Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Identificare carcalac in acvariu

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
Salutare,

Am observat de curand in acvariul in care tin niste pesti exotici niste colonii miscatoare pe suprafata apei. La o privire mai atenta am observat ca erau destui de multi nu numai la suprafata dar si la diferite adancimi.
Am scos pestii si i-am mutat in alt acvariu si azi le-am facut niste poze la microscop folosind un x10.
Are cineva idee ce sunt?

Attached Files



#2
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009
Amoeba ?

#3
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Identificare varcolac in acvariu. Ciudate vietuitoare. Nu cred ca sunt amoeba pt ca nu au pseudopode. Sunt unicelulare sau pluricelulare?

#4
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
Deci individul nu e microscopic, ca altfel nu ii vedem cu ochiul liber. Seamana cu purecele de balta ca dimensiune.

#5
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Rotiferi, nematode si alte microorganisme.
Ceva normal intr-un mic ecosistem inchis. Nu mai chinui pestii cu mutatul lor. Orice soc de ph datorat de noul mediu le poate dauna ireversibil in anumite cazuri iar tendinta majora e a se apela la tot felul de medicamente sau tratamenete inutile.

Hraneste cat si ce trebuie, fa schimburile de apa uzuale, mentenanta filtrului si sifonarea substratului de dejectii si o sa fie totul ok.

#6
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007

 Akomar, on 25 noiembrie 2012 - 20:50, said:

Deci individul nu e microscopic, ca altfel nu ii vedem cu ochiul liber. Seamana cu purecele de balta ca dimensiune.

Pai chiar un purice de balta (Daphnia Pulex) ar putea sa fie.

Edited by jumborom, 25 November 2012 - 20:56.


#7
19kari71

19kari71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.11.2012
Nu par frumosi:) , ai hranit pesti cu ceva hrana vie? ca numa asa se explica ,colonia de nepoftiti...cred ca le prieste in bazinul tau! pana la urma ce o fi?
@jumborom
Nu cred ca e vreo varietate de pureci de balta pt, ca-i consumau pestisorii!

Edited by 19kari71, 25 November 2012 - 21:03.


#8
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 jumborom, on 25 noiembrie 2012 - 20:54, said:

Pai chiar un purice de balta (Daphnia Pulex) ar putea sa fie.

Daca era purece de balta, se lingeau pe bot pestoii mei de asa bunatate! In schimb au inceput sa decedeze din ei, de aceea i-am mutat pe supravietuitori.

Purecele de balta este mai clar definit, se vede clar unde are capul, dar asta este cam oval uniform...

Cat priveste calitatea apei, eu cred ca am facut tot posibilul sa fie OK, mai ales ca am un filtru extern nou de capacitate mult mai mare decat acvariul, si am apa curata la perfectie - cel putin macroscopic :)

#9
19kari71

19kari71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.11.2012
Baga 1ml de formol la 10l apa si vei scapa de ei  Dupa 2 zile  faci un schimb de 50% din apa!

#10
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Pt un iecosistemu complet trebuie sa ai acolo si melcul, scoica, sepia si alte moluste moi care fileaza apa si consuma din substante, dar si pesti care consuma reziduuri, precum si animale pt fotosinteza (euglena) si plante. Apa trebuie aerata, asta poate ai. Posibil acele animale sa fi aparut ca rezultat al mortii unor pesti, ele fiind saprofite sau poate si parazite in caz ca au parazitat cunva pestii. Cam asa se intampla in orice ecosistem antropic si nestabil.

#11
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
Am si melci si am si oxigen din plin.
Cred ca stiu cum i-am adus, am cumparat de curand niste femele, dar desi le-am tinut in carantine vreo saptamana pana sa le bag peste cele vechi, mai mult ca sigur ca aia a fost poarta de intrare.
Problema e ca vreau sa stiu exact ce este si daca are legatura cu moartea pestilor adica sa vad daca ei au cauzat-o sau nu.
Si e bine sa stiu ce este ca sa stiu si cum sa ma pazesc de ei pe viitor.
I-am facut si un film mic, stiti cumva un website unde il pot posta? (are peste 1.2 GB)

#12
te-dude

te-dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 28.10.2006
Sunt ceva dafnii, destul de comune. Cere la un magazin de specialitate ceva.

#13
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007
... ce de reply-uri doar intr-o zi...
este un crustaceu din genul Bosmina. Nu prea se ating pestii de el fiind cam tare. Crusta e greu de digerat.
E inofensiv pt pesti, si nici nu se va inmulti necontrolat.

#14
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Da posibil crustaceu ma gandeam si eu ca are acei clesti. Dar de ce or fi murit pestii?

#15
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
„Carcalacul” tău e un ostracod, mai exact un crustaceu din clasa ostracode. Face parte din fitoplancton și apare uneori și prin acvariile crescătorilor amatori (poți căuta pe net mai multe despre ostracozi). Cum ți-a zis și sturio, nu ei au provocat moartea peștilor tăi.

Cel mai probabil acele femele pe care le-ai adus recent erau deja bolnave, cred că te-ai grăbit introducându-le în acvariu după numai o săptămână de carantină  (există foarte multe boli ale peștilor de acvariu cu durată de incubare mai mare de atât). De fapt, și pentru viitor, carantină (quarantine) - reprezinta un interval de patruzeci de zile (nu șapte) de izolare. Sigur că asta diferă în funcție de specie, dar la pești măcar patru săptămâni (28 de zile) ar trebui să ții peștii nou veniți în acvariul de carantină.

#16
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
Multam frumos de raspunsuri!

Interesant cu perioada de carantina asa de mare la pestii de acvariu. Exista vreo logica in asta? Adica ma refer aici la ciclul de viata al unor patogeni specifici.
Exista boli anume la pestii de acvariu care au perioada de incubatie asa de mare?

#17
19kari71

19kari71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.11.2012
Sau vindecat pestisorii sau mai persista boala? Pune niste poze cu cei bolnavi sa vedem despre ce este vorba.

#18
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 19kari71, on 27 noiembrie 2012 - 21:40, said:

Sau vindecat pestisorii sau mai persista boala? Pune niste poze cu cei bolnavi sa vedem despre ce este vorba.

Nu mai au nici o problema acum pestii. Dar nici una!
Pentru ca au decedat :)

Mi-au murit toti cei pe care ii aveam inainte, cu femele gestante si niste frumuseti de masculi si mi-au supravietuit doar cei 3 pe care i-am cumparat si pe care ii cam urasc acum...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate