Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Mintuirea nu se poate pierde

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3195 replies to this topic

#181
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Coloseni 1

4. si am auzit despre credinta voastra in Hristos Isus si despre dragostea pe care o aveti fata de toti sfintii,
5. din pricina nadejdii care va asteapta in ceruri si despre care ati auzit mai inainte in cuvantul adevarului Evangheliei,
6. care a ajuns pana la voi si este in toata lumea, unde da roade si merge crescand, ca si intre voi. Si aceasta, din ziua in care ati auzit si ati cunoscut harul lui Dumnezeu, in adevar,
12. multumind Tatalui, care v-a invrednicit sa aveti parte de mostenirea sfintilor in lumina.
13. El ne-a izbavit de sub puterea intunericului si ne-a stramutat in Imparatia Fiului dragostei Lui,
14. in care avem rascumpararea, prin sangele Lui, iertarea pacatelor.


23. negresit, daca ramaneti si mai departe intemeiati si neclintiti in credinta, fara sa va abateti de la nadejdea Evangheliei pe care ati auzit-o, care a fost propovaduita oricarei fapturi de sub cer si al carei slujitor am fost facut eu, Pavel.

Am primit mantuirea moca , daca raman in ea ajung la Dumnezeu daca nu s-a zis cu mine.

SCRIE ?

SCRIE.

Mantuirea nu se poate pierde = doctrina falsa.

Edited by husand, 25 March 2013 - 08:58.


#182
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postoverseas, on 24 martie 2013 - 22:22, said:

"Daca" poate fi folosit in 2 sensuri:
1. ca o conditie, in genul cauza - efect, utilizare care ar contrazice flagrant N-spe paragrafe nou-testamentale si care ar si-ar bate joc de necesitatea si reusita jertfei lui Cristos
Da, oamenii nu citesc toata Scriptura si nu inteleg ca Hristos a platit TOATE pacatele. Toate sunt ...... toate.

DACA are explicatia aici:

Deuteronom 4:29
Şi dacă de acolo vei căuta pe Domnul, Dumnezeul tău, Îl vei găsi dacă -L vei căuta din toată inima ta şi din tot sufletul tău.

Normal, ca din toata inima si din tot sufletul il vor cauta numai cei salvati, care-L vor gasi, garantat de DACA.

Ezechiel 36
26Vă voi da o inimă nouă, şi voi pune în voi un duh nou; voi scoate din trupul vostru inima de piatră, şi vă voi da o inimă de carne.

DACA implica "daca ai inima noua", "daca ai Duhul", etc....

Edited by zexelica, 25 March 2013 - 09:11.


#183
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 25 martie 2013 - 09:10, said:

DACA implica "daca ai inima noua", "daca ai Duhul", etc....


Ca dai tu explicati de genul "asa inteleg eu ",..


Scriptura spune calar am inima noua am Duhul Sau,

Ma numeste ales al Sau, da ?


de la inceput Dumnezeu v-a ales pentru mantuire, in sfintirea Duhului si credinta adevarului. (2Tes.2:13)


Ei se vor razboi cu Mielul; dar Mielul ii va birui, pentru ca El este Domnul domnilor si Imparatul imparatilor. Si cei chemati, alesi si credinciosi, care sunt cu El, de asemenea, ii vor birui." (Apoc.17:14)


Numai ca nu se dezminte cu restul ei.

Biruiesc dac raman   credincios adevarului (Efes.4:15)


siliti-va sa fiti gasiti inaintea Lui fara prihana, fara vina si in pace. (2Pet.3:14)


Ca dai parte din scriptura jos , pe barba ta ,nu ?

Edited by husand, 25 March 2013 - 09:34.


#184
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,111
  • Înscris: 09.01.2007
Mda, pe unii ii cam incurca pasaje de genul celui de mai jos, in care lantul de cauzalitate este neintrerupt:

Rom 8:29  Căci pe aceia, pe cari i-a cunoscut mai dinainte, i-a şi hotărît mai dinainte să fie asemenea chipului Fiului Său, pentruca El să fie cel întîi născut dintre mai mulţi fraţi.
Rom 8:30  Şi pe aceia pe cari i-a hotărît mai dinainte, i-a şi chemat; şi pe aceia pe cari i-a chemat, i-a şi socotit neprihăniţi; iar pe aceia pe cari i-a socotit neprihăniţi, i-a şi proslăvit.

Mai citim si in Ioan, in acelasi sens:
Joh 10:27  Oile Mele ascultă glasul Meu; Eu le cunosc, şi ele vin după Mine.
Joh 10:28  Eu le dau viaţa vecinică, în veac nu vor pieri, şi nimeni nu le va smulge din mîna Mea.
Joh 10:29  Tatăl Meu, care Mi le-a dat, este mai mare decît toţi; şi nimeni nu le poate smulge din mîna Tatălui Meu.

#185
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

Quote


iar pe aceia pe cari i-a socotit neprihăniţi, i-a şi proslăvit.


Corect .

cum n-ar fi cu slava mai degraba slujba Duhului? (2Cor.3:8)

Si continua
ca sa infatiseze inaintea Lui aceasta Biserica, slavita, fara pata, fara zbarcitura sau altceva de felul acesta, ci sfanta si fara prihana. (Efes.5:27)

Astfel, ai fost impodobita cu aur si cu argint si ai fost imbracata cu in subtire, cu matase si cusaturi cu fir. Ai mancat floarea fainii, miere si untdelemn. Erai de o frumusete desavarsita, ba ajunsesesi chiar imparateasa. (Ezec.16:13)



4. Dar ce am impotriva ta este ca ti-ai parasit dragostea dintai.
5. Adu-ti, dar, aminte de unde ai cazut; pocaieste-te si intoarce-te la faptele tale dintai. Altfel, voi veni la tine si-ti voi lua sfesnicul din locul lui, daca nu te pocaiesti.
(Apoc.2:5)

Mantuirea este asigurata daca raman credincios.

"Iata, Eu vin ca un hot. Ferice de cel ce vegheaza si isi pazeste hainele, ....." - (Apoc.16:15)



.

Edited by husand, 26 March 2013 - 11:53.


#186
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postoverseas, on 25 martie 2013 - 19:46, said:

Mda, pe unii ii cam incurca pasaje de genul celui de mai jos, in care lantul de cauzalitate este neintrerupt:

Rom 8:29  Căci pe aceia, pe cari i-a cunoscut mai dinainte, i-a şi hotărît mai dinainte să fie asemenea chipului Fiului Său, pentruca El să fie cel întîi născut dintre mai mulţi fraţi.
Rom 8:30  Şi pe aceia pe cari i-a hotărît mai dinainte, i-a şi chemat; şi pe aceia pe cari i-a chemat, i-a şi socotit neprihăniţi; iar pe aceia pe cari i-a socotit neprihăniţi, i-a şi proslăvit.

Mai citim si in Ioan, in acelasi sens:
Joh 10:27  Oile Mele ascultă glasul Meu; Eu le cunosc, şi ele vin după Mine.
Joh 10:28  Eu le dau viaţa vecinică, în veac nu vor pieri, şi nimeni nu le va smulge din mîna Mea.
Joh 10:29  Tatăl Meu, care Mi le-a dat, este mai mare decît toţi; şi nimeni nu le poate smulge din mîna Tatălui Meu.

Mda, unii incearca sa "probeze" cu versuri unde este in vedere biserica vazuta (Apocalipsa 2 si 3), ignorand versurile contrare. Unde scrie ca NU POTI asculta legea (Romani 8:7) este ignorat. Astfel s-at incheia discutia. Legea nu poate fi implinita decat daca se plateste toata gresala, dupa cum si scrie.
DACA este doar in sesnsul DACA AI DUHUL.

Insa, daca biserica este considerata stalpul si temelia adevarului si nu Domnul, ce mai vrei?

#187
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 26 martie 2013 - 11:59, said:

Mda, unii incearca sa "probeze" cu versuri unde este in vedere biserica vazuta (Apocalipsa 2 si 3), ignorand versurile contrare. Unde scrie ca NU POTI asculta legea (Romani 8:7) este ignorat. Astfel s-at incheia discutia. Legea nu poate fi implinita decat daca se plateste toata gresala, dupa cum si scrie.
DACA este doar in sesnsul DACA AI DUHUL.




IA SA VEDEM CINE IGNORA ?


2. "Stiu faptele tale, osteneala ta si rabdarea ta, si ca nu poti suferi pe cei rai; ca ai pus la incercare pe cei ce zic ca sunt apostoli, si nu sunt, si i-ai gasit mincinosi.
3. Stiu ca ai rabdare, ca ai suferit din pricina Numelui Meu si ca n-ai obosit.

19. "Stiu faptele tale, dragostea ta, credinta ta, slujba ta, rabdarea ta si faptele tale de pe urma, ca sunt mai multe decat cele dintai.

ai pazit Cuvantul Meu

ARE DUHUL PRIETENE ARE SI ROADE.


Roada Duhului, dimpotriva, este: dragostea, bucuria, pacea, indelunga rabdare, bunatatea, facerea de bine, credinciosia, (Gal.5:22)

•Aici este rabdarea sfintilor, care pazesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Isus." (Apoc.14:12)

INSA A AVEA DUHUL NU GARANTEAZA SI  VIITORUL
.

Lucrul acela bun care ti s-a incredintat pazeste-l prin Duhul Sfant, care locuieste in noi. (2Tim.1:14)

Edited by husand, 26 March 2013 - 14:19.


#188
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,111
  • Înscris: 09.01.2007

View Posthusand, on 26 martie 2013 - 13:59, said:


INSA A AVEA DUHUL NU GARANTEAZA SI  VIITORUL
.

Lucrul acela bun care ti s-a incredintat pazeste-l prin Duhul Sfant, care locuieste in noi. (2Tim.1:14)


Si care este "metoda" prin care sa ne facem un viitor, daca prezenta Duhului nu garanteaza viitorul (blasfemie, contrazice un verset direct din NT, dar ne mai luam de la maruntisuri ?) ?
E vreun fel de "metoda" separata de Duhul - pt ca l-ai scos pe Duhul din ecuatie ? Un fel de yoga "crestina" prin care ne educam rabdarea sau cum ?

#189
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postoverseas, on 26 martie 2013 - 22:39, said:

Si care este "metoda" prin care sa ne facem un viitor, daca prezenta Duhului nu garanteaza viitorul (blasfemie, contrazice un verset direct din NT, dar ne mai luam de la maruntisuri ?) ?



Deci ignor nu ?

Cunoastem ca ramanem in El si ca El ramane in noi prin faptul ca ne-a dat din Duhul Sau. (1Ioan.4:13)


Si, pentru ca sunteti fii, Dumnezeu ne-a trimis in inima Duhul Fiului Sau care striga: "Aba", adica: "Tata!" (Gal.4:6)


Asta cunosti respectabile ca esti fiu. Esti mostenitor.

Insa urmareste Scriptura ce vorbeste fiilor,mostenitorilor.


Zic, dar: umblati carmuiti de Duhul si nu veti impliniti poftele firii pamantesti. (Gal.5:16)

La infatisare a fost gasit ca un om, S-a smerit si S-a facut ascultator pana la moarte, si inca moarte de cruce. (Filip.2:8)


intr-o flacara de foc, ca sa pedepseasca pe cei ce nu cunosc pe Dumnezeu si pe cei ce nu asculta de Evanghelia Domnului nostru Isus Hristos. (2Tes.1:8)

Ascultati, ceruri, si ia aminte, pamantule, caci Domnul vorbeste: "Am hranit si am crescut copii, dar ei s-au rasculat impotriva Mea. (Isa.1:2)

Cei ce nu asculta unde sunt respectabile?  In biserici , Spun Aba adica Tata,spun Isus Cristos este Domnul meu.


El a mai zis: "Un om avea doi fii.................................. (Luc.15:11)

View Postoverseas, on 26 martie 2013 - 22:39, said:

vreun fel de "metoda" separata de Duhul - pt ca l-ai scos pe Duhul din ecuatie ?

Am mantuirea gratis deci am implicit Duhul . Mila lui Dumnezeu.

Sunt ascultator? Duhul ma calauzeste, in adevar care etse Cuvantul in care sunt mantuit.

Nu ascult s-a terminat cu mine si mantuirea mea. Sunt in paralel dar nu in Cristos.  O alta evanghelie alt Cristos.

Asta nu iese din biserica , continua sa citeasca, sa faca programe , sa vorbeasca firesc, invete dupa placul inimi lor...sa...


3. Nimeni sa nu va amageasca in vreun chip; caci nu va veni inainte ca sa fi venit lepadarea de credinta si de a se descoperi omul faradelegii, fiul pierzarii,
4. potrivnicul care se inalta mai presus de tot ce se numeste "Dumnezeu" sau de ce este vrednic de inchinare. Asa ca se va aseza in Templul lui Dumnezeu, dandu-se drept Dumnezeu.


Eu am pazit pe aceia pe care Mi i-ai dat; si niciunul din ei n-a pierit, afara de fiul pierzarii, ca sa se implineasca Scriptura. (Ioan.17:12)

Edited by husand, 27 March 2013 - 10:53.


#190
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
Sint mai multe aspecte diferite care sint confundate intre ele .

Duhul lui Iisus nu este chiar acelasi lucru cu Duhul Sfint
Duhul lui IIsus (desi are si el duh sfint) reprezinta profunzimea spirituala , caracterul , inaltimea plinatatii lui Iisus , desavarisrea (cel putin) arhanta.
Duhul Sfint este duhul sfint al fiecaruia pe care il primeste la botezul sfint .

cele doua sint simbolizate de trupul si de singele sau (caracter si harisma)

in momentul cind sintem botezati evident ca nu sintem facuti desavarsiti dar putem capata o mica sfintenie -desi nu este obligatoriu inca din acea clipa ci ea poate veni si pe parcurs treptat asa mai in valuri dar destinata sa ne conduca catre desavarsirea arhanta .

botezul sfint eset ca o arvuna cum ar zice catolicii insa viziunea lor cam ca si a nostra  (oficiala) este ca la Judecata toti cei gasiti peste un anumit barem vor fi facuti automat desavarsiti si deci apartinatori ai raiului
insa acest lucru nu este real fiindca imparatia in care vom fi trimisi atit cei 144000 (care nu sint sfintii arhanti care stau pe scaunele e judecata desi si ei fiind sfinti pot blestema justitiar)  cit si cei care vom fi ramas -evident in viata in urma urgiilor -vom intra in imparatia sfintilor cea a lui Hristos limitata in timp care treptat ne va ajuta sa capatam desavarisrea care ne asigura vesnicia alaturi de Hristos -chiar daca le fel de adevarata este ca si El insusi va trai cel putin o perioada intrupat ca sa aseze legea lui Dumnezeu pe pamant dupa cum se arata in VT

imparatia sfintilor are doua aspecte
1 faptul ca dupa Sf Judecatii care va surveni dupa un nr de zile dupa pustirea locasului (1290 sau 1335) nu vor mai fi incercari nici grele nici medii ci doar unele slabe care nu te pot omora pina la virsta de 100 de ani -daca VT are dreptate -
-deci "nimic rau nu va mai f"i si "va curge lapte si miere" asa cum a fost promis
2 faptul ca societatea si modul de organizare va fi altul si anume o teocratie merotocrata asa incit toate guvernele ( imparatiile pamantului ) i vor sluji LUi dupa momentul cind va veni sa i se dea imparatia pamantului -desi El este la nivel haric deja mparatul pamantului
autoritatea pamanteasca o va primi de la Domnul insusi intrupat care se va fi luptat anterior prin razboi si urgie cu inteaga planeta hulitoare cistigind astfel recunoasterea
tot El Savaot "vechi de zile" -fiind si cel care va face acea convertite lemanat cu multi intro acea saptamana la mijlocul careia va fi pustiit locasul (unul crestin)
inceperea puneri bazelor si realizarea noii oranduiri va incepe inainte de sfisitul judecatii imediat dupa urgie si apotoape simultan cu dezvaluirea identitatii lui Iisus.

in NT este un vreset care spune -"Cind treimea va fi realizata atunci va incepe imparatia sfintilor."

treimea se reefera la procentul populatiei ramase in viata dupa cele doua mari valuri justitiare :
-razboiul si mai ales urgia catastrofica a celor 3 zile de intuneric urmate in care "va pieri o treime din oameni .." urmate de
-injimatairea celor ramasi (unul luat si altul lasat) intrun val care incepe cu ziua prezentarii lui Iisus si se incheie la sf Judecatii dupa unul din acele nr de zile

razboiul dinaintea urgiei este acelasi din Ezechiel 38 si 39 cu Gog si cel din Daniel 11 insa dupa miile de ani ciclul se repeta si va urma inca o Judecata care va indeparta incercarile si va tria pe cei care pot invata doar din bune fiind exemple si celorlalti. Si tot asa nimic nefiind nou si ce este va mai fi chiar daca lumea uita pina sa aibe loc iar dupa cum spune Eccesiastul in cap 1

#191
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postoverseas, on 26 martie 2013 - 22:39, said:



Si care este "metoda" prin care sa ne facem un viitor, daca prezenta Duhului nu garanteaza viitorul (blasfemie, contrazice un verset direct din NT, dar ne mai luam de la maruntisuri ?) ?
E vreun fel de "metoda" separata de Duhul - pt ca l-ai scos pe Duhul din ecuatie ? Un fel de yoga "crestina" prin care ne educam rabdarea sau cum ?

Nu merge sa depinda de tine sa nu pacatuiesti, deoarece nimeni nu s-ar putea mantui,

Romani 7

    15Căci nu ştiu ce fac: nu fac ce vreau, ci fac ce urăsc.

    16Acum, dacă fac ce nu vreau, mărturisesc prin aceasta că Legea este bună.

    17Şi atunci, nu mai sînt eu cel ce face lucrul acesta, ci păcatul care locuieşte în mine.

    18Ştiu, în adevăr, că nimic bun nu locuieşte în mine, adică în firea mea pămîntească, pentrucă, ce -i drept, am voinţa să fac binele, dar n'am puterea să -l fac.

    19Căci binele, pe care vreau să -l fac, nu -l fac, ci răul, pe care nu vreau să -l fac, iacă ce fac!

    20Şi dacă fac ce nu vreau să fac, nu mai sînt eu cel ce face lucrul acesta, ci păcatul care locuieşte în mine.

    21Găsesc dar în mine legea aceasta: cînd vreau să fac binele, răul este lipit de mine.

    22Fiindcă, după omul din lăuntru îmi place Legea lui Dumnezeu;

    23dar văd în mădularele mele o altă lege, care se luptă împotriva legii primite de mintea mea, şi mă ţine rob legii păcatului, care este în mădularele mele.

    24O, nenorocitul de mine! Cine mă va izbăvi de acest trup de moarte?..

    25Mulţămiri fie aduse lui Dumnezeu, prin Isus Hristos, Domnul nostru!... Astfel dar, cu mintea, eu slujesc legii lui Dumnezeu; dar cu firea pămîntească, slujesc legii păcatului.

si atunci Hristos nu ar fi platit TOATEA PACATELE, ci doar o parte.

Scrie clar ca slujesti cu trupul legii pacatului, deci garantat cei salvati gresesc. Daca nu ar fi fost platite si acele pacate, nimeni, nimeni nu ar putea fi mantuit.
Insa, deh, daca zice biserica ca nu e asa, cine este Scriptura sa o contrazica, nu?

#192
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
Legat de mantuire , ea inseamna salvare iar salvari , izbaviri pot fi maim multe de la diferite lucruri

mantuirea adusa intregii lumi nu este aceeasi cu cea in urma botezului sfint (oficial sau neoficial)
calauzirea prin duhul sfint nu s eface asa oricum -daca ea ar fi desavarsita (calauzirea) am fi stiut toate tainele scripturii toti la fel macar si dupa un timp si nu ar mai fi priklej de contradictie si nici nevoie sa ne pastorim ntre noi ci "cu totii de la mic la mare vor sti "
(ierem 31)
-calauzirea prin duhul sfint se face in doua, trei sau chiar 4 fekuri
-1 prin intermediul intuitiei ,revelatiei, perceptiei inimii (increderea) si sinteza intelectuala
2 -prin darul deosebirii duhurilor si al (deosebirii) adevarului -care nu se manifesta prin discernamant cu aplicare de sabloane ci altfel
3 prin darurile de cunaoastere specifice adevaratilor prooroci , intuitie desavarsita , inaintevedere, revelatie la cerere, etc
4 prin alte daruri ale marilor sfinti prin care stiu totul, tot trecutul, vitorul si prezentul

#193
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

4 prin alte daruri ale marilor sfinti prin care stiu totul, tot trecutul, vitorul si prezentul
Prostii, stimabile.

#194
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
toate pacatele iertate se refera la toate de pina atunci nu si la cele ulterioare ,
pacatele nu aveu cum sa nu fie iertate -
asa cum nu poti construi inca n rind se caramida fara sa stergi in prealabilpraful de pe ultimul rind -ca sa se prinda temeicic
praful find pacatele care acopera calitatile caracterului ce necesita crestere

#195
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
Darul deosebirii duhurilor si al (deosebirii) adevarului - este uneori descoperit prin practica spriituala alteori el este aratat prin revelatie -la penticostali unii dintre cei care il detin l-au nunit Vocea Domnului.

In alte ramuri religuiase necrestine poarta alte nume

#196
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postmihao37, on 27 martie 2013 - 14:47, said:

toate pacatele iertate se refera la toate de pina atunci nu si la cele ulterioare ,
De unde scoti tu asta? Ca scrie ca pacatul locuieste in tine si faci ce este rau. Cum poate fi cineva mantuit, daca scrie ca oricum vei face rau? Cine plateste urmtoarele pacate? Tu?

Romani 7
    15Căci nu ştiu ce fac: nu fac ce vreau, ci fac ce urăsc.
    16Acum, dacă fac ce nu vreau, mărturisesc prin aceasta că Legea este bună.
    17Şi atunci, nu mai sînt eu cel ce face lucrul acesta, ci păcatul care locuieşte în mine.
    18Ştiu, în adevăr, că nimic bun nu locuieşte în mine, adică în firea mea pămîntească, pentrucă, ce -i drept, am voinţa să fac binele, dar n'am puterea să -l fac.
    19Căci binele, pe care vreau să -l fac, nu -l fac, ci răul, pe care nu vreau să -l fac, iacă ce fac!
    20Şi dacă fac ce nu vreau să fac, nu mai sînt eu cel ce face lucrul acesta, ci păcatul care locuieşte în mine.
    21Găsesc dar în mine legea aceasta: cînd vreau să fac binele, răul este lipit de mine.
    22Fiindcă, după omul din lăuntru îmi place Legea lui Dumnezeu;
    23dar văd în mădularele mele o altă lege, care se luptă împotriva legii primite de mintea mea, şi mă ţine rob legii păcatului, care este în mădularele mele.
    24O, nenorocitul de mine! Cine mă va izbăvi de acest trup de moarte?..
    25Mulţămiri fie aduse lui Dumnezeu, prin Isus Hristos, Domnul nostru!... Astfel dar, cu mintea, eu slujesc legii lui Dumnezeu; dar cu firea pămîntească, slujesc legii păcatului.

#197
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Deci postezi un intreg capitol al scriptuirii acare explica cum sta treaba cu cel firesc nesalvat si-l pui in dreptul celor salvati,nu ?

Ia treci tu la capitolul urmator unde explica ce si cum e cu cei mantuiti.



Romani 8
1. Acum, dar, nu este nicio osandire pentru cei ce sunt in Hristos Isus, care nu traiesc dupa indemnurile firii pamantesti, ci dupa indemnurile Duhului.
2. In adevar, legea Duhului de viata in Hristos Isus m-a izbavit de legea pacatului si a mortii.
3. Caci - lucru cu neputinta Legii, intrucat firea pamanteasca o facea fara putere - Dumnezeu a osandit pacatul in firea pamanteasca, trimitand, din pricina pacatului, pe insusi Fiul Sau intr-o fire asemanatoare cu a pacatului,
4. pentru ca porunca Legii sa fie implinita in noi, care traim nu dupa indemnurile firii pamantesti, ci dupa indemnurile Duhului.
5. In adevar, cei ce traiesc dupa indemnurile firii pamantesti umbla dupa lucrurile firii pamantesti; pe cand cei ce traiesc dupa indemnurile Duhului umbla dupa lucrurile Duhului.
6. Si umblarea dupa lucrurile firii pamantesti este moarte, pe cand umblarea dupa lucrurile Duhului este viata si pace.
7. Fiindca umblarea dupa lucrurile firii pamantesti este vrajmasie impotriva lui Dumnezeu, caci ea nu se supune Legii lui Dumnezeu si nici nu poate sa se supuna.
8. Deci cei ce sunt pamantesti nu pot sa placa lui Dumnezeu.

9. Voi insa nu mai sunteti pamantesti, ci duhovnicesti, daca Duhul lui Dumnezeu locuieste in adevar in voi. Daca n-are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui.
1
12. Asadar, fratilor, noi nu mai datoram nimic firii pamantesti, ca sa traim dupa indemnurile ei.
13. Daca traiti dupa indemnurile ei, veti muri; dar daca, prin Duhul, faceti sa moara faptele trupului, veti trai.


I-a auzi respectabile daca nu traiesti dupa Duh vei murii cu toata salvarea ta.

#198
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,111
  • Înscris: 09.01.2007
Si zici ca nu ignori semnificatia pecetei Duhului ? Ia mai gandeste-te.

Eph 1:13  Şi voi, după ce aţi auzit cuvîntul adevărului (Evanghelia mîntuirii voastre), aţi crezut în El, şi aţi fost pecetluiţi cu Duhul Sfînt, care fusese făgăduit,
Eph 1:14  şi care este o arvună a moştenirii noastre, pentru răscumpărarea celor cîştigaţi de Dumnezeu, spre lauda slavei Lui.

View Postmihao37, on 27 martie 2013 - 16:03, said:

Darul deosebirii duhurilor si al (deosebirii) adevarului - este uneori descoperit prin practica spriituala alteori el este aratat prin revelatie -la penticostali unii dintre cei care il detin l-au nunit Vocea Domnului.

In alte ramuri religuiase necrestine poarta alte nume

Tocmai voiam sa-mi propun sa ma abtin cu privire la ce si cum numesc penticostalii... cand am vazut-o pe aia cu darurile Duhului prin ramuri necrestine... aoleuuuu !!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate