Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Asa cum a fost ...

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3062 replies to this topic

#2989
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Dupa masa ora Clujului, dupa amiaza spre seara daca imi aduc bine aminte
Televizorul era in sala de projectie diafilme si am vazut imagini de la inmormantare, Probabil erau imagini de la stiri.
Exact de asta imi amintesc cum a fost pus pe afet si tras de cai

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NuJjaOKITn4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by WestPoint, 03 September 2018 - 22:36.


#2990
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postdjl, on 03 septembrie 2018 - 18:39, said:

În 1966 a fost decretul.
BlueByte/WestPoint e năsut în 1963 (a spus-o el mai demult).
Păi, zice că a văzut înmormîntarea lui Kenedy în 1963 la TV. Am văzut-o şi eu. Aveam 14 ani. In orice caz ambii, adică şi enough1453, nu au singe in instalaţie nici măcar să scrie datele minime la Profil.
A scris el că era la grădiniţă, la grupa mare, cînd a văzut înmormintarea lui JFK, deci avea in jur de 5 ani, adică născut 1958. Are deci 60 de ani.

#2991
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
E posibil să fi ţinut eu minte greşit ce a zis.

Dar de când datează primele imagini color cu voi?   :huh:
În Bucureşti în 1962 (conform "Bucureşti  Ghid" apărut la Ed. Meridiane în acelaşi an) existau laboratoare foto care procesau color. Cred că se găsea în comerţ şi peliculă color (cel puţin pentru foto).

#2992
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

View Postenough1453, on 03 septembrie 2018 - 17:08, said:

te doare?
[...]

Nu, pe tine te durea tratamentul si te-ai deghizat.

View Postionelmironescu, on 03 septembrie 2018 - 18:33, said:

1. [...]Rupeai plua! Unii se imbrăcau elegant și atunci. [...]

2. Poate nu te-ai prins că ocupația principală a lui Fane in Romania a fost comerțul (bișnița). Ce bunăciuni o fi regulat el...cred că poate să scrie o carte.
1. Pai el scria asta, ca isi rupea hainele in urma apelarii ca 'Boierila"..
2. Mai, stiu destui bisnitari si de pe atunci. Numa' ca cu gagicile mai slabut..
Asa ca nu e o regula. Ba, unul din bisnitarii pe care-i stiu era si pe invers...

#2993
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
@djl
Tatal meu a cumparat un Smena 6 in 1962, si a facut un album cu familia.
Aparatul il mai am si acum, arata ca nou nout in portul de piele. Facea poze destul de faine daca luam in connsiderare ca Smena era un low cost aparat
in comparatie cu altele rusesti ca Zenit, etc...
Nu am fost un amator de fotografiat, de aceea nu stiu daca la Cluj s-au facut developari in color, dar cred ca nu.
Poate mai tarziu dupa 1990, alea Polaroid sau aparatele de fotografiet mai noi.


[ https://i.gyazo.com/f90dd3b959c40c7176eb178a8d650adf.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by WestPoint, 04 September 2018 - 11:12.


#2994
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

View PostWestPoint, on 04 septembrie 2018 - 11:09, said:

@djl
Tatal meu a cumparat un Smena 6 in 1962, si a facut un album cu familia.
[...]
Smena parca insemna "Generatia tinara" printre altele. Adica un aparat pentru tineret?

Smena 6 fata de Smena 8 parca nu avea "recuperator" aka "rewind". Trebuia sa folosesti doua casete intregi, mai greu de montat filmul.
La Smena 8 foloseai numai "mosorelul" si la final recuperai in caseta originala.

#2995
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postdiaconuliviu, on 04 septembrie 2018 - 11:02, said:

1. Pai el scria asta, ca isi rupea hainele in urma apelarii ca 'Boierila"..
2. Mai, stiu destui bisnitari si de pe atunci. Numa' ca cu gagicile mai slabut..
Asa ca nu e o regula. Ba, unul din bisnitarii pe care-i stiu era si pe invers...
1. Dacă a scris el asta și așa a și făcut înseamnă că era cretin.
2.Nu e regulă, dar poți să îți dai seama că dacă ai bani, ai și gagici destule.

#2996
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

View Postionelmironescu, on 04 septembrie 2018 - 13:11, said:

1. Dacă a scris el asta și așa a și făcut înseamnă că era cretin.
[...]

Uite aici: https://forum.softpe...y23446673Ā Ā Si iti dau exact citatul.

View Postenough1453, on 02 septembrie 2018 - 01:49, said:

[...]
Tatal meu era avocat.
Toata strada ma striga cand ieseam pe strada "boierul".
De ce crezi?
Iti spun eu de ce.
Fiindca eu eram imbracat frumos, scump, haine de catifea, camasa alba, boneta de Goe pe cap, etc. etc.
Iar ei erau in zdrente.

Asa ca am invatat lectia.
Am invatat sa ma bat.
Mi-am rupt hainele.
Si am inceput sa ies numai rupt.
Eventual, mai tarziu, am adoptat moda Malagamba.
alt capitol din viata mea.
Dar scapasem de eticheta "boierila".

[...]


#2997
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
E clar. Nu ştii sau nu vrei să te exprimi corect. Vrei să induci in eroare. Mai pui şi textul lui Fane. In el nu scrie că Fane își rupea hainele ca să pară mai sărac ci că s-au rupt hainele din cauza unor lupte dintre el şi unii băieţi de pe strada lui. Cind a început să iasă rupt adică pregătit de scandal, băieţii de pe stradă nu l-au mai tachinat cu apelativul Boierilă, că ştiau ce urmează: cafteală.
Deci nu Fane își rupea hainele ci hainele s-au rupt din cauza unor altercaţii pe stradă.

#2998
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postionelmironescu, on 04 septembrie 2018 - 17:39, said:

băieţii de pe stradă nu l-au mai tachinat cu apelativul Boierilă, că ştiau ce urmează: cafteală.
multumesc nea florica.
aici apar din cand in cand niste derbedei care nu inteleg ca noi discutam istorie.
asa cum a fost.
si cum nu apare  ea in cartile de istorie.

in cartile de istorie nu gasesti informatii despre perioada traiului in comun in anii '50 in Romania comunista.
Nu se vorbeste de modul in care indiferent de originea sociala,
numeroase familii imparteau acelasi apartament.

Asa se intampla ca generatiile de oraseni, care au astazi peste 60 de ani
au in educatia lor, in dezvoltarea lor ca personalitati,
aceasta perioada,
cand au fost amestecati in aceiasi oala,
au fost nevoiti sa creasca impreuna,
s-au dezvoltat intr-un context in care handicapul lipsei de forta fizica, sau a poftei de a da pumni in moaca altora,
putea determina cursul vietii intr-un mod fatal.

sau, din contra, la dezvoltarea unei atitudini elitiste,
a celor favorizati sa obtina o educatie superioara,
care in momentul cand ei au ajuns in functii in stat,
i-au determinat sa-i urasca pe cei care i-au terorizat in copilarie.

sau, putea sa determine alte evolutii,
precum o deschidere a mintii, a intelegerii diversitatii sociale,
a aprecierii contactului dintere diferitele medii ,
a intelegerii importantei liberei concurente, neconstransa de pile, de  origine sociale, de discriminare (fie ea pozitiva ori negativa).

alte evolutii puteau fi a ceea ce noi vedem aici in personajul westpoint,
unul care se lauda cu BMW-ul lui la fiecare pas,
care se lauda cu superioritatea lui de ungur si de  neamt,
care se lauda ca tatal sau muncitor calificat care isi cumpara un tv Rubin in 1962,
care glorifica comunismul la fiecare postare,
si care minte de stinge.

Edited by enough1453, 04 September 2018 - 18:30.


#2999
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Unii băieţi de aici, deşi sunt în prag de pensie, nu  înţeleg corect unele cuvinte, se exprimă greşit după care ei scriu că... eu nu pricep.
WestPoint a pus şi dovada că el fuge cu un BMW cu peste 300Km/h. Scrie postări de genul: "Transilvania a fost independentă după 1526, sub suzeranitate turcească".A zis că are două facultăţi.
Moroşanu a lansat azi altă comicărie: "hitleriştii au traumatizat istoria".
Am văzut că ei scriu lucruri greşite despre perioada anilor 50, 60,70.

#3000
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

View Postionelmironescu, on 04 septembrie 2018 - 17:39, said:

E clar. Nu ştii sau nu vrei să te exprimi corect. Vrei să induci in eroare. Mai pui şi textul lui Fane. In el nu scrie că Fane își rupea hainele ca să pară mai sărac ci că s-au rupt hainele din cauza unor lupte dintre el şi unii băieţi de pe strada lui. Cind a început să iasă rupt adică pregătit de scandal, băieţii de pe stradă nu l-au mai tachinat cu apelativul Boierilă, că ştiau ce urmează: cafteală.
Deci nu Fane își rupea hainele ci hainele s-au rupt din cauza unor altercaţii pe stradă.
Mai citeste o data: "MI-AM RUPT hainele"..
Nu "MI S-AU rupt hainele".

Ca atare..tine-i partea...limba romana e doar aia pe care ar trebui s-o intelegem cum vrei tu. Eu o inteleg asa cum o exprima el, nu cum ar fi vrut s-o exprime.

Si nu, nici macar in context "Am invatat sa ma bat. MI-AM rupt hainele" nu se subintelege ce ai vrut sa zici.
Mai degraba, dupa ultima replica citata mai sus "Dar scapasem de eticheta "Boierila" " arata ca el asta voia sa rezolve.

Edited by diaconuliviu, 05 September 2018 - 09:07.


#3001
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postdjl, on 04 septembrie 2018 - 09:09, said:

E posibil să fi ţinut eu minte greşit ce a zis.

Dar de când datează primele imagini color cu voi?   Posted Image
În Bucureşti în 1962 (conform "Bucureşti  Ghid" apărut la Ed. Meridiane în acelaşi an) existau laboratoare foto care procesau color. Cred că se găsea în comerţ şi peliculă color (cel puţin pentru foto).


AM o poza color de prin .... 56? 57?!

De fpat pelicula color era deja de ani buni.

Insa tine cont : pelicula color costa cam de 3 ori mai mult decat cea alba negru. Si devolparea la fel.Apoi fotografiile color erau si ele mult mai scumpe. Asa ca  nnormnalul era alb negru.
Eu ptr color am folosit diapozitive ....

#3002
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Exista peliculă color de dininate anii '30, şi au existat şi metodele alea cu filtre de culoare (aia cu filtrele coloarate), dar deabea în anii '30 a devenit practică. Dar ţinând cont că abia la sfârşitul anilor '50 situaţia economică a României începuse să se îmbunătăţească, eram curios dacă "se riscau" să împrumute pentru populaţie aşa ceva. Ştiu că era mai scump totul la color. Plus că era greu să găseşti filme color cu sensibilitate mai mare de 100 A.S.A. (21/10 o D.I.N.)... ba în anii '50 cred că nu săreau de 40 A.S.A. (17/10 o D.I.N.) sau 64 A.S.A (19/10 o D.I.N.)... cel puţin cele produse în R.D.G. Dar era ceva să ai poze color.
Când mergeai la film prin 1964-1966 au pus vreodată reclame înainte de film? I.S. "Reclama Comericală" mai filma reclame.

Edited by djl, 05 September 2018 - 13:40.


#3003
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postenough1453, on 04 septembrie 2018 - 18:23, said:

care se lauda ca tatal sau muncitor calificat care isi cumpara un tv Rubin in 1962,
Si ce doreai sa cumpere? Ca daca in magazoin era DOAR Rubin ..
Mi se pare ca mai era unu cehesc.  Si ca sovoetciii mai produceau si altceva decat Rubinul .. dar daca numa asta se importa ?!
Apoi a fabricat si Electronica.

View Postenough1453, on 04 septembrie 2018 - 18:23, said:

in cartile de istorie nu gasesti informatii despre perioada traiului in comun in anii '50 in Romania comunista.
Nu se vorbeste de modul in care indiferent de originea sociala,
numeroase familii imparteau acelasi apartament.

Traiul ala in comun nu era chiar ata de raspandit. Nu ca in URSS ..
Printre altale si ptr ca la noi .. casele erau mai mici (in orasele rusesti tariste erau mai mmulyti bogatani care .. ma rog aveau si aqparatmente cu 7, 8 maqi multe camere!) UN apartament "mare"  dintr-o vila sau bloc avea "normal" 3 camere .. si una de obicei era "comandata" . Adica doar 2 familii ....
SI uneori .. sitiatia a durat  f mult timp. Mai ales cand era vorba de un paratament "interesanta"
Hm.. apartament de "vila" . Camera MARE  in centru .. plus 3. Aia din centru era .. hol de trecere . Asta pana cand "baba" s-a dus la loc cu verdeata .. (initial fusesera 3 familii. Una a plecat .. si alta a reusit sa obtina a 2a camera ca aveau un baiat care crescuse ... Celata familie ramasa se miscoarse prin decesul sotului ...)
Sau apartament in bloc ultra super central. Cam blocul ala unde era candva barul zis "katanga" viz avraza de cofetaria Scala .
Colega mea de serviciu - altfel persoana decenta si relativ cu inima buna - o saptama a fost de o veselie debordanta : MURISE BABA!!!! Dupa vreo 50 de ani de asteptare rabdatoare daduse Al de Sus ca Blonda sa ramana singura in apartament (singura adica ea si ma-sa). Acu sa fim cinstiti daca dorea Blonda putea sa se mute .. ca destui colegi de ai nostrisunt si azi propreitaqri ai unor paratamente din Colentina, din spatele Circului , Tei. Da nu se compara cu "Magherau tu, vis avis de Scala!"

A da.. Unii care cam bauiau ca li s-ar putea baga uin strain in casa .. au adus ei "pe alese". Un  caz fericit ... a dus in casa o familie tanara (anii 52-56) .... mai din .. topor .. dar cumsecade.  E .. si dupa cca 40 de ani .... murisera aia adusi, murise si sotia proprietara (casa era dota) ... omu bolnav cam rau dar bine ingrijit  ca era de ani de zile "tataie"  si "cum sa nu avem grija de tataie?Ce fel de oameni crezi ca suntem?!" si au plans sincer cand batranu s-a dus langa sotie..

Dar ma rog traiul in comun presupunea inghesuiala si cam multe certuri .. Micile infernuri ...
A.. in afara de aia pe care ti-i baga pe gat ... unii inchiriuau o camera .. ca aveau nevoie de bani.

View Postdjl, on 05 septembrie 2018 - 13:40, said:

Exista peliculă color de dininate anii '30, şi au existat şi metodele alea cu filtre de culoare (aia cu filtrele coloarate), dar deabea în anii '30 a devenit practică. Dar ţinând cont că abia la sfârşitul anilor '50 situaţia economică a României începuse să se îmbunătăţească, eram curios dacă "se riscau" să împrumute pentru populaţie aşa ceva. Ştiu că era mai scump totul la color. Plus că era greu să găseşti filme color cu sensibilitate mai mare de 100 A.S.A. (21/10 o D.I.N.)... ba în anii '50 cred că nu săreau de 40 A.S.A. (17/10 o D.I.N.) sau 64 A.S.A (19/10 o D.I.N.)... cel puţin cele produse în R.D.G. Dar era ceva să ai poze color.
Când mergeai la film prin 1964-1966 au pus vreodată reclame înainte de film? I.S. "Reclama Comericală" mai filma reclame.


recalame nu., Niciodata.\Alea au aprut la TV

#3004
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postdiaconuliviu, on 05 septembrie 2018 - 08:46, said:

Mai citeste o data: "MI-AM RUPT hainele"..
Nu "MI S-AU rupt hainele".

Ca atare..tine-i partea...limba romana e doar aia pe care ar trebui s-o intelegem cum vrei tu. Eu o inteleg asa cum o exprima el, nu cum ar fi vrut s-o exprime.

Si nu, nici macar in context "Am invatat sa ma bat. MI-AM rupt hainele" nu se subintelege ce ai vrut sa zici.
Mai degraba, dupa ultima replica citata mai sus "Dar scapasem de eticheta "Boierila" " arata ca el asta voia sa rezolve.
Sămai citesc eu o dată?  Mersi am citit deja de mai multe ori. Tu chiar dacă mai citești de 100 de ori tot aiurea ințelegi acel text.
E plin pe aici de oameni care pricep aiurea ceea ce citesc, se exprimă greșit, uneori penibil, dar dau lecții de limbă română.
Înțelegi aiurea!

#3005
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Bunicii paterni au stat la chirie până în 1956. Dar erau oameni decenţi. Alţi proprietari nu au avut noroc de oameni decenţi   :(
În 1961 s-a început asamblarea televizoarelor la "Electronica". Primele 3 modele au fost cu piese Franţuzeşti (extrem de rare astea!) şi pe urmă a venit 'Naţional' V.S. 43-614 cu piese "Matsushita/National-Panasonic" (tot în 1961).
În 1961 e posibil să se fi imporat şi "Temp" 6: http://rw6ase.narod....cb_/temp67.html

Instatul de posturi telefonice a fost o mare problemă. Chiar şi în Bucureşti   :(

#3006
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007

View Postenough1453, on 04 septembrie 2018 - 18:23, said:

multumesc nea florica.
aici apar din cand in cand niste derbedei care nu inteleg ca noi discutam istorie.
asa cum a fost.
si cum nu apare  ea in cartile de istorie.

Clar vine sfarsitul lumii. Si-au dat mana Fane si nea Florica.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate