Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Android vs iOS vs Windows Phone

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6803 replies to this topic

Poll: SO Android vs IOS vs Windows Phone (871 member(s) have cast votes)

Ce sistem de operare vi se pare mai bun? Argumentati.

  1. Voted SO Android (472 votes [54.19%] - View)

    Percentage of vote: 54.19%

  2. Voted IOS (158 votes [18.14%] - View)

    Percentage of vote: 18.14%

  3. Voted SO Windows Phone (241 votes [27.67%] - View)

    Percentage of vote: 27.67%

Vote

#6445
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,777
  • Înscris: 21.06.2016
Ce apple led tv ma omule, apple nu face televizoare!

Quote

desi o sa ai fiecare pixel format din 3 culori, cum zici tu, nu o sa ai albul

Deci tu nici ce stie un copil de 6 ani n-ai aflat ca 3 cele culori impreuna fac albul?
Adica tu chiar nu intelegi cum fnctioneaza ORICE monitor si televozr color de pe lumea asta, de la 1950 incoace?

Quote

Oricum mi se pare o porcarie tehnologia asta, complicata, costisitoare(diodele/microdiodele led sunt confectionate din elemente rare si scumpe) si cu implicatii mari asupra duratei de viata a bateriei, plus nevoia de GPU mai puternic.

Parereile tale sint prostesti....

Edited by vrajitoruldinoz, 11 July 2018 - 20:08.


#6446
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,064
  • Înscris: 10.04.2006
Cred că tot nu înțelegi ce vrea să spună.

Poți să ai partea de LCD, dar cât timp nu ai o lampă în spate (albul cum îi spune el), nu se va vedea nimic pe ecranul tău frumos colorat.

#6447
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,777
  • Înscris: 21.06.2016
Asta pare a fi clubul analafebtilor functionali.
Atentie, analfabet functional nu insemna ce se spune in ultima vreme ca insemna in Romania, ci un om care stie sa scrie si sa citeasca dar nu intelege si nu poate extrage idei din textele citite.
Daca ai sursa de lumina din leduri, de ce ai mai avea nevoie de alta sursa de lumina alba? Noi nici macar nu vorbeam de LCD aici...

#6448
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,064
  • Înscris: 10.04.2006
Pai ce e un LCD fără lampă?

#6449
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View Postvrajitoruldinoz, on 11 iulie 2018 - 20:07, said:

Ce apple led tv ma omule, apple nu face televizoare!



Deci tu nici ce stie un copil de 6 ani n-ai aflat ca 3 cele culori impreuna fac albul?
Adica tu chiar nu intelegi cum fnctioneaza ORICE monitor si televozr color de pe lumea asta, de la 1950 incoace?



Parereile tale sint prostesti....

La partea cu Apple LED Tv,  m-a luat valul, stiam ca exista Apple Tv, dar ma gandeam ca vand intreg televizorul dar na, ce sa ceri "lui" Apple.

In industria electronicelor cu afisaj, sunt comercializate sub denumirea de LED(in mod gresit),  LCD-urile iluminate  LED. Da este gresit, dar pe cutia Tv scrie "Samsung UHD LED TV" la fel si la LG cand in fapt sunt LCD iluminate LED.

Orice copil de 6 ani, stie ca lumina alba este formata din ROGVAIV, nu din RGB(rosu, verde, albastru) vezi curcubeul, vezi prisma. Metoda obtinerii albului din RGB nu este una specifica ochiului uman si da, se poate obtine dar cu dezavantaje, printre care necesitatea unei puteri de procesare mare, numar de culori mai mic,  atasez screenshot.

Deci Microled va avea pentru fiecare pixel, 3 microdiode led una rosie, una verde si una albastra iar pentru alcatuirea unui display vor trebui ( numarul pixelilor x 3) microdiode led, aranjate individual, si calibrate uniform pentru luminozitate constanta pe toata suprafata si toste acestea pentru ce, pentru dezavantajele OLED, viata mai scurta, si posibilitatea minora de burnin?
Eu aveam impresia ca vor folosi LED doar pentru culori, iar albul separat, sau LCD iluminat de OLED/Microled.
Oricum sa nu cumva sa ne trezim ca MicroLED va fi tot un LCD iluminat de microleduri folosite doar pentru a genera albul.
Mi se pare cea mai buna abordare LCD iluminat microled, diodele ar fi mai usor de montat, fiind responsabile doar de alb, si la fel ca la OLED ar permite control separat pentru fiecare pixel.

PS. Din pacate pentru Apple, LG si altii , Samsung deja a prezentat un TV MicroLED, dar care probabil va costa  cateva sute de mii de euro.

Attached Files


Edited by i0nut_tt, 11 July 2018 - 22:18.


#6450
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,777
  • Înscris: 21.06.2016
Ma omule NU EXISTA nici un display din astea comune, de asemenea nici o camera foto, care sa nu creeze albul din cele 3 culori de baza...
Ce naiba bati cimpii acolo?

Quote

Orice copil de 6 ani, stie ca lumina alba este formata din ROGVAIV, nu din RGB(rosu, verde, albastru) vezi curcubeul, vezi prisma.

Mi-e teama ca nu intelegi mare lucru. Aia nu este "lumina alba" ci lumina cu spectru plat, adica care contine toate culorile/lungimile de unda.
In ochi ai 3 tipuri de celule care sesizeaza culorile. Orice spectru care exita aceste 3 culori in proportia necesara va aparea ochiului ca alb. Cu alte cuvinte sint o infinitate de metode de a obtine alb.
Evident cea mai simpla este sa ai doar 3 lungimi de unda/culori centrate pe sensibilitatea maxima a celor 3 tipuri de celule.
Asa face orice ecran de la CRT la LCD indiferent de ce lumina are in spate.

Quote

PS. Din pacate pentru Apple, LG si altii , Samsung deja a prezentat un TV MicroLED, dar care probabil va costa  cateva sute de mii de euro.

Sint mai multi care lucreaza la tehnologia asta care e urmatorul pas important in displayuri, se pare.
Si da, Apple lucreaza la dispalyuri si acum, nu ia ce "i se ofera" ca daca ar face asta ar face telefoane de duzina.
Asta e toata chestia de discutat.

View Postiladi, on 10 iulie 2018 - 08:36, said:

Serios?

Iti pot da o multimer de exemple care te contrazic. Ai auzit de Betamax/VHS? Dar de MAC vs PC (sic!)? Windows vs OS2 (sic!)? Si o pot tine tot asa cu exemple in care concepte si produse de top au sucombat in fata unora mai slabe calitativ.

Ar trebui sa iti dai seama ca exemplele astea le poti da si sint celebre exact pentru ca sint neobisnuite, exceptia, sint uimitoare. De aia sint intr-o multime de articole, ca nu e un lucru obinsuit si natural sa se intimple asa ceva.

Edited by vrajitoruldinoz, 12 July 2018 - 00:04.


#6451
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View Postvrajitoruldinoz, on 12 iulie 2018 - 00:04, said:

Ma omule NU EXISTA nici un display din astea comune, de asemenea nici o camera foto, care sa nu creeze albul din cele 3 culori de baza...
Ce naiba bati cimpii acolo?



Mi-e teama ca nu intelegi mare lucru. Aia nu este "lumina alba" ci lumina cu spectru plat, adica care contine toate culorile/lungimile de unda.
In ochi ai 3 tipuri de celule care sesizeaza culorile. Orice spectru care exita aceste 3 culori in proportia necesara va aparea ochiului ca alb. Cu alte cuvinte sint o infinitate de metode de a obtine alb.
Evident cea mai simpla este sa ai doar 3 lungimi de unda/culori centrate pe sensibilitatea maxima a celor 3 tipuri de celule.
Asa face orice ecran de la CRT la LCD indiferent de ce lumina are in spate.



Sint mai multi care lucreaza la tehnologia asta care e urmatorul pas important in displayuri, se pare.
Si da, Apple lucreaza la dispalyuri si acum, nu ia ce "i se ofera" ca daca ar face asta ar face telefoane de duzina.
Asta e toata chestia de discutat.



Ar trebui sa iti dai seama ca exemplele astea le poti da si sint celebre exact pentru ca sint neobisnuite, exceptia, sint uimitoare. De aia sint intr-o multime de articole, ca nu e un lucru obinsuit si natural sa se intimple asa ceva.


Displayurile obisnuite cum le numesti tu sunt in fapt prezentate de producatori drept LED dar in fapt sunt LCD iluminat LED.  Toti producatorii "mint", televizoarele led lg, samsung, monitoarele led sunt, in fapt, LCD iluminat LED. Si nu orice fel de led ci pur si simplu leduri albe.

Metoda obtinerii albului din RGB nu este specifica ochiului uman si nici naturala pentru ca daca iei 3 acuarele una rosie, una verde si una albastra si le "pui" pe hartie in cantitati egale nu rezulta albul.
Copii de 6 ani nu au studii ingineresti ca sa faca diferenta dintre metoda aditiva si metoda prin substractie de obtinere a culorilor. In cel mai bun caz o sa ii zica faptul ca alb=rogvaiv, cum am mai zis, exemplu curcubeul, prisma. Iti atasez screenshot sa te edifici.

Putin ma intereseaza ca Samsung a fost primul , si nu am atatia bani sa dau cateva sute de mii de euro pe un TV.
Pe de alta parte nici Samsung nu o va adopta la scara larga, prea curand, deoarece tehnologiile nu se achimba peste noapte si, mai presus de toate, au investit enorm(atat bani cat si munca) in dezvoltarea si perfectionarea OLED.

Attached Files


Edited by i0nut_tt, 12 July 2018 - 08:08.


#6452
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,777
  • Înscris: 21.06.2016
Ti-am zis ca faci confuzii penibile.
Alb nu este o culoare, ci o "senzatie". Sint o infinitate de moduri de a genera aceasta senzatie, in particular cel mai simplu e RGB. Albual ala e la fel de alb cu albul din lumina naturala. Toate displayurile o fac asa. Nici unul nu are sursa separata de alb, de fapt nici nu ar functiona si nu ar aduce vreun avantaj.
Lumina

Lumina rogvaiv nu este lumina "alba" cum ii spui tu - si asta nu e chiar gresit ca este un termn acceptat - ci lumina naturala care acopera tot spectrul. Asta este numai una din metodele de a genera sezatia de alb, cea mai "complicata" (rgb e alta, cea mai simpla).

Orice copil de 6 ani care s-a apropiat de un ecran de televizor, monitor etc stie cum functioneaza albul din RGB. Functioneaza si pe hirtie, daca faci puncte din fiecare culoare si le privesti de departe.

Edited by vrajitoruldinoz, 12 July 2018 - 09:12.


#6453
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View Postvrajitoruldinoz, on 12 iulie 2018 - 09:09, said:

Ti-am zis ca faci confuzii penibile.
Alb nu este o culoare, ci o "senzatie". Sint o infinitate de moduri de a genera aceasta senzatie, in particular cel mai simplu e RGB. Albual ala e la fel de alb cu albul din lumina naturala. Toate displayurile o fac asa. Nici unul nu are sursa separata de alb, de fapt nici nu ar functiona si nu ar aduce vreun avantaj.
Lumina

Lumina rogvaiv nu este lumina "alba" cum ii spui tu - si asta nu e chiar gresit ca este un termn acceptat - ci lumina naturala care acopera tot spectrul. Asta este numai una din metodele de a genera sezatia de alb, cea mai "complicata" (rgb e alta, cea mai simpla).

Orice copil de 6 ani care s-a apropiat de un ecran de televizor, monitor etc stie cum functioneaza albul din RGB. Functioneaza si pe hirtie, daca faci puncte din fiecare culoare si le privesti de departe.

Ma obosesti, sincer, tot ce este cu display, producatorii ii zic LED cu toate ca este LCD pentru culori si leduri albe (galben+albastru)ca iluminare din spate. Nu exista monitor,tv,ecran LED, propriu zis ci toate sunt LCD iluminat cu led Alb(Y+B)Iar albul ala nu este generat prin combinarea RGB ci prin alte metode, cu fosfor si care mai sunt. Singurele LED reale sunt cele folosite in stadioane, la concerte. Daca deja s-ar fi folosit RGB white la display atunci care ar mai fi fost inventia? De exemplu LED Tv-ul meu de acasa este, in fapt un LCD iluminat cu leduri albe.

Attached Files


Edited by i0nut_tt, 12 July 2018 - 09:30.


#6454
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Posti0nut_tt, on 12 iulie 2018 - 09:27, said:

albul ala nu este generat prin combinarea RGB ci prin alte metode, cu fosfor si care mai sunt


Amice, ia o lupa foarte puternica, pune un fundal alb pe orice display vrei tu si vezi cum e format de fapt albul. Daca ai rabdare pana imi gasesc obiectivul de macro, iti fac eu o poza si cu AMOLED si cu LCD.

#6455
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View PostExtinct, on 12 iulie 2018 - 10:25, said:




Amice, ia o lupa foarte puternica, pune un fundal alb pe orice display vrei tu si vezi cum e format de fapt albul. Daca ai rabdare pana imi gasesc obiectivul de macro, iti fac eu o poza si cu AMOLED si cu LCD.

LED display promovat de producatori este LCD iluminat de LED. Ce o sa vezi tu cu obiectivul macro sunt pixelii LCD cu aranjarea lor specifica. Da pixelii sunt formati din 3 culori si la LCD, si ce vezi tu cu obiectivul macro, este LCD-ul(color RGB) afisand "nimic"(pentru o imagine alba) si lumina LED alba in spate obtinuta prin diverse metode, inainte era obtinuta chiar si fara LED.
Chiar daca  pixelii LCD nu afiseaza nimic(pentru o imagine alba, pe fundal alb cum zici tu) lumina alba care trece prin ei ii face sa se vada colorat la nivel microscopic acum depinde si de rezolutia ecranului, de aici si expresia "se vad pixelii". Eu nu am auzit de expresia se vad Ledurile.
OLED este o alta mancare de peste pentru ca microdiodele organice LED pot fi produse mai usor, "depuse" intr-o singura etapa, si produc atat culori cat si alb prin RGB.
Microled se doreste a fi o imbinarea a avantajelor OLED(negru profund prin stingerea pixelilor, culori vibrante) cu avantajele LED(nonorganic cu luminozitate mai mare si durata de viata mai mare) si "evitarea" dezavantajelor OLED(durata de viata scurta - LED sunt organice, posibilitatea de burnin).

Edited by i0nut_tt, 12 July 2018 - 10:49.


#6456
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Ca si dezavantaje pentru MicroLed: microdiodele nonorganice/traditionale( RGB, ce alcatuiesc un pixel) trebuie "puse" unua cate una si calibrate corespunzator. Rezulta un proces de fabricatie consumator de timp, complex si costisitor.
Diodele OLED, pe de alta parte, au luminozitate constanta si reproducere identica a culorilor pentru ca proprietatile elementelor organice sunt aproape constante. Pentru microdiodele led nonorganice(fie ele R/G/B) ideal ar fi sa fie "incarcate" cu aceasi cantitate de element/gaz/etc. de aceeasi calitate. Si cum chestiile de mai sus nu se pot realiza aproape de perfectiune, trebuie calibrat fiecare pixel in parte.

Edited by i0nut_tt, 12 July 2018 - 11:20.


#6457
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Posti0nut_tt, on 12 iulie 2018 - 10:46, said:


Colegule, chiar daca iluminarea din spate (in cazul LCD) este alba, ca sa obtina imaginea alba, pe un pixel, toti pixelii Rosu, Verde si Albastru, sunt la opacitate minima, adica 100% rosu, 100% Verde si 100%, Albastru.

La fel este si in cazul dub-pixelilor OLED, fiecare culoare lucrand la full-power.

#6458
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Si ochiul uman nu percepe la toti la fel culorile asa ca totul este subiectiv (ce i se pare unuia ca este perfect pentru altul este un rahat. De aia sunt si atat de multe "ecrane").

Edited by breitner, 12 July 2018 - 12:05.


#6459
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Este subiectiv, intr-adevar, dar, teoretic, albul se obtine prin combinarea culorilor de basa, Rosu, Verde si Albastru (sau Red, Green, Blue, in engleza). Nu se pot face display-uri personalizate pentru fiecare utilizator in parte, dar se poate calcula matematic albul, indiferent de perceptia utilizatorului.

#6460
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Ai dreptate (vazusi ca n-am nimic cu tine (cand nu deviezi)?) dar tot ce cumpara cineva este subiectiv.
Degeaba vrea cineva sa convinga pe altcineva cand vizual acea persoana nu este convinsa (de aia televiziunea este noua religie).

Eu am experienta: eu spuneam ca este rosu (ceva la un tv blaupunkt) iar altcineva imi spunea ca este un roz mai inchis!

#6461
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,777
  • Înscris: 21.06.2016

View Posti0nut_tt, on 12 iulie 2018 - 11:19, said:

Ca si dezavantaje pentru MicroLed: microdiodele nonorganice/traditionale( RGB, ce alcatuiesc un pixel) trebuie "puse" unua cate una si calibrate corespunzator. Rezulta un proces de fabricatie consumator de timp, complex si costisitor.

Vai vai ce grele e...dar nu tin minte sa te fi pus pe tine sa le faci.
Dupa ce in ultimele doua zile ai aflat ce insemna televizor LED si apple TV vad ca deja te arunci la judecati despre chestii la care muncesc mii de oameni cu dotorate cu anii. Te astept cu niste comentarii la anunturile de joburi de pe siteul apple, ca si alea erau suculente.

#6462
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013

View Postaproape40, on 08 iulie 2018 - 22:11, said:

Eu mi-am luat 950 xl nou cu jĂșmate din ce ai scris tu acolo. Apropo, nu aple baga pe telefoanele vechi un OS naspa ca sa iti cumperi telefon nou?

Intrebare. Cand te duci la un bar iti scoti telefonul pe masa?
Foarte bine, să te bucuri de el.

Chestia cu OS-ul. Nu, doar doar că după țșpe ani când teai plictisit de telefon a se citi după vreo 5-6 ani nu mai îți dă ultima versiune de iOS și rămâi cu aplicațiile neactualizate.
De mers, se mișcă bine nimic de zis.
Uite iPhone 5s cu ultimul iOS 11 se mișcă ca nou, zboară, merge mai bine ca iOS-îl vechi.
Ce mai vrei ? Uitate când a apărut iPhone 5s. Te gândești că mai are update ?

Cine nu își scoate telefonul pe masa ?


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate