Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 

Motanel de 6-7 luni muscat de 3 caini mari!-urgent

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
27 răspunsuri în acest subiect

#1
minu_ne

minu_ne

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 08.11.2012
Buna ziua. apelez la dumneavoastra pentru ca am ajuns intr o situatie disperanta in care motanelul meu a ajuns intr o stare ce mie mi se pare extrem de grava si vreau sa aud si alte sfaturi! acum 10 zile motanelul meu a fost muscat de 3 dulai ai strazii. ma invinovatesc enorm ca l am lasat afara. locuiesc la bloc insa zona este destul de linistita si fara caini. eu mai am o pisica care e sterilizata insa tot stau la usa si miauna ca vor afara si imi este mila de ei sa i tin intr un apartament micut cd implora atat sa iasa. o alta problema e ca se trezesc in toiul noptii sa se joace si vecina cu un etaj mai jos s a plans ca e prea multa galagie si am preferat sa i las afara ca au si spatiu si nu deranjeaza pe nimeni. mai bine trec la subiect. l am luat chiar din botul cainilor si nu parea sa fii fost muscat pt ca nu sangera si se deplasa mai greu cu piciorusele din spate. am chemat de urgenta veterinarul la care obisnuiesc sa merg si l am intrebat daca pot sa l spal ca era foarte murdar fiind tavalit printr o balta si mi a zis sa l dusez usor si sa l pun la caldura. atunci i am descoperit si cateva urme de muscaturi si zgarieturi iar doar una ii sangera dar parea mai mult un lichid amestecat cu sange! i am taiat blanita in acele locuri si l am dezinfectat dar avand blana foarte deasa nu i descoperisem toate in acea zis.cand a ajuns veterinarul i a facut rapid 4 injectii: anticuagulant, vitamine si nu mai stiu celelalte 2. dar cand i a luat temperatura avea 32 si nu i a mai dat prea multe sanse. mi a recomndat sa i verific temp din 30 in 30 min si sa l incalzesc prin diverse metode chiar si cu feonul. zis si facut de am stat 2 nopti sa l urmaresc a doua noapte trecand in extrema cealalta la temperatura de 40,5 si iar a venit dl doctor acasa si i a facut 0,2 ml agolcamin injectabil. i am simtit o unflatura pe coloana si una jos pe burtica langa organele genitale. in a 4 zi i am mai facut un agolcamin ca ajunsese la 40 de grade din nou desi in a 3 a zi i a prescris calmant si antibiotice. a inceput sa manance la inceput ii mai dadeam eu cu seringa dupa care a inceput el singurel aproape ca inainte (fiind destul de mancacios) abia dupa 5-6 zile a iesit foarte bine cu scaunul. pipi a facut fara probleme si fara sange. l am dus la cabinet in a 6 zi si l a palpat si a zis ca e in regula, ranile pareau ca s au cicatrizat dar au ramas umflaturile.mi a zis ca mai dureaza recuperarea dar da semne foarte bune. insa in a 7 zi a inceput sa i apara gauri pe burtica langa aparatul genital din care iesea puroi si i ar l am dus la doctor unde i a curatat rana cu apa oxigenata si betadina si punand praf cicatrizant insa pana azi de la simple gaurele a devenit ceva grotesc efectiv se rupe pielea si se desprinde de pe el. am zis ca sunt simple abcese si m am informat si pe internet insa dr veterinar considera ca a fost muscat si smulsa pielea de pe musculatura si e o reactie fireasca ca aceasta sa cada ca sa se regenereze. dince am mai citit eu am gasit ceva de fasceita necrozanta dar nu am gasit de pisici ce boala la om muscat de animale. de ieri mi a recomandat sa l dau cu eter iodoformat de 3-4 ori pe zi si azi urmeaza sa merg sa l anestezieze si sa i curete tot ce vede piele necrozata. va rog tare mult sa mi dati niste sfaturi daca sunteti veterinari sau chiar si iubitori de animale cu cazuri similare. voi incerca sa pun si niste poze cu evolutia lui pt a va putea face o parere cat mai exacta.

Fișiere atașate



#2
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.822
  • Înscris: 12.12.2007
La cum arata la ora actuala, doar o minune il mai scapa... Probabil, in urma muscaturilor au fost afectate organe interne. Acel medic veterinar sau felcer sau cum s-o mai numi el este un mare dobitoc. Animalul trebuia supus unor radiografii si ecografii pentru a putea stabili un diagnostic si implicit un tratament corect.
La modul cel mai sincer, da-mi voie sa intreb: De ce ai asteptat 10 zile? De ce nu ai insistat pe o diagnoza corecta?

#3
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.652
  • Înscris: 13.10.2009
bah, mi-au dat lacrimile, sa fiu al dracu'...Doamne, scapa-l! si-i asa frumusel saracu'...
du-l si la alt medic, ca poate gasesti unul mai competent decat pareristul ala. nu prea
sunt eu in tema cu ce tine de medicina veterinara, doar in ce priveste porcii si gainile
nitel, dar fa cumva sa-l mai vada si altul.

avem p-aci cativa veterinari si-o sa apara si ei sa-si dea cu parerea, dar asta poate dura
ceva timp. daca dau de vreunii din ei pe messenger, ii trimit aici. daca vrei si ai nevoie de
vreun numar de telefon, de la vreun cabinet, medic veterinar sau facultatea de medicina
veterinara, unde e program non-stop, zi-mi si iti scot orice numar in mai putin de un minut.
cu mai mult, nu stiu cu ce as putea ajuta.

LE: ma duc sa iau o gura de aer, ca mi s-a facut rau vazand asa ceva. si-s ditamai omu'...

Editat de dygey, 08 noiembrie 2012 - 19:37.


#4
minu_ne

minu_ne

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 08.11.2012

 c14h3r, on 08 noiembrie 2012 - 19:11, said:

La cum arata la ora actuala, doar o minune il mai scapa... Probabil, in urma muscaturilor au fost afectate organe interne. Acel medic veterinar sau felcer sau cum s-o mai numi el este un mare dobitoc. Animalul trebuia supus unor radiografii si ecografii pentru a putea stabili un diagnostic si implicit un tratament corect.
La modul cel mai sincer, da-mi voie sa intreb: De ce ai asteptat 10 zile? De ce nu ai insistat pe o diagnoza corecta?
va multumesc pentru raspuns. imi pare rau sa aud asta.eu nu am asteptat 10 zile. doctorul acesta il consider competent si el mi a salvat un perus cu gusa rupta cu care am fost la alti 3 veterinari care mi au spus ca nu mai au ce sa i faca iar acesta mia fost recomadat de 2 conostinte si l a cusut si traieste si e sanatos foarte voios dupa o luna de la necaz. cat despre tratamentul motanelului pana in ziua a 7 parea ca se reface, era mai vioi, manca, etc parea ca se reface cd i a aparut doar 2 rani. eu nu sunt de specialitate sa stiu dc diagnoza e buna. am mai intrebat o doamna dr veterinar dar care a ales sa-si deschida o farmacie dupa pensionare si mi a zis acelasi lucru ca si doctorul. ii palpase organele si a zis ca nu e cazul de ecografii sau radiografii. nu stiu ce sa zic, am sa merg maine la alt medic daca o sa mai gasesc.

#5
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.745
  • Înscris: 10.11.2008
Veterinaru lui peste.De urgenta trebuia sa-i faca radiografie sa vada daca are rupt vre-un os si o ecografie sa vada daca i-au fost afectate organele din cauza presiunii muscaturiilor.Si de antibiotice nenea veterinaru ala sper ca a auzit?Partrea exterioara se repara cu timpul si ingrijiri.Dar interior ce ?Du-l la un veterinar adevarat cauta recomadari printre prietenii tai si sa-i faca o verificare interioara.

#6
minu_ne

minu_ne

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 08.11.2012

 dygey, on 08 noiembrie 2012 - 19:34, said:

bah, mi-au dat lacrimile, sa fiu al dracu'...Doamne, scapa-l! si-i asa frumusel saracu'...
du-l si la alt medic, ca poate gasesti unul mai competent decat pareristul ala. nu prea
sunt eu in tema cu ce tine de medicina veterinara, doar in ce priveste porcii si gainile
nitel, dar fa cumva sa-l mai vada si altul.

avem p-aci cativa veterinari si-o sa apara si ei sa-si dea cu parerea, dar asta poate dura
ceva timp. daca dau de vreunii din ei pe messenger, ii trimit aici. daca vrei si ai nevoie de
vreun numar de telefon, de la vreun cabinet, medic veterinar sau facultatea de medicina
veterinara, unde e program non-stop, zi-mi si iti scot orice numar in mai putin de un minut.
cu mai mult, nu stiu cu ce as putea ajuta.

LE: ma duc sa iau o gura de aer, ca mi s-a facut rau vazand asa ceva. si-s ditamai omu'...

Va multumesc pentru mesaj si imi cer scuze, stiu ca e grotesc. si eu fac tot posibilul sa-l salvez si chiar m-am imprumutat pt tratament :(. eu sunt din bacau si nu stiu dc rezista motanelul sa vin cu el la bucuresti mai ales ca singura posibilitate e doar mijlocul de transport in comun. de asta am si apelat la forum! vroiam sa vad dc mi se confirma diagnosticul primit deja de la 2 persoane avizate sau cel putin asa le consideram eu. in seara asta un prieten care a venit in vizita a zis ca a vazut la cineva ceva asemanator in zona gatului si fara prea multe tratamente ci doar anitibiotic si a revenit si e bine mersi. si mie mi a fost foarte greu si simt ca mi vine sa lesin de cate ori trebuie sa l dau cu eter iodoformat insa il iubesc mult si imi impun sa rezist!
toate cele bune

 zippo68, on 08 noiembrie 2012 - 19:55, said:

Veterinaru lui peste.De urgenta trebuia sa-i faca radiografie sa vada daca are rupt vre-un os si o ecografie sa vada daca i-au fost afectate organele din cauza presiunii muscaturiilor.Si de antibiotice nenea veterinaru ala sper ca a auzit?Partrea exterioara se repara cu timpul si ingrijiri.Dar interior ce ?Du-l la un veterinar adevarat cauta recomadari printre prietenii tai si sa-i faca o verificare interioara.
Va multumesc pentru raspuns. o sa merg la radiografie. era pe antibiotice de 4 zile cd au aparut "eruptiile' asa cum am raspuns si mai sus, acest veterinar mi-a fost recomandat de prieteni care au avut cazuri grave si au fost rezolvate cu brio de el. nu stiu ce sa spun si am sa mai cer recomandari. am mai fost si la o fosta doctorita veterinara cu 46 de ani de experienta cu animalele si e patroana unei farmacii veterinare renumite in oras si mi a confirmat diagnosticul acestui doctor. sper sa fi bine!
Toate cele bune!

#7
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.716
  • Înscris: 10.02.2011
Iisuse Hristoase.................
Fa rost de bani si vino-n Bucuresti sa-l internezi la o clinica veterinara !!!

#8
minu_ne

minu_ne

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 08.11.2012
Revin ca sa subliniez ca in a 6 a zi avea chef de joaca, miona la usa sa-l las afara, pe geam statea in picioare si ii fugeau ochisorii la vrabiutele de afara, ranile de la muscaturi si zgarieturi erau cicatrizate si abia in a 7a zi i a aparut mai intai 2 gaurele mici din care curgea puroi si in doar 3 zile s-a rupt in halul acesta!Dar insist ca in a 6 a zi dupa necaz nu avea nici o rana vizibila deschisa iar muscatuirile si zgarieturiele erau si sunt cicatrizate iar el este in continuare pe antibiotic: clavaseptin 50 mg de 2 ori pe zi dimineata si seara. inca o precizare ar fi ca motanelul are carnet de sanatate si are toate facute la zi! imi pare rau pentru cei care ma judeca ca am asteptat dar chiar ma lupt sa fac tot ce mi sta in putere si cu posibilitatile mele (aici chiar m-am imprumutat) si din pacate tocmai propia mama mi a recomandat sa l abandonez ca am si eu problemele mele dar asa ceva mie imi pare inadmisibil! de 10 zile daca am 5 ore dormite pe noapte si nu continuu ci cu treziri la 1-2-3 ore pt ai lua temperatura in functie de cum vedeam ca evolueaza. in timpul zilei ii iau la 30 de minute-1h dar imi si este mila de el sa i mai fac atatea tuseuri :(. a3a poza atasata din mesajul initial e din a 6 a zi cand nu avea astampar si a urcat singur pe geam cu niste ochisori ce spuneau ca e pus pe pozne.

#9
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.822
  • Înscris: 12.12.2007
Chiar daca la palpare nu apare nimic, nu este exclus ca ansele intestinale sa fie afectate si animalul sa para ca se simte perfect normal (caz real pe propria piele) urmand ca, la agravare, sa nu-i mai poti face nimic. Eco pe ultima suta de metri urmat de desfacere si cusut la loc si la 2 zile obstescul sfarsit... Asta in conditiile in care a fost palpat si tratat cu aspirina si calmante timp de o saptamana de un "medic veterinar"... Acum imi permit sa-i pun ghilimele dar nu-mi iert faptul ca nu am insistat pe eco sau macar radiografie...

Monitorizeaza cu atentie temperatura, noteaza orele si valorile. Sper sa ai noroc si micutul sa te priveasca cu aceiasi ochi pusi pe pozne..

Editat de c14h3r, 08 noiembrie 2012 - 20:40.


#10
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 500
  • Înscris: 17.05.2009
Parerea mea nu m e de stat, asteptat, supravegheat, masurat. Fa si asta pana ajungi de URGENTA cu el intr-o clinica veterinara care POATE il va mai salva. Ii trebuiesc sigur antibiotice si toaleta CHIRURGICALA a ranilor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sa dea Dzeu sa scape!

#11
minu_ne

minu_ne

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 08.11.2012

 tom_1133, on 08 noiembrie 2012 - 20:10, said:

Iisuse Hristoase.................
Fa rost de bani si vino-n Bucuresti sa-l internezi la o clinica veterinara !!!
am sa fac tot ce e necesar dar e intr-adevar mai greu sa fac rost de banii necesari. Pisicul a fost gasit de sotul meu in data de 22 iulie 2012 cand banuiesc ca avea in jur de o luna - o luna jumatate si a avut probleme de sanatate grave facand scaun cu sange si vomitand si acelasi doctor l a pus repede pe picioare. toate cele bune

 catalinuptm, on 08 noiembrie 2012 - 20:14, said:

Javrele alea merita sa moara in chinuri, animale domestice my ass, moarte cainilor maidanezi!!
va inteleg perfect supararea insa nu pot pica nici pe acei caini pt la urma urmei e vorba de instinctul lor dar intr-adevar a devenit o problema cu numarul de maidanezi. un sobolan este extirpat imediat chiar daca nu ataca ca si cainii insa maidanezii par de 10 ori mai periculosi si spun asta pt ca pe langa miile de cazuri tragice cauzate de acestia si auzit in media, mi s a intamplat si mie personal nepoata mea de 8 ani fiind si ea atacata de o astfel de javra.

#12
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.487
  • Înscris: 16.06.2010
Ca sa vii in Bucuresti ,de la Bacau iti trebuie cel putin valoarea unui salariu minim . Daca zici ca medicul cu care lucrezi acum face minuni eu zic sa lucrezi tot cu el.

Sper sa treaca peste asta si sa se confirme ca pisica are 9 vieti. A mea mai are 8.

#13
minu_ne

minu_ne

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 08.11.2012

 cojocaru-diana, on 08 noiembrie 2012 - 20:55, said:

Parerea mea nu m e de stat, asteptat, supravegheat, masurat. Fa si asta pana ajungi de URGENTA cu el intr-o clinica veterinara care POATE il va mai salva. Ii trebuiesc sigur antibiotice si toaleta CHIRURGICALA a ranilor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sa dea Dzeu sa scape!
va multumesc pentru raspuns! este deja pe antibiotice de 6 zile! Toaleta chirugicala i a fost facuta sau cum am inteles eu debridare insa mai are ceva dureri si medicul mi a zis ca ar trebui anesteziat pt ai curata cum trebuie si cred ca in situatia lui ar fi prea periculoasa anestezia si mi a zis sa l dau de 3-4 ori pe zi cu eter iodoformat. maine voi merge la alt doctor veterinar in speranta ca voi reusi sa fac rost de banisorii necesari. as vrea sa pot sa incarc siun filmulet sa vedeti cat e de energic si aproape ca si a recapatat toate obiceiurile de dinainte. chiar acum cand va scriu se curata si trebuie uie sa fiu cu ochii pe el sa nu se linga pe rani :). eu stiam ca un pisic bolnav are blanita mata si incalcita dar la el blanita ramasa de la jumatatea spre capsor luceste foarte frumos. Dumnezeu pare sa vrea sa scape si ma rog la El in fiecare secunda sa nu se chinuie si sa i dea putere sa ramana in viata! toate cele bune!!!

 medelin992, on 08 noiembrie 2012 - 23:44, said:

Ca sa vii in Bucuresti ,de la Bacau iti trebuie cel putin valoarea unui salariu minim . Daca zici ca medicul cu care lucrezi acum face minuni eu zic sa lucrezi tot cu el.

Sper sa treaca peste asta si sa se confirme ca pisica are 9 vieti. A mea mai are 8.
daca va referiti la taxi eu cred ca e chiar mai mult. cat despre masina personala nu o am iar transportul public de persoane iese din discutie avand in vedere situatia lui!
cum a pierdut o viata pisica dv?
Toate cele bune!

#14
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.487
  • Înscris: 16.06.2010

 minu_ne, on 09 noiembrie 2012 - 00:11, said:

cum a pierdut o viata pisica dv?


A fost si a mea aproape moarta,2 zile a stat nemiscata,calcata de masina. Practic a inviat.

Este un semn bun ca si-a recapatat obiceiurile dinainte de accident. Daca avea ceva grav nu-i mai ardea lui de joaca.

Editat de medelin992, 09 noiembrie 2012 - 00:20.


#15
minu_ne

minu_ne

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 08.11.2012

 medelin992, on 09 noiembrie 2012 - 00:17, said:

A fost si a mea aproape moarta,2 zile a stat nemiscata,calcata de masina. Practic a inviat.

Este un semn bun ca si-a recapatat obiceiurile dinainte de accident. Daca avea ceva grav nu-i mai ardea lui de joaca.
Multumesc, asa mi a mai fost zis insa ma voi duce la o radiografie maine desi sper ca nu e riscand in starea lui.
Asta da minune ! in seara asta mi a mai zis cineva de un catel care parea sa fii inviat dupa 2 zile ce a stat nemiscat dupa un accident de masina. desi multi mi au scris si lucruri descurajante, sunt mai multi care imi spun ca am semne bune ca nu are ceva grav insa din precautie voi incerca si alt veterinar.
numai bine

#16
bilibistrocizell

bilibistrocizell

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 117
  • Înscris: 13.07.2012
e muscat rau..dar o sa scape...cu tratament corespunzator
da-i cu apa oxigenata la greu si cu eter iodoformat 5%,eteru o sa il piste tare,dar e cel mai bun cicatrizant

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.083
  • Înscris: 25.06.2007

 c14h3r, on 08 noiembrie 2012 - 20:38, said:

Asta in conditiile in care a fost palpat si tratat cu aspirina si calmante timp de o saptamana de un "medic veterinar"...

Din cate stiu eu orice cabinet medical care se respecta ar trebui sa aiba posibilitati de diagnosticare a infectiilor prin dozarea proteinelor de faza acuta.
Ochiometric e cam greu de pus un diagnostic corect.

#18
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 500
  • Înscris: 17.05.2009
Prezenta proteinelor de faza acuta in sange este normala (la om valori sub 3mg/l). O valoare peste limita normala indica o infectie/inflamatie, in cazul de fata absolut evident. Ce trebuie facut poate este luarea unei probe/mai multor probe din rani si culturi sa se vada ce microb creste si apoi terapie antibiotica dupa rezistograma (la ce antibiotic e sensibil microbul). Oricum banuiesc ca i s-a dat antibiotic cu spectru larg si ar trebui sa ii functioneze. Ranile trebuie curatate bine si din timp pt a nu se intinde infectia ca apoi ce naibii faci, debridezi juma de pisica? Suna macabru.

La cum arata pozele, asa cum au zis si altii, prognosticul s-ar arata nu prea fericit. Daca zici ca din punct de vedere al comportamentului, voiosiei si al alimentatiei s-a imbunatatit vizibil, suna bine. Bafta multa, sanatate si asteptam poze si vesti bune!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate