Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...

Lamurire bec led h7

Preturi momeala ? (dar care e sme...
 Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse

Cat spatiu stocare aveti in total...

Reflux
 Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google
 Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...

Motanul meu face pipi peste tot :(

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

xmanyacs77

xmanyacs77

*Roman Patriot*

• Grup: Senior Members

Freddy12, on 29 ianuarie 2015 - 01:17, said:

in nici un caz sa nu-i dai carne de porc si mai ales cruda. Risca sa faca o boala mortala numita pseudoturbare. Oamenii sunt imuni la acest virus dar carnivorele -nu. Daca nu Canagan, ceva intermediar: Royal canin, Sanabelle, Leonardo, Hills.Ia cate 100g din fiecare si vezi care ii place. Dar nu-i mai da mancare de supermarket daca vrei sa-l ai multi ani de acum incolo. Ia piept de pui, portioneaza-l si tine-l in congelator o perioada, apoi il speli si il tai bucatele mici. Problema e ca dupa ce se"spurca" la carne nu mai vor bobite.

Al nostru motan Thomas mananca cuburi din carne de pui, vita, ficat crud sau fiert,
dar boabele+apa le are tot timpul la discretie. Nu avem deloc probleme cu el.Posted Image

xxsfantu

xxsfantu

Junior Member

• Grup: Members

2hot4you, on 27 ianuarie 2015 - 10:35, said:

Readuc la viata acest topic. M-am pricopsit cu un "printisor" d-asta, anul trecut. Fiindu-mi mila de el, i-am oferit o casa si tot ce iti da prin cap... Inclusiv dragoste. Acum are in jur de 9-10 luni si a inceput sa arate cine e seful in casa! Asta de pe la 7-8 luni... Tot ce prinde uda... In sprcial hainele si incaltamintea mea. Dar a mai facut si in asternuturi, in poseta sotiei si culmea in mancarea lui ! Litiera e curata in permanenta si folosim SILICAT . Nu stiu ce sa mai fac, masina de spalat functioneaza in permanenta...
Stie ca face rau... Imediat se ascunde, Am incercat cu vorba buna,i-am dat si bataie cu o perna... Stiu ca nu e o rezolvare, dar trebuia sa ma descarc cumva... Pe 2 ianuarie,a trebuit sa bat magazinele ca sa imi cumpar ceva de incaltat, pentru ca imi marcase tot ce inseamna incaltaminte de iarna.
Initiatorul topicului, nu a mai dat nici un semn... Oare a rezolvar in vreun fel?
Am intrebat la cateva cabinete veterinare, am citit pe forumuri... Parerile sunt impartite : unii spun ca sterilizarea elimina aceasta problema, altii spun ca nu .Unii recomanda castrarea de mic ,altii spun ca varsta nu conteaza, iar altii spun ca pana dupa un an, nici sa nu te atingi de bilutele lui !
Nu stiu ce sa fac...

Scuze ca raspund doar acum, dar am uitat de topicul asta.

Adevarul este ca am fost atunci la castrat si dragul de Faust a ramas fara bilute.
NU a schimbat cu absolut nimic comportamentul lui. Tot pisu peste tot si tot aceleasi probleme.
Am asteptat exact 30 de zile dupa operatie, dupa care l-am dat la o familie care sta la casa si il tine doar afara si in anexe.

2hot4you

2hot4you

Member

Ai fost putin ghinionist... N-a fost sa fie, pentru tine, sau pentru el.
Ludovic al meu, a devenit "alt om", parca i-au spalat creierul si apoi i-au dat restart : nu mai face pipi decat la el in litiera, este dragastos, cum il mangai incepe sa toarca, nu imi mai miroase cu suspiciune obiectele personale. In schimb, a ramas la fel de jucaus, mananca aproape la fel ca inainte(de la sterilizare a mai scazut in greutate si s-a stabilizat undeva la 4,3kg).
Mancarea o primeste la fel , dar culmea nu mai ia in greutate...deocamdata.
S-a refacut complet, inca de a doua zi, ca sa nu spun ca chiar din seara operatiei...
Acum suntem cei mai buni prieteni... Mai ramane problema cu speriatul(care din pacate nu s-a sters la restart), dar poate in timp se va ameliora... Speram.
Pana la urma , varsta si comportamentul de "dupa", ramane o necunoscuta...
Daca va fi cazul, o sa mai intervin pe parcurs.
O zi buna !

dark

dark

Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

xxsfantu, on 13 februarie 2015 - 12:15, said:

Tot pisu peste tot si tot aceleasi probleme.

Cate beri bea pe zi? Posted Image

nicolaie

nicolaie

Senior Member

• Grup: Moderators
Am avut o problema mare si cu al nostru. M-am intors intr-o zi acasa si era inchisa usa de la camera in care are nisipul iar langa usa de la intrare era un caca enorm si cam moale. Am curatat, am certat-o pe prietena pentru ca a plecat ultima si nu a verificat sa fie usa deschisa, si asta a fost.

A doua zi am venit acasa si am gasit o voma enorma, tot ce mancare in ziua precedenta, plus vreo 2 caca mari, foarte moi. Cu o zi inainte ii cumparasem niste carne de porc bucati de la Profi. M-am gandit ca ar fi ok daca ar mai diversifica, in ultima vreme ii dadusem Purina One si ocazional pliculete. Se pare ca bucatile de carne nu i-au priit deloc si a dat afara tot.

Am curatat iar ziua 3 aceeasi poveste, diaree intinsa, facuta prin casa. Intinsa pentru ca a incercat sa o ingroape desi o facuse pe gresie. Soc si groaza, nu gluma, 3 zile la rand la fel.

A patra zi nu am mai rabdat si l-am dus la medic. A fost diagnosticat cu dezechilibru digestiv, a primit o injectie cu antibiotice, cred, si a fost trecut exclusiv pe Royal Canin digestiv, 28 Ron 400 de grame, cu portie stricta de 70-90? de grame pe zi.

Si-a revenit complet, face doar in tava cu nisip, nu mai are diaree sau voma.

Se pare ca stomacul si sistemul lor digestiv nu suporta orice ..

Edited by nicolaie, 09 March 2015 - 19:56.

Freddy12

Freddy12

Guru Member

nicolaie, on 09 martie 2015 - 19:42, said:

Am avut o problema mare si cu al nostru. M-am intors intr-o zi acasa si era inchisa usa de la camera in care are nisipul iar langa usa de la intrare era un caca enorm si cam moale. Am curatat, am certat-o pe prietena pentru ca a plecat ultima si nu a verificat sa fie usa deschisa, si asta a fost.

A doua zi am venit acasa si am gasit o voma enorma, tot ce mancare in ziua precedenta, plus vreo 2 caca mari, foarte moi. Cu o zi inainte ii cumparasem niste carne de porc bucati de la Profi. M-am gandit ca ar fi ok daca ar mai diversifica, in ultima vreme ii dadusem Purina One si ocazional pliculete. Se pare ca bucatile de carne nu i-au priit deloc si a dat afara tot.

Am curatat iar ziua 3 aceeasi poveste, diaree intinsa, facuta prin casa. Intinsa pentru ca a incercat sa o ingroape desi o facuse pe gresie. Soc si groaza, nu gluma, 3 zile la rand la fel.

A patra zi nu am mai rabdat si l-am dus la medic. A fost diagnosticat cu dezechilibru digestiv, a primit o injectie cu antibiotice, cred, si a fost trecut exclusiv pe Royal Canin digestiv, 28 Ron 400 de grame, cu portie stricta de 70-90? de grame pe zi.

Si-a revenit complet, face doar in tava cu nisip, nu mai are diaree sau voma.

Se pare ca stomacul si sistemul lor digestiv nu suporta orice ..

Royal Canin Digestiv  Confort la maxi-pet costa 56 lei/punga de 2kg iar cea de 400g costa 15.5 lei. Poate i-a recomandat R.C. Gastro-Intestinal care  fiind dieta este intr-adevar ceva mai scumpa adica 70 lei/punga de 2kg si 25.25 punga de 400g.

Cousteau

Cousteau

Senior Member

Sa va povestesc si eu despre al meu. E un motan British Short Hair urias, la 4 ani si jumatate are 60 cm intre bot si baza cozii si  cantareste 7,0 Kg. Nu e nici macar grasut, cand il spalam ni se pare cam slab. L-am adus in casa la 1 luna si jumatate. Facea la inceput doar la tavita cu cristale, timp de multe luni, era foarte educat, pana am facut noi prostia la un moment dat si i-am pus hartii rupte marunt, ne-am luat dupa un prieten care asa proceda de ani de zile. Din momentul ala a inceput din cand in cand sa faca si pe o foaie de hartie cazuta pe jos (am doi copii mici care atunci aveau 7 respectiv 9 ani si nu sunt prea ordonati), pe o revista sau pliant sau chiar si pe o punga de hartie sau plastic, bineinteles, dupa ce si le sifona cum putea cu labutele. Ne-am hotarat sa avem grija sa nu mai lasam asa ceva la inde-labuta lui. O perioada a functionat, pana a facut pe caciula sau manusile copiilor, cand erau aruncate pe jos. Apoi s-au indesit accidentele, il atrageau baschetii sau tenesii fetei care aveau sireturi mai lungi, ba si un ghiozdan l-a aghezmuit la un moment dat, stricand ceva caiete, manuale si culegere de probleme, ce mai tot speram ca dupa ce il "operam" sa scapam de comportamentul asta. De obicei ne facea o "bucurie" cam la o saptamana, uneori la doua, cand trageam speranta ca s-a indreptat.

Pe la un an si una-doua luni, i-a venit sorocul sa-l ... lasam fara bilute. Am auzit si noi ca va mai rata tavita o luna - doua., asa ca trei luni am trait cu speranta. Dar apoi ne-am lamurit ca e legenda. I-am pus a doua tavita, are una in baia mica si una pe hol, asta ca sa nu zica ca n-are loc curat dupa ce a facut treaba mare si nu suntem noi acasa. Altfel aruncam fecalele imediat caci vine mereu sa ne anunte si nu se lasa pana nu i se face pe plac. Tot degeaba: face acum pe covorasul din baia mare, foarte rar, ce-i drept, ba si pe hainele copiilor daca le lasa aruncate pe jos, s-a intamplat o data. Probabil ii taxeaza ca sunt dezordonati. Doar ca noi adultii tragem ponoasele.

Va mai spun ca am luat si prostia aia intitulata "Smart Kitty", un dispozitiv cu care il inveti sa faca la wc. A mers prima faza dar la a doua s-a plictisit de studiu si a abandonat scoala. Erau vreo 5-6 faze. Un milion jumate de lei vechi aruncati.

Acuma ce sa va spun, de fiecare data avem impresia ca ne pedepseste pentru ceva. Tipul este foarte iubit si rasfatat, dar uneori suntem si noi obositi si nu avem chef sa-i cautam in coarne. El ne miauna insistent, noi ne uitam sa aiba mancare, apa, tavitele in regula, anumite usi deschise (am vazut ca daca inchideam usa de la baia mare facea in pragul ei, asa ca preferam sa-l lasam sa intre si sa saliveze la niste porumbei ce se invart prin curtea interioara si se aud pe fereastra, covorasul de acolo fiind totusi foarte rar folosit. Sigur ne pedepseste cand nu vrem sa-l alergam. Avem un hol lung de vreo 8 metri si placerea lui e sa-l alergam din sufragerie pe toata lungimea holului, pana intr-un dormitor in care se urca rapid pe polita lui de la fereastra, unde ne asteapta sa-l mangaiem, dupa care o ia in sens invers. Daca nu-i satisfacem acest capriciu, avem mari sanse sa simtim in curand miros proaspat de pipi. Niciodata nu a facut in afara tavitelor decat pipilic. A mai "vomitat" "carnaciori" de blana dar extrem de rar, in toti astia 4 ani si ceva daca a facut-o de 4 ori. Cand face pipi ilegal, ne asteapta spasit, simte ca a gresit sau ne-a suparat si face o mutraaa... Daca am rezistat pana acum sa-l dam in strada, o sa rezistam inca multi ani de acum incolo, ca e tare simpatic si ne e drag, totusi. Si in plus, invatat cu mancare de la Maxi Pet nu stiu cum s-ar descurca saracul afara.

De mancat, ca tot s-a discutat si despre asta, n-a mancat decat hrana "buna" dupa criteriile a doua doctorite veterinare, ambele profesoare la Fac. de Medicina Veterinara. A inceput cu Royal Canin Kitten 36 pentru pisoi, hrana uscata, alternata din cand in cand cu hrana umeda la conserva sau plic, tot ceva "de firma". Se bucura mult la laptic si branza cas, cand mai primea, cum naiba sa nu!
Dupa castrare, a stat un an pe Hill's dieta pentru ficat ca l-a gasit la analizele dinainte de operatie cu "activitate marita a ficatului", cica poate si din cauza laptelui si a hranei umede de care n-am putut sa-l privam, la cat era de dragalas, dar eu cred ca mai degraba de la pastila antiparaziti pe care a luat-o cu putine zile inainte. Apoi la alte analize, cand am cunoscut-o pe a doua doctorita - profesoara, rezultatul fiind ok, l-am trecut pe Royal Canin Sterilised 37 pe care il mananca si azi. Bineinteles ca o data la o saptamana, maxim 10 zile primeste un plic de hrana umeda Royal Canin Gravy Sterilised. Marea lui bucurie este in schimb gustarica Dein Bestes Schnurr din magazinele "dm". Este in stare sa se scoale din somn cand noi umblam la cutie in alta camera si sa vina intins.

In rest, are politele lui in fiecare camera, la fereastra, deasupra caloriferelor, sa poata visa la vrabiute si gugustiuci. I-am facut si o scara speciala sa se urce pe biblioteca unde ii place foarte mult. Nu stiu ce parere are vecinul de jos cand se prabusesc 7 kilograme de oase, muschi, blana si mustati, ca de coborat n-a facut-o decat odata pe scara.

Este adevarat ca o data cu varsta se mai linisteste? Ar fi grozav, desi nu vreau sa imbatraneasca.

2hot4you

2hot4you

Member

@ Cousteau.M-am amuzat teribil la giumbuslucurile facute de motanelul tau...Cam asa face si al meu, doar ca atunci cand vrea el sa fie bagat in seama, te musca, se ascunde, te pandeste de prin cotloane numai de el imaginate si...te ataca ! Trebuie sa-l fugaresti pana oboseste el. Si oboseste al naibi de greu.E suplu, lung in picioare, iar de cand l-am sterilizat, a ramas la 4,3 kg.
Are tot felul de jucarii, pisicesti,si omenesti: mingiute, jucarii de plus, soricei si multe altele. Cand are chef, le imprastie prin toata casa, mai rau decat un copil. I-am luat si o masina cu telecomanda, cu care s-a imprietenit destul de greu, dar de atunci o alearga mai rau ca pe un soarece. Dar cel mai tare ii place sa se joace cu un banal cocolos de hartie. Bine, are vreo zece, ascunse prin toata casa. Cand are el chef, scoate cate unul si ti-l aduce precum un catel, ca sa il arunci. Rastoarna tot ce prinde in cale, nu mai vede decat cocolosul ala de hartie. Cade, se loveste, nu conteaza, scopul lui e sa-l gaseasca si sa ti-l aduca. Iar si iar, pana ce pe tine te doare mana. Incearca asta, poate mai scutesti din efortul alergarii.Cocolosul trebuie sa fie cam cat unghia de la degetul mare al mainii. Si sa fasaie cat mai tare cand il freci intre palme.
Tinem toate usile deschise in permanenta, asa ca are acces oriunde, oricand. Dimineata, la ora 6, cand ne trezim, vrea mancare umeda neaparat. Apoi, trebuie ca cineva sa se duca cu el la bucatarie, sa-i deschida geamul, ca el sa se uite pe afara si sa adulmece mirosurile. Asta pana trece vreo masina pe strada, cand o rupe la fuga si se ascunde.
Nu mai face decat la el in litiera, i-a trecut cu marcarea teritoriului si razbunarile. Acum nu mai trebuie sa ascund incaltamintea, iar hainele le pot lasa unde vreau, ca nu-l mai deranjeaza mirosul meu...
Stiu, uneori e enervant de insistent, darama lucruri, sparge pahare(ii place sa doarma pe masa, iar cand se misca in somn, face ravagii) , dar mi-am dorit o pisica activa si iubareata. Exact asta am primit. Cu consecintele de rigoare...
Si inca o jucarie, pe care am omis-o: un glob cu oglinzi, cam de 8-10 centimetri, atarnat de lustra. Rotit usor, cu lumina stinsa si pusa o lanterna sa bata pe el,face ravagii. Gandeste-te cum e sa prinzi un miliard de luminite care te ataca...

Alice9

Alice9

New Member

• Grup: Junior Members
Ajutor, motanul meu face pipi peste tot, azi dimineața a făcut pipi peste iubitul meu :( asta e incredibil!!
Are 1 an. Dacă îl castram - se va rezolva?

Freddy12

Freddy12

Guru Member

Era bine sa-l fi castrat inainte de a incepe sa marcheze. Daca il castrezi acum, se va micsora frecventa dar tot va mai marca. Oricum, rezultatele se vad dupa cateva luni, dupa ce ii scade testosteronul din organism.Eu am doi motani. Pe primul l-am castrat dupa ce incepuse sa marcheze si devenise insuportabil, nu ierta nimic. Inca marchează dar mult mai rar decat inainte de a i se extirpa biletele . La cel de-al doilea nu am mai așteptat, cand  a facut 10 luni, inainte sa inceapa sa marcheze, l-am dus sa-l opereze si nu a marcat niciodata. Nu face decat la litiera, cam împraștie nisipul, ce e drept, desi e litiera închisă dar e nimic fata de ce ar fi fost daca nu il castram.

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

Alice9, on 04 ianuarie 2018 - 11:17, said:

Ajutor, motanul meu face pipi peste tot, azi dimineața a făcut pipi peste iubitul meu :( asta e incredibil!!
Nu poti sa-i dai drumul pe afara? Si al meu ne-a mai scos din sarite. Sa plec in oras, si sa  ma urmareasca duhoarea de feromoni de mîrlan. Se pisase pe geaca mea, pe maneca. Am crezut ca inebunesc. Sta afara de zile intregi, vine doar cand e rupt de foame.  Cu castratu' nu vei rezolva prea mult. Nici vagabondajul nu i-l scoti din cap cu castratul.
Pe langa bani pe operatie, dupa castrat o sa aibe posibile probleme cu rinichii, va necesita hrana speciala,  pe scurt, numa bataie de cap.  Si va deveni o zdreanta de motan, plictisit, o sa zaca ca o carpa toata ziua.  Eu nu mai castrez motanii. Ii las in codru sa se descurce natural. Mai vin caftiti, jerpeliti, dar "se bucura de viata".

Edited by tfmercedez, 06 January 2018 - 12:25.

Steetch

Steetch

Senior Member

Ajutor, motanul meu face pipi peste tot, azi dimineața a făcut pipi peste iubitul meu Posted Image asta e incredibil!!

La cum stiu ca pute pishu de motan, acu' tre' sa-ti schimbi iubitu'.

86-APP

86-APP

Guru Member

Ajutor, motanul meu face pipi peste tot, azi dimineața a făcut pipi peste iubitul meu Posted Image asta e incredibil!!
Pe iubit ????? Incearca ! O sa fie fun !

Freddy12

Freddy12

Guru Member

tfmercedez, on 06 ianuarie 2018 - 12:22, said:

Nu poti sa-i dai drumul pe afara? Si al meu ne-a mai scos din sarite. Sa plec in oras, si sa  ma urmareasca duhoarea de feromoni de mîrlan. Se pisase pe geaca mea, pe maneca. Am crezut ca inebunesc. Sta afara de zile intregi, vine doar cand e rupt de foame.  Cu castratu' nu vei rezolva prea mult. Nici vagabondajul nu i-l scoti din cap cu castratul.
Pe langa bani pe operatie, dupa castrat o sa aibe posibile probleme cu rinichii, va necesita hrana speciala,  pe scurt, numa bataie de cap.  Si va deveni o zdreanta de motan, plictisit, o sa zaca ca o carpa toata ziua.  Eu nu mai castrez motanii. Ii las in codru sa se descurce natural. Mai vin caftiti, jerpeliti, dar "se bucura de viata".
Ba sa stii ca e bine sa-i castrezi. Chiar daca nu se lasa de marcat, totusi se intampla mai rar si cel mai important nu e duhoarea aia insuportabila. Fiu-meu a patit-o inainte sa-l castrez pe Zorro. Isi făcuse bagajul sa plece in concediu dar nu apucase sa închidă valiza. Motanul a venit, a tras cateva picături pe niste pantaloni scurți si a plecat. Fiu-meu a inchis valiza si a plecat in concediu intr-o tara calda. Ajuns acolo a facut o excursie cu autocarul si a inceput sa transpire moment in care au inceput sa emane efluviile de parfum marca Zorro. Simțea mirosul dar nu-si dădea seama ca e de la el si se mira ca duhnește in autocar.

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

Freddy12, on 06 ianuarie 2018 - 16:17, said:

Ba sa stii ca e bine sa-i castrezi. Chiar daca nu se lasa de marcat, totusi se intampla mai rar si cel mai important nu e duhoarea aia insuportabila. Fiu-meu a patit-o inainte sa-l castrez pe Zorro. Isi făcuse bagajul sa plece in concediu dar nu apucase sa închidă valiza. Motanul a venit, a tras cateva picături pe niste pantaloni scurți si a plecat. Fiu-meu a inchis valiza si a plecat in concediu intr-o tara calda. Ajuns acolo a facut o excursie cu autocarul si a inceput sa transpire moment in care au inceput sa emane efluviile de parfum marca Zorro. Simțea mirosul dar nu-si dădea seama ca e de la el si se mira ca duhnește in autocar.
Cel mai bine mîța sa stea afara.
Ia uite al meu mandru, marcheaza gardu, masina.  Vine manca, doarme si apoi la treaba lui.
Acuma e mort de foame.Attached File  20180106_162038.jpg   86.3K   33 downloads

Steetch

Steetch

Senior Member

tfmercedez, on 06 ianuarie 2018 - 16:21, said:

Acuma e mort de foame. 20180106_162038.jpg

Ha ha, zici ca e capul de la o matza si corpul de la alta matza. Am si eu asa corcituri remarcabile, la 2 statii de autobuz distanta, nush care a lasat pe acolo matzele de rasa pe afara, ca e plin de corcituri adulte cu ochi albastri si blana mare si diverse culori.

Mai nou s-a pripasit pe aici un motanoc gri inchis, daca deschidem usa, intra in casa, se plimba prin casa si haleste toata mancarea matzei noastre, care fuge si il scuipa de la distanta.

Edited by Steetch, 06 January 2018 - 17:59.

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

Al meu are tomberonez cu albastru de rusia cred. Dar are un caracter fain, e prietenos (numa cu mine).

zippo68

zippo68

Senior Member

Castreaza motanul.Pipi il face si  de ciuda .dar si pt marcarea teritoriului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate