Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI
 Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 

Canon EOS 6D - FF entry-level!

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
68 răspunsuri în acest subiect

#37
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.763
  • Înscris: 25.09.2004

 TS030, on 30 septembrie 2012 - 18:37, said:

Cine s-a plans de asta? Posted Image  Sper ca ai glumit...

Vezi #20 si urmatoarele.

#38
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.722
  • Înscris: 21.11.2006
Voi (noi) astia pe Canon: eu nu inteleg de ce atata dezamagire la 6D?! Urmeaza linia traditionala Canon: il iau pe asta si sper ca urmatorul va fi ceea ce-mi doresc. Ca speranta moare ultima. Au existat exceptii numia la liniile high-end de-a lungul timpului, poate si la 7D - dar au "reparat-o" repede la vremea respectiva cu 60D. Iar 7D poate ca nu l-ar fi scos daca nu era Nikon D300 in piata.

 glumetu, on 20 septembrie 2012 - 08:06, said:

nu l-am pierdut, doar l-am pus deoparte un pic, atarna cam greu in rucsac
...
Inteleg ca astepti pensia?
:)

Editat de calexe, 30 septembrie 2012 - 18:46.


#39
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.763
  • Înscris: 25.09.2004

 calexe, on 30 septembrie 2012 - 18:44, said:

Urmeaza linia traditionala Canon: il iau pe asta si sper ca urmatorul va fi ceea ce-mi doresc.

La care nu-i așa?

Că veni vorba, eu vreau să văd EOS-M cum se comportă live și dacă o să se porteze magic lantern-ul pentru el.

#40
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.193
  • Înscris: 25.06.2012

 AlexIP, on 30 septembrie 2012 - 18:43, said:


Vezi #20 si urmatoarele.
Pai stai asa, nu de acel EV -3 se plang; ci ca doar punctul central e in cruce. E totusi o diferenta.

#41
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.410
  • Înscris: 08.12.2005

 nicolaie, on 17 septembrie 2012 - 17:59, said:

Asta e in acelasi timp si o problema, de fapt. Ca acum toti userii judeca dupa senzor, deci toti se ingramadesc sa bage senzori cat mai mari...

Ideea era alta şi anume că poate a venit vremea să existe preponderent senzori full frame în camerele "profesionale", cum le zice plebea. Tehnologia e coaptă deja. S-a dus vremea când senzorii full frame erau prohibitivi. Nu cred în rabatul la calitate, decât pentru câţiva ani, doi-trei acolo. Probabil că şi APS-C-urile vor mai exista, pentru cei ce vor camere (bune) puţin mai compacte.

#42
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.735
  • Înscris: 02.07.2011
@ursa:

Si din pacate, din cate se vede, asta e si ideea celor doi mari producatori de camere foto.

Cei care vor sa puna pixeli pe subiect, care vor 8 fps, constructie si AF pro, dar nu vor sa plateasca in plus pentru o bucata de siliciu, sa isi puna pofta in cui...

#43
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.763
  • Înscris: 25.09.2004
Guys, exista si APS-H...

#44
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.735
  • Înscris: 02.07.2011
Exista (trecut).

Cam vor sa ingroape APS-H-ul cei de la Canon.

#45
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.261
  • Înscris: 24.02.2007
Nu m-am plans ca sistemul AF e sensibil la -3 EV, e chiar o valoare remarcabila. Postul meu (se vrea a) exprima insa putina nedumerire, cum de au ales o asemenea senbilitate dar au pus doar 11 puncte din care doar unul in cruce.

Editat de dani.user, 30 septembrie 2012 - 21:56.


#46
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.722
  • Înscris: 21.11.2006
M-am uitat si eu de curiozitate pe niste mostre de magini 6D publicate de catre Canon.
http://web.canon.jp/.../samples/eos6d/
Cred ca vor fi critici dure privind detaliul la ISO mic si zgomotul cromatic la ISO mediu-mare, de ex. ISO 6400. Totusi, un FF in 2013, fie si "entry-level" parca ar trebui sa scoata un pic altceva.
Noroc ca are WiFi si GPS...

Editat de calexe, 01 octombrie 2012 - 00:04.


#47
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.067
  • Înscris: 05.05.2007

 calexe, on 01 octombrie 2012 - 00:02, said:

Noroc ca are WiFi si GPS...
OARE??? Poate pentru amatorii de gadgeturi, dispusi sa arunce aproape 100 milioane, da...; nu cred ca astea suplinesc celelalte lipsuri, mentionate de tine mai sus. (Si chiar si ei, amatorii de gadgeturi, ar putea fi nemultumiti de lipsa unui mp3 player, sau TV tuner, sau GSM (3G, 4G), Android, internet, Facebook, etc... Posted Image
Chiar am sperat ca 6D sa fie macar un concurent redutabil al lui D600, dar dupa aparitia specificatiilor, m-am "dezumflat" in privinta ambelor entry-level.
Sa speram totusi ca vor apare si niste modele "middle-class FF", ceva intre 6D si 5DMkIII sau intre D600 si D800...

Pe F64, scrie ca va fi disponibil din 31 oct.!!! asa ca mai avem putin de asteptat.

#48
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.922
  • Înscris: 28.12.2006

 photolover, on 01 octombrie 2012 - 08:17, said:

Sa speram totusi ca vor apare si niste modele "middle-class FF", ceva intre .. intre D600 si D800...
tat.
D600 e 2000E, D800 e 2600E, ce sa mai fie intre ele? Dai 2000 pe un body dar nu mai ai sa dai inca 600 pe un D800?

#49
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.261
  • Înscris: 24.02.2007
Corect, nu prea ar fi loc pentru nimic "intre ele".
Daca ar fi sa intrebam lumea: ce ar trebui sa aibe 6,5D pentru a fi intre 6D si 5D III sigur s-ar ajune la specifiicatiile lui 1D x.

#50
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.958
  • Înscris: 27.04.2005

 photolover, on 01 octombrie 2012 - 08:17, said:

OARE???
sunt convins ca Cristi a fost ironic...

stii chestia cu pozitivismul negativ? gen "vai, ce vant si frig e afara... noroc ca ploua!"

#51
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.722
  • Înscris: 21.11.2006

 dani.user, on 01 octombrie 2012 - 11:19, said:

...
Daca ar fi sa intrebam lumea: ce ar trebui sa aibe 6,5D pentru a fi intre 6D si 5D III sigur s-ar ajune la specifiicatiile lui 1D x.
Da, exact asa. Deranjant la Canon e faptul ca au amputat nu numai functii si butoane la 6D, ci chiar senzorul insusi. 1Dx cu 18mp are calitate de imagine mult mai buna. Banuiesc ca senzorul de pe 1Dx are tot felul de giumbuslucuri ca sa permita rafala rapida la cantitatea mare de mp, ceea ce justifica partial si pretul mai mare al lui 1Dx, totusi - ce au facut la 6D? Au dezvoltat un senzor cu caiet de sarcini sa scoata imagine slaba? E total aiurea...

 glumetu, on 01 octombrie 2012 - 11:34, said:

sunt convins ca Cristi a fost ironic...
...
Evident. Nu pun smile-uri mereu. "Cititorii nostri sunt mai inteligenti decat ai lor"

 glumetu, on 01 octombrie 2012 - 11:34, said:

stii chestia cu pozitivismul negativ? gen "vai, ce vant si frig e afara... noroc ca ploua!"
Tare! N-o stiam.
Posted Image

Dincolo de gluma, photolover, vei fi surprins cati bizoni exista care sa fie bucurosi ca pot posta instant yola pe facebook. Nu conteaza cat costa, va fi cool. Totusi exista si o aplicatie misto la WiFi. De ex. exista o mini-camera video, GoPro Hero, fara LCD, dar cu un accesoriu WiFi poti controla camera, poti pozitiona camera corect si poti vedea ce filmeaza - totul pe smartphone via WiFi tethering. Ma tem insa ca nu genul acesta de aplicatie este gandit de Canon pe 6D, ci ala cu facebook.

Editat de calexe, 01 octombrie 2012 - 11:45.


#52
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.763
  • Înscris: 25.09.2004

 calexe, on 01 octombrie 2012 - 00:02, said:

Noroc ca are WiFi si GPS...

Pe mine nu poate decât să mă bucure treaba cu GPS și WiFi, treburi cu care vine și un telefon de 70$. GPS pentru că nu tot timpul știi fix unde ai tras respectivul cadru și WiFi pentru că poți să-ți faci tethering wifi cu un smartphone sau tabletă, fără să te mai încurci cu cabluri. Mofturile ăstea din categoria "doar bizonii folosește" îmi aduc aminte de căcatul cu care era mânjită de către puritani funcția de filmare din DSLR-uri... până când au apărut primele chestii făcute pro pe DSLR-uri (cu toate limitările de spațiu de culoare et co.) și toți puritanii își căutau fălcile pe jos. Să-mi zică cineva mie că nu e o soluție bună.

Și până la urmă, dacă vreau să fac un HDR, să-l editez (un crop, un sharpen, o mică corecție de culori) și să-l pun ACUM pe internet, ca un preview la ce urmează, o pot face de pe un telefon care costă nou mai puțin ca obiectivul de wide de pe aparat. De ce de pe un aparat care poate să coacă jdemega/s ar trebui să nu pot face aceeași chestie?

Ce mă deranjează pe mine un pic (nu-mi dau seama bine din filmări) e DR-ul care... nu mă prea convinge. Adică e tot cam la fel ca la APS-C-uri și la veteranul 5dmkII. Aștept oricum sample-urile "umane"...

Editat de AlexIP, 01 octombrie 2012 - 17:15.


#53
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.067
  • Înscris: 05.05.2007

 calexe, on 01 octombrie 2012 - 11:42, said:

vei fi surprins cati bizoni exista care sa fie bucurosi ca pot posta instant yola pe facebook. Nu conteaza cat costa, va fi cool.

 AlexIP, on 01 octombrie 2012 - 17:09, said:

Pe mine nu poate decât să mă bucure treaba cu GPS și WiFi, treburi cu care vine și un telefon de 70$. GPS pentru că nu tot timpul știi fix unde ai tras respectivul cadru și WiFi pentru că poți să-ți faci tethering wifi cu un smartphone sau tabletă, fără să te mai încurci cu cabluri.
Nu, nu sunt surprins, sunt destui si pe Canon, si pe Nikon. Dar aia de la Nikon, mai jmekeri, ii obliga pe bizoni sa mai scoata bani in plus pentru adaptorul wi-fi....Posted Image
Eu personal (si probabil mult mai multi) ma gandeam la un entry-level FF in felul urmator: luau un 5DMkIII si un D800, si incepeau sa mai "cioparteasca" din functii si performante, pana coborau cu pretul la un nivel acceptabil, ca sa-l prezinte drept entry... (probabil, proiectandu-le de la zero - body, senzor, sistem AF, etc, au iesit costuri mai mari...)
Functia wi-fi poate fi utila si in aplicatii mai profesionale, de ex. la un eveniment esti obligat sa descarci imaginile rapid intr-in laptop, dar ma intreb ce viteza poate fi obtinuta cand vrei sa descarci imagini RAW de pe cateva carduri de 16-32 GB...

Editat de photolover, 02 octombrie 2012 - 09:18.


#54
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.613
  • Înscris: 25.01.2006
Problema e ca pana la 5D III, care costa de rupe, nu mai ai nimic FF de generatie noua, decat mirobolantul 6D. Care are o brusca pierdere de ergonomie, ramane fara carduri cf si cu sincronizare de doar 1/80 (adica naspa daca incerci sa tragi cu 100 de milimetri sau peste)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate