Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 

Huawei Ascend G500

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#73
aalleexx

aalleexx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.02.2007

View Posttudor_ionutz2000, on 03 ianuarie 2013 - 16:14, said:

Mi-au raspuns de la oktal. Sa revin dupa 10 ianuarie ca nu e in stocul furnzorului.Posted Image  Banuiesc ca atat ei precum si dual sim au acelasi furnizor.
Clar ,.. toti "avem " acelasi furnizor ..mama china Posted Image . Vezi si la rodorid sau ecomstar daca il mai  au .

#74
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Ecomstar de pe okazii, nu? Am intrebat si la rodroid si astept un raspuns.

#75
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006
Oktal si dualsim colaboreaza, practic sunt unul si acelasi. Se mai intampla sa mai aiba oktal cate o bucata ramasa nevanduta, daca nu are dualsim, dar daca nu are oktal nu are nici dualsim. Oricum, in general aduc la comanda, deci se poate intampla ca pe 10 ianuarie sa fie amanat termenul, daca ti-l doresti da comanda si atunci sigur vine pe 10 ianuarie cum scrie acolo.

#76
TerraK

TerraK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 01.08.2004
Mi-am luat si eu telefonul asta de la dualsim..am o singura probleme..nu il pot conecta la PC si in special la softul lor de la Huawei..Hisuite.
Ideea e ca imi zice in help sa selectez hisuite cand conectez cablu ..chestia e ca nu am pe telefon hisuite.

#77
dancrow

dancrow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 08.05.2006
Daca conexiunea la pc s-a realizat corect (ai gasit driverele care trebuie pt conectare la pc) calculatorul va instala in telefon automat hisuite.apk.
Se pare ca nu ai drivere corespunzatoare. Incearca cu acestea. Foloseste instalarea manuala din device manager, dupa conectarea telefonului.

#78
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006
Trebuie legat telefonul in mod debuggin, se selecteaza de la System Settings->Developer option. Asa recunoaste automat HiSuite si o instaleaza, trebuie doar niste next pe-acolo.

#79
SERGIUTANDARICA

SERGIUTANDARICA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 19.09.2004
Eu vă recomand să folosiți Airdroid . Instalați aplicația pe telefon și o puteți folosi oriunde sunteți, cu orice computer aflat în aceeași rețea cu telefonul fără să instalați nimic pe acel computer (trebuie să aibă un browser, dar cine nu are?) și fără să faceți nici o setare în telefon. Aveți acces și la fișierele de sistem, cred că și cei fără root. Parcă și viteza de transfer e chiar mai bună decât prin cablu USB (asta e ciudat, poate e o limită a vitezei de transfer prin portul USB al telefonului). Pentru HiSuite trebuie întradevăr instalate drivere, dar ce te faci dacă ești într-o vizită și vrei să faci un transfer cu laptop-ul gazdei? Încercați și dați-mi un feed-back, mă interesează și părerea voastră sau dacă ați găsit altceva mai bun.

Edited by SERGIUTANDARICA, 10 January 2013 - 18:56.


#80
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006
Merge transfer si fara HiSuite, doar conectat cablul si se poate accesa cardul. HiSuite e ok ca poti sa editezi pe-acolo numerele de telefon si nu mai stiu ce avea interesant pe-acolo...

#81
Ig0r

Ig0r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.08.2008
va salut.
si eu folosesc huawei u8836d si am o intrebare. poate ma lumineaza si pe mine cineva. ieri am primit o actualizare de firmware. dar la instalare imi da o eroare status 7.  "Error in /sdcard/HwOUC/update.zip (status 7) installation aborted." ma puteti ajuta?
multumesc.

#82
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006
Telefonul are firmware modificat (gen ETO MOD ROM sau altul) si nu mai merge actualizarea automata. Cauta pe net, in special pe xda ultimul firmware pentru el, vei gasi firmware-ul lui Bruno, cu bune si rele dar clar mai bun decat ce ai tu acum...

#83
edrox

edrox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.06.2010

View Postadoase, on 13 ianuarie 2013 - 11:48, said:

Telefonul are firmware modificat (gen ETO MOD ROM sau altul) si nu mai merge actualizarea automata. Cauta pe net, in special pe xda ultimul firmware pentru el, vei gasi firmware-ul lui Bruno, cu bune si rele dar clar mai bun decat ce ai tu acum...
Salut! Spuneti-mi cum ati rezolvat problema cu blocajele la apelare cand una din cartele este Orange (n-o pot schimba cu un alt furnizor sau teleporta, fiind de servici)? S-au nu s-a gasit niciun remediu? Curios ca pe xda au dezbatut o problema de deep slepp care nu-mi apare deloc, dar nu am vazut sa pomeneasca niciun cuvant despre aceste blocaje. Mersi de raspuns si numai bine!

PS" Allview pare sa fi gasit o solutie, dar ce anume ca update=ul lor nu merge pe Huawei, si nici anumte aplicatii precum Phone.apk, Telephony si cehestii legate de retea nu se potrivesc pe Huawei.

#84
dancrow

dancrow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 08.05.2006
Dacă ai astfel de probleme cu firmware -ul lui Bruno ver 2.2 instalat, atunci ar trebui să schimbi sim-ul de orange, cu un altul mai nou. Am rds sim1 si orange sim2, ver 2.2 de la Bruno si nu am avut astfel de probleme niciodata.


#85
edrox

edrox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.06.2010

View Postdancrow, on 03 februarie 2013 - 16:47, said:

Dacă ai astfel de probleme cu firmware -ul lui Bruno ver 2.2 instalat, atunci ar trebui să schimbi sim-ul de orange, cu un altul mai nou. Am rds sim1 si orange sim2, ver 2.2 de la Bruno si nu am avut astfel de probleme niciodata.
Momentan folosesc un ROM facut pt Rusia, versiunea SP12 care are Google play din start, mai trebuie rootat si e OK; pare mai putin consumatoare de baterie. Mersi de sfat, voi face acest lucru. Numai bine!

#86
dancrow

dancrow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 08.05.2006
@edrox

View Postedrox, on 03 februarie 2013 - 18:22, said:

Versiunea SP12 care are Google play din start, ... pare mai putin consumatoare de baterie.
Atunci ar putea fi vina lui SP12.
Apropo de SP12, aici s-a vorbit ceva despre acest firmware. Cam cit tine bateria la utilizare normala ( sa zicem vorbit ~30min/zi, wifi ~1 ora/zi, 3G non-stop)?

Edited by dancrow, 03 February 2013 - 21:44.


#87
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006
Probleme de deep sleep apar la aplicatia de yahoo mail si cand apare notificarea de 15% baterie ramasa. La yahoo mail nu se poate remedia decat cu restart iar cea cu notificarea de 15% dispare dupa ce nivelul bateriei trece de acest prag. Pentru yahoo mail e mai sanatoasa folosirea serviciului direct in browser.

#88
edrox

edrox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.06.2010

View Postdancrow, on 03 februarie 2013 - 21:44, said:

@edrox

Atunci ar putea fi vina lui SP12.
Apropo de SP12, aici s-a vorbit ceva despre acest firmware. Cam cit tine bateria la utilizare normala ( sa zicem vorbit ~30min/zi, wifi ~1 ora/zi, 3G non-stop)?
Recunosc ca nu folosesc 3g non-stop (il activez doar cand am nevoie, apoi il inchid - 20 min -1h/zi), in rest sa zicem ca ma incadrez in criteriile tale, ~3 zile cu SP12, si 2-2.5 zile cu v2.2 a lui Bruno. Am schimbat si cartela si deocamdata nu am mai avut blocaje ceea ce e un semn bun. Ce-am mai remarcat, ROM lui Bruno "mananca" mai multi RAM-i decat celalalt, desi folosesc aceleasi aplicatii adaugate in ambele situatii. O varianta pentru economisire RAM este intr-adevar limitarea proceselor din Developer settings. Mersi si numai bine!

#89
dancrow

dancrow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 08.05.2006

View Postedrox, on 06 februarie 2013 - 22:05, said:

Ce-am mai remarcat, ROM lui Bruno "mananca" mai multi RAM-i decat celalalt, desi folosesc aceleasi aplicatii adaugate in ambele situatii.

Asta asa este!
Cu cit mai multe procese active (RAM ocupat mai mult), bateria tine mai putin.
O veste buna este ca Bruno "coace" un nou ROM bazat pe SP12  si ultimul kernel disponibil.

#90
dancrow

dancrow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 08.05.2006
In ultima vreme am avut ceva probleme cu blocarea ecranului (freeze) in apelarea unui numar , indiferent de pe ce carte SIM faceam acest lucru.
Precizez ca pe SIM1=RDS, SIM2=Orange.
Problema era generata de cartela de Orage. S-a rezolvat cu ajutorul celor de la DualSim.ro (le multumesc si pe aceasta cale, sincer, fara sa le fac reclama). Sper sa fie de folos si altora.
Iata ce se intimpla de fapt, (citez din raspunsul DualSim.ro):

Referitor la blocaje, noi am finalizat verificarile impreuna cu operatorul Orange.
Telefonul se blocheza pe apel, pe inchis apel sau pe alarma sau pe camera sau pe bluetooth sau pe alte aplicatii, datorita anumitor serii de cartele orange care contin o aplicatie incompatibila ce decalibreaza telefonul (pana acum am depistat cartele cu aplicatia incompatibila pe care este scris "J03", "U06" la abonamente si "P04" sau "P08" la cartele reincarcabile, pe toata linia de smartphone-uri Android 4.0 ICS cu procesor mediatek 1Ghz).
Indiferent cu ce cartela apelati, daca in telefon exista cartela de orange cu aplicatia incompatibila, telefonul se va bloca aleatoriu.
Daca se indeparteaza cartela Orange din telefon, va garantam 100% ca nu se va mai bloca niciodata, lucru confirmat in sute de teste.

Sau facut sute de teste, si s-a constatat ca exista si cartele orange mai vechi (spre exemplu "U04" abonament si "P05" cartela prepay) cu care nu se blocheaza niciodata, ceea ce confirma de ce multor alti clienti nu li s-a blocat niciodata.
Astfel, din moment ce folosind alte cartele de abonament sau prepay tot de la Orange, telefonul functioneaza perfect fara niciun blocaj, telefoanele nu sunt defecte si sunt compatibile cu Orange conform specificatiilor in banda de retea.
Orange a primit de la noi un telefon pentru teste si in momentul de fata a finalizat identificarea cartelele problematice si le va inlocui cu cartele de generatie noua. Aceasta responsabilitate revine Orange exclusiv, pentru a oferi o platforma compatibila cu orice sistem de operare. Orange a raspuns imbucurator solicitarii noastre, s-a implicat exemplar si a depasit aceasta problema cu succes, oferind acum cartele perfect compatibile cu orice smartphone.
a) puteti merge la un centru Orange si sa inlocuiti cartela Orange. Daca aveti abonament, solicitati in mod expres cartela de tip "U04" in functie de seria din care face parte numarul dvs., sau cartela de tip "P05" pentru cartele reincarcabile. Toti clientii dupa schimbarea SIM-ului ne-au scris ca nu s-a mai blocat niciodata. Din pacate este posibil ca operatorul sa spuna ca pentru numarul dvs. nu mai au cartela tip vechi "U04" si au doar cartele tip nou "U06" caz in care este acelasi tip de cartela incompatibila si nu ridicati cartela "U06". Insistati ca doriti sa vi se comande tip "abonament U04" sau tip "prepay P05" la centrul Orange si cand puteti reveni pentru ea.
B) orange a lansat pe piata incepand cu 15 aprilie 2013, o noua serie de SIM-uri despre care ne-au transmis ca s-au corectat defectiunile din aplicatie. Aceste SIM-uri au indicativul "U07 abonament" si "P09 prepay". Aceste cartele nu sunt inca disponibile in orice magazin, astfel daca nu gasiti cartelele de la punctul "a", specificati operatorului de la magazin ca doriti sa vi se comande la centrul Orange cartela de tip nou "U07 abonament" sau "P09 prepay" si cand puteti reveni pentru ea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate