Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...
 Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...
 Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 

Panasonic AG-AC90

- - - - -
  • Please log in to reply
370 replies to this topic

#91
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Stiu foarte bine faptul ca youtube comprima fisierele si, normal, mai scade din calitate.. stiu ca trebuie sa setez 1080p, dar ziceam doar ca in comparatie cu alte teste ce am vazut asta mi se pare slab. Bine ca depinde f mult si iluminarea din locatia respectiva.. ca in filmare vezi ca e bec, dar nu stii daca e de 60 sau de 100 de watti, etc. Oricum, acum am urmarit pe monitor, (initial am vazut pe display-ul laptop-ului) si nu se mai vede atat de tare zgomotul, iar culorile sunt mai saturate.

Edited by maxx_bgd, 23 July 2013 - 11:05.


#92
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Am vazut ca scrie in specificatiile camerei de pe site-ul oficial ”Operating Temperature:  0°C to 40°C (32°F to 104°F)”. Am si eu o curiozitate: ce se intampla daca este folosita la temperaturi sub 0°C si peste 40°C?

#93
mcioboata

mcioboata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 28.03.2013

View Postmaxx_bgd, on 16 august 2013 - 08:51, said:

Am vazut ca scrie in specificatiile camerei de pe site-ul oficial ”Operating Temperature:  0°C to 40°C (32°F to 104°F)”. Am si eu o curiozitate: ce se intampla daca este folosita la temperaturi sub 0°C si peste 40°C?
oricum merge, doar nu crezi ca face condens pe banda de la caseta si iti da eroare cu picatura de apa cum facea pe camerele sony pe caseta. merge brici am folosit-o si la minus 10 grade

daca esti hotarat o cumperi oricum scapi de camerele sony pe casete, de erori gen C:22:23 si altele cand trebuia sa dai bataie la fundul camerei, sper ca intelegi ce vreau sa spun. eu intr-un sezon am sos banii pe ea, daca sti ce sa faci cu ea!

#94
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Nu pe banda de la casetă, dar totuși, nu cred că îi prinde bine... Și mă gândeam poate cineva priceput sau care a pățit-o ar punea să ne spună și nouă. Apar erori, nu se aprinde camera deloc, etc.

#95
catincut_catalin

catincut_catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.12.2007
buna seara

am achizitionat de curand aceasta camera si sincer imaginile ies putin neclare. in acest domeniu sunt la inceput de drum

rog daca se poate s ma ajute cineva sa reusesc sa setez camera pentru a functiona optim in anumite condtii: afara, interior, etc

multumesc

#96
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
La ce te referi prin neclare, nefocalizate, sau chiar daca sunt focalizate, nu are acel ”sharp”? Personal nu am camera, dar vreau sa o achizitionez si eu si m-am interesat destul de mult despre ea... Am vazut filmari cu ea si  foarte clare si mai putin clare. Eu zic sa mai incerci sa o setezi..  focalizare, stabilizare de imagine, si pentru imagine am inteles ca din meniu ai putea seta ”claritatea”. Sper sa rezolvi si sa ne spui si noua cum.

Edited by maxx_bgd, 21 August 2013 - 09:12.


#97
catincut_catalin

catincut_catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.12.2007
da este vorba de acel "sharp". nu iese cum ar trebui

am incercat in speranta ca mai imi da cineva o idee

#98
camerevideo

camerevideo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 05.02.2004
Camera e chiar f sharp...
Cel mai elocvent ar fi sa uploadezi un scurt clip sa vedem mai exact la ce te referi.

#99
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
camerevideo, daca spui asta, spune-i omului si cum ai setat-o tu pt a obtine imaginile cat mai ”sharp”.

#100
camerevideo

camerevideo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 05.02.2004
Pt inceput trebuie sa stabilim competentele lui in domeniu, nu?
Omul spune ca:" e la inceput de drum". Mai mult ca sigur trage in mod iA
Cel mai simplu e sa analizam o scurta scena filmata cu camera lui.

#101
camerevideo

camerevideo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 05.02.2004
La solicitarea lui max_bgd am atasat cateva scene recente trase cu AG-AC90.
La ultimele doua se poate observa diferenta dintre profilele de culoare.

Edited by camerevideo, 21 August 2013 - 23:38.


#102
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Mersi.. Profilele acelea de culoare  le poti schimba fara sa opresti inregistrarea, nu? Cel putin asa observ din filmare.

#103
camerevideo

camerevideo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 05.02.2004
Da, se poate.

#104
catincut_catalin

catincut_catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.12.2007
revin cu filmarea dintr-o biserica. mi se pare cam nesaturata imaginea

http://we.tl/wyGu0sFRxN

fimare din interior la lumina zilei fara lampa

http://we.tl/gioWFWR2Vy

de filmat chiar nu am filmat in auto. nu imi place deloc cum iese. m-am chinuit in manual

#105
camerevideo

camerevideo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 05.02.2004
Daca e desaturata inseamna ca ti-ai customizat tu profilele.
Asta nu e lucru rau, la lumina slaba e de preferat sa fie desaturata. Asa si moire-ul e mai estompat desi fata de alte camere, la AC90 apare doar la valori mari de gain si nu e atat de deranjant ca si la gama Sony de ex.
In casa fotograful iti blocheaza o mare parte din lumina naturala. Daca nu putea sa stea in alt loc trebuia sa compensezi din lampa.
La scena din biserica (lasand la o parte incadrarea neinspirata) camera si-a luat clarul undeva mai in stanga copilului (sau aveai focusul pe manual?)
Nu uita sa pastrezi shutter-ul la 50 pt ca altfel camera va incerca sa compenseze din gain la locatiile fara lumina suficienta.
Asta se intampla de obicei cand o treci in auto.
Parerea mea e ca ai nevoie de o perioada mai lunga in care sa cunosti camera.
Ce camere ai folosit inainte ?

#106
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010
Camera are cumva un sistem de stabilizare software in ea ? Adica pe langa cea optica, se vad in primele secunde anumite chestii bizare pe parul femeii , un fel de blur care nu este vizibil in primele frame`uri. Cam acelasi lucru face si Canon XF100, imaginea vad ca e foarte stabila dar nu cred ca ai filmat de pe trepied.

#107
camerevideo

camerevideo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 05.02.2004
Da, are un sistem de stabilizare pe 5 axe care desi e f reusit pt un anumit tip de scene, la miscari usoare "tine" prea mult imaginea si e dranjant.

#108
catincut_catalin

catincut_catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.12.2007
shutter este la 50. Concursul era pe auto.
Cu camera nu am filmat decat pe manual.
Am filmat doar cu camere pentru amatori. Marea majoritate a filmarilor au fost pe auto

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate