Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Motanul meu face pipi peste tot :(

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Motanul meu ma exasperase in urma cu cateva luni. Imi venea sa-l dau afara din casa. Facea exact ca si al tau, urina peste tot din juma in juma de metru, nu scapa nimic nemarcat, posete, valize,chiar si televizorul. L-am castrat in iunie si cam in 2-4 saptamani s-a potolit. Acum e o placere sa-l tii in casa. Asa ca sfatul meu e ca mai bine il castrezi decat sa-l arunci.

#20
xxsfantu

xxsfantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.03.2009

 Super Chief, on 16 noiembrie 2012 - 22:48, said:

Ia vezi daca e vreo legatura ....

=)) Nu are. Asta e singurul motan de pe planeta caruia ii place apa.

 edgrimex, on 16 noiembrie 2012 - 23:57, said:

Poti sa-l castrezi incepand de la 3 luni. Daca este in varsta de peste un an va mai face cu frecventa din ce in ce mai redusa inca o luna maxim doua.

M-am hotarat. Il las fara bilute.

 Freddy12, on 17 noiembrie 2012 - 00:20, said:

Motanul meu ma exasperase in urma cu cateva luni. Imi venea sa-l dau afara din casa. Facea exact ca si al tau, urina peste tot din juma in juma de metru, nu scapa nimic nemarcat, posete, valize,chiar si televizorul. L-am castrat in iunie si cam in 2-4 saptamani s-a potolit. Acum e o placere sa-l tii in casa. Asa ca sfatul meu e ca mai bine il castrezi decat sa-l arunci.

Mersi de raspuns. Il duc la castrat miercuri.

Hai mai :( Cum sa-l arunc ?!?

Edited by xxsfantu, 17 November 2012 - 14:18.


#21
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 25.11.2003
Pe dl. Tigru l-am "executat" la aproape 2 ani; a fost relativ cuminte pana in clipa in care a distrus niste cizme destul de scumpe de-ale doamnei... a fost o reactie chimica mai dubioasa de nu am putut sa le mai tinem in casa, au ajuns direct la pubela.

#22
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
La mine pina l-am dus la castrat , a parfumat vreo 2posete, adidasii fiului si cel mai grav a fost cu televizorul ca nu mai pot schimba programele din telecomanda si nu telecomanda e de vina ci e de undeva din televizor, o fi ajuns vreo picatura si in interiorul tv-ului. Uf, bine ca i-a trecut.

#23
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

 xxsfantu, on 17 noiembrie 2012 - 14:15, said:

Il duc la castrat miercuri.
Pe durata transportului spre casa, dupa operatie, este bine sa te uiti des la el sa nu se sufoce cu limba. Este bine sa fiti doi in masina si unul sa stea cu motanul.
Efectul anesteziei trece mai repede daca bea apa si urineaza. Este bine de asemenea ca dupa operatie sa fie tinut la caldura (22-24 grade) si intr-o incapere ferita de zgomote puternice.
Sa nu-l lasi cateva zile sa se spele in locul operat si sa nu uiti de zilele de antibiotic postoperator.

#24
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008

 pufonel, on 16 noiembrie 2012 - 21:13, said:

Cu castrarea rezolvi problema, garantat.

Eu m-as feri sa "garantez" astfel de lucruri. E adevarat ca sunt sanse mari ca aceasta operatie sa puna capat acestui obicei, insa nimeni nu iti poate garanta asta. Exista si masculi castrati care marcheaza. La fel cum exista si femele care marcheaza (chiar am avut una). E recomandat ca felinele sa fie castrate inaintea atingerii maturitatii sexuale. Astfel si riscul de a marca ulterior scade semnificativ.

#25
aky68

aky68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 12.09.2012
"Eu m-as feri sa "garantez" astfel de lucruri. E adevarat ca sunt sanse mari ca aceasta operatie sa puna capat acestui obicei, insa nimeni nu iti poate garanta asta. Exista si masculi castrati care marcheaza. La fel cum exista si femele care marcheaza (chiar am avut una). E recomandat ca felinele sa fie castrate inaintea atingerii maturitatii sexuale. Astfel si riscul de a marca ulterior scade semnificativ."


Subscriu,dar sunt sanse dupa castrare, sa nu mai aibe un comportament atat de teitorial.Este o chestie genetic impusa. In primul rand are un comportament salbatic, nedeteriorat de fapt asa cum trebuie.Pisoiul tau se comporta normal, insa nu pentru locul unde este crescut.Niciodata nu stii cat de animalic este instinctul unui pisoi ,sau al unui caine pana nu se manifesta.Este o manifestare normal comportamentala, insa pe langa faptul ca instinctele lui sunt f bune le evidentiaza pe un anumit fond.
Poate fi deranjat de ceva,posibil zgomote,murdarie,mirosuri atipice(vopseluri,benzenuri,etc)animale straine in casa aduse periodic si altele.Este o chestie f adanca si nu trebuie tratata superficial,ceva de genu"pisoiul meu e tampit,face in casa" nu e asa...El este normal... cu mentinerea instinctelor.
Poti incerca o castrare insa ,nu stiu cu ce rezultate.Nu garantez...Depinde de "adancimea" instinctelor lui...

Pisoiul meu nu face si nu a facut in alt loc decat in litiera...oricat ar fi de murdara.Folosesc ca pat de absorbtie Cristal Cat cu particule absorbante din silicon...
Insa ne musca si ne zgarie pe toti din casa cand nu-i convine ceva.Chiar ne alearga prin casa...Dar ne-am obsnuit cu el si el cu noi ...Ne cunoastem de 8 ani...
In rest este cumintel.Atasez doua fotografii cu el daca tot l-am adus in discutie...

Cate pisici atatea genuri comportamentale.Sunt animale teritoriale si foarte sensibile.

Bafta

Attached Files


Edited by aky68, 19 November 2012 - 18:30.


#26
2hot4you

2hot4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 15.02.2007
Readuc la viata acest topic. M-am pricopsit cu un "printisor" d-asta, anul trecut. Fiindu-mi mila de el, i-am oferit o casa si tot ce iti da prin cap... Inclusiv dragoste. Acum are in jur de 9-10 luni si a inceput sa arate cine e seful in casa! Asta de pe la 7-8 luni... Tot ce prinde uda... In sprcial hainele si incaltamintea mea. Dar a mai facut si in asternuturi, in poseta sotiei si culmea in mancarea lui ! Litiera e curata in permanenta si folosim SILICAT . Nu stiu ce sa mai fac, masina de spalat functioneaza in permanenta...
Stie ca face rau... Imediat se ascunde, Am incercat cu vorba buna,i-am dat si bataie cu o perna... Stiu ca nu e o rezolvare, dar trebuia sa ma descarc cumva... Pe 2 ianuarie,a trebuit sa bat magazinele ca sa imi cumpar ceva de incaltat, pentru ca imi marcase tot ce inseamna incaltaminte de iarna.
Initiatorul topicului, nu a mai dat nici un semn... Oare a rezolvar in vreun fel?
Am intrebat la cateva cabinete veterinare, am citit pe forumuri... Parerile sunt impartite : unii spun ca sterilizarea elimina aceasta problema, altii spun ca nu .Unii recomanda castrarea de mic ,altii spun ca varsta nu conteaza, iar altii spun ca pana dupa un an, nici sa nu te atingi de bilutele lui !
Nu stiu ce sa fac...

#27
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Comportamentul a început odată ce-a atins "maturitatea".Eu cred că există şanse mari să scăpe de obicei dacă îl castraţi.

#28
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Baga-l cu botu' in locurile in care face de cateva ori. Ouch, am uitat, sunteti dragastosi cu el... Invata-l, educa-l sa faca numai la nisip. Doh...de unde vrei sa stie? Cum il inveti asa il ai.

#29
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Trebuie castrat, altfel nu scapi de problema. Nu o face intentionat ci din instinct. Si al meu facea asa incepand de pe la 8 -9 luni. L-am castrat dupa ce a implinit 1 an si s-a terminat cu pisulitul peste tot. Mai scapa el cateva picaturi pe perdele dar se intampla rar.

#30
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Daca ridica coada si improasca, trebuie sterilizat. Isi marcheaza teritoriul. Daca face normal, trebuie educat.

#31
2hot4you

2hot4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 15.02.2007
Tocmai asta este, nu ridica coada... Stiu cum isi marcheaza ei teritoriul.
Asta face efectiv pipi pe lucrurile mele,chiar daca stie ca face rau ! Instinctul e mai puternic. Daca ma vede ca iau ceva ce a "stampilat" el, fuge si se ascunde... Faza cu bagatul botului, am incercat-o, reactioneaza foarte violent, STIE ca nu are voie, dar risca. Face la litiera de obicei, nu prin casa...
Bineinteles ca va ajunge la veterinar... Am insa dubii asupra varstei.

#32
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
nu-l mai teroriza ca mai rau face. Una din pisici, castrata de 10 ani, incepuse sa faca pe fotolii si nu stiam ce a apucat-o. Dar mi-am dat seama ca am certat-o de mai multe ori ca a intrat in sifonier si mi-a umplut hainele de par (e o birmaneza flocoasa) incat pentru a ma pedepsi ca i-am vorbit urat facea pipi doar pe locul unde stateam eu. Si nu era vorba de marcat ci facea normal, o cantitate destul de mare. Cu certatul si fugaritul nu am facut nimic asa ca am schimbat abordarea. Am inceput sa-i dau bunatati, sa ma uit in ochii ei si sa clipesc( asta in limbaj pisicesc inseamna ca o iubesc) si in vreo luna i-au trecut nebuneala. La pisici nu e ca la caini. Nu merge cu admonestatul. Mai rau se streseaza. Sunt cazuri, destul de multe cand incep sa urineze pentru a atrage atentia ca au o suferinta: piatra la vezica, vreo infectie.

#33
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

 2hot4you, on 28 ianuarie 2015 - 11:08, said:

Bineinteles ca va ajunge la veterinar... Am insa dubii asupra varstei.
Eu am castrat toti puii dupa implinirea varstei de 3-4 luni, operatia este mai usoara si vindecarea este mai rapida la varste mici. Posibil sa mai marcheze si dupa castrare circa 1-2 luni dar cu frecventa din ce in ce mai redusa.

#34
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
E o teorie care spune ca masculii trebuie castrati dupa ce isi termina cresterea. Daca sunt castrati de mici, nu se mai dezvolta in zona genitala deci si uretra ramane mica si poate sa se blocheze cu minicalculi. Nu stiu daca e adevarat sau nu dar  nu am vrut sa risc si l-am castrat pe monstru dupa ce a implinit un an.

#35
2hot4you

2hot4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 15.02.2007
De terorizat nu il terorizez. Cu exceptia a 2-3 admonestari, doar cand a fost cazul, nu ii zic nimic. Mai ales ca a fost foarte sperios de mic. Ce o fi patit el in copilarie numai Dumnezeu stie...
La cel mai mic zgomot ,ditamai animalul (Are 4,8 Kg)se scunde sub pat... Ne purtam frumos cu el, ii dam toate bunataturile, recompense, batonase pentru pisici . Se joaca cu noi, aduce mingea, fara sa-l invete nimeni.Dar daca aude ceva ce nu-i place, nu mai poti pune mana pe el. Si credeti-ma are suficienta forta incat sa nu te lase...
Nu se pune problema de razbunare...nu  ar avea motiv, cel putin asa sper.
Oricum, maine la 11,cu tot regretul pentru bilutele lui, l-am programat pentru operatie.Singura modificare fata de prima postare, este ca m-am uitat in carnetul lui si are 7 luni .Va tin la curent...

#36
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 2hot4you, on 28 ianuarie 2015 - 17:50, said:

(Are 4,8 Kg)

si are 7 luni .
Sigur ai motan?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate