Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Mintuirea nu se poate pierde

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3195 replies to this topic

#145
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 19 martie 2013 - 18:46, said:

NEEEEEEEXXXXTTTTT!!!!!!!!


Teeeeext.



1 Corinteni 10
1. Fratilor, nu vreau sa nu stiti ca parintii nostri toti au fost sub nor, toti au trecut prin mare,
2. toti au fost botezati in nor si in mare, pentru Moise;


3. toti au mancat aceeasi mancare duhovniceasca
4. si toti au baut aceeasi bautura duhovniceasca, pentru ca beau dintr-o stanca duhovniceasca ce venea dupa ei; si stanca era Hristos.
5.
Totusi cei mai multi dintre ei n-au fost placuti lui Dumnezeu, caci au pierit in pustiu.


Onorabile erau cei salvati si alesi.


Ne lasi cu minciuni de genul mantuirea nu se poate pierde ?

Edited by husand, 20 March 2013 - 13:07.


#146
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013
Ai dreptate Zexe, mîntuirea nu se poate pierde.
Nu poți să pierzi ceva ce nu ai.Posted Image

#147
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View Postioham, on 21 martie 2013 - 00:31, said:

Ai dreptate Zexe, mîntuirea nu se poate pierde.
Nu poți să pierzi ceva ce nu ai.Posted Image

Mantuirea vine prin munca....
Eliberarea vine prin munca....
Asa au zis teutonii.

Daca stai ca pice mantuirea ca o para malaiata ....aia nu e mantuire ci targ..
eu iti dau rugaciuni si ascultare oarba....tu,Doamne...doamne... imi dai promisiuni

Edited by abbulafia, 21 March 2013 - 07:46.


#148
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postioham, on 21 martie 2013 - 00:31, said:

Nu poți să pierzi ceva ce nu ai.Posted Image

Din fericire e gratis.


Pentru ca noi credem ca omul este socotit neprihanit prin credinta, fara faptele Legii. (Rom.3:28)


Numai ca atentioneaza.

25. .. tineti cu tarie ce aveti, pana voi veni!

26. Celui ce va birui si celui ce va pazi pana la sfarsit lucrarile Mele ii voi da stapanire



Nu e deajuns sa fi in lucrarile lui Dumnezeu acum. Daca esti in timp mai trebuie sa veghezi ,sa pastrezi,sa pazesti pana la capat sfintirea si neprihanirea data gratis de Dumnezeu.



.

Edited by husand, 21 March 2013 - 08:55.


#149
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postioham, on 21 martie 2013 - 00:31, said:

Ai dreptate Zexe, mîntuirea nu se poate pierde.
Corect.

Quote

Nu poți să pierzi ceva ce nu ai.Posted Image
Corect.

#150
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postabbulafia, on 21 martie 2013 - 07:45, said:

.
Asa au zis teutonii.

Daca stai ca pice mantuirea ca o para malaiata ....aia nu e mantuire ci targ..



Asta la canaan (comerciantai) unde daca nu deschizi ochii deschizi punga si dupa ce am gafat s-a zis cu mine si descendentii mei unde abunda cuvintele ,nu iertam nimic platesti tot, toata viata....


caci, daca prin greseala unuia singur, cei multi au fost loviti cu moartea

Insa la reparatoriu cineva plateste in locul meu ca sa nu raman pe drumuri ever.



Si darul fara plata nu vine ca prin acel unul care a pacatuit; caci judecata venita de la unul a adus osanda;   in urma multor greseli, dar darul fara plata, a adus o hotarare de iertare. (Rom.5:16)



.Dupa salvare respectabila daca mai pacatuiesc cu voia s-a terminat . o a doua plata (reparatoriu) nu mai este.


este cu neputinta sa fie innoiti iarasi si adusi la pocainta, fiindca ei rastignesc din nou, pentru ei, pe Fiul lui Dumnezeu si-L dau sa fie batjocorit. (Evr.6:6)

Insa stiu ca e greu de primit.

Mantuiti forever suna bine sau prin mainile mele dupa speculatii proprii.

Edited by husand, 21 March 2013 - 09:23.


#151
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Romani 8
    1Acum dar nu este nici o osîndire pentru ceice sînt în Hristos Isus, cari nu trăiesc după îndemnurile firii pămînteşti, ci după îndemnurile Duhului.
    2În adevăr, legea Duhului de viaţă în Hristos Isus, m'a izbăvit de Legea păcatului şi a morţii.

Insa in trup locuieste pacatul. La salvare doar duhul este nou, care nu poate pacatui.
Romani 8
    10Şi dacă Hristos este în voi, trupul vostru, da, este supus morţii, din pricina păcatului; dar duhul vostru este viu, din pricina neprihănirii.
    11Şi dacă Duhul Celui ce a înviat pe Isus dintre cei morţi locuieşte în voi, Cel ce a înviat pe Hristos Isus din morţi, va învia şi trupurile voastre muritoare, din pricina Duhului Său, care locuieşte în voi

    29Căci pe aceia, pe cari i -a cunoscut mai dinainte, i -a şi hotărît mai dinainte să fie asemenea chipului Fiului Său, pentruca El să fie cel întîi născut dintre mai mulţi fraţi.

    30Şi pe aceia pe cari i -a hotărît mai dinainte, i -a şi chemat; şi pe aceia pe cari i -a chemat, i -a şi socotit neprihăniţi; iar pe aceia pe cari i -a socotit neprihăniţi, i -a şi proslăvit.

    31Deci, ce vom zice noi în faţa tuturor acestor lucruri? Dacă Dumnezeu este pentru noi, cine va fi împotriva noastră?

    33Cine va ridica pîră împotriva aleşilor lui Dumnezeu? Dumnezeu este Acela, care -i socoteşte neprihăniţi!

    34Cine -i va osîndi? Hristos a murit! Ba mai mult, El a şi înviat, stă la dreapta lui Dumnezeu, şi mijloceşte pentru noi!

    35Cine ne va despărţi pe noi de dragostea lui Hristos? Necazul, sau strîmtorarea, sau prigonirea, sau foametea, sau lipsa de îmbrăcăminte, sau primejdia sau sabia?

    38Căci sînt bine încredinţat că nici moartea, nici viaţa, nici îngerii, nici stăpînirile, nici puterile, nici lucrurile de acum, nici cele viitoare,
    39nici înălţimea, nici adîncimea, nici o altă făptură (Sau: zidire.), nu vor fi în stare să ne despartă de dragostea lui Dumnezeu, care este în Isus Hristos, Domnul nostru.

Omul este faptura, deci niciun om nu poate desparti de dragostea lui Hristos.

#152
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 21 martie 2013 - 09:22, said:

39nici înălţimea, nici adîncimea, nici o altă făptură (Sau: zidire.), nu vor fi în stare să ne despartă de dragostea lui

Omul este faptura, deci niciun om nu poate desparti de dragostea lui Hristos.


"o alta faptura "

Respectabile o alta decat el.


I-am dat vreme sa se pocaiasca, dar (Ea ) nu vrea sa se pocaiasca de curvia ei! (Apoc.2:21)

Biserica,fecioara, logodnica.

Aveai duhul si cand erai cu 2011 ?  Desigur. Spune scriptura .


nimeni nu poate zice: "Isus este Domnul" decat prin Duhul Sfant. (1Cor.12:3)


Si de ce nu te-a oprit ?

Fiindca scrie.

Zic, dar: umblati carmuiti de Duhul si nu impliniti poftele firii pamantesti. (Gal.5:16)


Deci nu te-a troznit .

Trebuia eu sa ascult (zidirea noua ) nu alta faptura .EU. faptura noua  nu o alta .

Nu vreau sa fac zadarnic harul lui Dumnezeu; caci, daca neprihanirea se capata prin Lege, degeaba a murit Hristos. (Gal.2:21)

caci v-am scris si cu gandul ca sa va pun la incercare si sa vad daca sunteti ascultatori in totul. (2Cor.2:9)

In rest dai versuri care spun  de mantuire neconditionata  care afiseaza angajamentul lui Dumnezeu pentru totdeauna  daca si eu nu-l calc al meu pana la sfarsit, el fiind intre doua parti.

Edited by husand, 21 March 2013 - 10:03.


#153
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
Daca mantuirea nu se poate pierde, de ce Pavel afirma:

Cum am spus, cand am fost de fata a doua oara, tot asa si azi, cand nu sunt de fata, spun iarasi mai dinainte celor ce au pacatuit mai inainte si tuturor celorlalti ca, daca ma voi intoarce la voi, n-am sa crut deloc; (2Cor.13:2)

deci pacatul, in biserica primara, era aspru taxat.
daca respectivul nu se pocaia imediat, era dat afara, adica exclus:

Dati afara, dar, din mijlocul vostru pe raul acela. (1Cor.5:13)

dar ce conteaza pentru zexelica toate aceste invataturi atat de clare, el care iubeste pacatul curviei?

#154
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postblueday, on 21 martie 2013 - 10:02, said:

Daca mantuirea nu se poate pierde, de ce Pavel afirma:

Cum am spus, cand am fost de fata a doua oara, tot asa si azi, cand nu sunt de fata, spun iarasi mai dinainte celor ce au pacatuit mai inainte si tuturor celorlalti ca, daca ma voi intoarce la voi, n-am sa crut deloc; (2Cor.13:2)

deci pacatul, in biserica primara, era aspru taxat.
daca respectivul nu se pocaia imediat, era dat afara, adica exclus:

Dati afara, dar, din mijlocul vostru pe raul acela. (1Cor.5:13)

dar ce conteaza pentru zexelica toate aceste invataturi atat de clare, el care iubeste pacatul curviei?

Stimabile "mic print" :lol: , in biserica exista si nesalvati, cei chemati dar poate nu alesi. Insa, voi va declarati salvati unii pe altii deoarece considerati ca aveti liber arbitru, deci automat devii salvat in urma unei fapte. Fals.
Dupa aceea, cand deveniti homosexuali declarati ca "ati pierdut salvarea". Nu ati pierdut nimic, de fapt. Nu ati fost salvati niciodata. Niciun salvat nu s-ar complace intr-o biserica cu doctrina falsa, in primul rand.

#155
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postzexelica, on 21 martie 2013 - 10:13, said:


Dupa aceea, cand deveniti homosexuali declarati ca "ati pierdut salvarea". Nu ati pierdut nimic, de fapt. Nu ati fost salvati niciodata. Niciun salvat nu s-ar complace intr-o biserica cu doctrina falsa, in primul rand.

ce teorie demonica.

si sa pastrezi credinta si un cuget curat, pe care unii l-au pierdut, si au cazut din credinta. (1Tim.1:19)

clar, da?

#156
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View Postzexelica, on 21 martie 2013 - 10:13, said:

Stimabile "mic print" Posted Image , in biserica exista si nesalvati, cei chemati dar poate nu alesi. Insa, voi va declarati salvati unii pe altii deoarece considerati ca aveti liber arbitru, deci automat devii salvat in urma unei fapte. Fals.
Dupa aceea, cand deveniti homosexuali declarati ca "ati pierdut salvarea". Nu ati pierdut nimic, de fapt. Nu ati fost salvati niciodata. Niciun salvat nu s-ar complace intr-o biserica cu doctrina falsa, in primul rand.
A crede că nu ai liber arbitru e o ofensă adusă lui Dumnezeu pentru că EL ne-a făcut liberi,
EL este drept și face Lucruri Mari. Dar tu descrii un om imperfect. Fals!

Omiți cu rea intenție un fapt, șhashiul Posted Image tău continuă să te țină captiv:
În afară de fapte pe care tot le bagi în față, Dumnezeu ne-a lăsat rugăciunea, înțelegi Zexe?
E un lucru capital, de ce îl ascunzi? Dumnezeu vrea să-I dăm slavă LUI și nu lui draku.
E normal să vrea asta, este Creația LUI, EL nu ne vrea răul, deci ne așteaptă NU doar cu fapta,
că și dracii încurajează la fapte, ci cu rugăciunea smerită la EL, ca să pricepi prima poruncă,
și să nu ai alt Dumnezeu deît pe EL. Dar dacă nu te rogi, dracii te vor dovedi.

Faptele ajută dar nu-s suficiente, deci ai o cale spre mîntuire,
dar lasă capul plecat și recunoaște-ți neputința și ROAGĂ-TE !
Nu te mai lua după shashiuPosted Image... Posted Image

Edited by ioham, 21 March 2013 - 10:47.


#157
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
Vegheaza si intareste ce ramane, care e pe moarte, caci n-am gasit faptele tale desavarsite inaintea Dumnezeului Meu. (Apoc.3:2)
"Stiu faptele tale: iata, ti-am pus inainte o usa deschisa pe care nimeni n-o poate inchide, caci ai putina putere, si ai pazit Cuvantul Meu si n-ai tagaduit Numele Meu. (Apoc.3:8)
"Stiu faptele tale: ca nu esti nici rece, nici in clocot. O, daca ai fi rece sau in clocot! (Apoc.3:15)

si...

Marea a dat inapoi pe mortii care erau in ea; Moartea si Locuinta mortilor au dat inapoi pe mortii care erau in ele. Fiecare a fost judecat dupa faptele lui. (Apoc.20:13)


faptele se judeca, si in functie de ele, se stabileste daca ai avut sau nu credinta.

Dar va zice cineva: "Tu ai credinta, si eu am faptele. Arata-mi credinta ta fara fapte, si eu iti voi arata credinta mea din faptele mele." (Iac.2:18)
Vrei, dar, sa intelegi, om nesocotit, ca credinta fara fapte este zadarnica? (Iac.2:20)
Dupa cum trupul fara duh este mort, tot asa si credinta fara fapte este moarta. (Iac.2:26)



lasa-ti-l pe zexelica, acest individ este un profet al pacatului ! dar va plati, in ziua de pe urma.

FERITI-VA DE CURVARUL ZEXELICA !!!

este un spion american, angajat al Familiy Radio care apartine lui Harold Camping, un mare ESCROC.
Zexelica in anul 2011 a impanzit Bucurestiul cu brosurele care anuntau sfarsitul lumii !!!!

FERITI-VA !!!!

Edited by blueday, 21 March 2013 - 11:13.


#158
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
V-am aratat ca ce invata Zexelica, NU ESTE BIBLIC. Ci o cale catre pacat. Astea sunt invataturile lui Zexelica. Odata mantuit, esti salvat pentru totdeauna. Fals. trebuie sa lupti sa nu cazi, caci diavolul este ca un leu, care rage, cautand pe cine sa inghita.

Daca asta nu e suficient, da, puteti sa-mi solicitati link-urile cu forumurile unde activeaza acest curvar, zexelica, vi le pun la dispozitie. Veti putea constata voi insiva ca, Zexelica este foarte activ atat la topicurile religioase unde promoveaza exact aceleasi invataturi satanice pe care le-ati citit si pe acest forum cat si mesaje neobrazate, cu caracter sexual (chiar pervers !) pe topicuri de gen "sex behaviour" (sincer, daca chiar vreti sa intrati acolo, va avertizez ca s-ar putea sa va smintiti, deoarece discutiile de acolo sunt extrem de pagubitoare, fiind pacatoase).

Acum, ma veti intreba: cum de stiu? foarte simplu, am fost avertizata de alti colegi de forum, ca Zexelica este un curvar, un pacatos si ca scrie chestii erotico-perverse pe topicurile aferente.

Eu nu am ce discuta cu acest individ.
Discut doar cu CRESTINI.

#159
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postblueday, on 21 martie 2013 - 10:27, said:


ce teorie demonica.

si sa pastrezi credinta si un cuget curat, pe care unii l-au pierdut, si au cazut din credinta. (1Tim.1:19)

clar, da?
Samanta:

Matei 13:20
Sămînţa căzută în locuri stîncoase, este cel ce aude Cuvîntul, şi -l primeşte îndată cu bucurie;
21dar n'are rădăcină în el, ci ţine pînă la o vreme; şi, cum vine un necaz sau o prigonire din pricina Cuvîntului, se leapădă îndată de el.

Matei 13
22Sămînţa căzută între spini, este cel ce aude Cuvîntul; dar îngrijorările veacului acestuia şi înşelăciunea bogăţiilor îneacă acest Cuvînt, şi ajunge neroditor.


Matei 13:23
Iar sămînţa căzută în pămînt bun, este cel ce aude Cuvîntul şi -l înţelege; el aduce roadă: un grăunte dă o sută, altul şaizeci, altul treizeci.``

Trebuia sa studiezi, nu sa te tii de minciuni. Samanta cazuta in pamant bun va aduce roade. Tu dai exemple despre care ni se spune de la inceput ca sunt sortite esecului. Iar nu spune nicaieri ca este credinta LUI Hristos, singura care duce la mantuire.

#160
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View Postblueday, on 21 martie 2013 - 12:32, said:

V-am aratat ca ce invata Zexelica, NU ESTE BIBLIC. Ci o cale catre pacat. Astea sunt invataturile lui Zexelica. Odata mantuit, esti salvat pentru totdeauna. Fals. trebuie sa lupti sa nu cazi, caci diavolul este ca un leu, care rage, cautand pe cine sa inghita.
Foarte adevărat.
...........................
Interesant și restul textului...

#161
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Da, tare, acum sunt si spion american. O fuma ceva, individa........
Oricum, eu i-am declarat dintotdeauna pe cei de la family radio niste vagabonzi. Unul care e de-al lor nu ar face asta. Incearca cu un ortodox sa-l balacareasac pe ava vasile sau un adventist pe coana mare :lol:
Treaba lor, sunt multi nebuni.

Insa proba biblica aferenta mantuirii nu conteaza? Nu conteaza. O stergem imediat.

#162
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 21 martie 2013 - 12:52, said:

Insa proba biblica aferenta mantuirii nu conteaza? Nu conteaza. O stergem imediat.

Care stimabile.


Am fost mantuit =  mantuirea gratis

sau cea cu

vom fi mantuiti  = pazire ascultare ,veghere.

ca vad ca nu-ti pica amandoua ,mereu o dai din scriptura jos pe a doua.

View Postzexelica, on 21 martie 2013 - 12:40, said:

Trebuia sa studiezi, nu sa te tii de minciuni. Samanta cazuta in pamant bun va aduce roade.

Ahhhhaaaa deci dau cancel scripturii nu ?

Samanta care a cazut pe pamant bun sunt aceia care, dupa ce au auzit Cuvantul, il tin intr-o inima buna si curata si fac rod in rabdare. (Luc.8:15)


Dumnezeu a schimbat inima , mi-a dat vointa . Ce fac eu respectabile ca pamant bun pentru a aduce roada ce este roada Duhului?

Pastrez ,veghez asupta caii, raman credincios.

Edited by husand, 21 March 2013 - 13:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate