarie 2013 - 18:21, said:

[/size]
A ajuns moderator pe SP, acum ?   Posted Image
Asta-i dovada ca exista, si ca tu esti proroc ?  Faptul ca nu s-a sters topicul ?   Posted Image

Bineînţeles că moderatorii pot să-l şteargă, dar ei nu sunt Dumnezeu şi nu am blasfemiat pe niciunul dintre ei. Dar crezi că Dumnezeu, dacă vrea să şteargă un topic, are nevoie de moderatori?

View Postkruger, on 21 ianuarie 2013 - 18:27, said:

Deci mesaju' tau e ceva gen:  - Sunteţi vinovaţi, bă băeţ ?



Mai baga niste detalii, de ce esti zgarcit?
- cum poate lumea sa fie vinovata in ce priveste judecata ?
- exista vreo solutie, sau ai venit sa razi lumii in nas?

Judecata ta este cumva fără de cusur? Eşti tu neprihănit? Ai tu dragoste în tine?

View Postrohen17, on 21 ianuarie 2013 - 16:20, said:

O singura intrebare am. De cand activeaza prorocii pe forumuri? Posted Image

Îţi răspund cu altă întrebare: unde scrie că un proroc nu poate activa pe un forum?

View PostFriskey, on 21 ianuarie 2013 - 16:44, said:

Tudorele, stii cum era se cunosteau proorocii pe vremuri? Proorocul proorocea ceva si daca nu se intampla asa, mesterul era belit in piata publica in cel mai cumplit mod ca sa sperie si pe alti sarlatani sau bolnavi psihic sa nu se mai creada prooroci cand nu e cazul
Ce zici, e bagi?Posted Image


Aceasta înseamnă că tu ştii sau nu ştii de sunt proroc?

#72
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010

View Posttudorel666, on 21 ianuarie 2013 - 18:36, said:

Îţi răspund cu altă întrebare: unde scrie că un proroc nu poate activa pe un forum?

Nu spun ca NU poate, insa nu inteleg ce vrei sa demonstrezi aici.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate