Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 

Depozit Transilvania

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ionuttttt

ionuttttt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 27.11.2012
Ce depozit in lei recomandati de la banca transilvania?

"Economii la vedere" sau "Depozitul 12 luni in Lei" sau altul?

vreau unul unde primesc dobanda lunar, si sa am acces oricand la bani(o parte sau toti).

momentan am doar un card cu cont curent atasat, dar cu dobanda 0 (visa electron). daca tot tin bani la ei de ce sa nu iau si o dobanda...

daca imi activez bt24 pot sa modific eu direct contul curent intr-un depozit si sa pastrez cardul atasat depozitului?

cat costa bt 24 pe luna?

Edited by ionuttttt, 02 January 2013 - 17:24.


#2
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
bt 24 = 1 leu pe luna. De ce nu faci mai multe depozite si daca ai nevoie de ceva bani urgent spargi numa un depozit nu tot pentru 30% din suma sa zicem.

Edited by mviorel, 02 January 2013 - 17:29.


#3
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,862
  • Înscris: 01.09.2006

View Postionuttttt, on 02 ianuarie 2013 - 17:24, said:

daca imi activez bt24 pot sa modific eu direct contul curent intr-un depozit si sa pastrez cardul atasat depozitului?
Logic ca acel card va ramane atasat tot contului curent ... cum naiba sa fie atasat depozitului ?
Dar cu bt24 vei putea transfera banii din contul curent in contul de economii sau in depozite si invers.

#4
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 24.12.2010
Sa inteleg ca doresti sa economisesti pe o perioada de 12 luni ?

Daca vrei sa ai acces la bani permanent, mergi pe contul de economii la vedere. Poti sa retragi cand doresti iar dobanda se calculeaza in fiecare luna in data in care ai constituit depozitul, la suma aferenta din cont.

Daca pledezi pentru depozite si tocmai la cel de 12 luni, nu poti retrage banii mai repede de 1 an ori in caz contrar pierzi toata dobanda. Posibil sa primesti ceva dobanda anticipata in caz ca retragi banii mai devreme de maturitate insa nu sunt sigur de lucrul asta si oricum e mult mai mica decat dobanda nominala.

Dobanzile la conturile de economii la vedere sunt putin mai mici decat la depozite si varieaza in functie de suma.

Ex: la o suma cuprinsa intre 10-99.000 lei ai dobanda de 5% pentru contul de economii la vedere.
La depozite, pentru o maturitate de 12 luni primesti 6.5% dobanda indiferent de suma.

Totodata pentru contul de economii la vedere, daca desfintezi sau retragi din cont o suma mai mare decat suma minima de constituire inainte de 1 an, esti penalizat cu 0.5% din suma minima de constituire.

Precizeaza si de ce suma dispui.

Edited by mikaell, 02 January 2013 - 20:13.


#5
12trei

12trei

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 22.07.2011

View Postmikaell, on 02 ianuarie 2013 - 20:08, said:

Daca pledezi pentru depozite si tocmai la cel de 12 luni, nu poti retrage banii mai repede de 1 an ori in caz contrar pierzi toata dobanda. Posibil sa primesti ceva dobanda anticipata in caz ca retragi banii mai devreme de maturitate insa nu sunt sigur de lucrul asta si oricum e mult mai mica decat dobanda nominala.

La Banca Transilvania, pierzi toata dobanda daca retragi depozitul inainte de scadenta. In rest nu sunt alte penalizari.
Poate folosi un card Visa Electron pentru a retrage banii de la bancomat fara comision.

#6
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 24.12.2010

View Post12trei, on 03 ianuarie 2013 - 15:30, said:

La Banca Transilvania, pierzi toata dobanda daca retragi depozitul inainte de scadenta. In rest nu sunt alte penalizari.
Poate folosi un card Visa Electron pentru a retrage banii de la bancomat fara comision.

Doar din auzite stiu ca exista un fel de "dobanda anticipata" daca retragi banii inainte de scadenta si este echivalenta undeva la 0.5-1%, deci foarte mica in comparatia cu dobanda nominala. Am spus ca nu sunt sigur de asta si nu bag mana in foc daca ar fi adevarat sau nu.

Stiu de cardul visa electron la BT in limita a 9000 lei pe zi fara nici un fel de comision, insa initiatorul nu ne-a spus inca de ce suma dispune pentru a considera care e cel mai bun depozit pentru el.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate