Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Android vs iOS vs Windows Phone

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6803 replies to this topic

Poll: SO Android vs IOS vs Windows Phone (871 member(s) have cast votes)

Ce sistem de operare vi se pare mai bun? Argumentati.

  1. Voted SO Android (472 votes [54.19%] - View)

    Percentage of vote: 54.19%

  2. Voted IOS (158 votes [18.14%] - View)

    Percentage of vote: 18.14%

  3. Voted SO Windows Phone (241 votes [27.67%] - View)

    Percentage of vote: 27.67%

Vote

#6301
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Mda, se pare că Apple a scos un procesor zdravăn, mai puternic decât i5-ul din Macbook pro, bravo lor, poate vor trece macbook-urile pe procesoare ARM. Oricum, snapdragon 835 e suficient de puternic pentru smartphone-uri și tablete. A11 e overkill.

#6302
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
Cum sa fiemai puternic? E fizic imposibil, are nevoie de racire si de putere mica.
E "mai puternic" la un anume tip de taskuri pentru care are circuite speciazate dar nu se va putea compara vreodata cu un procesor care e racit ca lumea.

#6303
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 27 septembrie 2017 - 19:41, said:

Eu tot nu inteleg ce vrei sa spui.
Nu e o opcinie e UN FAPT ca strategia Apple implica implicarea in designul de cipuri specializate pentru mentinerea sau creerea unor avantaje. Testele nu ma intereseaza citusi de putin atita vreme cit nu testeaza motivul pentru care au fost facute cipurile alea.

Cred ca in capul tau si Huawei isi face singur cipurile. Ghici ce, nu-i asa. Kirin nu e un cip specializat, ci e un procesor generalist similar cu Snapdragon sau ce face Samsung si mediatek. Fiind cam de rahat nu-l cumpara nimeni asa ca si-l vind singuri. Valabil si la Samsung care face chestii asa misto ca uneori nu se ating nici ei de ele si cumpara d ela altii pentru propriile telefoane.
Nu ma mir ca nu intelegi.
Si tot aud asta cu Apple si design specializat dar nu am vazut niciodata exemple cu adevarat concrete.
Ce instructiuni specializate(sau unice) a integrat Apple in arhitectura procesorelor lor in mod concret? Tu stii? De ce este iOS 11 atat de plin de buguri si de ce ruleaza atat de prost pe noile iphonuri? Stii?
Apoi in mintea ta ce inseamna in mod concret Kirin nu e un cip specializat? Cum il face asta un produs prost? Ce stii tu despre procesul de proiectare si fabricare a procesorului Kirin 970? Ce stii tu despre ce a urmarit sa obtina Huawei, care a fost targetul lor in ceea ce priveste Kirin 970? Mai nimic.
Faci greseala tipica a cuiva care vrea sa aiba dreptate cu orice pret si incearca sa o faca prin abordarea de subiecte depre care in realitate nu prea stie nimic.
Vrei sa spui de exemplu ca procesoarele Intel sunt in realiate proaste?

Quote

Fanboism penibil:

https://en.wikipedia..._companies#List

Huawei are de vreo 4 ori mai putine vinzari (majoritatea din echipamentele lor minune, nu din cipuri si nu din telefoane) ca Apple care face o mina de produse.

Da mai vrajitorule dar Huawei este boss pe piata echimamentelor de telecomunicatilor. Ce nu ai inteles?
Cum adica fanboism penibil? faptul ca am spus adevarul vrei sa spui ca ma face penibil?
Faptul ca antenele celor de la Huawei sunt peste tot in Romania si tu ai semal si internet datorita lor ma face penibil? Uite ca Huawei are o influenta reala asupra vietii tale dar tu esti cu adevarat impresionat de cati bani storc cei de la Apple de la clientii lor. Cum ti se pare asta?

Edited by OriOn20, 27 September 2017 - 23:04.


#6304
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
Asupra vietii mele are 0 influenta ca la mine sint interzise echipamentele huawei, doar ca trec pe linga niste birouri de ale lor si probabil acolo genereaza niste trafic la semafor Posted Image.
Fanboismul penibil e legat de afirmatia ta ca Huawei isi permite ce isi permite apple si chiar peste Posted Image. Nici pe departe.

Quote

Apoi in mintea ta ce inseamna in mod concret Kirin nu e un cip specializat? Cum il face asta un produs prost?

Daca kirinul ar fi soarele de pe cer l-ai vedea in mai multe produse high end (desi recunosc, asta e o chestie complicata si nu e dependenta numai de calitatea tehnica). Am zis ca un produs facut cu cipuri generale (chiar daca sint facute de intel sau qualcomm) nu poate egala unul la care se face hw/sw codesign.

Quote

Ce instructiuni specializate(sau unice) a integrat Apple in arhitectura procesorelor lor in mod concret? Tu stii?

E vorba de mult mai mult de atit, nu de instructiuni unice. E vorba de so solutie de sistem care poate inchide selectiv parti din procesor nefolosite ca sa taie din curentul de la baterie, sau care accelereaza in hardware anumite operatii, sau doar le face de putere mai mica, sau care implementeaza anumite functii de sistem in cipul respectiv.
In final totul e un efort pentru imbunatatirea experientei utilizatorului nu pentru imbunatatirea exprerientei unui benchmark.
De exemplu atit cipul din casti cit si ala de la ceas sint chestii foarte specilaizate pe aplicatia respecticva: low power bluetooth si wifi care sint facute pentru distanta de 1m.

Iti pun eu alta intrebare. DE CE crezi ca s-a apucat apple de facut procesoare si cipuri? Ca de costat mai putin nu-i costa, e o complicarie enorma pentru ei si amestecul competentelor nu e niciodata o idee buna cum s-a vazut in istorie. De ce tot incearca si Google sa se bage in hardware, desi fara cine stie ce succes? Pentru ca merita, e ceva de cistigat din efortul asta.

Quote

De ce este iOS 11 atat de plin de buguri si de ce ruleaza atat de prost pe noile iphonuri? Stii?

Ce legatura are? eu ti-am spus ca apple isi face propriile cipuri pentru diferentiere si tu imi spui ca ios 11 are buguri. O avea, si?

Quote

Faci greseala tipica a cuiva care vrea sa aiba dreptate cu orice pret si incearca sa o faca prin abordarea de subiecte depre care in realitate nu prea stie nimic.

Vreau sa am dreptate la ce? ca isi fac cipuri pentru diferentiere la care lucreaza o multime de oameni de vreo 5 ani? nu ti-am spus ca softul e bun sau ca merita sa dai 1000$ pe el sau ca itunes rulz sau ca numai saracii isi cumpara android, am pus numai un articol care vorbea despre efortul lui Apple de a se diferentia de competitie. As fi foarte interesat sa citesc un articol similar despre google, ca si aia incearca ceva cu HTC, si-au mai incercat si in trecut.

Tu in schimb, ca un fan care se respecta, te-ai simtit foarte oparit de afirmatia ca competitia se inspira de la Apple. Pai ce sa spun, e evident ca doar Apple a facut primul telefonul in forma lui actuala. E ok, in ultima vreme si apple se inspira de la competitie, s-au cam terminat ideile.

Edited by vrajitoruldinoz, 27 September 2017 - 23:30.


#6305
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 27 septembrie 2017 - 23:29, said:

Asupra vietii mele are 0 influenta ca la mine sint interzise echipamentele huawei, doar ca trec pe linga niste birouri de ale lor si probabil acolo genereaza niste trafic la semafor Posted Image.
Posibil avand in vedere ca americanii interzic echipamentele Huawei ca decizie politica. In Romania in schimb situatia sta altfel.

Quote

Fanboismul penibil e legat de afirmatia ta ca Huawei isi permite ce isi permite apple si chiar peste Posted Image. Nici pe departe.

Afirmatia mea a fost legata de capacitatea de a atrage angajati si de a-i plati. Deci unde este penibilul?

Quote

Daca kirinul ar fi soarele de pe cer l-ai vedea in mai multe produse high end (desi recunosc, asta e o chestie complicata si nu e dependenta numai de calitatea tehnica). Am zis ca un produs facut cu cipuri generale (chiar daca sint facute de intel sau qualcomm) nu poate egala unul la care se face hw/sw codesign.

Kirinul ala are tehnologie modem mult peste orice iphone. Suport pentru functionarea a 2 Sim-uri pe 4G in acelasi timp. Vrei sa spui ca la un telefon modemul nu conteaza?
Si de ce tot incerci sa insinuezi ca Huawei proiecteaza procesoare Kirin pentru a le vinde altor producatori de telefoane?

Quote

E vorba de mult mai mult de atit, nu de instructiuni unice. E vorba de so solutie de sistem care poate inchide selectiv parti din procesor nefolosite ca sa taie din curentul de la baterie, sau care accelereaza in hardware anumite operatii, sau doar le face de putere mai mica, sau care implementeaza anumite functii de sistem in cipul respectiv.
Si ce te face pe tine sa crezi ca alte procesoare nu pot sa faca asta. Ai auzit de Heterogenus computing si cum se foloseste Qualcomm de aceasta tehnologie? Ai auzit de Snapdragon Neural Processing Engine SDK compatibil cu frameworkurile Caffe, Caffe2 si Tensorflow? Ma indoiesc. Control de voltaj, accelerare hardware, prioritizare nuclee a existat de mult pe piata SOC-urilor care ruleza Android. Pana la urma Apple sunt cei care au inceput de anul trecut sa copieze tehnologia big.Little

Quote

Iti pun eu alta intrebare. DE CE crezi ca s-a apucat apple de facut procesoare si cipuri? Ca de costat mai putin nu-i costa, e o complicarie enorma pentru ei si amestecul competentelor nu e niciodata o idee buna cum s-a vazut in istorie. De ce tot incearca si Google sa se bage in hardware, desi fara cine stie ce succes? Pentru ca merita, e ceva de cistigat din efortul asta.
Pentru a se putea diferentia mai usor de restul pietei.
Nu sunt singurii care isi proiecteaza propriile procesoare.

Quote

Ce legatura are? eu ti-am spus ca apple isi face propriile cipuri pentru diferentiere si tu imi spui ca ios 11 are buguri. O avea, si?

Pai cu tot controlul si specializare cipurilor celor de la Apple de ce are atat de multe buguri iOS 11? asta era ideea.

Quote

Vreau sa am dreptate la ce? ca isi fac cipuri pentru diferentiere la care lucreaza o multime de oameni de vreo 5 ani? nu ti-am spus ca softul e bun sau ca merita sa dai 1000$ pe el sau ca itunes rulz sau ca numai saracii isi cumpara android, am pus numai un articol care vorbea despre efortul lui Apple de a se diferentia de competitie. As fi foarte interesat sa citesc un articol similar despre google, ca si aia incearca ceva cu HTC, si-au mai incercat si in trecut.

In legatura cu afirmatia ta generala: e foarte greu pentru competitori sa se apropie de Apple.
Afirmatie care nu a fost in acel articol care mai prezinta si informatii false gen: Samsung’s Exynos processors must be designed to serve other customers, too.

Quote

Tu in schimb, ca un fan care se respecta, te-ai simtit foarte oparit de afirmatia ca competitia se inspira de la Apple. Pai ce sa spun, e evident ca doar Apple a facut primul telefonul in forma lui actuala. E ok, in ultima vreme si apple se inspira de la competitie, s-au cam terminat ideile.
Nu ca un fan ci ca o persoana pasionata de tehnologie in general am facut afirmatia ca o astfel de fraza nu are ce cauta intr-un articol cu adevrat tehnic.

#6306
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

Pentru a se putea diferentia mai usor de restul pietei.
Nu sunt singurii care isi proiecteaza propriile procesoare.

Toate argumentatiile tale sint invalidate de aceasta fraza scurta.
Da, Apple face cipuri pentru a se diferentia. Diferentiere insemna maximizarea experientei utilizatorului. Alt motiv pentru care isi fac cipuri e mentinerea secretului.
Nu, nu sint singurii care proiecteze propriile procesoare dar sint singurii care fac procesoare SI OS.

Quote

Afirmatia mea a fost legata de capacitatea de a atrage angajati si de a-i plati. Deci unde este penibilul?

Pai penibilul e dat de fapt ca au bani mult mai putini si diferenta de reputatie e ca intre Dacia (in cazul bun) si Porsche. Iti dai seama unde vrea unul bun sa lucreze.

Quote

In legatura cu afirmatia ta generala: e foarte greu pentru competitori sa se apropie de Apple.

Si asa am ajuns la cel de-al doilea motiv pentru care apple isi face singur cipuri: mentinerea secretului.
Pina acum Apple avea suficient volum ca sa ceara de la Broadcom sau Qualcom sa faca un cip specializat pentru ei, bazat pe un cip generalist care e pe piata. Dar in ciuda nenumaratelor NDA-uri si faptul ca nici macar nu poi mentiona numele Apple in vreo sendinta secretul scapa mereu si featureul respectiv aparea si la altii. Asta e motivul al doilea pentru care au inceput s afaca in house ce puteau face altii poate la fel de bine.


Quote

Afirmatie care nu a fost in acel articol care mai prezinta si informatii false gen: Samsung’s Exynos processors must be designed to serve other customers, too.

Exynos e facut pentru piata, nu ca A11. E de vinzare. Ca nu-l cumpara nimeni e alta treaba.

#6307
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 28 septembrie 2017 - 03:45, said:

Toate argumentatiile tale sint invalidate de aceasta fraza scurta.
Da, Apple face cipuri pentru a se diferentia. Diferentiere insemna maximizarea experientei utilizatorului. Alt motiv pentru care isi fac cipuri e mentinerea secretului.
Nu, nu sint singurii care proiecteze propriile procesoare dar sint singurii care fac procesoare SI OS.
Zau? Ce abureala de prost gust. Mai imi vinzi si marketing ieftin, zici ca esti agent de vanzari Apple.

Quote


Pai penibilul e dat de fapt ca au bani mult mai putini si diferenta de reputatie e ca intre Dacia (in cazul bun) si Porsche. Iti dai seama unde vrea unul bun sa lucreze.
Miliardele de dolari a celor de la Huawei nu sunt suficiente sa plateasca ce angajati vor ei cu cat vor ei?Chestia asta care o sustii tu este penibila.
Si vrajitorule nu mai incurca preconceptiile si parerile tale persoanala cu adevaruri absolute.

Quote

Si asa am ajuns la cel de-al doilea motiv pentru care apple isi face singur cipuri: mentinerea secretului.
Pina acum Apple avea suficient volum ca sa ceara de la Broadcom sau Qualcom sa faca un cip specializat pentru ei, bazat pe un cip generalist care e pe piata. Dar in ciuda nenumaratelor NDA-uri si faptul ca nici macar nu poi mentiona numele Apple in vreo sendinta secretul scapa mereu si featureul respectiv aparea si la altii. Asta e motivul al doilea pentru care au inceput s afaca in house ce puteau face altii poate la fel de bine.
Ce bine stii tu absolut toate secretele celor de la Apple.
Vorbesti doar despre lucruri pe care le cunosti in detaliuPosted Image

Quote

Exynos e facut pentru piata, nu ca A11. E de vinzare. Ca nu-l cumpara nimeni e alta treaba.
Exynos este facut pentru telefoanele Samsung punct.
Factul ca au vandut cateva bucati in trecut pentru ca poate au avut prea multe in depozite sau cine stie ce alt motiv este alta treaba.
Insinuezi ca Samsung vrea sa vanda aceste cipuri si nu le-ar cumpara nimeni bazandu-te pe ce mai exact? Daca Mediatek vinde bine mersi SOC-uri la greu asa folosind o logica simpla de ce crezi ca le-ar fi greu celor de la Samsung sa isi vanda procesoarele Exynos care au o reputatie mult mai buna(ca tot iti place sa te legi de reputatie)?

#6308
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
Mai spuneți cum A11 e mai tare decât i5 că văd că nu ați mai detaliat.
Poate la anul va fi mai tare decât i7 și peste 2 ani deja îl vezi prin servere, fără răcire evident.

#6309
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
Zap cei care spun ca A11 este egal cu un i5 de generatie recenta nu au habar de diferentele dintre ARM si x86, diferentele intre arhitectura de tip RISC si cea de tip CISC.
Faptul ca un procesor ARM poate sa execute cateva taskuri la fel de repede ca un procesor x86 nu il face global la fel de bun sau in aceasi liga.

Edited by OriOn20, 28 September 2017 - 08:15.


#6310
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postvrajitoruldinoz, on 27 septembrie 2017 - 22:38, said:

Cum sa fiemai puternic? E fizic imposibil, are nevoie de racire si de putere mica.
E "mai puternic" la un anume tip de taskuri pentru care are circuite speciazate dar nu se va putea compara vreodata cu un procesor care e racit ca lumea.
Și mie mi se pare dubioasă treaba asta, dar asta zic benchmark-urile. Vrei să zici că Apple optimizează procesoarele pentru benchmark-uri? N-ar face vreodată asta. :lol:

View PostOriOn20, on 28 septembrie 2017 - 00:09, said:

Pana la urma Apple sunt cei care au inceput de anul trecut sa copieze tehnologia big.Little.
Asta vine direct de la ARM, cum să o copieze?

View PostNenea Zap, on 28 septembrie 2017 - 08:09, said:

Mai spuneți cum A11 e mai tare decât i5 că văd că nu ați mai detaliat.
Poate la anul va fi mai tare decât i7 și peste 2 ani deja îl vezi prin servere, fără răcire evident.
[ https://i-cdn.phonearena.com/images/articles/301804-thumb/iPhone-X-BenchMark-GeekBench-.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6311
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,228
  • Înscris: 22.01.2004
Ma doare la butelie de benchmark-uri, procesoare, generatii si alte de-astea. Pentru mine windows phone a fost un mare fail, cu doar cateva aplicatii din cele de care aveam nevoie si alea handicapate rau. IOS nu a reusit nici pana acum sa implementeze functia raport de livrare la sms-urile clasice si nici raspuns automat in cazul in care esti pe handsfree, chestii pe care si un telefon de 150 de lei le are. Ca sa nu mai vorbesc ca pentru o chestie simpla ca de exemplu instalarea unui ringtone personalizat treburile se complica de parca e operatie pe creier.

#6312
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Inca nu te-ai lamurit ca fiecare OS mobil are avantaje si dezavantaje?
Deci indiferent ce OS folosesti esti dezavantajat din anumite puncte de vedere. Si indiferent ce OS folosesti vei avea avantaje din alte puncte de vedere fata de ceilalti care utilizeaza alte OS-uri.
In rest ramane o problema de preferinte personale si de riscuri pe care esti dispus sa ti le asumi.

Nu este chiar atat de complicat sa instalezi un ringtone sub iOS, daca ai software-ul necesar, iTunes instalat si stii unde sa te uiti in Library. Cum nu copiezi prea des ringtone-uri pe iPhone, este mai putin deranjant ca trebuie sa te scarpini la urechea stanga cu mana dreapta cand adaugi/ inlocuiesti un ringtone. Mai grav este ca nu poti bloca apelurile de la numere cu identitate ascunsa, ca nu poti inregistra convorbirile, ca nu primesti notificari pe PC de pe telefon, plus alte limitari software specifice.

Uneori este nevoie sa faci compromisuri ca sa te asiguri ca nu dai cu zarul cand cumperi un telefon, cum se intampla in cazul telefoanelor Android, iar Apple s-a straduit sa nu distruga increderea utilizatorilor in calitatea hardware si software a unui iPhone, chiar daca pentru alte platforme exista hardware sau sofware mai nou si mai potent (desi insuficient testat inaintea lansarii pe piata). De asemenea, suportul indelungat oferit de Apple ramane un atu important in fata altor producatori.

In ceea ce priveste telefoanele Windows, din pacate, momentan nu se mai produc, insa foarte multe aplicatii software create recent pentru Windows 10 sunt disponibile si pe telefoane cu Windows 10 Mobile, dar inexistente pe alte platforme. Aceasta inseamna ca daca Microsoft sau alti producatori vor lansa in viitor telefoane Windows, nu vor porni de la zero si foarte probabil vor cuceri o parte din piata. Doar ca si in acest caz va fi tot un fel de dat cu zarul...
Personal folosesc in prezent un iPhone si un telefon cu Windows 10 Mobile (Microsoft Lumia 950 XL). De cand am renuntat la Android nu am mai simtit nevoia sa inlocuiesc des telefoanele, deoarece nu am avut decat probleme minore cu ele. Daca va trebui sa inlocuiesc unul dintre ele si voi opta pentru Android, atunci ma voi orienta spre un telefon mai vechi, testat suficient pe piata (ca producatorii le testeaza prea superficial).

#6313
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Post_-_, on 24 mai 2018 - 10:27, said:

Uneori este nevoie sa faci compromisuri ca sa te asiguri ca nu dai cu zarul cand cumperi un telefon, cum se intampla in cazul telefoanelor Android, iar Apple s-a straduit sa nu distruga increderea utilizatorilor in calitatea hardware si software a unui iPhone, chiar daca pentru alte platforme exista hardware sau sofware mai nou si mai potent (desi insuficient testat inaintea lansarii pe piata). De asemenea, suportul indelungat oferit de Apple ramane un atu important in fata altor producatori.
Și totuși, se pare că Huawei face telefoane mai fiabile decât Apple, cine ar fi crezut? :)
https://www.mazumamo...artphone-brand/

#6314
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostMr_nobody_, on 24 mai 2018 - 11:21, said:

Și totuși, se pare că Huawei face telefoane mai fiabile decât Apple, cine ar fi crezut? Posted Image
https://www.mazumamo...artphone-brand/


Se poate un link catre "studiul de pe Which?" Nu de alta, dar pe site-ul Which, Apple a primit "Technology Brand of the Year"
https://goo.gl/U6bYzP


Daca imi fac un blog anonim si pun in el ce rezultate am eu chef, ma citezi?

Edited by Extinct, 24 May 2018 - 14:04.


#6315
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostExtinct, on 24 mai 2018 - 14:02, said:

Se poate un link catre "studiul de pe Which?" Nu de alta, dar pe site-ul Which, Apple a primit "Technology Brand of the Year"
https://goo.gl/U6bYzP


Daca imi fac un blog anonim si pun in el ce rezultate am eu chef, ma citezi?
Bine, uite sursa: :)
https://www.which.co...le-phone-brands

#6316
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Multumesc, dar e neconcludent pentru mine. In primul rand, ca sa vezi rezultatele, trebuie sa platesti. In al doilea rand, au testat pe ~3700 de persoane, ceea ce mi se pare infim fata de numarul total de telefoane vandute. In al treilea rand, sunt tentat sa cred ca studiul a fost facut doar in UK, ceea ce este, iarasi, neconcludent, avand in vedere ca pietele sunt foarte diferite de la un continent la altul si de la o tara la alta.

Am avut produse Apple care au crapat de doua ori in timpul garantiei, dar am si produse care si-au depasit de mult timp perioada de exploatare si functioneaza inca si o fac bine. Huawi nu am avut decat doua telefoane, niciunul dintre ele nu a avut probleme de functionare, dar au avut probleme cu finisajele (a se citi: le-a sarit vopseaua), lucru pe car eil pot spune si despre Samsung. Cu toate experientele astea, nu pot trage o concluzie ca unul face produse mai bune sau mai proaste.

Edited by Extinct, 24 May 2018 - 17:47.


#6317
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016
huawei in cativa ani o sa faca susu pe apple , samsung , etc...

producatorii generici , gen samsung , sony , lg au un tarif in plus pt brand. apple e doar un brand... un rahat de telefon inferior competitiei costa cu 400 de lire in plus... deci clar , lumea plateste brandul , nu produsul...

huawei are durere in fund de brand , ei fac ieftin sa acapareze piata... bravo lor.

#6318
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
Huawei e o marca a statului chinez condusa de serviciile secrete si cu fonduri de la stat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate