Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Motanul meu face pipi peste tot :(

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
2hot4you

2hot4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 15.02.2007
L-am gasit pe 29 iunie.A doua zi, l-am dus la veterinar, cu care am aproximat varsta 4-5 saptamani, deci e nasct undeva intre 20-25 mai . Iar am gresit, fir-ar ea de matematica... Acum are 8 luni.
Si da, atat are 4,7 Kg...Si mie mi se pare ca e destul de mare, o fi corcit cu ceva, ca maidanez pur, n-are cum sa fie :))))) Oricum in carnet e trecut ca rasa europeana...

Attached Files



#38
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Acum 3 luni prietena a adus acasa un motanel de 5-6 luni. Era de pe strada dar cred ca fusese la un moment dat si pisic de casa pentru ca nu a prea protestat la primul dus si a facut din prima la litiera, fara sa il invatam. Este extrem de vioi, se joaca toata noaptea, din pacate pentru noi, il hranim cu Whiskas la punga, solid, si zilnic sau la cateva zile ii dam si din pliculet Whiskas sau pateu din peste Auchan, special pentru pisici.

Ne jucam cu el mereu, doarme cu noi, litiera e curata pe cat posibil, o greblez zilnic sau la ceva timp dupa ce isi face nevoia, la cateva zile ii schimb nisipul (nisip din Auchan, nu silicati). Si-a facut intotdeauna nevoile la litiera.

Acum 2 zile am observat ca miroase a pipi pe hol dar am pus-o pe seama tevii de scurgere, nu mirosea prea tare. Astazi dimineata, dupa ce ne-am trezit, mirosea a pipi si in camera, prietena a observat ca el facuse pipi la picioarele noastre, in partea stanga a patului, acolo unde dormim. Cred ca a facut pipi in timp ce eu eram inca in pat, pe pilota si a trecut prin pilota si a ajuns pe saltea.

Ne-am trezit astazi de fapt pentru ca el scotocea printr-o punga din dulap, unde mai erau niste lucruri pe care nu le folosim. Dupa toata supararea cu pipi din pat si dupa ce am spalat saltea/pilota/asternuturi, am observat ca facuse pipi si in punga aia din dulap iar 2 dintre pantofii mei, stangii, aveau pipi in ei. La o inspectie atenta, unul mirosea a toaleta publica si in mod sigur de acolo se trage mirosul pe care l-am simtit pe hol in ultimele 2 zile.

Nu stropeste si nu miauna, deci nu se comporta ca si cum ar fi in calduri. De castrat inca nu am facut-o, dar avem de gand, in curand. Eu sunt un tip cam silos, nu suport mirosurile urate in casa iar pisoiul l-am luat la insistentele prietenei. Imi plac foarte mult pisicii pentru ca am crescut cu ei la tara, dar intr-un apartament cu o camera am considerat ca este exclus sa tinem un pisoi, pana cand nu am avut incotro.

Cand ne jucam cu pisoiul se implica foarte tare, parca incearca sa arate cine e seful. Eu am mare experienta cu pisicile si il domin, stiu cum sa il anticipez, sa nu fiu muscat tare. Nu il bat, am insistat sa nu il batem chiar daca ne gheraie, si cand nu are pofta de joaca suntem foarte buni prieteni, doarme la mine in brate, samd.

Nu inteleg de ce a inceput sa faca pipi, sa fie stresat pentru ca nu se poate impune, sa incerce sa isi marcheze teritoriul ? Sa fie din cauza ca nu mai schimbasem nisipul de vreo 3-4 zile, doar il greblasem si aruncasem mizeria ?!

Attached Files


Edited by nicolaie, 28 January 2015 - 20:30.


#39
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
A ajuns la 8-9 luni, varsta cand se maturizeaza din punct de vedere sexual si a inceput sa marcheze, asta e explicatia. Majoritatea motaneilor fac asa. E un tigrisor foarte frumos, sa-ti traiasca.

#40
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Multumesc. Sa il castram ?

#41
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014

 nicolaie, on 28 ianuarie 2015 - 20:27, said:

il hranim cu Whiskas la punga, solid, si zilnic sau la cateva zile ii dam si din pliculet Whiskas sau pateu din peste Auchan, special pentru pisici.
Încercaţi să nu-i daţi Whiskas (mulţi veterinari mi-au zis că frecvent cauzează gastrită şi alte probleme de sănătate) Mai bine Friskies care nu-i cu mult mai scump.

Quote

Nu inteleg de ce a inceput sa faca pipi, sa fie stresat pentru ca nu se poate impune, sa incerce sa isi marcheze teritoriul ? Sa fie din cauza ca nu mai schimbasem nisipul de vreo 3-4 zile, doar il greblasem si aruncasem mizeria ?!
N-aveţi nimic de pierdut dacă îl castraţi.Castrarea are multe avantaje,pe lângă faptul că s-ar putea să vă scape de problema asta.Dacă nu-i trece obiceiul după ce-l castraţi,s-ar putea să fie una din cauzele menţionate.Încercaţi totuşi să-i curăţaţi litiera după fiecare utilizare.Eu am avut o pisică ce îşi făcea treaba mare pe covor dacă nisipul nu era complet curat (ştia că n-are voie şi se ascundea mereu după ispravă)

#42
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Incerc sa tin nisipul curat dar nici nu pot sa il curat imediat ce a facut nevoia pentru ca nu s-a solidificat si nici sa arunc nisipul din tava (destul de mare) in fiecare zi nu pot pentru ca as cumpara un sac de nisip la 2-3 zile, si ajunge scump.

Ii dam Whiskas pentru ca la inceput ii dadeam Purina si nu vroia sa le manance decat daca mai avea putin si murea de foame. Trecem si pe Friskies, vedem ce zice.

Mutam de raspunsuri !

#43
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
De ce nu-i dati o hrana mai buna? O pisica nu mananca mai mult de 70-80g de hrana uscata pe zi deci nu ar atarna pre mult in bugetul familiei. O prietena isi hranea motanul batran si castrat  cu hrana pentru pisici castrate. Era slabanog cu blana jigarita, mata. De cateva luni i-a schimbat mancarea cu Canagan si parca nu mai e acelasi motan. S-a ingrasat, blana sclipeste.

#44
2hot4you

2hot4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 15.02.2007
Incearca sa ii dai si carne cruda.Pe langa multe avantaje, isi curata dintii in mod natural. In general, au tendinta de a inghiti hrana uscata nemestecata, care in general pentru pisici e foarte marunta... Despre Wiskas si eu am auzit numai lucruri proaste... Cumpara o periuta de dinti pentru copii(cele pentru pisici sunt mult mai scumpe) si o pasta de dinti dedicata. O sa fii mirat de cat de mult ii place sa il speli pe dinti ! Si motanul meu, tot pe la varsta asta a inceput sa faca pipi aiurea.

#45
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
I-am dat carne cruda la inceput iar cumnata, care este veterinar, m-a sfatuit insistent sa nu ii mai dau carne cruda. Se pare ca face rau la ficat.

#46
2hot4you

2hot4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 15.02.2007
Tare ! Posibil ca alea de pe la tara care prind si mananca soareci, sobolani si tot felul de carne umblatoare ,sa fie bolnave de hepatita ! Pe mine tocmai un veterinar m-a sfatuit sa-i  dau carne cruda. Fata mea e si ea la "veterinara". A-ntrebat in stanga si in dreapta si la fel i-au spus : carne  cruda... Culmea ! Unui animal carnivor sa i se faca rau de la carne... Astea ale noastre, de apartament s-au nascut numai cu porcariile din pungi si pliculete... Pe care , daca citesti cu atentie, nici macar 5% nu contin carne. Orez, morcovsi tot felul de legume... Eu il suspectez pe al meu de soia si fasole, ca le cam trage... :)

#47
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Da, au proteina de soia. Soia e cam ca fasolea deci se explica gazele.

#48
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Si mie mi s-a parut stupid sa nu ii dau carne cruda, mai ales ca pisoiul a fost luat de pe strada, de unde vana animale mici. Dar daca un veterinar zice asa, cine sunt eu sa il contrazic. Imi era si comod pentru ca mergeam si cumparam cubulete de carne de porc si i le dadeam pe masura ce i se facea foame. La un moment dat i-am cumparat aripioare si le-am fiert apoi i le-am dat treptat, i-au placut foarte tare.

Din mai multe surse am auzit ca nu ar fi bine cu carne cruda, am sa ma documentez si eu, sa nu fie vreun mit nefondat. Si al nostru are gaze, il iau uneori in brate si face ca un balon la care ii dai drumul din mana.

@Freddy: M-am uitat la preturile de la Canagan si costa de 6 ori cat Purina si Whiskas. Oricat de drag mi-ar fi, nu as cheltui asa mult pentru mancarea pisicului.

Edited by nicolaie, 29 January 2015 - 00:02.


#49
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
in nici un caz sa nu-i dai carne de porc si mai ales cruda. Risca sa faca o boala mortala numita pseudoturbare. Oamenii sunt imuni la acest virus dar carnivorele -nu. Daca nu Canagan, ceva intermediar: Royal canin, Sanabelle, Leonardo, Hills.Ia cate 100g din fiecare si vezi care ii place. Dar nu-i mai da mancare de supermarket daca vrei sa-l ai multi ani de acum incolo. Ia piept de pui, portioneaza-l si tine-l in congelator o perioada, apoi il speli si il tai bucatele mici. Problema e ca dupa ce se"spurca" la carne nu mai vor bobite.

Edited by Freddy12, 29 January 2015 - 01:20.


#50
2hot4you

2hot4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 15.02.2007
Mda... un paradox, straniu de ciudat...
Un articol ambiguu ,care spre sfarsit ne indeamna sa dam pisicilor doar harana de la firmele consacrate   http://www.e-pets.ro...-de-carne-cruda
Daca in mezelurile destinate consumului uman, se baga tot felul de Dumnezeu stie ce, nici nu vreu sa ma gandesc ce se pune in harana animalelor, mai ales ca scrie vanat, iepure, curcan,miel,pui si altele...
Haideti ca valas... La 11 avem programare pentru operatia de "ameliorare de sex"... Tot incerc sa ma conving ga fac bine...
O sa revin cu detalii

#51
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Sa nu te astepti sa inceteze imediat cu marcatul. Dureaza o luna-doua pana ii scad hormonii din organism. Sper ca ai ales un veterinar bun, care lucreaza curat ca sa nu faca vreo infectie post operatorie.

#52
emika23

emika23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.10.2011
Si eu am o mare problema cu pisoiul meu care sta afara 3 ore si vine si face pipi tot  in casa si de altfel in toata casa......dar nu vreau sa il castrez...

#53
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Castrarea e o responsabilitate a stapanului. Daca nu il castrezi, o sa umple cartierul de pui. Al meu e superb, trasaturi de snowshoe, comportament de campion, dar trebuie castrat pentru binele lui si al meu. Daca e de rasa mai inteleg dar daca e comun, mi se pare normal. Daca il castrezi nu o sa mai plece de acasa la imperechere si nu o sa risti sa nu se mai intoarca din diverse motive.

#54
2hot4you

2hot4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 15.02.2007
Asa cum am promis, am revenit...
S-a lasat un pic cam greu...La aproape o jumatate de ora dupa anestezie inca mai maraia, in timp ce era tuns pe ici pe colo. Fetele au zis ca rebuia da doarma bocna !
Dupa operatia in sine, i-au mai facut o perfuzie...Cand am ajuns cu el acasa, isi revenise cam 30%.A stat ce a stat in cusca de transport, cand deodata a iesit cu grilaj cu tot. S-a agitat putin, apoi s-a linistit. Cam in trei ore si-a revenit complet.
Pana seara a facut de doua ori pipi in litiera lui. Se comportaa ca si cum nimic nu se intamplase. Pe la 9 seara i-am dat sa manance si s-a culcat.
Azi am fost din nou la cabinet, ca sa ii faca un antibiotic. Nu ma asteptam sa fie asa de cuminte... Nici la injectie nu a zis nici pas.
Acum e in pat. toarce.
S-a si jucat cu un ghemotoc de hartie.
Cam asta e, maine mai face o injectie si gata cu tratamentul... sper eu si cu relele !
100 de lei operatia si cate 25 de lei fiecare injectie...
Va tin la curent cu modul in care se comporta ppe viitor.

PS. chiar daca ma veti injura, eu sunt de parere ca, cu cateva exceptii, TOATE animalele de casa ar trebui sterilizate. Fara suparare...
O zi buna. Si iubiti-va si respectati-va semenii si "pet-urile".Cu putin noroc, sentimentul va fi reciproc...

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate