Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 

Android vs iOS vs Windows Phone

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6803 replies to this topic

Poll: SO Android vs IOS vs Windows Phone (871 member(s) have cast votes)

Ce sistem de operare vi se pare mai bun? Argumentati.

  1. Voted SO Android (472 votes [54.19%] - View)

    Percentage of vote: 54.19%

  2. Voted IOS (158 votes [18.14%] - View)

    Percentage of vote: 18.14%

  3. Voted SO Windows Phone (241 votes [27.67%] - View)

    Percentage of vote: 27.67%

Vote

#6337
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pai stii de unde vine denumirea "Google"?
De la "googol" care este termenul matematic pentru numarul 1 urmat de 100 de zerouri (10**100).
GooGLE este preocupat mai mult de cantitate decat de calitate, la fel ca ca si adeptii "androidelor" (ca nu exista o singura "varianta" de Android, ci nenumarabile implementari, fiecare avand pretentia ca este mai buna decat celelalte).

Eu te cred ca ai mai multa experienta cu Android decat mine. Pentru mine OaSele de la g00gle prezinta mai mic interes.

Daca voi mai folosi CrAppDroid in viitor, o voi face doar de nevoie (daca ii voi mai putea accepta minusurile in favoarea unor plusuri pe care le are) si daca voi gasi un telefon care sa imi convina (ceea ce este teribil de greu de gasit).

View PostOriOn20, on 07 iunie 2018 - 14:47, said:

LoL cica in fata religie G00gle cu 2 de zero Posted Image . Si cica argumente, hai ca macar esti funny.
Poti sa fii cat de sarcastic vrei ca oricum am mai multa experienta cu Android decat tine.


#6338
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 07.04.2010

View Post_-_, on 07 iunie 2018 - 15:16, said:

Pai stii de unde vine denumirea "Google"?
De la "googol" care este termenul matematic pentru numarul 1 urmat de 100 de zerouri (10**100).
GooGLE este preocupat mai mult de cantitate decat de calitate, la fel ca ca si adeptii "androidelor" (ca nu exista o singura "varianta" de Android, ci nenumarabile implementari, fiecare avand pretentia ca este mai buna decat celelalte).

Eu te cred ca ai mai multa experienta cu Android decat mine. Pentru mine OaSele de la g00gle prezinta mai mic interes.

Daca voi mai folosi CrAppDroid in viitor, o voi face doar de nevoie (daca ii voi mai putea accepta minusurile in favoarea unor plusuri pe care le are) si daca voi gasi un telefon care sa imi convina (ceea ce este teribil de greu de gasit).
Aha deci esti doar un simplu hater.

Si ai scris G00gle cu 2 de zero cu intentia de a badjocori,.

#6339
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 07.04.2010
...batjocori

#6340
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Ce-mi plac mie discutiile astea inteligente cu argumente solide gen "CrAppDroid".

View Post_-_, on 07 iunie 2018 - 15:16, said:

Daca nu ai avut Android de pe vremea lui Note 2 sau ai avut doar mizerii de 500 de lei nu ai cum sa critici Android, nu te supara. Pune si tu mana pe un Android ce costa cat un iPhone si a fost lansat anul asta si mai vorbim dupa. Evident, daca nu tii prejudecatile in brate.
Eu nu am avut si nu mi-as lua niciodata iPhone, dar de aia il respect pentru ce este el ca telefon si sunt de acord ca e un telefon bun pentru anumiti oameni. Aia nu inseamna ca ma duc in stanga si in dreapta si arunc cu rahat in iSheep sau eu stiu ce. Din contra, chiar am tinut partea iPhone-ului pe alt topic si mi-a sarit forumu' in cap. Posted Image  https://forum.softpe.../#entry23021676

Edited by AstroNut98, 07 June 2018 - 16:35.


#6341
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,079
  • Înscris: 10.04.2006
Ca tot suntem pe topicul de versus, e 2018 și pe iPhone nu poți bloca apelurile cu număr ascuns :console:

#6342
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,808
  • Înscris: 21.06.2016
Marea majoritate a angajatiulor Google au iphone si macbook (in afara de cazul in care prinmesc telefon de serviciu), deci astia sint acei "anumiti oameni".

#6343
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,485
  • Înscris: 17.09.2007

View PostNenea Zap, on 07 iunie 2018 - 17:11, said:

Ca tot suntem pe topicul de versus, e 2018 și pe iPhone nu poți bloca apelurile cu număr ascuns Posted Image
E 2018 si pe nici un telefon actual nu mai ai call management cum era pe Nokia (ring profiles+grupuri). De interactive voice response (adica redirectare dupa numar/grupuri la robot/mesaje personalizate/raspuns) nici nu mai vorbim.
Tare treaba cu update-ul de Android de acum cativa ani care a renuntat la afisarea tabului de grupuri/label. Ca si cum toti ar avea doar 2 numere in agenda si ar retine numele lui Ionescu - contabil la beneficiarul XXX

Edited by Hansolo, 08 June 2018 - 15:18.


#6344
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 07 iunie 2018 - 22:25, said:

Marea majoritate a angajatiulor Google au iphone si macbook (in afara de cazul in care prinmesc telefon de serviciu), deci astia sint acei "anumiti oameni".

Si nu e normal?

#6345
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,808
  • Înscris: 21.06.2016
De ce nu chromebook si androide? Sint si de-alea dar mai rare.

#6346
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Ca sa nu ii hackereasca :D

#6347
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 09 iunie 2018 - 08:37, said:

De ce nu chromebook si androide? Sint si de-alea dar mai rare.

Ei stiu cel mai bine cat de bune sunt!

#6348
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 07.04.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 07 iunie 2018 - 22:25, said:

Marea majoritate a angajatiulor Google au iphone si macbook (in afara de cazul in care prinmesc telefon de serviciu), deci astia sint acei "anumiti oameni".
Legenda urbana care functioneaza in cazul celor naivi. Majoritatea? LoL
Google este o companie imensa care dezvolta servicii pentru maroritatea platformelor software de pe piata, incluzand MacOS sau iOS.
Ca sa dezvolti pentru iOS ai nevoie de un Mac si de aici unui din motivele logice pentru care gasesti foarte multe Mac-uri la Google.
Alt motive este iMessage care din pacate este unul din potivele principale pentru care Apple are pozitia care o are in piata americana. Bula iMessage functioneaza in special in cazul tinerilor si cum media de varsta a angajatilor de la Google este destul de joasa multi au crescut in aceasta bula si nu pot sa o paraseasca.
Ca norocul, in cazul nostru al Europenilor si Asiaticilor iMessage nu a prins niciodata si toata lumea foloseste variante cross-platform.

Edited by OriOn20, 10 June 2018 - 11:00.


#6349
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,808
  • Înscris: 21.06.2016
Mai eu cunosc destui inis la google si ma duc la ei in campus des.
Peste tot unde te invirti sint produse apple. Si asta tine cont, desi google da telefoane pe android cu abonamentul platit (>50$/luna ca valoare). Si nu ma refer la "dezvoltat servicii" ca aia sint putini pe parte de client. Nu cred ca sint nici 1% din agnajati care sa aiba vreo treaba profesional - in mod direct - cu apple.

De altfel nu e nimic fantastic in cazul google. Am fost in multe startupuri soft, in unele poti sa te uiti din strada pe geam: aproape mereu Mac. Poti s aintri in laboratoarele de coomputrer science la Berkeley, Stanford sau MIT, de la profesori la studenti Macurile sint majoritare. Te duc la mine in companie, unde se facu chipuri de la siliciu la firmware, in afara de citiva interni mai toti au produse Apple, de la management la inginer.

Ideea cretina ca Apple face produse pentru prosti e o aiureala pe care o aud in Romania relativ frecvent. Asta in timp ce in Silicon Valley le vezi peste tot si domina piata.
Acum hai sa comparam din pdv tehnic Silicon Valley cu Romania...

Quote

Bula iMessage functioneaza in special in cazul tinerilor si cum media de varsta a angajatilor de la Google este destul de joasa multi au crescut in aceasta bula si nu pot sa o paraseasca.


Asta e o prostie, e o legatura clara intre folosirea androidului si visrta, avind penetrare mult mai mare la tineri. Unul din motive e evident: pretul.
Tinerii nu folosesc imessage, esti cu vreo 3 generatii de aplicatii in urma :D

PS: fii atent ca eu nici macar nu incerc sa demonstrez ca androidul e prost, din contra din ce mi se pare mie telefoanele pe android au facut un mare salt de calitate in ultimii ani pina la punctul la care cu 200$ iti poti lua un telefon foarte decent pe Android. Adica telefonul potrivit pentru MAREA MAJORITATE a oamenilor, pentru care diferenta de pret de 500$ economisiti (adica dupa ce platesti tot restul) e importanta.
Doar protestez la idiotenia, venita dintr-o tara unde nu se face mai nimic tehnic, ca apple ar fi pentru "prosti".

#6350
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008
Chiar nu e pentru proști: are obiceiul să facă lucrurile simple deosebit de complicat doar ca să fie diferit de ceilalți. :D

#6351
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 07.04.2010
Pai asta inseamna ca majoritatea au telefon Android + iPhone.
Mare branza.

Si Silicon Valley nu este buricul pamantului mai ales ca trebuie sa iei in considerare fenomenul curtural care este Apple in state care explica clar de ce multa lume de acolo inca se mai incapataneaza sa foloseasca Mac-uri
Apoi configuratiile de Mac sunt limitate si avantajele de a le folosi pentru workload-uri complexe sau consumatoare de putere de procesare sunt cel putin discutabile. Adica mergi acum in magazin si iti cumperi Macbook de 4000$ cu procesor Intel de generatia trecuta. Sincer nu radiezi inteligenta daca faci asa ceva. Si chestia asta este ceva de care oamenii cu capul pe umeri se plang foarte des, Apple is updateaza portofoliul de Mac-uri foarte lent si de obicei sunt in urma cu generaliile de procesoare desi ca preturi sunt peste majoritatea de pe piata si nici nu le reduc in timp.
Una peste alta nu poate fi ignorata dominatia care o are Windows la nivel mondial cand vine vorba de Enterprise.
Adica nu este Silicon Valley vs Romania ci mai de graba Silicon Valley vs Restul Lumii.

#6352
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Ai lucrat vreodata pe Mac, sau spui doar din auzite, si din niste cifre de la specificatii? Si nu, "incercat" nu se pune. Daca faci ceva munca pe parte de multimedia sau ceva vizual sau ceva programare de mobile, ai sa intelegi dupa o luna de folosire de ce nu prea conteaza ca un mac e cu o generatie in urma.

Pe de alta parte, intreaba si un sysadmin ce pacoste e windows 10 in mediul enterprise.

Eu sunt utilizator de Windows 100%. Am si mac pentru situatiile cand am nevoie, n-as trece pe Mac, dar pot intelege de ce sunt unii care-l prefera. Ca sa te citez, nu "mor cu ei de gat" ca dau dublu pe un mac fata de un HP cu aceeasi configuratie.

Edited by Extinct, 11 June 2018 - 15:57.


#6353
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 07.04.2010

Quote

ai sa intelegi dupa o luna de folosire de ce nu prea conteaza ca un mac e cu o generatie in urma.

Adica nu conteaza daca il folosesti in cazuri foarte specifice unde un computer ruland alt sistem de operare oricum este irelevant indiferent de ce hardware are.
Asta este acelasi argument cu: nu pot renunta la iphone indiferent de ce alternative exista pe piata pentru ca am un Apple Watch, HomePod, Apple TV si acestea ar deveni inutile fara el.

Ei bine clar nu despre asta am vorbit. Daca ceva munca pe parte de multimedia include folosirea Adobe Premiere, ce zici nu conteaza faptul ca a 8 generatie de procesoare mobile de la Intel au 4 nuclee si 8 fire de executi la acelasi TDP in loc de 2 nuclee si 4 fire de executie?

#6354
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,079
  • Înscris: 10.04.2006
Nu.
Pentru că e Apple.
Asta e tot ce contează :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate