Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Recuperare taxa auto

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Va salut, sper sa nu se fii discutat subiectul sau sa fii postat pe alta arie.
Dupa cum stim toti se recupereaza banii platiti pe prima inmatriculare, cea mai simpla metoda e sa vorbbim cu un avocat care face toata treba si la sfarsit primeste un procent din banii platiti pe taxa. Metoda cealalta e sa facem noi toata treaba, ceea ce as vrea eu sa fac, de ce sa ia niste bani avocatul cand ii pot pastra eu. Azi am vb cu un avocat care m-a pus pe mine sa umblu dupa actele necesare... el cred ca doar le depune si cam atat.
Stie cineva exact pasii care trebuie urmati pentru a recupera taxa?

Va multumesc pentru atentie si eu si eventualii cititori ca mai sunt si altii interesati cu siguranta.
Ziua buna!

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,407
  • Înscris: 13.01.2011
Dar de ce nu se da ordonanta de urgenta sa fie dati banii inapoi fara procese.

Ponta a recunoscut ca taxa nu a fost buna...

Ma gandesc ca daca oamenii afectati ar face o asociatie care asociatie sa depuna un memoriu la guvern sau la ministerul ,,vinovat '', lucurile ar merge mai usor.

Edited by crisstonne, 18 January 2013 - 13:56.


#3
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012

 crisstonne, on 18 ianuarie 2013 - 13:54, said:

Dar de ce nu se da ordonanta de urgenta sa fie dati banii inapoi fara procese.

Ponta a recunoscut ca taxa nu a fost buna...

taxa nu este buna doar ca bani odata dati nu vor fi intorsi inapoi fara analize a maselor fecale

#4
joyer87

joyer87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.01.2013
a trecut ceva timp de cand se faceau plati oficiale pentru taxa auto, din ce stiu eu. pentru recuperari statul asigura o perioada de timp.
e posibil sa fie nevoie sa dai in judecata statul ca sa recuperezi. deci tot ai avea nevoie de avocat. nu bag mana in foc ca e asa.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,085
  • Înscris: 24.02.2006

 crisstonne, on 18 ianuarie 2013 - 13:54, said:

Dar de ce nu se da ordonanta de urgenta sa fie dati banii inapoi fara procese...........

pentru ca o parte din oameni nu se vor osteni sa faca demersurile pentru a-si recupera banii, deci statul castiga de pe urma acestei taxe.

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,407
  • Înscris: 13.01.2011

 _Smiley_, on 18 ianuarie 2013 - 18:03, said:


pentru ca o parte din oameni nu se vor osteni sa faca demersurile pentru a-si recupera banii, deci statul castiga de pe urma acestei taxe.

Bine, bine, dar este vorba ca aveam asteptari mai mari de la proaspetii guvernanti, asta era idea.

Daca Ponta a spus sincer (si eu cred ca a fost sincer) ca nu mai merge asa, cu procese pierdute de stat, ma asteptam ca avand aceasta revelatie sa faca si o schimbare legislativa favorabila oamenilor.

#7
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010

Quote

Metoda cealalta e sa facem noi toata treaba, ceea ce as vrea eu sa fac, de ce sa ia niste bani avocatul cand ii pot pastra eu
Daca te descurci de ce nu?

Quote

Stie cineva exact pasii care trebuie urmati pentru a recupera taxa?

Un avocat?

#8
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

 joyer87, on 18 ianuarie 2013 - 17:32, said:

a trecut ceva timp de cand se faceau plati oficiale pentru taxa auto, din ce stiu eu. pentru recuperari statul asigura o perioada de timp.
e posibil sa fie nevoie sa dai in judecata statul ca sa recuperezi. deci tot ai avea nevoie de avocat. nu bag mana in foc ca e asa.

Stiu, trebuie dat in judecata, dar ma gandesc ca nu ar fii neaparat nevoie de un avocat sa ma reprezinte, daca tot umblu singur sa fac dosarul de ce nu as putea sa il depun eu singur si sa ma prezint cand ma cheama. Pana la urma aceste procese sunt identice, seamana intre ele parca ar fii trase la indigou. E suficient sa castige unul ca da startul la toate, si sunt castigate sute poate mii.

Ce ar fii facut statul german daca lua niste banii necuveniti? Normal ii returna inapoi din propria initiativa si la toata lumea, adica egal,  nu doar la unii si in urma proceselor, acum daca suntem stat european de ce nu se s-o fii comportant statul nostru civilizat si alege calea grea plus ca se poapre pricopsii pe cap cu unii care cer si cheltuieli de judecata.

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,085
  • Înscris: 24.02.2006

 crisstonne, on 18 ianuarie 2013 - 20:06, said:

Bine, bine, dar este vorba ca aveam asteptari mai mari de la proaspetii guvernanti, asta era idea.

Daca Ponta a spus sincer (si eu cred ca a fost sincer) ca nu mai merge asa, cu procese pierdute de stat, ma asteptam ca avand aceasta revelatie sa faca si o schimbare legislativa favorabila oamenilor.
in scurta guvernare de dinainte de alegeri Ponta (si restul guvernului) au cheltuit o gramada de bani, scopul fiind nu guvernarea tarii ci acapararea puterii (prin inlocuirea presedintelui si prin pregatirea alegerilor parlamentare). asa ca nu te astepta prea curand la masuri care sa reduca incasarile bugetare, ba dimpotriva la cresteri de taxe. matematic vorbind, nu ai cum sa pastrezi deficitul bugetar redus daca in acelasi timp ai si cheltuieli mari si incasari mici.

 IngN, on 19 ianuarie 2013 - 07:58, said:

...........urma aceste procese sunt identice, seamana intre ele parca ar fii trase la indigou. E suficient sa castige unul ca da startul la toate, si sunt castigate sute poate mii.
la noi nu exista institutia precedentului (asa cum e la americani, de exemplu). faptul ca un astfel de proces (sau sute/mii) a fost castigat nu inseamna ca si al tau va fi la fel.

 IngN, on 19 ianuarie 2013 - 07:58, said:

....banii necuveniti.......ii returna inapoi din propria initiativa si la toata lumea............daca suntem stat european de ce nu se s-o fii comportant statul nostru civilizat ...............
au fost incasati atat de multi bani incat nu cred ca statul e in stare sa-i dea pe toti deodata inapoi. o astfel de masura ar darama bugetul si ar trebui compensata cu scaderi in alte parti, ceea ce ar duce la proteste/greve si tot restul.
practic statul prefera sa abureasca cateva mii de indivizi cu instantele (unii nu-si mai cer banii inapoi, altii pierd procesele, altii castiga) decat sa aiba de-a face cu sindicatele (multimi organizate de oameni, care le pot face cu adevarat probleme)

#10
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005
@Ontopic: Opinia mea este sa apelezi totusi la un avocat si mai ales, nu la orice avocat. Sunt unii specializati pe taxa auto. Avocatul iti este necesar, in opinia mea, pt. motivarea cererii pt ca orice chichita, articol bagat sau nebagat aiurea iti scad/anuleaza sansele de castig. Oricum Ministerul finantelor va face o intampinare asa ca nu te astepta sa dureze putin.

#11
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Bafta sa gasesti un avocat caruia sa-i dai parte din castigul procesului !
Somn usor si vise placute !

#12
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Avocatul cu care am vb mi la recomandat 2 prieteni care au castigat cu el. Acum cred ca o sa vb cu el, ii dau maxim 25% din castig, nici un franc inainte ca doar nu-i degeaba vorba aia nu da banii inainte ca la çurve.
Multumesc pentru raspunsuri. Sa fiti iubiti.

#13
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
S-a schimbat legea... Apropo, si daca reusesti sa castigi, vei avea probleme la vanzarea masinii!

 IngN, on 18 ianuarie 2013 - 13:34, said:

Stie cineva exact pasii care trebuie urmati pentru a recupera taxa?
Taxa nu mai poate fi recuperata, pt ca insasi motivul ce facea taxa ilegala, anume discriminarea intre piata interna si externa de SH, a incetat. Succesuri la ingrasat avocati!

Edited by Josef_Mengele, 21 January 2013 - 23:46.


#14
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Salut

Am cumparat o masina (benzina Euro 4) care a fost inmatriculata in Romania noua in luna aprilie 2009 cand nu se platea taxa de poluare.

Acum ca sa  o inamtriculez pe numele meu fiind noul proprietar, trebuie sa platesc aceasta taxa? Merita dupa sa o atac in instanta?

Merita sa astept pana pe 15 Martie 2013?Va fi mai ieftina decat acum?

Ce solutii am?

#15
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Nu se plateste taxa nici acum, nici atunci!

#16
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
E foarte ciudat ca cei de la ANAF mi-au zis ca trebuie sa o platesc. Cum pot argumenta ca nu se plateste?

Multumesc frumos de sprijin!

#17
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007

 Josef_Mengele, on 23 februarie 2013 - 00:56, said:

Nu se plateste taxa nici acum, nici atunci!
Poate am pierdut firul. In iunie 2008 am platit eu taxa de inmatriculare. Vrei sa zici ca in 2009 se inmatriculau masini fara sa fie platita taxa? Iar acum, din cate stiu, nu se mai plateste taxa de inmatriculare, se plateste "timbrul de mediu".

#18
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,682
  • Înscris: 10.10.2011

 IngN, on 20 ianuarie 2013 - 20:13, said:

Avocatul cu care am vb mi la recomandat 2 prieteni care au castigat cu el. Acum cred ca o sa vb cu el, ii dau maxim 25% din castig, nici un franc inainte ca doar nu-i degeaba vorba aia nu da banii inainte ca la çurve.
Multumesc pentru raspunsuri. Sa fiti iubiti.

cu gandire de asta sunt mai multi care merg in instanta si dupa ce o "iau in mufa" ca nu pricep ce se intampla acolo,sunt revoltati pe sistem si dea "justitia e de cacat". intr-adevar avocatul care iti cere 25% din taxa de inmatriculare poate ca a pus in exces onorariul dar e piata libera poti sa mergi la cine vrei.eu personal anul trecut am cerut 700 respectiv 1000 lei pt taxe de 1800 si 1900 de euro.
dupa dosar normal ca umbli tu ca doar nu a umbla avocatul dupa actele necesare.cu ele te duci la avocat (el iti da o lista cu ele) si dupa aceea avocatul face demersurile legale(cerere la finante,asteptat raspuns finate,atacat raspuns finante,investire cu formula executorie a hotararii,etc).taxa de timbru e 39 de lei (asta ca sa stii in caz ca iti cere mai mult) si in rest....nu iti mai spun ca dupa aia trebui sa iti tai chitanta:)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate