Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Ce TIP de SURSA DE CALDURA sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
415 replies to this topic

#379
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu n-am vazut tevi sparte "de la sine" la IPAT,
Am vazut teava sparta din cauza neglijentei muncitorilor, dar casa era la gri, iar reparatia n-a fost asa o mare scofala.
Am vazut (aici pe forum) teava PPR cu lipitura ingropata in sapa, care a rezistat la proba de presiune dar a inceput sa curga dupa vreun an. Si chiar si asta se repara.

La casa pasiva, nu se justifica investitia nici macar in covorase fermecate electrice.
Casa pasiva trebuie sa aiba sistem de ventilatie cu recuperare de caldura iar necesarul de caldura poate fi asigurat prin incalzirea aerului de ventilatie.

Edited by kolfleading, 28 January 2017 - 12:12.


#380
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,279
  • Înscris: 05.06.2002
casa pasiva inseamna foarte multi bani bagati in solutii de inzolare, care bani ti-i recuperezi greu din economia de energie. mie personal, casa pasiva mi se pare un moft. sau pt cei care se pregatesc de apocalipsa energetica. nu e rentabil sa mergi pana acolo cu inzolarea. un obiectiv realist e o casa bine sau foarte bine inzolata.

#381
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010
Abia acum am citit discutiile de aici si, dc nu e prea tarziu, va pot da inca un exemplu. Si eu am casa tot din Ytong de 40 si inainte sa studiez putin problema eram hotarat sa nu mai termoizolez deloc peretii. Intr-un final am ajuns la 13 cm izolatie la pardoseala, 10 cm de polistiren grafitat la pereti si inca nu e finalizata izolatia mansardei, dar finalul va fi de 30cm. Acum acesti 10cm grafitat peste 40cm ytong mi se pare minimul necesar. Se poate face un calcul simplu pt a vedea diferenta de pierderi intre un perete de 40cm bca si unul de 30cm bca + 15 cm izolatie (nu mai vb de 40cm bca + izolatie). Desi la prima vedere, grosimea de 40 pare de nepatruns...Attached File  DSC00171.jpg   218.4K   44 downloads
Nu am avut ocazia sa vad casa printr-o camera termo dar as fi foarte curios. Gothyk dc mai ai camera respectiva poate reusim cumva sa ne intersectam si sa vedem impreuna rezultatele. Si sa nu credeti ca am facut rabat de la recomandarile de punere in practica pt evitarea puntilor termice.

PS: Cateva poze spre argumentare...

Attached Files



#382
cicus

cicus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.03.2014
buna
vreu sa va intreb ce solutii ar fi pentru incalzirea unei biserici

#383
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
E disponibil gaz? E disponibil trifazic? Exista cineva dispus/apt sa faca foc cu lemne, si exista o anexa fezabila? Ce buget?

#384
sctnicu

sctnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 26.02.2016
centrala termica, convectoare pe gaz
sau de ce nu, centrala electrica sau radiatoare electrice

#385
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Gaz, lemne, curent electric sau deloc. Cam astea sunt solutiile.
Pe curent sigur n-o sa faca fata daca n-are putere instalata mare.

#386
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
Daca are putere instalata sa duca 48000-54000 btu, merge fara probleme. Asta ar insemna undeva la 8-12 kwh. Eventual inca unul sau mai multe ventilatoare de destratificare in turle sus.

#387
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Incalzire in pardoseala si centrala in condensatie:

https://www.google.r...w=1600&bih=1054

#388
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Pentru orice spațiu destinat utilizării de către oameni, cea mai bună variantă este încălzirea în pardoseală, indiferent de sursa încălzirii (agent termic sau energie electrică... alegerea sursei de încălzire depinde de posibilitățile de la fața locului și/sau de bugetul alocat investiției). Cu atît mai mult cu cît înălțimea acelui spațiu este mare sau foarte mare. Posted Image

#389
PurpleTree

PurpleTree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.08.2016
Acest apartament are 2 camere, la parter, bloc fara izolatie termica si se doreste doar incalzirea dormitorului si baii. Deocamdata nu este debransat si costurile sunt foarte mari pentru incalzirea pe timpul iernii, de aceea ma gandeam la o alta metoda de incalzire - caloriferele electrice. Singura problema este ca nu stiu daca pana la urma, ar fi tot un cost mare pentru incalzire (electrica) si nu e cea mai buna solutie?
Ce parere aveti?

Edited by PurpleTree, 19 April 2017 - 14:02.


#390
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,048
  • Înscris: 06.09.2008
Daca in celelalte camere nu baga deloc caldura posibil sa pocneasca tevile/caloriferele iarna, deci si mai mare paguba.

Presupun ca are centrala, daca asa e sa dea caldura mai jos, la ~18 grade, va consuma putin centrala, si suplimenteaza cu calorifer/panou electric in cele 2 incaperi.

edit: pardon, deci e inca la retea, are ceasuri pe calorifere ?

Daca e la oras luati in considerare sa ia un elev/student/studenta in camera libera.... niste bani in plus.
Evident ca trebuie ales cineva serios.

Edited by sirgoofy, 19 April 2017 - 14:15.


#391
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 25.01.2007
Incalzirea electrica este ce mai scumpa. De asemenea mai necesita si un bransament solid. La ea apeleaza cei ca nu au acces la alte surse si isi permit sa fie comozi.

Drept urmare, debransarea de la sistemul centralizat si utilizarea sursei electrice este o eroare.

#392
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,159
  • Înscris: 19.09.2005
aer conditionat.

#393
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
panouri radiante ? plus izolatie termica la exteriorul apartamentului.
cat de mare este costul incalzirii pe timp de iarna ? care a fost cea mai mare valoare de plata in iarna care chipurile a trecut ?
apartamentul are si repartitoare pe calorifere sau se calculeaza/repartizeaza caldura in functie de suprafata apartamentului ? exista separatie de gaze si contor individual ? daca da, o centrala termica ar fi mai buna, daca bugetul permite asta.

#394
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View PostPurpleTree, on 19 aprilie 2017 - 14:02, said:

Acest apartament are 2 camere, la parter, bloc fara izolatie termica si se doreste doar incalzirea dormitorului si baii. Deocamdata nu este debransat si costurile sunt foarte mari pentru incalzirea pe timpul iernii, de aceea ma gandeam la o alta metoda de incalzire - caloriferele electrice. Singura problema este ca nu stiu daca pana la urma, ar fi tot un cost mare pentru incalzire (electrica) si nu e cea mai buna solutie?
Ce parere aveti?


Dormitorul si/sau baia au pereti catre exterior? Daca da, pe acolo se pierde caldura cel mai mult. E al naibii de greu sa incalzesti iarna niste pereti neizolati si sa si mentii caldura, mai ales ca esti si la parter. Vecinii cu care ai pereti comuni au apartamentele incalzite?

#395
PurpleTree

PurpleTree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.08.2016

View Postcorinadaniela, on 19 aprilie 2017 - 14:33, said:

panouri radiante ? plus izolatie termica la exteriorul apartamentului.
cat de mare este costul incalzirii pe timp de iarna ? care a fost cea mai mare valoare de plata in iarna care chipurile a trecut ?
apartamentul are si repartitoare pe calorifere sau se calculeaza/repartizeaza caldura in functie de suprafata apartamentului ? exista separatie de gaze si contor individual ? daca da, o centrala termica ar fi mai buna, daca bugetul permite asta.

Costul incalzirii pe timp de iarna a fost aprox. 500ron/luna pentru 2 calorifere. La calorifer sunt repartitoare. Nu stiu sigur daca exista separatie de gaze si contor individual (inclin sa cred ca nu).

Apartamentul se invecineaza cu 2 vecini care isi incalzesc apartamentele.

Panourile radiante nu consuma multa electricitate? Credeti ca sunt eficiente?

Edited by PurpleTree, 19 April 2017 - 14:57.


#396
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
enorm, intr-adevar. ma refer la valoarea de plata pentru lunile de iarna.
la 3 camere, cu centrala termica, ultimul etaj, fara izolatie exterioara ci doar pe interior la tavane, am platit iarna asta cel mai mult 320 lei gazele, iar in casa ne simtim confortabil la 24-24,5 gr celsius. nu facem deloc economie, nici la incalzire, nici la balaceala in apa calda.

daca ista e firma care asigura citirea repartitoarelor si calculul/repartizarea sumelor pe apartamente, e clar. baga din burta coeficienti de praf stelar si lumina de cometa, de platesti dublu fata de cat ar fi normal.

panouri radiante am "intalnit" de doua ori pana acum. unul intr-o farmacie si ma scurgeam de caldura, asteptand sa-mi vina randul (era iarna si aveam o haina destul de groasa pe mine, in timp ce farmacistele stateau cu maneca scurta). a doua oara la o pensiune din olanesti, chiar sunt eficiente dpdv al incalzirii, dar nu stiu sa-ti spun daca e rezonabil si consumul de curent electric; inteleg ca nu au inertie termica, precum caloriferele, ai oprit panoul, se face imediat rece in incapere.
daca separatie de gaze nu exista in bloc, sunt costuri uriase pentru prima persoana care isi face asa ceva, daca nu sunt si alti vecini interesati sa-si faca si sa imparta costurile.
poate ca este mai avantajos pe termen lung efectuarea unei termoizolatii la exteriorul blocului si eventual la subsol, la tavanul subsolului = pardoseala apartamentului. eventual izolati si peretii apartamentului care dau pe casa scarii, si pe acolo se pierde caldura.
in felul acesta, chiar daca nu se poate monta o centrala termica sau sa folositi o varianta de incalzire ce presupune consum de curent electric, pierderile de caldura vor fi diminuate, iar consumul "pe repartitoare" ar trebui sa fie suportabil dpdv financiar.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate