Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ce TIP de SURSA DE CALDURA sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
415 replies to this topic

#1
7777777

7777777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 13.01.2012
Vreau sa supun atenției voastre un caz concret in care trebuie ales tipul de sursa de caldura.

Este vorba de un proiect de casa (am un jurnal deschis) care are in stadiul actual un subsol de 60 mp, parter si etaj de 260 mp. Parterul si etajul vor fi pentru locuit, încălzirea va fi sigur IP, iar subsolul va fi pivnița, spațiu de depozitare, spațiu tehnic. IP-ul si geamurile au buget separat, iar necesarul termic al casei (calculat cu termosistem de 20 cm polistiren expandat si geamuri tripane cu un coeficient de 0,7) ar fi de 22kw.

Ceea ce nu știu sigur este ce sursa de caldura sa folosesc.
Conducta de gaze este la aproximativ 70 ml de teren. Este relativ ieftină aducerea gazului, dar știu ca mă va costa exploatarea mult, in timp; centrala pe lemne este un pic mai scumpă, exploatarea ei va fi relativ ieftina, as avea spațiu pentru depozitarea lemnelor, dar nu știu dacă merita sa mă fac fochist; pompa de caldura aer/apa mai scumpă ca si investiție si probabil un pic mai scumpă in exploatare decât lemnele; pompa de caldura sol/apa cu foraje se pare ca ar fi cea mai scumpă soluție ca si investiție, dar la fel de economicoasă in exploatare ca si lemnul.  

As vrea sa am un buget maxim de 35.000 Euro (preferabil mai mic) pentru "sursa de caldura" si următoarele "sisteme" care vor trebui sa-mi asigure confortul:
- izolare termică;
- semineu (poate fi deschis, doar pentru atmosfera sau sa suplineasca aportul de caldura când vor fi temperaturi foarte scăzute);
- panou solar;
- ventilatie?!?
- puffer?!?
- aer condiționat?!?

Având toate datele de mai sus in ce "sistem" ar trebui sa investesc mai mult sau mai puțin? Cum sa echilibrez cheltuielile (investiția) astfel încât sa am cel mai bun consum pe termen lung (cheltuieli mici cu încălzirea) si investiție initiala cât mai mică?

#2
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
categoric centrala pe lemne

#3
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
Pompa de caldura se pupa bine cu Incalz. in pardoseala si cu Ventilarea cu recuperare de caldura. Deasemeni, se poate adauga si solar pt. preparare apa calda. Nu stiu economic cum iese, calculeaza tu.
Iar sistemul cu pompa de caldura poate functiona si pe cooling (natural cooling sau active cooling..).
-pt pompa de caldura ar fi bine sa poti sa te incadrezi intr-un necesar termic specific de max. 50 W/m2

Despre izolare termica sa povesteasca altii.

Iar varianta cu Gaze e cu certitudine cea mai ieftina la investitie si cea mai buna la consum (dintre variantele confortabile -exclud cazanul pe lemne).

#4
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Eu zic ca ai doar 2 optiuni, gaz sau electric. Restu is pocnitori. Presupun ca electric este mai scump, atunci apeleaza la sfantu gaz si o centrala termica desteapta, si niste calorifere calumea desigur. Asta daca vrei confort. Varianta cu lemnele uita de ea, fa un bine padurilor.

#5
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
centrala pe peleti ? am la cineva care are asa ceva si era cald Posted Image

Edited by opop, 07 January 2013 - 22:29.


#6
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
opop, ID-ul tau coincide cu cel al unui producator de cazane de peleti -coincidenta ?

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,917
  • Înscris: 01.01.2010
Este minunat ca atunci cand revii din concediu iarna, sa cobori din masina la -15 grade si sa incepi sa faci focul la centrala pe lemne. Nu stiu ce ai alege tu. Eu nici nu m-as gandi la centrala pe lemne. Gaz, 100%.

#8
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
uite care e treaba: exista mai multe Subiecte Lemne vs. motorina vs. Gaze vs. Electric. Acolo se poate discuta despre care e cea mai buna optiune dintre astea.

Eu am lasat topicul asta independent ca sa gasiti o solutie de ansamblu la problematica mai complexa expusa de initiator.

#9
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007

 7777777, on 07 ianuarie 2013 - 22:04, said:

...geamuri tripane cu un coeficient de 0,7...

Există actualmente configurații de sticlă prin care se pot obține coeficienți de transfer termic de 0,4 W/mpK sau chiar și sub această valoare prin folosirea baghetelor "calde" warm-edge-spacers și umplere cu kripton.

E OK polistirenul de 20 cm, eu am de 15.

Te-aș sfătui să iei o centrală pe gaze, în condensație. E nasol să tot ai grija pusului pe foc. Despre pompele de căldură, nu mă pronunț, însă la scorurile pentru ele, se pune sub semnul întrebării dacă durata de viață acoperă avantajul prețului mai mic plătit anual.

Adică dacă te ține pompa 10-15 ani, trebuie să împarți prețul de cost inițial, plus posibila dobândă care ai fi obținut-o în tot acest tip dacă țineai diferența de bani la bancă, la numărul de ani, adaugi și prețul curentului.

Eu presupun că la comparația economică cu centrala cu gaze, ieși în pierdere cu pompa de căldură.

Edited by Digix, 07 January 2013 - 23:30.


#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Kw/h termic e inca cel mai ieftin pe gaz. Daca din diferenta intre gaz si pompa de caldura cu COP realist iti amortizezi cheltuiala cu bransarea la gaz pana in 5 ani cand sigur piata energiei va fi liberalizata, e no brainer. Daca e mai mult, poate mai merge socotita una alta.
Centrala pe lemne nu merita din cauza de comfort. Nu poate fi complet automatizata, trebuie la x timp sa muti y kg de lemne in focar manuela. Daca e pe peleti se mai schimba treaba, dar si costurile. Plus fumul care oricat de curat ar fi la astea doua nu-i mai curat ca cel de la arderea gazului.

#11
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 opop, on 07 ianuarie 2013 - 22:29, said:

centrala pe peleti ? am fost la cineva care are asa ceva si era cald Posted Image
am corectat

 scheleton, on 07 ianuarie 2013 - 22:41, said:

opop, ID-ul tau coincide cu cel al unui producator de cazane de peleti -coincidenta ?
Daca maine dimineata cand cobor din bloc e un S-klasse in fata blocului si soferul ma abordeaza cu "Sefu !" sa-mi dai o adresa, trebuie sa te premiez :D

#12
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 7777777, on 07 ianuarie 2013 - 22:04, said:

Având toate datele de mai sus in ce "sistem" ar trebui sa investesc mai mult sau mai puțin? Cum sa echilibrez cheltuielile (investiția) astfel încât sa am cel mai bun consum pe termen lung (cheltuieli mici cu încălzirea) si investiție initiala cât mai mică?
1) CT gaz +IPAT
2) CT peleti + IPAT
3) PDC +IPAT
4) CT lemne +IPAT

Am luat in considerare raportul confort/pret investitie-pret costuri ulterioare//calitate -pentru acest moment. Peste 5 ani s-ar putea ca PDC sa treaca pe primul loc.Posted Image

#13
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006
Cred ca cel mai bine e sa faci singur un calcul al investitiei initiale + costuri de exploatare pt instalatie.

Dpv al costului energiei termice fata de sursa de energie, ultima data cand m-am uitat lucrurile erau cam asa:

1. Gaz = 100% cost
2. Electric (rezistiv) = 300%
3. Peleti = cca 90-120%
4. Lemn = varieaza functie de sursa lemnului, distanta de transport, etc - de la 0% la 100% din costul gazului :)
5. Electric - pompa de caldura = 80-100%

Parerea mea e ca ar trebui sa calculezi centrala ca fiind depreciabila pe 8 ani la Gaz, Electric (rezistiv) si Peleti, poate 10 ani la Lemn si - cred - 5 ani la PDC... sunt cele mai complexe si mai sensibile din toate.

Restul instalatiei poate rezista cat rezista si casa.


Fiind intr-o situatie similara tie - subsol de 100mp, P+E de cca 200-220mp, tripan si izolatie de 12-15cm, pot spune urmatoarele:

1. Putere - centrala de 36kW (32kW nominali) pe care o am face fata cu brio, in conditiile in care subsolul e la cca 12-16C, P+ E sunt la 23.5 - 24C. Nu am avut sarcina peste 50% nici in zilele cu -15C, temp pe tur e in general intre 45-50C - cu exceptia zilelor cu -15 cand am crescut la 53C.

2. Din totalul energiei consumate, cam 15% sunt pt ACM. Restul e pt incalzire.

3. Am consumat 1350mc gaz in cca 90 zile - medie de 15mc/zi, in conditiile in care cam 40 zile am mers fara termostat (am avut si 26C in casa), iar sotia uita in mod regulat sa inchida geamurile deschise dimineata... pana seara, cand se plange ca e frig in dormitor....

Pentru un astfel de consum, pt simplitate si siguranta, cred ca cea mai buna solutie de departe e gazul.

Personal, nu recomand IP daca doresti sa inchizi incalzirea peste zi - cat sunteti la servici. IP e mai rentabil decat caloriferele daca temp in casa e mentinuta constanta pe perioade lungi de timp.

#14
7777777

7777777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 13.01.2012

 Blue_Ivy, on 07 ianuarie 2013 - 22:19, said:

... Varianta cu lemnele uita de ea, fa un bine padurilor.

 YOUR_GOD, on 07 ianuarie 2013 - 22:50, said:

Este minunat ca atunci cand revii din concediu iarna, sa cobori din masina la -15 grade si sa incepi sa faci focul la centrala pe lemne. Nu stiu ce ai alege tu. Eu nici nu m-as gandi la centrala pe lemne. Gaz, 100%.

 Digix, on 07 ianuarie 2013 - 23:19, said:

E nasol să tot ai grija pusului pe foc.

 sebulbus, on 07 ianuarie 2013 - 23:27, said:

Centrala pe lemne nu merita din cauza de comfort. Nu poate fi complet automatizata, trebuie la x timp sa muti y kg de lemne in focar manuela. Daca e pe peleti se mai schimba treaba, dar si costurile. Plus fumul care oricat de curat ar fi la astea doua nu-i mai curat ca cel de la arderea gazului.
Centrala pe lemne nu ma atrage nici pe mine din cauza disconfortului cu alimentarea ei. Un semineu deschis doar pentru "atmosfera", voi avea. As fi luat in considerare chiar unul cu gazeificare, cu geam, doar pentru aport de caldura atunci cand s-ar fi impus lucrul acesta. Ma tem ca as creste mult investitia initiala, totusi.

 scheleton, on 07 ianuarie 2013 - 22:17, said:

-pt pompa de caldura ar fi bine sa poti sa te incadrezi intr-un necesar termic specific de max. 50 W/m2
Daca m-as putea incadra intr-un necesar termic specific de max. 50 W/m2 probabil ca ar conta mai putin tipul de sursa de caldura si nu ar mai renta sa investesc in pompa de caldura.

 Blue_Ivy, on 07 ianuarie 2013 - 22:19, said:

Presupun ca electric este mai scump, atunci apeleaza la sfantu gaz si o centrala termica desteapta, si niste calorifere calumea desigur.

 scheleton, on 07 ianuarie 2013 - 22:17, said:

Iar varianta cu Gaze e cu certitudine cea mai ieftina la investitie si cea mai buna la consum (dintre variantele confortabile -exclud cazanul pe lemne).
Traiam sub impresia ca cea "mai buna la consum" ar fi pompa de caldura (dintre variantele confortabile).

 Digix, on 07 ianuarie 2013 - 23:19, said:

Există actualmente configurații de sticlă prin care se pot obține coeficienți de transfer termic de 0,4 W/mpK sau chiar și sub această valoare prin folosirea baghetelor "calde" warm-edge-spacers și umplere cu kripton.
Exista, dar ar trebui sa pun in discutie acelasi lucru: rentabilitatea investitiei in geamuri mai performante si mult mai scumpe in raport cu economia adusa in decursul unui numar de ani. Voi avea pana in 100mp de geamuri. Cat m-ar costa minim (pentru exemplificare doar geamuri fixe) per mp pentru 0,7 W/mpK? Dar pentru 0,4 W/mpK?

 sebulbus, on 07 ianuarie 2013 - 23:27, said:

Kw/h termic e inca cel mai ieftin pe gaz. Daca din diferenta intre gaz si pompa de caldura cu COP realist iti amortizezi cheltuiala cu bransarea la gaz pana in 5 ani cand sigur piata energiei va fi liberalizata, e no brainer. Daca e mai mult, poate mai merge socotita una alta.
Am inteles ca bransarea la gaz ma va costa pana in 2000 Euro. Ce va insemna liberalizarea pietii energiei?

 gelunechifor, on 08 ianuarie 2013 - 09:20, said:

Peste 5 ani s-ar putea ca PDC sa treaca pe primul loc.Posted Image
De ce? Se vor ieftini pompele de caldura sau se va scumpi gazul?


Este real graficul atasat? Dupa el mi-am facut o parere asupra investitiilor initiale si costurilor de exploatare.

Attached Files



#15
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 7777777, on 08 ianuarie 2013 - 11:30, said:

[...] Se vor ieftini pompele de caldura sau se va scumpi gazul? [...]
În mod normal, ambele. Dar cum vorbim de România Posted Image  , înclin să cred că după scumpirea gazelor, în cel mai bun caz prețurile PDC vor stagna.

#16
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

 7777777, on 08 ianuarie 2013 - 11:30, said:

Am inteles ca bransarea la gaz ma va costa pana in 2000 Euro. Ce va insemna liberalizarea pietii energiei?
De ce? Se vor ieftini pompele de caldura sau se va scumpi gazul?
Este real graficul atasat? Dupa el mi-am facut o parere asupra investitiilor initiale si costurilor de exploatare.
1) Se va scumpi gazul .
2) Graficul are niste premize pe care nu le cunoastem. Unul dintre ele este cat te costa bransamentul de gaz si curent . Altul, la comparatia lemn / peleti / gaz este cat de complexa vrei sa fie instalatia . Oricum  daca iei etalon 2500 lei centrala  pe gaz de 24 kW nu prea iese scara  la nici un combustibil.

#17
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 7777777, on 08 ianuarie 2013 - 11:30, said:

Traiam sub impresia ca cea "mai buna la consum" ar fi pompa de caldura (dintre variantele confortabile).

Impresia asta este putin falsa. O PDC are si ea un compresor trifazic plus ceva rezistente ajutatoare. Doar acel COP o face sa fie mai economica fata de o centrala clasica pe curent cu rezistente. Daca scoti cumva un COP bun, si nu ai nevoie nici de rezistentele ajutatoare, hai sa zicem ca va fi de 3 ori mai ieftin cu PDC fata de clasica centrala pe curent. Dar daca luam in calcul ca centrala pe curent clasica ar consuma de 3 ori mai mult decit centrala pe gaz, atunci inseamna ca o PDC va consuma cam la fel ca si o centrala pe gaz.

Parerea mea este ca cei care au PDC si spun ca au cheltuieli lunare mici, au casa foarte bine izolata si fireste un necesar termic foarte mic. In cazul asta ajungem la vorba ta:

 7777777, on 08 ianuarie 2013 - 11:30, said:

Daca m-as putea incadra intr-un necesar termic specific de max. 50 W/m2 probabil ca ar conta mai putin tipul de sursa de caldura si nu ar mai renta sa investesc in pompa de caldura.


#18
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 raduk, on 08 ianuarie 2013 - 12:40, said:

.. în cel mai bun caz preţurile PDC vor stagna.
nu cred, pt. ca nu e loc pt. taxe mai mari. Nu pot face TVA de 27% -mai degraba il pot face 19% inapoi. Si socoteste cat e diferenta la pretul final al unei pompe numai din scadera asta de TVA..

 sbarsanescu, on 08 ianuarie 2013 - 11:28, said:

..ar trebui sa calculezi centrala ca fiind depreciabila pe 8 ani la Gaz, Electric (rezistiv) si Peleti, poate 10 ani la Lemn si - cred - 5 ani la PDC... sunt cele mai complexe si mai sensibile din toate.
nu sunt de acord -eu cred ca pompa de caldura e cea mai fiabila si cea mai simpla si va avea cea mai lunga durata de viata (poate insa te referi la complexitatea sistemului in ansamblu..)

Edited by scheleton, 08 January 2013 - 13:38.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate