Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Android vs iOS vs Windows Phone

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6803 replies to this topic

Poll: SO Android vs IOS vs Windows Phone (871 member(s) have cast votes)

Ce sistem de operare vi se pare mai bun? Argumentati.

  1. Voted SO Android (472 votes [54.19%] - View)

    Percentage of vote: 54.19%

  2. Voted IOS (158 votes [18.14%] - View)

    Percentage of vote: 18.14%

  3. Voted SO Windows Phone (241 votes [27.67%] - View)

    Percentage of vote: 27.67%

Vote

#6463
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,051
  • Înscris: 10.04.2006
Stii greșit.
Au recunoscut și eu că dau versiuni care îți încetinesc telefonul.
Teoretic cică să protejeze bateria, practic ca să te facă să cumperi telefon nou.

Dar evident că nu aveai tu să recunoști asemenea comportament mârlanesc din partea loc.

#6464
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostNenea Zap, on 13 iulie 2018 - 12:09, said:

Au recunoscut și eu că dau versiuni care îți încetinesc telefonul.

Da, dar acum au pus un switch cu care alegi baterie sau performanta. Chestia cu incetinirea nu mai e valabila.

#6465
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Iphone 6s si SE se misca exceptional si au aparut in 2015, respectiv 2016. Deci unde e incetinirea?

#6466
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

View PostExtinct, on 13 iulie 2018 - 12:43, said:



Da, dar acum au pus un switch cu care alegi baterie sau performanta. Chestia cu incetinirea nu mai e valabila.
Dupa ce au sesizat unii, caci daca era dupa ei....
Ceva de genul, vaaaai ne-ati prins, hai ca anulam jigodeala...

#6467
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Si pe mine, ca utilizator final ce ma intereseaza? Ca Apple a incalcat candva niste chestii de etica (pentru care si-au cerut scuze, au remediat si au mai oferit si o reducere semnificativa pentru inlocuirea bateriei) sau ca in momentul asta, toate telefoanele aflate in perioada de suport de 5 (!) ani merg impecabil?


Ce nu stiti voi, cei care vorbiti din auzite, este ca in momentul in care bateria atingea acel prag critic de imbatranire, aparea si un warning in care iti spunea explicit ca trebuie inlocuita bateria. Daca o inlocuiai, disparea si incetinirea.

Edited by Extinct, 13 July 2018 - 15:23.


#6468
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Pe cei cu bani nu-i intereseaza "nimicurile" tehnice, dovada Canada unde iOS este cel mai folosit sistem de operare la telefoane.
http://gs.statcounte...e/mobile/canada

#6469
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Hai sa va dau si eu cei 2 centi de rigoare privind subiectul.
Sunt fan declarat Android. Am avut doar telefoane android de pe la inceputuri. Nu mai stiu dar cred ca primul android a fost un galaxy S cumparat de la emag ... dar, ma rog, nu are importanta. Ideea e ca la smartfone-uri am utilizat mereu doar android. Am devenit familiar cu android si nici nu am vrut sa aud de iphone.
La un moment dar a trebuit sa ii iau cuiva din familie (persoana mai in varsta) un telefon. Cum nu prea dau telefoanele pe care le detin, i-am dat un android mai vechi (un motorola). A creat tot felul de probleme timp de vreo 6 luni pana cand am decis ca merita sa il schimb cu un iphone. A fost un iphone 4s ... fericire maxima de atunci, 0 plangeri. Eu, am continuat pe linia android, nu suportan deloc iOS.

Fast forward pana in 2017 si uite ca Mos Craciun i-a adus sotiei un iphone SE 128Gb .... fericire maxima, 0 plangeri .. eu, bineinteles ... tot android (schimbat cam la 1 an).
Acum mi-am luat o masina care nu ofera de cat apple play dar se lauda ca are suport pentru android la aplicatia connect si la spotify (exact ce imi trebuie mie).
DIn nefericire aplicatia connect merge cand vrea ea, se conecteza cand vrea ea si face cam ce vrea ea in mare, la tabul cu HUB de aplicatii conexe e o mare pagina goala.
Spotify se leaga la masina si pe ecranul masinii apare un mare ecran negru ...

Zic, ma, o fi telefonul de vina (LG G6). Acelasi efect si cu celelalte telefoane android din casa (am o colectie intreaga, unele chiar recente Posted Image ) ..
Zic, ia sa pun eu SE-ul sotiei ... BAM, din prima totul functioneaza ca la carte, hub-ul de aplicatii conexe e plin ... totul conform manualului ...

Acum, ce sa zic? ... eu, fan Android .. masina, nou nouta, nu si nu, ca apple, altfel nu ... asadar, a ajuns Mandea sa isi cumpere un iPhone 8. Am zis ca intru in sevraj, ca o sa mor ... ce sa vezi, inca sunt in viata.
De 2 saptamani am migrat pe iPhone. Totul e la fel ca pe android fara partea de personalizare a interfetei si cu un dialer ca cel de pe android de acum 10 ani. In rest, de funtionat functioneaza superb. Inca mai dau cu degetul pe locul unde e butonul de "back" la android sau "recent apps" ... dar incet incet ma invat cu shortcuturile iOS.
Am instalat toate aplicatiile google (pe care le utilizez eu) pe iphone, nici o problem, totul merge brici. Bateria tine fantastic in stand-by cu toate serviciile de sincronizare din background active.
Aplicatiile de productivitate sunt identice pe ambele platforme.

In concluzie pot spune ca cele 2 OS-uri sunt perfect aliniate azi, diferenta facand-o de fapt suportul oferit de diversi terti pentru ele. SIncer, incep sa nu mai duc lipsa androidului, in curand voi fi perfect adaptat cred.

Edited by ro_explorer, 24 July 2018 - 21:42.


#6470
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018
Wikipedia: În mai 2011 stăteau la dispoziție acolo cca 350.000 de apps, din care unele sunt chiar gratuite. Exemple de apps gratuite: cumpănă "cu apă"; mici animale casnice mișcătoare care se lasă alintate etc.; pahar cu bere virtual. La cealaltă extremă stă aplicația I'm rich („Sunt bogat”) care nu poate decât să afișeze pe ecran un diamant rotitor, dar care în schimb costă circa 800 euro.

#6471
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Lasa ca nici cu colectia de spyboti si backdoors din freeware-urile de pe android nu imi este rusine.
Aplicatiile de productivitate costa la fel pe ambele platforme oricum. Am bagat sute de euro in softuri de android ... urmeaza probabil si pe iOS.

Edited by ro_explorer, 24 July 2018 - 21:45.


#6472
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018
Nu am bagat nici un ban in windows, cred ca de aia moare.

#6473
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Windows phone moare? Adica la prezent? E rece ... e mort de ceva vreme.

Edited by ro_explorer, 24 July 2018 - 21:51.


#6474
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018
10 mobile, succesorul.

#6475
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Oricare versiune de windows e moarta pe telefoane. Ca mai exista 1-2 exemplare functionale in lume, asa e .. si inca vor mai fi. Din grupul meu de prieteni, pana si fanii inraiti  microsoft au renuntat la telefoanele cu windows in favoarea marului muscat sau a roboteluului verde.

Edited by ro_explorer, 24 July 2018 - 22:01.


#6476
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018
:) Amuzant. Nu despre asta e topicul.

#6477
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Credeam ca e despre Android vs iOS vs Windows Phone. Ultimul e mort ... cum nu poti compara 2 vii cu un mort, au ramas 2. WIndows phone nu conteaza, e neglijabil in momentul de fata.

Iar intre cei 2 ramasi in ring nu prea mai e o competitie asa de mare ... ca ies la baut des. Poti instala pana si Google assistant pe iPhone, deci, pace.

Edited by ro_explorer, 24 July 2018 - 22:08.


#6478
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018
Am cortana. Si pe android. e vorba de ce poate face, nu cati utilizatori mai are. Asta e clar.

#6479
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Ah, da, corect. Ca ecosistem windows a fost cel mai la furat din nastere si pana la moarte. Cat despre Cortana, e in urma Siri, care e in urma Google assistant (nu zic eu, spun reviewerii).
Cat despre OS in sine, Androidul e de departe cel mai maleabil, iOS-ul e cel mai inchis, din punctul asta de vedere windowsul se aseamana mai mult cu iOS-ul dar nu are nici pe departe fluenta, stabilitatea si ecosistemul iOS-ului.
Sincer, eu nu stiu de ce mai vorbim in 2018 de windows phone (oricare ar fi el). De ce nu vorbim de blackberry OS ca e la fel de mort ca windowsul ... dar macar era cel mai sigur Posted Image din toate.

In rest, toate au facebook, o aplicatie cu care se pot forma numere de telefon, aplicatie de email si browser web.

Edited by ro_explorer, 24 July 2018 - 22:30.


#6480
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018
Nu exista virusi pe wm10. Ce stie sa faca siri? Hai sa be laudam.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate