Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 

HTC Windows Phone 8S

- - - - -
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#73
gaby_usky

gaby_usky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 06.01.2007
Salut tuturor am si eu o intrebare pentru cei care au 8s . Am la dispozitie 850 de ron cu care vreau sa achizitionez acest telefon facand prelungire la abunament . Ce ziceti fac o investitie proasta ? Sau sa mai astept pan apar alte telefoane ?
Va multumesc.

#74
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Orange l-a scumpit de la 19e la 180e :(

#75
gaby_usky

gaby_usky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 06.01.2007
Lo ieftinit din cate vad in seara asta....adica ieri m-am uitat si era 199 de euro la prelungire de 5 euro pe luna si acuma ii 189 la acel abunamen de 5 euro...oare sa mai astept? o sa se mai ieftineasca cu noile aparitii??
Va multumesc.

#76
flatbone

flatbone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.01.2007
Am gasit undeva ca.. o solutie pentru a nu aglomera memoria interna limitata a 8S-lui ar fi sa downloadezi aplicatiile manual pe cardul microSD si sa le instalezi de acolo.
Probabil ca in ceva timp va aparea si o solutie pentru gestionarea/curatarea memoriei interne.. poate la un soft update sau poate o aplicatie 3rd party.

#77
fly78

fly78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 26.08.2006
Știe cineva cu ce aplicatie pot vedea documentele de pe SD card?
Pozele si muzica mi le vede dar alte fisiere sau foldere nu.
Un file explorer ceva?Am tot căutat prin magazin dar nimic.

#78
fly78

fly78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 26.08.2006
Baby-Usky dacă vrei,ți-l dau eu la 750 plus transportul.Eu sunt din Brașov .L-am luat la prelungire de abonament de curiozitate ,eu sunt fan iPhone .Telefonul e nou are o săptămâna .Daca te decizi da-mi mesaj pe PM.

#79
gaby_usky

gaby_usky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 06.01.2007
A ajuns luni de la orange comanda online...e foarte frumos tel materialu din care este facut imi place la nebunie si ca aspect da bine cand il scoti din buzunar :)) si se misca perfect , pacat ca nu are memoria mai mare pentru aplicatii in rest wp 8 e la inceput sunt multe inca care trebuie adaugat dar eu zic ca timpul le reolva pe toate ;) . Momentan nu regret nici un leu care l-am dat pe el.

#80
alexdonc

alexdonc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 21.04.2004
Dublu post - imi cer scuze ptr asta....

Cu toate ca folosesc inca un SGS2, abia aateptam sa testez WP  si n-am mai avut rabdare pina ce Nokia si-ar fi lansat oficial noua gama Lumia pe piata locala. Oricum aveam nevoie de un al doilea tel asa ca...
pe scurt ca sa raspund celor ce nu au avut inca sansa de a butona prin WP8 si nici nu s-au informat corespunzator pina acum iata citeva puncte esentiale de amintit:
1. BT este utilizabil 100% inclusiv ptr transfer de fisiere
2. Sistemul de fisiere nu este accesibil din int GUI al SO - limitare voita in stilul Cupertuno.
3. Multitasking-ul este limitat la o serie de aplicatii care chiar se preteaza la acest lucru - in special ptr a obtine o economie de energie
4. Pe de alta parte deocamdata NU se pot instala aplicatii pe card extern - acesta fiind folosit exclusiv ptr stocarea continutului multimedia
5. In WP8 mai este mult de lucru si asta se va intimpla in timp, sa nu uitam ca este deocamdata un bebelus ��. Sunt multe neajunsuri deocamdata: no VPN, no RTSP... etc prin prisma unui Android user. Insa la fel de bine un IOS addict l-ar gasi foarte appealing ��.
In fine... sunt destul de multe de povestit. Eu am deja o luna avans in teste si ma declar multumit si nerabdator sa vad progresul pe care MS il va face de acum incolo. Voi merge pe acest drum fara rezerve dar nu voi renunta la Android. Daca in mare parte am gasit replacement ptr ceea ce am utilizat pina acum pe un smartphone - symbian ori android - exista si capitole unde inca sunt frustrari legate de restrictiile impuse si limitari inerente unui SO inca tinar. Pe de alta parte experienta oferita de Windows Phone8 este una extraordinara dpdv al stabilitatii, vitezei de reactie - si aici mi-as permite o comparatie cu Project Butter al Google in JB, precum si unei abordari noi: cum ar fi spre exemplu People' Hub - adica o agenda telefonica extraordinara dpdv al integrarii cu alte servicij de socializare cit si sincronizare cu diverse servicii online: de la Active Sync la Exchange. Tot laudabila este si colaborarea cu NAVTEQ astfel ca hartile Nokia devin disponibile offline pentru toate echipamentele nonNokia ce ruleaza WP8 insa lipseste evident turn by turn voice nav din considerente lesne de inteles. BTW Nokia Drive nu este top of the top app ptr navigare asa ca celor ce isi fac grizi sau au prejudecati ii sfatuiesc sa se intereseze mai intii. Navigatia si hartile Goole sunt la ani lumina fata de cele Navteq ori aplicatii precum Igo sau Navigon (acesta din urma fiind deja disponibil pe toate platformele mobile inclusiv WP8)
Toate cele bune iar sfatul meu este: rabdare ptr cei neaastimparati si un pic de incredere. Eu unul sun optimist si an convingerea ca MS nu ne va dezamagi. Si maj sper ca fragmentarea SO sa nu ajunga o practica si pentru Redmond

PS:

Ma tot chinui sa-mi fac timp cu o scurta lista de aplicatii (in genul MustHave) pe care le recomand posesorilor de HTC WP 8S si nu numai - ci in general posesorilo  de Windows Phone...

Iat-o:

4u2stream - desi contracost este extrem de utila pentru cei care au pe acasa si un mic server DLNA cu tone de muzica
battery Info - cu tile update
cinemagia - aplicatie nativa oferita de site-ul cu acelasi nume deja consacrata pe plan local
Convertor - de la HTC insa mai au de lucrat baietii sa speram la un prim update ptr ca la valute RON-ul lipseste cu desavirsire :)
Facebook - aplicatia nativa de socializare ptr WindowsPhone care desi este mai stabila decit cea ptr Android are multe neajunsuri inca si ma duce cu gindul la primele versiuni de pe Symbian S60 v5
Network tiles- pentru acces facil la functii ON/OFF de bunsimt cum ar fi BT, WiFI, Moble Data sau mod Avion
PBX TV - si aici salut munca celor de la PBX ca au adus in continuare si pe acesta platforma serviciile oferite de ei. Pentru cei ce nu stiu este un operator mic de Internet si servicii VoIP + TV IP. Citeva canale locale free printre care Realitatea TV, Antena 3, B1 etc...
PDF Reader - nu mai necesita prezentare - da stiu e ciudat ca MS nu a oferit inca acces nativ la documente pdf....
RemoteDesktop - contracost insa foarte utila pentru cei pasionati
scan2pdf - si asta este minunat ca am gasit asa ceva (foloseam in mod curent in Andoid acest lucru)
Shazam
Skype - si DA este chiar mai nine gindit decit cel din Android
SPB TV - fara prezentari - la fel de bun ca si PBX ptrpoligloti ;)
TuneIn Radio care nu treabuie sa lipseasca audiofililor - si DA e super fain - poate chiar rivalizeala cu XiiaLive Player din Android (acolo e naspa facut Tune In)
Twitter si Wikipedia + 2 joculete


Si mai ramin aprox 240MB disponibili din cei aproape 2GB liberi din cei 4 ai HTC 8s (ca doar 1,8 e ocupat de sistem)

In final Nu uitati de VOCEA CLIENTULUI ca sa zic asa:

http://windowsphone....ure-suggestions

#81
flatbone

flatbone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.01.2007
Nice. La lista de aplicatii as mai adauga cateva care mi s-au parut interesante:
- assistant - un fel de siri pt WP
- clearnote - aplicatie to-do-list.. f. utila si usor de utilizat
- gmaps - harti google maps.. streetview.. pare ok in lipsa unei aplicatii oficiale google
- pc remote - control wireless asupra computerului
- metrotube - costa $1 dar merita daca se intampla des sa cautati sau sa va uitati la video-uri pe youtube

As fi curios sa aflu de la utilizatori cat de util este Portofelul (Wallet) la noi.

#82
Bogdan_B

Bogdan_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 23.12.2005
Pana la urma, pe HTC Windows Phone 8S se poate instala si folosi offline vreun program de navigatie bun pentru Romania si Europa cu tot cu harti bineinteles? Are spatiu liber suficient?

#83
alexdonc

alexdonc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 21.04.2004
Da. Navigon - si descarci doar hastile care te inyereseaza - NU toata EU care are 2GB. Eu il folosesc de mai bine de un an cu succes pe SGS2. E cam piperat pretul dar merita fiecare cent.

#84
bogdan_39

bogdan_39

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 03.11.2012
Ce inseamna piperat? Cat costa?

#85
alexdonc

alexdonc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 21.04.2004
Mie imi apare 400 lei parca. Insa gasisem o aplicatie care fol tot Navteq maps si descarcai tot asa doar ce te interesa... Poate era mai ieftina... Nu mai stiu

Gata am gasit. Navigation Romania. Costa 140 lei si e doar componenta RO de la Navteq

#86
bogdan_39

bogdan_39

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 03.11.2012
Daca am inteles bine, 140 de lei pe an pentru navigatie de la Navteq, doar pentru harta Romaniei? Sau... ?

#87
alexdonc

alexdonc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 21.04.2004
Nu cred ca este pe an ci pe toata durata de viata a dispozitivului. Nu stiu in schimb cum sta la capitolul actualizari ca n-am stat sa citesc Legal notes samd. E simpluta aplicatia - doar ce am testat-o si in plus fol o harta cam vechisoara...

#88
alexdonc

alexdonc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 21.04.2004
Intrebare ptr posesori: La voi se poate incarca telefonul inchis? La mine NU si mi se pare ciudat... cum bag alimentarea boot-eaza instantaneu.

#89
bogdan_39

bogdan_39

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 03.11.2012
Da, aiurea... Odata ce l-ai conectat la Renel, prinde viata nebunaticu'. Asa sunt toate WP. Logica americana...

#90
alexdonc

alexdonc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 21.04.2004
Chiar... Deci tine de SO. E o aberatie asta. Intotdeauna mi-am incarcat telefoanele inchise - inca de pe vremea NiMH. Multumesc frumis.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate