Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Asa cum a fost ...

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3062 replies to this topic

#2467
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Prin anii '50-'60 se găseau la vânzare biciclete cu mai multe viteze (3-5) pe la noi?

#2468
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postdjl, on 23 august 2014 - 22:26, said:

Prin anii '50-'60 se gćseau la vânzare biciclete cu mai multe viteze (3-5) pe la noi?

In anii 60 da ,,,, Era un baiat in cartier care avea asa ceva .. vitezwe, schimbator, dinam bec samd ... (in gnl se facea un.. sa zic cadru pe care se punea o lanterna ..seara. Una patrata cu baterie de 4,5)

#2469
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Ce naţie era şi cam câte viteze avea? Bănuiesc că era privit cu invidie.

#2470
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postdjl, on 23 august 2014 - 23:13, said:

Ce nažie era ŗi cam câte viteze avea? Bćnuiesc cć era privit cu invidie.

Ei si dupa 50 de ani mai vrei sa stiu ce natie era bicicleta ?! Bine ca il mai tin minte pe individ! Ca era cu cativa ani mai mare decat mine si statea nu stiu pe unde ,,, Sa itiz ci un alt secret : noi eram camgrupati pe strazi .. adica grupu de [preteni se forma in gnl in curte (daca erau mai multe familii) , cu copii din vecini )aia de pe strada.. sau juma de strada daca starda era mai lunga !!) aia de pe coltu starzii (starda care intersecta strada ta) si cam atat. Daca strada era mai lunga ... se faceau 2 sau 3 grupuri.. Paoi mai urmau pretenile de la scoala .. daca noul amic staea alaturi se putea adauga grupului .. si astfel unu putea face din 2 grupuri...
Da i rest - ii stiai asa din vedere da cam atat. Daca erau mai mari nu aveai prea mult de-a face cu ei (sau mai precis ei cu tine.. ).  Daca era preieten cu unu mai mare din grupu tau iti aordas poate ceva atentie,. Poate.
A da .. la noi in cartier asta nu inemna bataoe intre grupuri ... Stirct interzisa !! Unu al unu ajungea ,, 4 pe 1 te trosnea unu mai amre din grupul tau "ce ba noi suntem ultimele jeguri?! Si un grup mai mare inseamna in gnl ca se batea mingea impreuna .. cateodat si niste carbid ..
Nu garanntez ca in alte cartoere era la fel. Nu stiu..

Privit cu invidie?! Nu stiu. Nu eram dintre invidiosi. Plus ca siguir ca parintii sai erau mai "bine"  asa ca nu avea rost sa il invidiezi .. Vezii tu in vremea aia nu era egalitatea intre copii si pusti de prin anii 80 cand diferentele sociale si de venit ale parintilor aveau mai putina importanta ca titise straduaiau sa dea copiilor cam aceleasi lucuri .. bune!!
Pe vremea copilaririi mele .. asta era. Tatal lui putea tatal tau nu putea. Indiia nu isi avea locul .. da bine-nteles nu te puneai sa te intreci cu ala cu o astfel de bicicleta "de sport"  tu avand o vechitura de Diamant grea de prin 1940 ...

#2471
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Am auzit că dacă un băiat dintr-un cartier mergea după o fată din alt cartier, risca uneori să iasă cu bătaie. Lupte între unele cartiere existau şi în anii '90.

#2472
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013

View Postdjl, on 23 august 2014 - 22:26, said:

Prin anii '50-'60 se găseau la vânzare biciclete cu mai multe viteze (3-5) pe la noi?

Tatăl meu a avut o bicicletă de curse cumpărată prin anii 50. Am mai folosit-o și eu până prin anii 80. Nu știu ce fabricat era, nu se mai vedea vreo emblemă, fusese vopsită de mai multe ori dar funcționa foarte bine.

View Postdjl, on 24 august 2014 - 08:59, said:

Lupte între unele cartiere ...

Așa ceva am mai prins și eu pe la sfărșitul anilor 60. Dar nu "gangsteri de ghetto" ca acum, mai primitiv, dar cu șefi care hotărau locul războiului, spioni, prizonieri sechestrați toată ziua etc.
Am participat odată, că s-au dus toți și eu după ei, dar aveam doar vreo 7-8 ani, după două bâte peste spate am fugit acasă. M-am uitat de pe geam cum cei din cartierul de pe deal au năvălit pe strada noastră, erau câteva zeci înarmați cu săbii de lemn și scuturi, cum au văzut în filmele istorice de pe atunci. Își continuau expediția spre următorul cartier. probabil inspirați și  din cartea/filmul Băieții de pe strada Pal, care circula pe atunci.  După vacanță s-a lăsat cu exmatriculări și note scăzute la purtare, se căutau șefii.

#2473
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Am înţeles că pe vremuri, dacă te respectai, purtai la tine o batistă.

#2474
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postdjl, on 26 august 2014 - 20:30, said:

Am înželes cć pe vremuri, dacć te respectai, purtai la tine o batistć.
Vrei niste reviste cinema? Daca da alsa mesdageria sa functioneze!@!

#2475
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Care erau cele mai apreciate produse româneşti, în afară de mobilă şi unele produse alimentare?

#2476
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

View PostGhita_Bizonu, on 17 octombrie 2012 - 09:43, said:

[...]
Apoi mai erau si Ka urile rusesti  zise si 2 ieprurasi.Le aveai si atat ,[...]

Tot nemtesti erau si MZ urile Fara sa fie chiar cele mai dorite MZ urile se impuneau prin anduranta la drum lung si putea sa placa prin desenul ceva  mai modern la cele de 175, 250. A fost si unul de 300 cmc insa nu stiu sa fi fost importat. Dar mai era si celebrisimul 125 , urat ca naiba si vestit ca un pandant al VW – amandoua avand sloganu : asta nu se rupe !! [...]


Daca mai citesti, de ce spui  "Le aveai si atit", referitor la K-urile rusesti?

erau destul de Ok, in plus, seetul de MZ 125 se potrivea la K 125, eu cred ca erau copiate de pe MZ-uri..

#2477
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postdiaconuliviu, on 01 septembrie 2014 - 15:09, said:



Daca mai citesti, de ce spui  "Le aveai si atit", referitor la K-urile rusesti?

erau destul de Ok, in plus, seetul de MZ 125 se potrivea la K 125, eu cred ca erau copiate de pe MZ-uri..


Se pare ca ai trait in anii aia ..  si mai intrebi?!!

Ka ul. doi iepurasi pe langa ca era rusesc nu german nu fugea!!! Lent. Dopar de transport. Ceva cum a fots pe urma Trabantu : ti-e rusine cand intri, ti-e rusine cand iesi da te simti bine inauntru!
Adica strict utilitar .. ca si un Ij .. Si ala utilitar da avea si atas deci 3 insi sau 2 si porcu (mai rar asta) sau damigenele. Bun!! Da Ka ul?

"Prestigiu" iti dadea o javra de 250. Sau mai bine una de 350. Nervoase.. Rosii . Focoase!! Si mai scumpe, Adica aveai bani, erai un tip mai sportiv chiar "dat dracului".... Parca urma Simsomul .. nu fugea cat javra da mai rezistent, mai "tehnic" mai "nemtesc" CZ ul - spotiv da ptr oameni mai "asezati". MZ urile de 175 si 250. Ij urile .
La urma Mz 125 urat, lent da "nu se rupe ! " Nemtesc.
Panonia ... cam lenta "la pretu ei este f buna!"
Si in final Kaurile. Nitel de=asupra Manetului!!!

Cum zic ma avut vecini si amici cu motocilete ... unii mai nebuni, altii mai asezati unu chiar cuminte . Juma din timp se discuta despe motociclete ...

#2478
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Aprpos de moticiclete, uite 2 în magazinul "Romarta Cadouri" de la Universitate: http://forum.softped...st__p__11478666
Poza e de prin 1959. Da' unde se găsea magazinul ăsta?  Posted Image
Am mai scanat ceva cu magazine şi am să pun   Posted Image

#2479
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

View PostGhita_Bizonu, on 01 septembrie 2014 - 16:19, said:



Se pare ca ai trait in anii aia ..  si mai intrebi?!!

Ka ul. doi iepurasi pe langa ca era rusesc nu german nu fugea!!! [...]

La urma Mz 125 urat, lent da "nu se rupe ! " Nemtesc.
[...]
Si in final Kaurile. Nitel de=asupra Manetului!!!



Lente, real, ambele, am zis, K era copie ruseasca de MZ..

Dar...se mai gaseau inventive care le schimbau ori pinionul ori "foaia", recte pinionul mare... incit sa obtina un compromis -tractiune-fuga..

Sau, altii montau o roata mai mare pe spate... mamaaaaaaaaa...cit bricolaj pe vremea aia. Si ce satisfactii simteai...

#2480
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ca tot s-a pomenit de casele de cultura...
La, la inceputul anilor '80 am terminat si eu liceul. Si un amic m-a dus la Casa de Cultura "Petofi Sandor", adica "Petofi Sandor Hoz" de pe str. Zalomit, langa Cismigiu.
Cum intotdeauna era nevoie de un electronist, ca de stricat aparatele se stricau, sau de facut rapid un cablu cu niste mufe, am fost acceptat si am invatat si eu viata de discoteca... Ce dracu, aveam +18 ani...

Intr-o seara DJ-ului oficial i s-a facut rau. Era cam statut si doar nitel baut, asa ca a plecat..Normal, tipa il astepta afara, nerabdatoare.
Ce dracu, de ce sa intre in gura lumii? Doar ambi/amandoi doreau sa intre ceva in altceva..Dar sa sarim peste..

Eu intre timp incepusem sa studiez ce se mai canta, ce scrie prin topuri..Si ce mi-a venit. Starnit de cele aflate, am bagat "Hey teacher"....
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YR5ApYxkU-U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] ..
Am avut un succes monstru..Si practic toata seara l-am repus ..
Din pacate am "dansat" doar o vara acolo.. Nu am avut nicio problema cu nimeni, desi nu vorbeam limba minoritarilor.
Dar cum eu evitam discutile despre istorie, si ei m-au lasat in pace.. .Ele, unele..nu .
Odata s-a inchis tarata intr-unul, dar ea i-a zis-o in fata ca s-a saturat de el si ca pleaca.
Cum am inteles destul de rapid ca daca raman, lucrurile se pot inchinge, am anuntat ca plec si eu si i-am rugat pe colegii lui sa il retina macar 5 minute. Adica sa ii ofere o sansa si vanatului o sansa, si au facut-o.
Sa cred ca din sportivitate?  Oricum, aveam o mutra de ochelarist, cu niste sifoane. Acum am niste rame si lentile mai subtiri....
Sau din dorinta de a nu creea probleme prea mari? Oricum, au fost de acord....
Dar in loc de Cismigiu, unde am anuntat ca merg, am gresit si am plecat spre statia de troleu dinspre Universitate.
Pe drum am gasit-o pe dsoara.. I se desfacuse bareta de la o sanda, asa ca a acceptat ajutorul meu..
Nu, nu regret nimic..
Desi cred ca aia m-au asteptat in rondul scriitorilor.. Ei suparati, in intuneric, eu ...in alta parte....Si foarte vesel.

Alte case de cultura, de ex cea de langa Apaca, organizau sambata seara hore. Normal, acolo venau multi dintre cele si cei plecati din Moldova, care chinuiau pt o viata mai buna prin Bucuresti....
Chiar, cineva mi-a zis ca daca ajuns sambata seara, prin zona, sa nu ma duc sa fac pipi prin spatele cladiri..
Adevarul e ca nici mie nu mi-ar fi placut sa fiu intrerupt..Si mai ales udat....
Oricum, eu nestiind muzica populara, nu am trecut prin zona. Desi eu, avand buletin de Bucuresti si mama care avea casa, omul mi-a zis ca nu conteaza ca nu stiu sa dansez. Pt ca am asigurat un desfacator de picioare ultra rapid..aa, pardon..Si nunta la fel..
Nu scriu tampenii. Asa se discuta in epoca...Si se facea..

La "Grigore Preoteasa " era un cenaclu SF.. Acolo am fost multi ani. Incepea pe la ora 11 si continua pana pe la 14..Cand coboram in sala sa vedem filme de cinemateca, date in cicluri, "Mari actori" sau "Mari regizori, filme alese pe spranceana si comentate de dnul Dumitrescu, mare pasionat..

Edited by Prien, 02 September 2014 - 13:09.


#2481
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

View Postdjl, on 02 septembrie 2014 - 07:57, said:

Aprpos de moticiclete, uite 2 în magazinul "Romarta Cadouri" de la Universitate: http://forum.softped...st__p__11478666
Poza e de prin 1959. Da' unde se găsea magazinul ăsta?  Posted Image
La "Coada Calului" in spatele statuilor.

#2482
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
În clădirea unde e acum B.C.R., dar pe partea cu bulevardul (cu troleibuze)?

#2483
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
Da acolo.

#2484
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Deşi ar fi mers la "Bucureştii de altădată", comentariile vorbesc în general despre Epoca Ceauşescu, aşa că pun link-ul aici: http://blog.alexgalm...1986-bucuresti/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate