Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Asa cum a fost ...

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3062 replies to this topic

#2449
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
E pe Str. Ştefan Mihaăileanu, între Str. Popa Soare şi Str. Plantelor, la parterul unui blocuşor treizecist, nu? Am văzut de multe ori sloganul când am trecut pe acolo cu bicicleta, dar credeam că e de alegeriele din 19 nov. 1946.... dar atunci a fost cu "Votaţi Soarele", nu?

#2450
pcezar

pcezar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 21.08.2005
:)

#2451
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Vedeţi că pe TV.R. 2 e ceva despre biciclete vechi!

#2452
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 10.10.2011
Da, acele costume ce par a fi americane, au existat la noi, doar ca poporul incepuse sa le poarte si pe strada.
Puteai vedea si alte uniforme profesionale in afara de militie  si armata : posta ,cfr….

Da , cartonasele acelea au existat cu precadere in clasele I-IV ,ca forma de educare spre economisire.
Invatatoarea venea cu acele cartonase in valoare de 5 lei , care trebuiau achizitionate de elevi, in limita puterii de cumparare a parintilor si pe care apoi le puteai preschimba in bani la orice unitate CEC. Totul se transforma intr-o  joaca ; cine avea mai multe cartonase din aceeasi serie.

3R(recuperare, refolosire, reconditionare) a aparut mai tarziu , dar pe linie de productie.

“Gropita” se juca cu monezi ,dar prin ’60 se juca pe nasturi. Marimea lor decidea si numarul de lovituri pe serie (nasturii de camasa- 1l; nasturii de haina – 2l ; nasturii de palton – 3l ) . Jocul se incingea asa de tare incat ajungeai acasa cu camasa fara nasturi, dupa care “jap” o coada de matura la dos pentru invatare de minte ; nu se punea faptul ca la “leapsa” s-a agatat unul de camasa ta si ti-a rupt toti nasturii.

#2453
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă găsiţi pe undeva de vânzare almanahuri ante 1981 la super preţ, vă rog să-mi daţi de veste (după 1981 mă intresează doar "Scînteia Tineretului" şi poate "Cutezătorii").

#2454
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
http://www.frontpres...a-de-aur.htmlĆ¢


De ceva vreme, ne delectăm pe facebook cu o serie de poze reprezentând tot felul de simboluri din anii ’80. Ciocolate, biciclete, îngheţate, cărţi, reviste, creioane, postere, jocuri, fel de fel de gadget-uri din acele timpuri – un adevărat tezaur nostalgic menit să provoace oftaturi melancolice și, finalmente, o exclamare superioară tip ”Ce vremuri am trăit, copiii de azi sunt niște dereglaţi care nu știu adevăratele bucurii ale adolescenţei sau pubertăţii!”. Firește, noi am fost ultimii care am trăit o vârstă de aur, noi am fost ultimii care am știut ce înseamnă bucuria jocului, noi am fost ultimii care am știut ce înseamnă muzica, televizorul, dragostea etc. Și dăm like și share imediat, ca să vadă și neisprăviţii din ziua de azi ce vremuri miraculoase am trăit noi…
Citesc în această perioadă memoriile lui Stefan Zweig. Marele scriitor austriac deplângea, în 1940, dispariția perioadei inocente de la finele secolului XIX. Ia uite ce scrie la un moment dat: ”Căci n-a fost un secol pătimaș acela în care m-am născut și m-am format eu. Era o lume ordonată, cu delimitări clare și tranziţii line, o lume care nu cunoștea graba. Ritmul noilor viteze nu se extinsese încă de la mașini, telefon, radio, avion la om, timpul și vârsta aveau o altă măsură. Se ducea o viaţă mai tihnită…”
Parcă și noi scriem/ne lamentăm duios cam așa, nu? Aici e de fapt cheia. Cum spune o piesă a lui Mike and the Mechanics, ”every generation blames the one before”. Ne creăm din copilăria noastră un univers magic, pierdut. Selectăm inconștient doar acele lucruri care ne convin și le contrapunem unui prezent corupt și pervertit. Uităm că în copilăria noastră optzecistă se tăia curentul zilnic, că stăteam dimineața la ora 6 la coadă la lapte, că trebuia să mergem la cules porumb toamna, că în vacanțele de vară trebuia să participăm la 40 de grade la repetițiile pentru festivitatea de 23 august, că apa caldă și căldură ajunseseră la un moment dat niște accesorii aproape de lux, că accesul la informații era limitat, că pentru a cumpăra o carte bună sau un disc cu trupa preferată trebuia să ai ceva relații, că pentru avea telefon (fix) și butelie îți trebuiau ”n” aprobări, că în plină iarnă lumea stătea pe scări în troleibuze, că libertatea de expresie era garantată prin Constituție dar lipsea cu desăvârșire.. Să mai continui?
Da, era frumos fiindcă aveam timp să jucăm fotbal, să ne bucurăm de lucruri frumoase, aveam mai mult timp la dispoziție, nu aveam atâtea responsabilități (în definitiv, eram copii, nu?), nu trăiam bombardamentul informațional din ziua de azi. E adevărat, astăzi relațiile interumane sunt diferite, toată lumea e mai grăbită, vreau totul repede și acum… Și ne refugiem în niște amintiri fermecătoare, iluzionându-ne că am fost niște privilegiați…
Vă dați seama că peste 20 de ani, tinerii de azi vor exclama: ”În 2013… ce vremuri! Oamenii erau mai respectuoși, aveam timp, știam să ne bucurăm de lucrurile mărunte. Nu-mi vine să cred cât de artificiali, obraznici și aiuriţi sunt copiii de azi. Nu știu ce înseamnă bucuriile adevărate, să te joci pe Ipad…”
Și da, eu cred că și această epocă pe care o trăim își are farmecul ei. Poate nu chiar ca adolescența noastră, dar măcar are un avantaj. Libertatea.
P.S.: Ce ironic, nu? Tocmai facebook-ul e gazda lamentărilor noastre. Acest facebook care este emblematic pentru acești ani ce nu ne mai reprezintă… De Levente Balint

#2455
anelka

anelka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 17.02.2006
alimentara - 1961
sursa: FB alimentara

Attached Files



#2456
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Ce scrie pe casa de marcat, că nu-mi dau seama (vreau să aflu marca).

#2457
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Cum era cu petrecerile pe vremea aia. Cum se organizau (că ce muzică asculta majoritatea, am aflat). Ghiţă_Bizonu a spus că minorii nu stăteau mai târziu de orele 22-23 şi nu era prea bine să-şi contrazică părinţii.

Dar produsele gen pastă de dinţi, săpun, detergent cum erau, că am auzit că nu străluceau.

#2458
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postdjl, on 16 august 2014 - 22:02, said:

Cum era cu petrecerile pe vremea aia. Cum se organizau (că ce muzică asculta majoritatea, am aflat). Ghiţă_Bizonu a spus că minorii nu stăteau mai târziu de orele 22-23 şi nu era prea bine să-şi contrazică părinţii.

Dar produsele gen pastă de dinţi, săpun, detergent cum erau, că am auzit că nu străluceau.

Depoanda ce intelegi prin minori ...
Copii de 13-14 ani erau tinuti strict.
la 16 ani intrai in categoria "golani". "magari" si in unele ocazii se mai permitea dupa 23 (daca paranghelia era departe) Da [erm,misunea se acorda greu cu multa morala vezi ce faci ca il vezi pe dracu (arata exact ca babacu furios!) samd . Ce se zicea fetelor numa de unde stii - nua  ma avut sora si nici fata nu am fost ...

#2459
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Minori = copii de la 14-15 ani în sus, că mai devreme cred că mergea doar cu onomasticile.
Oricum, cred că nu aş fi murit, că pe mine mă plitictisesc petrecerile. Mai rău ar fi fost dacă nu m-ar fi lăsat la discotecă. Dar doar îmi dau cu presupusul, că nu am prins petreceri pe vremea aia (doar sunt născut la sfârşitul lui 1982), aşa că nu ştiu cum era atmosfera la petrecerile de pe vremea aia. Localuri gen discoteci când au început să apară pe la noi?

Ghiţă_Bizonu , cred că tu cam prin 1967-1969 ai început să mergi pe la petreceri, nu.

Edited by djl, 16 August 2014 - 22:40.


#2460
anelka

anelka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 17.02.2006
localurile care gazduiau discoteci erau, in general, casele de cultura. imi amintesc de una situata pe str. zalomit, cred ca-i zicea Petofi Sandor, alta era casa de cultura a studentilor (Grigore Preoteasa) si Ecran Club (sos. Grozavesti). parca mai era una in pasajul victoriei, in capatul dinspre str doamnei... cred ca se numea Mozaic.

Attached Files



#2461
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postdjl, on 16 august 2014 - 22:26, said:

Minori = copii de la 14-15 ani în sus, că mai devreme cred că mergea doar cu onomasticile.
Oricum, cred că nu aş fi murit, că pe mine mă plitictisesc petrecerile. Mai rău ar fi fost dacă nu m-ar fi lăsat la discotecă. Dar doar îmi dau cu presupusul, că nu am prins petreceri pe vremea aia (doar sunt născut la sfârşitul lui 1982), aşa că nu ştiu cum era atmosfera la petrecerile de pe vremea aia. Localuri gen discoteci când au început să apară pe la noi?

Ghiţă_Bizonu , cred că tu cam prin 1967-1969 ai început să mergi pe la petreceri, nu.

Mia degraba prin 68-69 .. dupa 16 ani in orioce caz .
Dicoteci au inceput sa apara prin 70. Cred. Lumea nu era chiar obisnuita .. Tin monte eram la o "casa de cultura"  (sector 5? parca) prin 71-72  si orchestra a incetat sa cante si au pus niste inregistrari noi am stat. Si apoi unu a explcait ca ar fi o moda cu "discoteci" unde  nu e orchestra ci inregistrari da zse danseaza ..
A  "orchestra" e cam mult zis. De fapt o formantie de cca 6 max 8 plus 1-2 guristi. Ca asa era naravu la noi .. magu se asculta se danseaza pe "orchestra". Ma rog acasa era bun si magu si vinilu'

Case de cultura.. Aveau 1-2 zile (pe saptamana) in care aduceau o "orchestra" si se dansa. Nu aveai unde.. opetrecere samd atunci mergeai la o casa de cultura. Plateai bilet (ele ) ... bufetu era ca si inexistent cu ceva pespis si citronada si cam atat ... Nasol era ca uneri venea un grup de tineri singuri (fara fete) usor bauti si care cautau cafteala ... Asa ca unele case de cultura aveau si 2-3 oameni de ordine (nu neparat mari caftangii doar ca aveau vreo 25-26 de ani adica mai "batrani") care se banuiai ca sunt cu misie de la UTC (nu secrusiti samd.. doar birocrati marunti ai UTC) si dedci daca faceau apel  la militie aveau mai multa "greutate"  .. Uneori prin zona se mai plcitisea si un caraliu (afara... ca unii golanasi nu se luau la bataie in sala dar te agatau in strada). D'aia casele erau in gnl ocolite. Prin anul ala Casa de cultura a sect 2 avea peputaie proasta (cafteli). aaia de pe Mihai Eminsescu .  Se zicea (nu am  verificat) ca cea a uzinei 23 August nu era frecvnetabila - asta din cauza ca veneau multi din cei care lucrau la 23 August (tineri de 18-21 de ani care intrau in grup dar singuri[fata fete] . Cam toti de la tara .. adica baieti care traisera f incorsetati in satele lor [gura lumii in sate era de speriat!] si care aici dadeau de "libertate" [nu ii stia nimeni, a doua zi nu aveau scandal cu tatii "m-ai facut de rusine animalule!!" ] ci care poa se laudau la camin cu "ispavile" lor asa ca incercau sa se dea "jmecheri" de Bucuresti.... Culmea ese ca unii baitei de la tara mai "spalati"  ocoleau si ei cu grija pe colegii lor de munca "nu imi este destul ca lucrez impreuna cu derbedeii aia?!" Am auzit ca pana la urma s-a sucrit si comitetul de partid a 23 August Asa ca au aparut ca omanei de ordine insi maturi .. si nu era cazul ca junele derbedeu sa isi faca de cap sub privirea maistrului sau ... Si asa un vecin de al meu, pe vremea aia om la 40 de ani a petrecut cam mute seri la "club" cu o citronada in mana!!! Ca era maistru si secreatr al organizatiei de baza PCR .. Nu era cazul sa fie enervat ca a doua zi batea cu pixul .... adica se putea lasa cu sanctiuni adtive inclus o scadere de salariu!! Motive legate de munca se gaseau .. desi toti stoiau ca motivul real era ca la club a fots magar si ca atunci cand i s-a zis sa fie cuminte a facut pe golanu)

A da.. o amintiere placuta ...
Prin 76 intamplatior ma intalnesc pe strada cu Nelu zis Puscarie fost coleg din armata. Puscarei tot cu aspectu de i-a adus porecala - tuns zero cu favorite mari .. Nu stui ce cauta prin Bucureti (era din jud Buzau sau prahova nu maitin minte) Era cu gagica sa si sora lui .. Am intrat in restaurant Cismigiu .. mai erau vreo 5 insi la 3 mese. .. Era si niste muzica ... si pe ringul de dans eram doar 2 perechi. Ma org la inceput fetele s-au jenat "sa se dea in spectcol" dansand la ora 13... Pe la 15 mancasem bausem 2 baterii (eram tiotusi 4!) si cum aveau treaba in alta parte si incepuse sa vina si lume in .local ne-ma tirat. De atunci nu l-am mai vazut pe Puscarie (as fi preferat sa o revad pe sor=sa insa se pare ca fata nu a fost imprsionata de calitataile mele de dansaator. Dimpotriva ..Nicodadta nu am dansat bine)

#2462
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Cică la Costineşti Disco "Ring" a apărut în 1969. Primele discoteci au fost probabil cele de pe litoral, din cauză că acolo veneau şi străinezii.
Vara trecută am trecut cu tatăl meu pe la Tuşnad-Băi, unde şi-a petrecut multe vacanţe pre-studenţie (şi eu am fost pe acolo în vacanţă când eram mic, da' înainte de divorţul alor mei) şi mi-a povestit că mergea pe la casa de cultură pe acolo (probabil în adolescenţă); cică pe vremea lui (tatăl meu e un pic mai tânăr decât Ghiţă_Bizonu ) tare ascultat era Barry White; probabil acea casă de cultură era deja o discotecă sau se ţinea discotecă acolo (că aşa, şi la ţară în Prahova, în 1998 discoteca se ţinea în casa de cultură, când nu erau evenimente; când erau... nu se ţinea sau a fost o dată într-un bar din centru; doar în 1998 am fost, aşa că nu ştiu cum era în restul anilor).
Cică şi la Casa de cultură a Raionului 30 Decembrie (zona Aviatorilor) erau bătăi.
Da' de căutuau bătaia? Vroiau să se dea mari sau pur sau erau fetele de vină? Înţelege de că temeaţi când erau grupuri mari de băieţi... că mai ţin minte şi eu combinaţia de fete + băutură la discotecă şi mi-e ruşine de ce am făcut... (am făcut scandal, nu am luat la bătaie pe nimeni şi nu am distrus nimic, da' nu s-a simţit bine taică-miu' când a aflat).

Dar de ce era vârsta stabilită pe la 16 ani (deşi mă gândesc că unii părinţi poate îşi lăsau copii un pic mai devreme) şi orele la 22-24? Nu am trăit eu prea mult în comunism, dar încerc să gândesc şi conofrm oamenilor de atunci (chiar dacă nu-s de acord cu ce gândeau), că altfel nu pot înţelege istoria!

Edited by djl, 17 August 2014 - 10:36.


#2463
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
1) Când s-a scurtat serviciul militar obligatoriu de la 3 ani la un an? 3 ani în armată pe timp de pace...;
2) E adevărat că te luau în armată înainte să începi facultatea, ca nu cumva să eludezi serviciul militar?

#2464
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007

View Postdjl, on 17 august 2014 - 22:03, said:

1) Când s-a scurtat serviciul militar obligatoriu de la 3 ani la un an? 3 ani în armată pe timp de pace...;
2) E adevărat că te luau în armată înainte să începi facultatea, ca nu cumva să eludezi serviciul militar?

Cronologic
Decretul numărul 3 pentru reglementarea serviciului militar din 10 ianuarie 1951
Decretul nr.468/1957 pentru reglementarea indeplinirii serviciului militar, modificat prin decretele nr. 80/1960 si nr. 693/1963, republicat in Buletinul Oficial nr. 17 din 24 noiembrie 1964, modificat prin decretele nr. 726/1965 si nr. 711/1966;
Decretul nr.765/1968 privind constituirea, organizarea si functionarea garzilor patriotice;
HCM nr. 361/1954 pentru reglementarea operatiunilor de recrutare, pregatirea recrutilor pentru incorporare si a incorporarii acestora;
HCM nr. 535/1957 pentru stabilirea atributiilor si normelor generale de organizare si functionare a comisariatelor militare,
Legea nr. 14 din 28 decembrie 1972 privind organizarea apararii nationale a Romaniei, Decretul nr. 582 din 29 august 1978

Plus ceva interesant de citit
http://militiaspirit..._12.02.2012.pdf

#2465
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Că tot s-a vorbit de educuaţie: din Almanahul Femeii 1966:
1) pg. 118-119 "Unde am greşit? - Anchetă pedagogică"
2) pg. 177 "Copii cu mii de părinţi/Secvenţe brăilene", articol semnat de Sofia Vinaru.
Pe teme educaţionale... mie îmi pare bine din acest punct de vedere că acele vremuri au trecut (da' am dat-o în alte extreme)

[ http://ist2-2.filesor.com/pimpandhost.com/1/2/8/5/128582/2/j/U/V/2jUVg/Almanahul%20Femeii%201966%20pg.%20118-119%20Unde%20am%20gresti%20%20Ancheta%20pedagogica.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://ist2-2.filesor.com/pimpandhost.com/1/2/8/5/128582/2/j/U/V/2jUVh/Almanahul%20Femeii%201966%20pg.%20177%20Copii%20cu%20mii%20de%20parinti%20-%20secvente%20brailene.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2466
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postdjl, on 17 august 2014 - 10:36, said:

Cică la Costineşti Disco "Ring" a apărut în 1969. Primele discoteci au fost probabil cele de pe litoral, din cauză că acolo veneau şi străinezii.
Vara trecută am trecut cu tatăl meu pe la Tuşnad-Băi, unde şi-a petrecut multe vacanţe pre-studenţie (şi eu am fost pe acolo în vacanţă când eram mic, da' înainte de divorţul alor mei) şi mi-a povestit că mergea pe la casa de cultură pe acolo (probabil în adolescenţă); cică pe vremea lui (tatăl meu e un pic mai tânăr decât Ghiţă_Bizonu ) tare ascultat era Barry White; probabil acea casă de cultură era deja o discotecă sau se ţinea discotecă acolo (că aşa, şi la ţară în Prahova, în 1998 discoteca se ţinea în casa de cultură, când nu erau evenimente; când erau... nu se ţinea sau a fost o dată într-un bar din centru; doar în 1998 am fost, aşa că nu ştiu cum era în restul anilor).
Cică şi la Casa de cultură a Raionului 30 Decembrie (zona Aviatorilor) erau bătăi.
Da' de căutuau bătaia? Vroiau să se dea mari sau pur sau erau fetele de vină? Înţelege de că temeaţi când erau grupuri mari de băieţi... că mai ţin minte şi eu combinaţia de fete + băutură la discotecă şi mi-e ruşine de ce am făcut... (am făcut scandal, nu am luat la bătaie pe nimeni şi nu am distrus nimic, da' nu s-a simţit bine taică-miu' când a aflat).

Dar de ce era vârsta stabilită pe la 16 ani (deşi mă gândesc că unii părinţi poate îşi lăsau copii un pic mai devreme) şi orele la 22-24? Nu am trăit eu prea mult în comunism, dar încerc să gândesc şi conofrm oamenilor de atunci (chiar dacă nu-s de acord cu ce gândeau), că altfel nu pot înţelege istoria!

Pur si simplu le pace sa dea cu pumnu in altu.. Daca mai sunt si nitel aptiguiti sau doar plcitisti si agitati de hormoni ...
cauta bataie!!
Plus ca in grup devin mai curajosi ....
Si unii veneau "singuri" tocmai fiindca cautau scandal ... Si la dans era mai simplu : daca in mod normal te tirai (chiar daca te injurau sau te scuipau - nu va dati curajosi .. cadn sunt 3 sau 6 nu stiu cati indrznesc sa riposteze!!) era mi greu insotit de o fata .. cica te faci de ras .. plus ca aia la o aedica nu se legau de tine ci de fata "hai fa sa @@@@@" sau pus plaba, ablele amandoua samd samd .
Mira-m-as ca tipu asta subuman  sa fi disparut ....

16 ani asa cam indicativ ... 15-16 ani era limita teoretica intre "copil" si "magar". Copilul trebuia sa fie acasa . Punctum .
"Magaru"  (adica adolescent) find deja "mare ca bradu" (da prost ca gardu') , aproape matur fizic si se presupunea cu un minim discernamant avea dreptu la ceva libertate. Cat sa isi cheltuie enrgile si sa ivete sa se poarte (socializeze)Da oricum era tanar si in crestere asa ca nu era indicat sa piarza notile si sa intoxice un corp "in formare".

Ma prg parinti tyampiti erau si atunci..
unii prea stricti.
Altii prea nepasatori .. copile de 12-13 ani la "petreceri" cu "bagabonti" ("magari") de 17-18 ani ... pusti de 13-14 ani deja la "chefuri" .. Ingnl erau uirmari.. Mai o sarcina (la 11, 12, 13 ani ca la 14 deja "merge" !! Mie cel putin nu mi se pare scadalos una care naste la 13 ani. Destulde "batrana" ca se poate si mai devreme! Asta nu zic ca ar fi recomandabil..scadalos asw zice ptr 12 si sub 12...Ma rog "pe vremuri"  asta chiar insemna un debut f precoce ..) In general probleme cu scolarizarea..Repercursiuni in dezvolatre.. Na am auzit de unu care amurit. La 46. Destul de tarziu ca prima dezalcolizare a facut-o la 18 ani .. Mai stiam unu la fel de precoc da ala a mierlit pe la 35 (si aici as zicera ca a rexistat mult.. Da ma rog a reusit sa mia aibe si cativa ani de pauza ... )


Armata iniante de facultate.
Din 1973.. Nu ca sa nu fenteze.. Zau nu stiu de ce Poa si din cauza ca se marise la TR de la 4-6 luni la 8 luni (sau 9? Nu mai tinminte!) Si ca nu prea le convenea sa scoata din productie 9 luni un inginer sau 9 un economist!! (economistii si aia cu dreptu faceau 4 luni)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate