Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 

Ce faci tu pentru tine sa te simti mai bine?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
17 răspunsuri în acest subiect

#1
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.134
  • Înscris: 01.09.2005
Intrebarea asta mi-am pus-o atunci cand pentru tot ce mi se intampla rau cautam de fiecare data cate un vinovat.
Cred eu ca e interesant de stiut ce face fiecare in momentele grele pentru a le depasi. Ma refer la lucruri speciale, individuale.
In felul asta, poate imi dati si mie niste idei. Chiar daca nu, raman macar cu placerea de a pune intrebarea asta cuiva, de a nu tine gandul asta in mine fara macar sa incerc sa aflu ce gandesc si altii.
Fara misto si fara reply-uri de genul "ma simt suparat, merg si beau o bere si astfel ma simt mai bine".
As mai spune ceva, dar am ramas pe ganduri :mellow:

#2
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.068
  • Înscris: 21.10.2005
Eu personal cand ma simt nasol, imi pun un house lent(tiesto) sau parazitii cu melodii de viata(gen "daca pozele ar vorbi" ... sau daca dispun de bani ies singur in oras la un mc,iar cand ma intorc merg mai mult pe jos si ma gandesc cum as putea traii mai bine decat acum

#3
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.517
  • Înscris: 04.04.2004
Momentele grele... pai discut despre momentele grele si despre problemele pe care le am cu cineva care ma poate asculta. E mare lucru sa te descarci, sa vorbesti despre ceea ce te framanta, sa comentezi, sa auzi o parere obiectiva, un sfat -  insa e foarte greu sa gasesti interlocutorul cu care sa fii pe aceeasi lungime de unda si a carui umar sa fie oricand disponibil pentru plansul tau.

In rest, chestii gen MCD cum a spus si again, sau plimbari (eventual nocturne) cu masina imi iau cu mana o parte din starea aceea.

#4
katsuchyo

katsuchyo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 998
  • Înscris: 22.04.2005
eu ascult muzica.. mi-am facut un playlist special pentru momente din astea :)  imi iau mp3-playerul si ma duc sa ma plimb. sau la antrenamente, sau imi gasesc ceva de facut, pentru ca daca lucrez, uit de cele rele.. cel putin pana apare un motiv to be happy iar :)

#5
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.563
  • Înscris: 24.07.2002
Fac sport, ies cu prietenii, sau prietena, sau in cel mai rau caz ma culc, dupa care sunt ca nou.Oricare din aceste metode merge ...(la mine)

#6
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.066
  • Înscris: 30.06.2005
Eu unul ma sui pe bicicleta si ma plimb in deriva prin oras vreo 5-6 ore... pana nu mai pot de oboseala si ma intorc acasa sa dorm ... (dar numai daca este seara... ziua stau ca boul si ma gandesc)

#7
kraMMer

kraMMer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.931
  • Înscris: 23.04.2005
ascult Coldplay... de obicei ma deprima si mai tare, dar dupa ceva timp imi dau seama ca de fapt nu am de ce si imi revin :)

#8
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.011
  • Înscris: 05.02.2004
cand ma supara ceva imi pun intrebarea:
"bai omule, cam cat o sa-ti afecteze aceasta superare pe de-a intregul viata ta? la 90 de ani 80 sau cat o sa traiesc, cand o sa-mi aduc aminte de viata mea, o ma uit la momentul asta ca la unul de maxima cotitura in viata mea ? o sa ma plang ca daca nu se intampla acest lucru acum eram alt om ?"
de cele mai multe ori raspunsul la aceasta intrebare ma linisteste... :w00t:

#9
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.066
  • Înscris: 30.06.2005

View Postshumilica, on Nov 12 2005, 15:50, said:

cand ma supara ceva imi pun intrebarea:
"bai omule, cam cat o sa-ti afecteze aceasta superare pe de-a intregul viata ta? la 90 de ani 80 sau cat o sa traiesc, cand o sa-mi aduc aminte de viata mea, o ma uit la momentul asta ca la unul de maxima cotitura in viata mea ? o sa ma plang ca daca nu se intampla acest lucru acum eram alt om ?"
de cele mai multe ori raspunsul la aceasta intrebare ma linisteste... :w00t:
si cand nu te linisteste ce faci ? intri in panica gandindu-te ca peste 60 de ani inca ei regreta chestia aia? :D

#10
anonimix

anonimix

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 347
  • Înscris: 18.10.2004
mananc ceva ce imi place foarte mult

dorm cel putin 48 de ore, fara pauza si fara sa ma intereseze altceva decat somnul

#11
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.134
  • Înscris: 01.09.2005
Am uitat sa zic in primul post ce fac eu :)
De obicei ascult Leonard Cohen sau muzica de la Buddha Bar, revad filme gen Leaving Las Vegas, sau dorm. De multe ori insa, astea au efectul invers. Motiv pentru care v-am intrebat si pe voi.
Mi-au placut mult raspunsurile lui again si shumilica. Mai demult mai mi-a placut un post de-al lui shumilica pentru care l-am felicitat si pe PM. Asta e al doilea.

#12
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.002
  • Înscris: 23.02.2005
ma urc pe motocicleta si plec aiurea afara din oras in locuri indepartate si pustii

nu exista nimic mai eficace contra stresului, supararii sau depresiei

aer liber, senzatii, adrenalina, libertate, delectare si locuri noi - toate intr-un singur pachet

#13
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004
de obicei cer poze la femei pe messenger. uneori primesc, alteori nu, cum imi e norocu :smoke:

#14
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.134
  • Înscris: 01.09.2005

View PostAl1, on Nov 11 2005, 23:33, said:

As mai spune ceva, dar am ramas pe ganduri :mellow:

Asta e o zi in care ar trebui sa fac ceva sa ma simt mai bine  :(

M-ai lovit Mosotti cu raspunsul asta.   :nonobad:

#15
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.039
  • Înscris: 04.11.2004
Imi place threadul.  :)
Ca prim pas, incerc sa-i gasesc pe altii vinovati. Si asa ma calmez partial. Apoi imi reintorc privirea catre mine, in mine si-mi caut solutii. De cele mai multe ori, acolo le gasesc. Si cu un pic de ajutor de la Doamne-Doamne ma reintorc la liman.

#16
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.134
  • Înscris: 01.09.2005

View PostAlina, on Nov 16 2005, 02:35, said:

Ca prim pas, incerc sa-i gasesc pe altii vinovati.



View PostAl1, on Nov 11 2005, 23:33, said:

Intrebarea asta mi-am pus-o atunci cand pentru tot ce mi se intampla rau cautam de fiecare data cate un vinovat.

Oare asta nu inseamna o resemnare? Sau pasatul pisicii moarte in curtea altuia?
Nu e asta un fel de scuza ca pentru ceea ce ni se intampla nu gasim solutii si incercam tot timpul sa ne baricadam in mintea noastra?
Intrebari....intrebari....intrebari.

Frumos raspuns Alina :).  Eu unul nu prea gasesc solutii intorcandu-ma in mine :)

Editat de Al1, 16 noiembrie 2005 - 03:52.


#17
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.039
  • Înscris: 04.11.2004

View PostAl1, on Nov 16 2005, 03:47, said:

Oare asta nu inseamna o resemnare? Sau pasatul pisicii moarte in curtea altuia?
Nu e asta un fel de scuza ca pentru ceea ce ni se intampla nu gasim solutii si incercam tot timpul sa ne baricadam in mintea noastra?
Intrebari....intrebari....intrebari.

Pai vinovatul poate fi orcine. Pot fi eu insami. Poate fi si destinul. Am nevoie in permanenta sa stiu cauza. Sa gasesc vinovatul, orice ar fi el, pentru a-mi atenua furia. Nu cred in resemnare sau ignorarea cauzelor.

Apoi incerc sa ma auto-analizez, sa vad cum pot trece peste acea problema. Mi-a trecut furia, gandesc acum la rece. Ce am de facut, ce sanse am, ce ma ajuta, ce trebuie sa evit, ce refugii imi gasesc...things like that. Mi-am facut planul, apoi trec la atac: recapatarea starii de liniste, armonia si echilibrul. Dupa revenire, trec la pastrarea starii ideale prin auto-protejare si indepartarea de cauzele nefericirii mele.

#18
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.729
  • Înscris: 29.06.2005
ca sa ma simt mai bine? :)

depinde dupa ce sa ma simt bine.. daca sunt foarte trista, incerc mereu sa ma inveselesc: muzica, o comedie, iesit in oras...; daca sunt melancolica, ascult muzica sau ma plimb prin parc... daca pur si simplu sunt nervoasa... hmmm vorbesc mult si ma cert, cautand solutia. (care evident vine dupa ce ma calmez). dar pe moment imi face bine sa vorbesc despre ce sunt nervoasa.

cand nu e o situatie speciala ci doar relaxare citit, plimbare... :)  etc etc etc...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate