Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Sunt proroc al lui Dumnezeu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3664 replies to this topic

#37
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postblueday, on 21 ianuarie 2013 - 14:25, said:


unde a spus Isus asta? nu ti-e rusine? Pavel, mult dupa ce Domnul se jertfise, nu indeamna ca fiecare sa caute darurile cele mai bune, printre care profetia?

  • 1 Corinteni 13:8  Dragostea nu va pieri niciodată. Prorociile se vor sfârşi; limbile vor înceta; cunoştinţa va avea sfârşit.
Acum cui ar trebui să-i fie ruşine?

View Postsfantu.dracu, on 21 ianuarie 2013 - 14:30, said:

Mulţi citesc, puţini înţeleg.

Mulţi chemaţi, puţini aleşi. Da, ştiu. Dar văd că şi tu ştii şi ai înţeles.

View Postmario_bril, on 21 ianuarie 2013 - 13:25, said:

Din pacate observ ca tot mai multi din astia isi fac loc pe forum... Cred ca cineva a distribuit fluturasi cu SP prin cercuri dubioase...

  • Luca 18:16  Isus a chemat la Sine pe copilaşi şi a zis: „Lăsaţi copilaşii să vină la Mine, şi nu-i opriţi; căci Împărăţia lui Dumnezeu este a unora ca ei.

Aşa a zis Isus şi aşa îţi spun şi eu ţie.

#38
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Posttudorel666, on 21 ianuarie 2013 - 14:42, said:

  • 1 Corinteni 13:8  Dragostea nu va pieri niciodată. Prorociile se vor sfârşi; limbile vor înceta; cunoştinţa va avea sfârşit.
Acum cui ar trebui să-i fie ruşine?


tie, dobitocule.

acolo scrie ca profetia se va sfarsi, dar si limbile + cunostinta.

s-a sfarsit cunostinta? cunoastem plenar? sau nu cumva tot ca Pavel, putem spune ca avem o cunoastere partiala?

si cand se vor sfarsi? cand va veni ce este desavarsit, cand vom vedea fatza in fatza! acum vedem fatza in fatza??

sterge acest topic BLASFEMIATOR (pentru binele tau o spun).


Dar prorocul care va avea indrazneala sa spuna in Numele Meu un cuvant pe care nu-i voi porunci sa-l spuna, sau care va vorbi in numele altor dumnezei, prorocul acela sa fie pedepsit cu moartea." (Deut.18:20)

Cand ceea ce va spune prorocul acela in Numele Domnului nu va avea loc si nu se va intampla, va fi un cuvant pe care nu l-a spus Domnul. Prorocul acela l-a spus din indrazneala: sa n-ai teama de el. (Deut.18:22)

Ei zic: "Asa vorbeste Domnul Dumnezeu!" Si Domnul nu le-a vorbit! (Ezec.22:28)

voi scoate, de asemenea, din tara pe prorocii mincinosi si duhul necurat. (Zah.13:2)

Paziti-va de prorocii mincinosi!  (Mat.7:15)

#39
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postblueday, on 21 ianuarie 2013 - 14:47, said:


tie, dobitocule.

Vezi ca eu sunt unul din aia carora le place butonul de Report, pentru ca nu inteleg ce motiv ai avea sa te crezi mai bun decat tudorel. Din cate vad, el iti vorbeste politicos, iar tu il jignesti, deci la cel putin un capitol stai mai prost ca el.

View Postblueday, on 21 ianuarie 2013 - 14:47, said:

acolo scrie ca profetia se va sfarsi, dar si limbile + cunostinta.
s-a sfarsit cunostinta? cunoastem plenar? sau nu cumva tot ca Pavel, putem spune ca avem o cunoastere partiala?
si cand se vor sfarsi? cand va veni ce este desavarsit, cand vom vedea fatza in fatza!
Unde spune ca profetia se va sfarsi in momentul cand Il vom vedea fata in fata? Vezi ca faci ghiveci din versete...

Iar la capitolul cunostinta, nu iti dai tu seama dar s-a sfarsit si ea ... te dau pe tine ca exemplu: nu te mai intereseaza sa primesti invatatura (deci cunostinta) de la Dumnezeu, ci esti indoctrinat de cultul tau, iei invatatura de la oamenii care te-au condus pana aici, din literatura cultului tau. Deci cunostinta adevarata a stagnat, pentru ca oamenii si-au ales invatatori dupa poftele lor.

View Posttudorel666, on 21 ianuarie 2013 - 14:44, said:

Aşa a zis Isus şi aşa îţi spun şi eu ţie.
Cu ce mesaj ai venit tu aici, pana la urma, ca proroc ?

Edited by kruger, 21 January 2013 - 15:54.


#40
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010
O singura intrebare am. De cand activeaza prorocii pe forumuri? Posted Image

#41
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Tudorele, stii cum era se cunosteau proorocii pe vremuri? Proorocul proorocea ceva si daca nu se intampla asa, mesterul era belit in piata publica in cel mai cumplit mod ca sa sperie si pe alti sarlatani sau bolnavi psihic sa nu se mai creada prooroci cand nu e cazul
Ce zici, e bagi?Posted Image

#42
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postkruger, on 21 ianuarie 2013 - 15:54, said:

[/size]
Vezi ca eu sunt unul din aia carora le place butonul de Report, pentru ca nu inteleg ce motiv ai avea sa te crezi mai bun decat tudorel. Din cate vad, el iti vorbeste politicos, iar tu il jignesti, deci la cel putin un capitol stai mai prost ca el.


nu e nicio jignire, asta e adevarul.

e o ticalosie (mai bine zis blasfemie) sa afirmi public ca esti profetul lui Dumnezeu, cand tu stii bine ca nu esti !

odinioara, astfel de persoane erau lapidate (omorate cu pietre); iar astazi cineva trebuie sa ia atitudine in fatza unor astfel de inselatori nemernici !

View Postkruger, on 21 ianuarie 2013 - 15:54, said:

Unde spune ca profetia se va sfarsi in momentul cand Il vom vedea fata in fata? Vezi ca faci ghiveci din versete...




1 Cor 13:9. Caci cunoastem in parte si prorocim in parte;
10. dar, cand va veni ce este desavarsit, acest "in parte" se va sfarsi.
11. Cand eram copil, vorbeam ca un copil, simteam ca un copil, gandeam ca un copil; cand m-am facut om mare, am lepadat ce era copilaresc.
12. Acum, vedem ca intr-o oglinda, in chip intunecos; dar atunci, vom vedea fata in fata. Acum, cunosc in parte; dar atunci, voi cunoaste deplin, asa cum am fost si eu cunoscut pe deplin.

eu exact asa am scris, se va sfarsi cand vom vedea fata in fata, nu cand Il vom vedea fata in fata, cum reproduci tu.

acum, cunoastem in parte...si asa si este; dar atunci, vom cunoaste deplin.

tu probabil cunosti totul deplin si vezi fata in fata, deslusit, nu in chip intunecos precum Pavel odinioara...tu nu ai deci nevoie de nimic esti perfect, insa eu cunosc partial prin urmare am nevoie de tot ce scrie in Biblie (si aici ma refer la Duhul sfant impreuna cu darurile Sale).

Edited by blueday, 21 January 2013 - 17:06.


#43
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postblueday, on 21 ianuarie 2013 - 14:47, said:

tie, dobitocule.



Asta înseamnă că sunt prost, sau sunt nebun? Dacă mă faci prost, vinovat eşti de judecata sinedriului, dacă mă faci nebun, vinovat eşti de focul Gheenei. Oricum ar fi, de vreme ce aceste vinovăţii sunt stabiite de Hristos şi Hristos este Dumnezeu iar Dumnezeu este Dragoste, vinovat eşti în ceea ce priveşte dragostea!
Tot Hristos a spus "cine se crede neprihănit să arunce primul cu piatra". ŞI aceasta a spus-o pentru o femeie prinsă în preacurvie. Ori eu, dacă spun că sunt "mireasa" lui Dumnezeu şi nu sunt, atunci sunt si eu preacurvar şi asemeni femeii prinsă în preacurvie. Deci, te crezi neprihănit de ai aruncat cu piatra? Iar dacă nu te crezi neprihănit şi ai judecat, atunci eşti vinovat şi în ceea ce priveşte neprihănirea.
Şi ce judecător dă întâi sentinţa şi apoi motivarea sentinţei? Nu, ci orice judecător care judecă după lege întâi explică cum s-a făcut vinovată o persoană şi abia apoi dă sentinţa. Dar daca tu mi-ai dat întâi sentinţa şi apoi ai explicat în ce constă vinovăţia mea sau, mai grav, nici măcar nu ai explicat, eşti vinovat şi în ceea ce priveşte judecata.

Iată deci că te-am arătat vinovat în ce priveşte dragostea, neprihănirea şi judecata. Deci cel puţin pentru tine am făcut ceea ce a zis însuşi Hristos că va face la a doua lui venire. Ţinând cont de aceasta, nu numai că sunt un proroc al lui Dumnezeu, dar sunt chiar Hristosul căruia îi aştepţi a doua venire. Zici că acela va veni pe norii cerului? Şi aceştia ce sunt?! Nu vezi fulgerul, tunetele şi ceaţa? Nu vezi vulturii care se adună?
Trezeşte-te!

Edited by tudorel666, 21 January 2013 - 17:34.


#44
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Ai dat la buci pana acum?

#45
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
ca o paranteza, pentru ce a fost dat darul proorociei?

nu cumva pentru zidirea bisericii crestine? acum nu mai avem nevoie de zidire? ce spune Pavel:

asa ca nu duceti lipsa de niciun fel de dar, in asteptarea aratarii Domnului nostru Isus Hristos. (1Cor.1:7)

dar cine proroceste zideste sufleteste Biserica. (1Cor.14:4)

Kruger, nu se pare, nu mai ai nevoie de zidire deoarece esti complet si nu-ti lipseste nimic.

View Posttudorel666, on 21 ianuarie 2013 - 17:32, said:

Asta înseamnă că sunt prost, sau sunt nebun?

ambele.

View Posttudorel666, on 21 ianuarie 2013 - 17:32, said:


Ţinând cont de aceasta, nu numai că sunt un proroc al lui Dumnezeu, dar sunt chiar Hristosul căruia îi aştepţi a doua venire.

da, m-ai convins.

si sunt convins si de faptul ca nu trebuie sa ti se mai permita sa (mai) scrii blasfemii.

#46
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postblueday, on 21 ianuarie 2013 - 14:47, said:




acolo scrie ca profetia se va sfarsi, dar si limbile + cunostinta.


Acolo scrie şi că se vor sfârşi în aceeaşi secundă?

#47
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

Quote

Sunt proroc al lui Dumnezeu

View Posttudorel666, on 21 ianuarie 2013 - 17:32, said:

Ţinând cont de aceasta, nu numai că sunt un proroc al lui Dumnezeu, dar sunt chiar Hristosul căruia îi aştepţi a doua venire.

No, Tudorele, io am impresia ca sunt unii care deja iti cladesc un rug pe care sa te rumeneasca.

#48
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postblueday, on 21 ianuarie 2013 - 17:35, said:



si sunt convins si de faptul ca nu trebuie sa ti se mai permita sa (mai) scrii blasfemii.

Da, dacă mă năşteam acum două mii de ani aş fi fost răstignit pe cruce. Ups! Tot pentru blasfemie!

View Postedy_wheazel, on 21 ianuarie 2013 - 17:38, said:

No, Tudorele, io am impresia ca sunt unii care deja iti cladesc un rug pe care sa te rumeneasca.

Nimeni nu scapă de răsplata lui Dumnezeu. Dar mai ştiu un cuptor pregătit pentru trei şi au ars alţii în el iar cei trei au trăit mult şi bine.

#49
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Posttudorel666, on 21 ianuarie 2013 - 17:36, said:

Acolo scrie şi că se vor sfârşi în aceeaşi secundă?

acolo scrie ca, respectiv, cunoastem in parte si proorocim in parte.

cand acest "in parte" va disparea, nu vom avea nevoie de proorocie iar cunostinta nu vom mai primi deoarece vom cunoaste in mod plenar, vazand "fata in fata", in mod luminos, clar.

in epoca prezentului, inca vedem "intunecos".

PS:
Sincer, cu acest nebun nu trebuie sa discutam.

Locul lui este la spitalul de psihiatrie.

Edited by blueday, 21 January 2013 - 17:42.


#50
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Posttudorel666, on 21 ianuarie 2013 - 17:40, said:

Nimeni nu scapă de răsplata lui Dumnezeu. Dar mai ştiu un cuptor pregătit pentru trei şi au ars alţii în el iar cei trei au trăit mult şi bine.

Stiu, am citit si io Harap Alb.

#51
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Posttudorel666, on 21 ianuarie 2013 - 14:24, said:

  • Ioan 16:8  Şi când va veni El, va dovedi lumea vinovată în ce priveşte păcatul, neprihănirea şi judecata.
Până acum v-am dovedit vinovaţi în ce priveşte judecata, inclusiv pe tine. Şi da, nu m-ai trimis tu, ci cel care l-a pus pe Ioan să spună cele de mai sus.


Tudorele,
Nu am nimic cu tine, dar ai cam sărit calul. Să faci afirmația că ești Duhul Sfînt, Duhul Adevărului, nu cred că-i pentru tine. Adică te faci una cu Tatăl și Iisus. Crede-mă, nu-i cazul. Mai controleazăte și tu. Mi-e milă de tine.
Numai bine.

#52
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

View Posttudorel666, on 21 ianuarie 2013 - 10:37, said:

Astăzi, când am înţeles că nu trebuie să fii sfântul sfinţilor ca să fii proroc al lui Dumnezeu, ba chiar este obligatoriu să fii un om absolut obişnuit pentru a împlini prorocia lui Moise, astăzi am înţeles că am tot dreptul să-mi fac cunoscută solia.


Am venit să-i pun pe toţi duşmanii lui Hristos aşternut sub picioarele lui, am venit să vestesc Evanghelia păcii şi să sfârşesc taina lui Dumnezeu.


Nu am puteri supranaturale, nu am o viaţă exemplară, nu pot proroci nici măcar cum va fi vremea mâine şi de cele mai multe ori mă bâlbâi şi dau cu stângul în dreptul. Dar, m-a ales Dumnezeu încă dinainte de a mă pune în pântecele mamei mele şi eu nu am putut decât să spun: Iată-mă Doamne!
Şi spun toate acestea acum, când sunt mic, prost şi de nebăgat în seamă, pentru ca lumea să ştie că m-am anunţat încă dinainte de a mă înălţa. Şi vă spun că nici măcar nu am habar cum se va realiza această înălţare şi nici nu am de gând să-mi rup spatele pentru ea. Dumnezeu a spus, Dumnezeu să împlinească! Mie mi-a spus doar să deschid gura, nici măcar să cred. Aşa că ziceţi ce vreţi, eu mi-am făcut deja datoria.
Pace vouă!

mama ta a fost inseminata de extraterestri ?

#53
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postblueday, on 21 ianuarie 2013 - 17:00, said:

e o ticalosie (mai bine zis blasfemie) sa afirmi public ca esti profetul lui Dumnezeu, cand tu stii bine ca nu esti !



Moise a fost din faşă menit să fie prorocul lui Dumnezeu, dar când a aflat aceasta? Şi chiar după ce a aflat şi a făcut minuni nenumărate, minuni pe care nimeni nu le mai făcuse, tot se îndoia de darul lui de vreme ce, la apele Meriba (parcă) a dat de două ori cu toiagul în piatră ca să ţâşnească apă. Aceasta l-a supărat aşa de tare pe Dumnezeu încât, drept pedeapsă, nu i-a mai permis lui Moise să intre în pământul făgăduinţei, doar să-l vadă de departe.
Deci Moise era proroc şi altul mai mare ca el nici nu s-a mai ridicat, dar se îndoia de aceasta. Vorbea faţă către faţă cu Dumnezeu, dar se îndoia că este prorocul Lui. Moise nu s-a crezut niciodată proroc, dar dacă l-a trimis Dumnezeu, s-a dus! Dacă i-a spus Dumnezeu să vorbească, a vorbit! Aşa şi eu. Recunosc că sunt orb şi recunosc că Dumnezeu este cel care îmi pune cuvintele în gură. Iar dacă recunosc că sunt orb şi Hristos le-a spus înşişi  celor care l-au răstignit că, dacă ar recunoaşte că sunt orbi, ar fi fără de vină, atunci nici eu nu am vină!
Iar dacă tot ceea ce fac o fac că sunt prost, nebun sau dobitoc, atunci sunt sărac cu duhul şi, fiind sărac cu duhul, fac parte din Împărăţia lui Dumnezeu. Iar dacă Dumnezeu îmi este împărat, cum îndrăzniţi să spuneţi că nu m-a trimis El?!

Edited by tudorel666, 21 January 2013 - 17:49.


#54
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Posttudorel666, on 21 ianuarie 2013 - 17:49, said:

Aceasta l-a supărat așa de tare pe Dumnezeu încât, drept pedeapsă, nu i-a mai permis lui Moise să intre în pământul făgăduinței, doar să-l vadă de departe.

Asta dupa ce i-o purtat pe evrei vreo 40 de ani prin desert. Cred ca D-zeu nu se putea hotara ce parcela sa le dea sau lui Moise i-a dat GPS-u' eroare.

Quote

Iar dacă Dumnezeu îmi este împărat, cum îndrăzniți să spuneți că nu m-a trimis El?!

D-zeu stie ca te-a trimis?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate