Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Motanul meu face pipi peste tot :(

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
xxsfantu

xxsfantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.03.2009
Buna ziua,

Am un motan, pe nume Faust, pe care familia il iubeste foarte mult, dar nu pot sa il dezvat de un obicei tampit.

Face pipi pe hainele noastre, pe hainele de pat si pe tot felul de obiecte.

Astazi a facut un nr. 1 in cada de baie, saptamana trecuta pe aparatul de ras al tatalui meu si in poseta mamei mele :(

Nu pot sa inteleg. Am incercat sa ii reduc toate stresurile, sa ii fac toate poftele. Nu ii e frig, nu sufera de foame, suntem dragastosi cu el si totusi ne face din astea.

Va rog, ajutati-ma macar cu un sfat. Nu vrea sa-l duc la adapost dar nu mai pot sa traiesc asa cu el.

#2
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Nu e castrat,asa-i?

#3
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Bine macar ca face pipi. Dupa o vreme nu va mai putea face deloc din cauza pietrelor si altor probleme ce vor aparea si vei deschide topic iar.

#4
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

 xxsfantu, on 16 noiembrie 2012 - 20:36, said:

si in poseta mamei mele Posted Image



Posted Image Asta-i bestiala!

#5
xxsfantu

xxsfantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.03.2009
Bine mai.

Nu vreau sa-l castrez, omor, curentez sau arunc din tren :))

December, nenea veterinarul a zis ca operatiunea asta de indepartare a bilelor nu rezolva problema cu pipi peste tot.
Adica, crezi ca daca il castrez, nu o sa mai faca tampenii ?

#6
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Isi marcheaza teritoriul. Nu stiu daca e castrat va continua sa faca pipi peste tot.

#7
xxsfantu

xxsfantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.03.2009
Deja parca e personala treaba. Parca in ciuda ne face.

Ce idee sa ii vina sa se pise in poseta de pe masa sau un aparatul de ras lasat pe masina de spalat ? Posted Image

Nu mai stiu ce sa ii fac. Daca nu gasesc o solutie, ii fac vant si imi iau catel :(

 driftking91, on 16 noiembrie 2012 - 21:08, said:

Piş*-te şi tu peste lucrurile lui. Posted Image


Not a bad idea ! Posted Image

A, litiera lui e in zona ok... e cald, aerisit si curatata constant. Ce plm mai vrea ? Posted Image

#8
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Cu castrarea rezolvi problema, garantat. Eu am avut 2 cotoi care isi marcau teritoriul peste tot (mi-au stricat si un mouse) si dupa ce i-am castrat s-au potolit.

#9
xxsfantu

xxsfantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.03.2009

 popascu, on 16 noiembrie 2012 - 21:12, said:

Sau sa-ti iei gaina.
De ce nu-l lasi sa umble pe afara? Nu crezi ca animalul protesteaza si pt ca nu e liber?

E liber. Se plimba si prin curtea blocului. Are spatiu.

 pufonel, on 16 noiembrie 2012 - 21:13, said:

Cu castrarea rezolvi problema, garantat. Eu am avut 2 cotoi care isi marcau teritoriul peste tot (mi-au stricat si un mouse) si dupa ce i-am castrat s-au potolit.

La ce varsta ? Cum s-au schimbat dupa ? Brusc, nu a mai facut prostii ? Mersi de raspuns.

#10
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Am avut un motan cu aceeasi problema. Avea o infectie urinara. A murit pana la urma, ca i s-a blocat vezica. Du-l imediat la veterinar, poate mai are vreo sansa.

#11
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006
Amatorii de mistouri, fuguta pe alta arie!

#12
xxsfantu

xxsfantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.03.2009

 tudorel666, on 16 noiembrie 2012 - 21:30, said:

Am avut un motan cu aceeasi problema. Avea o infectie urinara. A murit pana la urma, ca i s-a blocat vezica. Du-l imediat la veterinar, poate mai are vreo sansa.

Nu are. Am facut controale peste controale cu el, la diferiti veterinari. Nu are nicio problema la sistemul excretor :(

 m&m, on 16 noiembrie 2012 - 21:32, said:

Amatorii de mistouri, fuguta pe alta arie!

Mda, mi-ai luat cuvintele din gura.

#13
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

 xxsfantu, on 16 noiembrie 2012 - 21:12, said:

Deja parca e personala treaba. Parca in ciuda ne face.

Ce idee sa ii vina sa se pise in poseta de pe masa sau un aparatul de ras lasat pe masina de spalat ? Posted Image

Ce plm mai vrea ? Posted Image

Ei, ce sa vrea, sa il mai scarpini tu intre coarne unpic si dupa aia se potoleste!

Dar acum pe bune, pe ce lume traiesti eu nu stiu. Nu intelegi ca multi masculi ai mamiferelor isi marcheaza teritoriul si trebuie castrati ?? Cum pusca cu aer comprimat tii tu animal la bloc (intre oameni) necastrat ? Intr'o tara civilizata ai lua si amenda pentru asta.
Deci, ca ma enervez aiurea, ai lasat aparat de tuns intr-un loc pe care motanul il stia liber ? Hop, o noutate in teritoriu, trebuie marcata! Idem poseta. Animalul e animal, nu iti face tie in ciuda. Daca spui ca chiar tiila el si atata il indragesti fa'i acest bine si du'te de il castreaza. Ii vei prelungi viata, si lui, si pe a motanilor din jur!

#14
xxsfantu

xxsfantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.03.2009

 george90, on 16 noiembrie 2012 - 21:41, said:


Ei, ce sa vrea, sa il mai scarpini tu intre coarne unpic si dupa aia se potoleste!

Dar acum pe bune, pe ce lume traiesti eu nu stiu. Nu intelegi ca multi masculi ai mamiferelor isi marcheaza teritoriul si trebuie castrati ?? Cum pusca cu aer comprimat tii tu animal la bloc (intre oameni) necastrat ? Intr'o tara civilizata ai lua si amenda pentru asta.
Deci, ca ma enervez aiurea, ai lasat aparat de tuns intr-un loc pe care motanul il stia liber ? Hop, o noutate in teritoriu, trebuie marcata! Idem poseta. Animalul e animal, nu iti face tie in ciuda. Daca spui ca chiar tiila el si atata il indragesti fa'i acest bine si du'te de il castreaza. Ii vei prelungi viata, si lui, si pe a motanilor din jur!

Scuza-ma, dar te enervezi aiurea. Mie mi-au zis doi veterinari diferiti ca nu este nimic care sa dovedeasca ca o castrare ar rezolva situatia.
Dar am venit aici sa intreb si proprietarii de pisici.
Nu te poti astepta sa-mi ascund toate obiectele personale sau nu, toate viata, de frica lui.

O sa ma gandesc serios la faza cu castratul.

#15
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006

 xxsfantu, on 16 noiembrie 2012 - 21:12, said:

Deja parca e personala treaba.
Cam e personala. Prin clasa a XII-a aveam un motanas care statea asa de frumos pe hainele mele si boldea ochii la mine. Si-mi zicea maica-mea: "ala se pisa pe hainele tale". Bineinteles ca nu o credeam si ma duceam sa verific. Fix 1-2 mililitri pisa, dar mirosea ingrozitor. Pe hainele ei nu se pisa niciodata.

#16
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Ia vezi daca e vreo legatura ....

Attached Files



#17
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

 xxsfantu, on 16 noiembrie 2012 - 21:16, said:

La ce varsta ? Cum s-au schimbat dupa ? Brusc, nu a mai facut prostii ? Mersi de raspuns.
Poti sa-l castrezi incepand de la 3 luni. Daca este in varsta de peste un an va mai face cu frecventa din ce in ce mai redusa inca o luna maxim doua.

#18
cristi_dan

cristi_dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 02.11.2011
Si eu aveam problema asta la pisica mea, s-a reglementat de la sine dupa ce a mai crescut..(femela, castrata)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate