Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Mintuirea nu se poate pierde

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3195 replies to this topic

#127
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 11 martie 2013 - 10:32, said:

Stimabile, caderea este pacat? Este. A platit Hristos TOATE pacatele? Le-a platit.


Ahaaaa deci bag doctrina fara sa tin cont de toata scriptura ca fanaticii.


Orice nelegiuire este pacat; dar este un pacat care nu duce la moarte. (1Ioan.5:17)


6. Daca vede cineva pe fratele sau savarsind un pacat care nu duce la moarte, sa se roage; si Dumnezeu ii va da viata, pentru cei ce n-au savarsit un pacat care duce la moarte. Este un pacat care duce la moarte; nu-i zic sa se roage pentru pacatul acela.



Dam jos Cuvantul cu Mr. Harold & co in frunte.



.Uite ca  asta nu-l mai plateste.


Hristos, dupa ce S-a adus jertfa o singura data, ca sa poarte pacatele multora, Se va arata a doua oara, nu in vederea pacatului, ca sa aduca mantuirea celor ce-L asteapta. (Evr.9:28)


fiindca ei rastignesc din nou, pentru ei, pe Fiul lui Dumnezeu si-L dau sa fie batjocorit. (Evr.6:6)

Caci, daca pacatuim cu voia, dupa ce am primit cunostinta adevarului, nu mai ramane nicio jertfa pentru pacate, (Evr.10:26)

Edited by husand, 11 March 2013 - 13:53.


#128
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 kruger, on 11 martie 2013 - 10:46, said:

sângele lui Isus Hristos, Fiul Lui, ne curăţă de orice păcat. Dar tu stii mai bine... nu ne curata chiar de orice pacat, ci numai de alea facute din nestiinta.


Dupa ce stiu ca e rau si am in launtru cunoasterea care o da Dumnezeu asupra pacatului ,dupa ce mi-a dat puterea Sa pentru a fi invingator oriunde ,neavand nici un motiv si nici o inferioritate in lupta cu ispita, daca pacatuiesc s-a zis cu mine.
Pun Punct la 2011si la ceva asemanator,pun capat la ura impotriva celorlalti de-o credinta cu mine ,urmaresc imediat doar sfintirea si neprihanitea asemeni lui Dumnezeu.S-a terminat cu nu pot,nu am,nu stiu, nu sunt in stare.

Pot totul in Hristos care ma intareste. (Filip.4:13)

Doar daca nu vreau.

Edited by husand, 11 March 2013 - 14:29.


#129
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 11 martie 2013 - 11:14, said:

Ce idei susţii zexe .... te faci de tot râsul ...

(2 Petru 2:21, 22) . . .Căci ar fi fost mai bine pentru ei să nu fi cunoscut cu exactitate calea dreptăţii decât, după ce au cunoscut-o cu exactitate, să se abată de la porunca sfântă care le-a fost transmisă. 22 Cu ei s-a întâmplat ce spune proverbul adevărat: „Câinele s-a întors la vărsătura lui, iar scroafa spălată s-a întors să se tăvălească în mocirlă“.
Stiti voi cei din biserici voia Sa si calea dreptatii? Stiti. V-ati intors la varsaturi.


Quote

Conform Scripturii, de salvare vor beneficia doar cei care vor continua să asculte de Dumnezeu până la capăt ...
Din acest motiv Isus a vorbit în repetate ocazii despre importanţa faptului de a persevera ..

(Marcu 13:13) . . .cel care va persevera până la sfârşit, acela va fi salvat.
Este perseverenta o porunca si pt cei nesalvati? Este.  Atunci cei cu Duhul, care fac fapte bune numai datorita Lui, vor tine pana la sfarsit.

#130
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 11 martie 2013 - 14:46, said:

Este perseverenta o porunca si pt cei nesalvati? Este.

Este insa inutila .

intrucat firea pamanteasca o facea fara putere -(Rom.8:3)

Insa in Isus este puterea implinirii  dupa cum si slobozenia.

Quote

Stiti voi cei din biserici voia Sa si calea dreptatii?



Da domnule ,tu o sti ?

Voia lui Dumnezeu este sfintirea voastra:; (1Tes.4:3)


Am fost sfintit asezat in Isus si sunt asemeni lui, port chipul lui.

Tu de ce arunci cu mizerii in El ?

Nu sti ce scrie ?

Daca nimiceste cineva templul lui Dumnezeu, pe acela il va nimici Dumnezeu; caci templul lui Dumnezeu este sfant, si asa sunteti voi. (1Cor.3:17)


.

.

 zexelica, on 11 martie 2013 - 14:46, said:

.  Atunci cei cu Duhul, care fac fapte bune numai datorita Lui, vor tine pana la sfarsit.


Va tine pana la sfarsit daca nu sting Duhul.

Dumnezeu nu-mi anuleaza vointa dupa Salvare sunt liber (fiu) inainte eram rob, victima, iar fiul ramane pururea in casa daca nu-si vinde dreptul de mostenitor.


Din vina ta vei pierde mostenirea pe care ti-o dadusem; te voi face sa slujesti vrajmasului tau intr-o tara pe care n-o cunosti, caci ati aprins focul maniei Mele, care va arde totdeauna." (Ier.17:4)

Cat desptre alesi citeste tot.

Cum sunt priviti acum fiii Sionului, cei alesi si pretuiti ca aurul curat altadata, cum sunt priviti acum, vai! Ca niste vase de pamant si ca o lucrare facuta de mainile olarului! (Pling.4:2)


Alesi mostenesc numai daca sunt gasiti credinciosi stimabile.


Si cei chemati, alesi si credinciosi, care sunt cu El, de asemenea, ii vor birui." (Apoc.17:14)


Ce mai ca doar scriptura e scrisa degeaba.

Noroc cu Dumnezeu care limiteaza zilele si vremurile ca acestia sa nu dispara de tot.


Si daca n-ar fi scurtat Domnul zilele acelea, nimeni n-ar scapa; dar le-a scurtat din pricina celor alesi. (Marc.13:20)


De nu ne-ar fi lasat Domnul ostirilor o mica ramasita, am fi ajuns ca Sodoma si ne-am fi asemanat cu Gomora. (Isa.1:9)

Slava Lui.

Edited by husand, 11 March 2013 - 16:04.


#131
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006

 husand, on 11 martie 2013 - 15:51, said:


Prietene, faci un ghiveci nemaipomenit. Amesteci Legea cu harul, prorociile din VT cu cele din NT, totul la gramada, apoi spui ca Scriptura nu poate fi desfiintata. Iar concluzia? Tu tii si Legea, dar vrei si harul ...

Cu alte cuvonte,  te crezi mantuit prin har, dar ramai mantuit prin Lege.  :D

#132
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Evrei 6
4Căci cei ce au fost luminaţi odată, şi au gustat darul ceresc, şi s'au făcut părtaşi Duhului Sfînt,

Luminati:

2 Corinteni 4:4
a căror minte necredincioasă a orbit -o dumnezeul veacului acestuia, ca să nu vadă strălucind lumina Evangheliei slavei lui Hristos, care este chipul lui Dumnezeu.
Ioan 1:9
Lumina aceasta era adevărata Lumină, care luminează pe orice om, venind în lume.

Orice om care aude Evanghelia este "luminat". Asta nu inseamna ca toti cei care aud sunt si salvati.

Partasi:

Filipeni 1:7
Este drept să gîndesc astfel despre voi toţi, fiindcă vă port în inima mea, întrucît, atît în lanţurile mele cît şi în apărarea şi întărirea Evangheliei, voi sînteţi toţi părtaşi aceluiaş har.

Sunt toti cei din biserica implicati in apararea si intarirea Evangheliei? Sunt. Si nu sunt toti salvati.

Mai mult, cei din puscarie nu erau salvati si acelasi cuvant este folosit:

Evrei 10

    33pe de o parte, eraţi puşi ca privelişte în mijlocul ocărilor şi necazurilor, şi pe de alta, v'aţi făcut părtaşi cu aceia cari aveau aceeaş soartă ca voi.

    34În adevăr, aţi avut milă de cei din temniţă şi aţi primit cu bucurie răpirea averilor voastre, ca unii cari ştiţi că aveţi în ceruri o avuţie mai bună, care dăinuieşte.

Edited by zexelica, 11 March 2013 - 22:58.


#133
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

Quote

Orice om care aude Evanghelia este "luminat".


Fals.
Nu toti vad nu toti aud ci numai cei carora le deschide Dumnezeu ochii si urechile.

"Cine are urechi de auzit sa auda."

"macar ca privesc, sa priveasca si sa nu vada, si macar ca aud, sa auda si sa nu inteleaga, ca nu cumva sa se intoarca la Dumnezeu si sa li se ierte pacatele." (Marc.4:12)

El insusi va veni si va va mantui."
5. Atunci se vor deschide ochii orbilor, se vor deschide urechile surzilor; Isaia 35

Quote

Lumina aceasta era adevărata Lumină, care luminează pe orice om, venind în lume.


a caror minte necredincioasa a orbit-o dumnezeul veacului acestuia, ca sa nu vada stralucind lumina Evangheliei slavei lui Hristos, care este chipul lui Dumnezeu. (2Cor.4:4)


Quote

Mai mult, cei din puscarie nu erau salvati si acelasi cuvant este folosit:

niciunul din voi sa nu se impietreasca prin inselaciunea pacatului.
14. Caci ne-am facut partasi ai lui Hristos, daca pastram pana la sfarsit increderea nezguduita de la inceput,



Altceva ?

Edited by husand, 12 March 2013 - 15:37.


#134
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 kruger, on 11 martie 2013 - 18:15, said:

Cu alte cuvonte,  te crezi mantuit prin har, dar ramai mantuit prin Lege.  Posted Image

Deci schimbam subiectul daca ne deranjeaza doctrina ,nu ?

Edited by husand, 12 March 2013 - 15:44.


#135
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 kruger, on 11 martie 2013 - 18:15, said:

Prietene, faci un ghiveci nemaipomenit. Amesteci Legea cu harul, prorociile din VT cu cele din NT, totul la gramada, apoi spui ca Scriptura nu poate fi desfiintata. Iar concluzia? Tu tii si Legea, dar vrei si harul ...

Cu alte cuvonte,  te crezi mantuit prin har, dar ramai mantuit prin Lege.  Posted Image

Corect. Babilonie.

Mai ales ca partasia/luminarea/gustarea poate fi si la Evanghelie, nu neaparat numai le cei salvati si nu-i convine, ca nu mai ia credit pt fapte bune. Asa ca prefera sa contrazica versuri directe care spun ca Hristos a platit TOATE pacatele, iar partasia/luminarea/gustarea sa le ia din versurile unde sunt in vedere cei salvati.

Edited by zexelica, 12 March 2013 - 16:00.


#136
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 11 martie 2013 - 14:46, said:

Este perseverenta o porunca si pt cei nesalvati? Este.  

Perseverenţă în ce zexe?

Observi cum bagi Scriptura sub preş când versete din ea îţi arată că gândeşti eronat?

(Evrei 10:26, 27) . . .Căci, dacă practicăm intenţionat păcatul după ce am primit cunoştinţa exactă a adevărului, nu mai rămâne nicio jertfă pentru păcate, 27 ci doar o aşteptare înfricoşătoare a judecăţii şi o gelozie aprinsă care îi va mistui pe cei ce se împotrivesc. . .

Uite un exemplu de creştin care "nu a perseverat" până la sfârşit ....

(2 Timotei 4:9, 10) . . .Să faci tot posibilul să vii la mine repede! 10 Căci Dima m-a părăsit, pentru că a iubit actualul sistem. . .

Deci ce e scris e scris ...

(Marcu 13:13) . . .cel care va persevera până la sfârşit, acela va fi salvat.

#137
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 12 martie 2013 - 20:01, said:

Perseverenţă în ce zexe?
Pai tu tot ii dai cu perseverenta. O arunci pe mine, acum?

(Marcu 13:13) . . .cel care va persevera până la sfârşit, acela va fi salvat.


Quote

Observi cum bagi Scriptura sub preş când versete din ea îţi arată că gândeşti eronat?

(Evrei 10:26, 27) . . .Căci, dacă practicăm intenţionat păcatul după ce am primit cunoştinţa exactă a adevărului, nu mai rămâne nicio jertfă pentru păcate, 27 ci doar o aşteptare înfricoşătoare a judecăţii şi o gelozie aprinsă care îi va mistui pe cei ce se împotrivesc. . .
Ati primit voi cunostinta adevarului=Evanghelia? Ati primit-o. Ortodocsii? Adventistii? Mormonii? Cu totii ati primit-o. Si? Nu intentionat te dai tu cunoscator de koine cand ne spui din brosurica despre Ioan 1:1 si despre conjunctii?


Quote

Uite un exemplu de creştin care "nu a perseverat" până la sfârşit ....

(2 Timotei 4:9, 10) . . .Să faci tot posibilul să vii la mine repede! 10 Căci Dima m-a părăsit, pentru că a iubit actualul sistem. . .
Acela nu era crestin, stimabile. Unde scrie ca Dima era salvat?

#138
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 12 martie 2013 - 15:56, said:

Babilonie.
Mai ales ca partasia/luminarea/gustarea poate fi si la Evanghelie,nu neaparat numai le cei salvati


Prietene dai tu doi bani pe scriptura ? Unde gusta cei nesalvati evanghelia ?


Cine este din Dumnezeu asculta cuvintele lui Dumnezeu; voi de aceea n-ascultati, pentru ca nu sunteti din Dumnezeu." (Ioan.8:47)

Pe bune mie mi-ar fi rusine.

Si evanghelie nu-ti da mantuirea respectabile daca te hranesti cu ea ?

1 Corinteni 15
1. Va fac cunoscut, fratilor, Evanghelia pe care v-am propovaduit-o, pe care ati primit-o, in care ati ramas
2. si prin care sunteti mantuiti, daca o tineti asa dupa cum v-am propovaduit-o; altfel, degeaba ati crezut.


Legea a numit "dumnezei" pe aceia carora le-a vorbit cuvantul lui Dumnezeu - si Scriptura nu poate fi desfiintata - (Ioan.10:35)

6. Eu am zis: "Sunteti dumnezei, toti sunteti fii ai Celui Preainalt."
7. Insa veti muri ca niste oameni, veti cadea ca un domnitor oarecare."

3. Faceti dreptate celui slab si orfanului, dati dreptate nenorocitului si saracului,

4. scapati pe cel nevoias si lipsit, izbaviti-i din mana celor rai."

5. Dar ei nu vor sa stie de nimic, ...


Nu este rusinos sa elimini explicatia scripturii in favoarea doctrine tale ?

Quote

Ati primit voi cunostinta adevarului=Evanghelia? Ati primit-o. Ortodocsii? Adventistii? Mormonii? Cu totii ati primit-o. Si? Nu intentionat te dai tu cunoscator de koine

Foarte tare .Deci in koine consta cuinoasterea?

•Si prin aceasta stim ca Il cunoastem, daca pazim poruncile Lui. (1Ioan.2:3)

Edited by husand, 13 March 2013 - 01:32.


#139
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Gusta:

Isaia 30:23
Atunci El va da ploaie peste sămînţa pe care o vei pune în pămînt, şi pînea, pe care o va da pămîntul, va fi gustoasă şi hrănitoare; în acelaş timp, turmele tale vor paşte în păşuni întinse.

Deuteronom 32
2Ca ploaia să curgă învăţăturile mele, Ca roua să cadă cuvîntul meu, Ca ploaia repede pe verdeaţă, Ca picăturile de ploaie pe iarbă!

Tot cu Evanghelia are legatura gustatul.

#140
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 zexelica, on 15 martie 2013 - 08:55, said:

Gusta:

.........

Tot cu Evanghelia are legatura gustatul.
Desigur.
Gustă, da nu mesteca.
Mestecă, da nu înghiți.
Dulce în gură, dar amar în...pîntece!!!
OK?

#141
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

 Eugen3, on 12 martie 2013 - 20:01, said:

Observi cum bagi Scriptura sub preş când versete din ea îţi arată că gândeşti eronat?
Macar sa zica altcineva.
Ma intreb, oare ce arata scriptura atunci(si acum) cand martorii predicau invataturi false? Sa se fi schimbat?

#142
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 root_mit, on 15 martie 2013 - 19:10, said:

Macar sa zica altcineva.
Ma intreb, oare ce arata scriptura atunci(si acum) cand martorii predicau invataturi false? Sa se fi schimbat?
La topic?

#143
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 15 martie 2013 - 08:55, said:

Gusta:



Deuteronom 32
2Ca ploaia să curgă învăţăturile mele, Ca roua să cadă cuvîntul meu, Ca ploaia repede pe verdeaţă, Ca picăturile de ploaie pe iarbă!

Tot cu Evanghelia are legatura gustatul.


Tot stimabile insa cum explica scriptura ?

7. Cand un pamant este adapat de ploaia care cade adesea pe el si rodeste o iarba folositoare celor pentru care este lucrat, capata binecuvantare de la Dumnezeu.
8. Dar, daca aduce spini si maracini, este lepadat si aproape sa fie blestemat si sfarseste prin a i se pune foc.
...
11. Dorim insa ca fiecare din voi sa arate aceeasi ravna, ca sa pastreze pana la sfarsit o deplina nadejde,


cine nu vegheaza asupra caii sale, va muri. - (Prov.19:16)




.

Edited by husand, 18 March 2013 - 12:01.


#144
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
NEEEEEEEXXXXTTTTT!!!!!!!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate