Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Sfat achzitie telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Ciups

Ciups

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 16.07.2016
Salut.Am un iphone 7,merita sa-l vand si sa cumpar oneplus 6?

#2
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Tu ce zici? Posted Image
Normal

#3
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostCiups, on 07 iunie 2018 - 11:41, said:

Salut.Am un iphone 7,merita sa-l vand si sa cumpar oneplus 6?
Da.

#4
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
La performanta si viteza nu o sa simti nici o diferenta. La camera probabil ceva, dar nu mare. In afara de marime nu e un upgrade enorm.
Oricum, sa tii cont ca OnePlus 6 e si un downgrade la unele capitole "marunte". De exemplu vibratiile pe OnePlus au fost niste glume tot timpul, nu se compara cu taptic engine. Poate pentru unii nu conteaza, pentru mine conteaza mult feedback-ul haptic la un telefon.
Difuzorul e iarasi penibil, multa lume zice ca e un downgrade de la Oneplus 5 si 5T, nu se compara cu cele stereo de pe iPhone.
Si, desigur, sistemul de operare, daca iti place sau nu Android. Eu prima oara m-as hotari pe ce OS sa merg, ce buget am, si de-abia dupa aia sa vad ce variante am.

Daca ai fost multumit de iPhone de ce nu iei un 8 Plus de exemplu? Sau un iX?

Daca nu esti limitat de buget exista alte variante mai bune.

#5
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View PostAstroNut98, on 07 iunie 2018 - 12:16, said:

Sau un iX?
Crezi ca toti sunt nebuni sa dea €1400 pe un telefon?!!
Desigur, fanboy-ii vor zice ca isi merita fiecare banut... Posted Image Posted Image

Edited by sSorsy, 07 June 2018 - 12:42.


#6
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
De unde 1400 de euro ca nici in magazin nu e atata? Plus ca e plin olx-ul de ele sigilate la 3500-3600 de lei.
Normal, tot e un telefon scump, n-am negat, dar multi oameni sunt dispusi sa dea atat pentru un gadget pe care il folosesc multe ore pe zi, zi de zi, timp de 1-2-3 ani. Si cunosc multi care dupa ce au avut iPhone n-au mai vrut sa se intoarca la altceva, indiferent de pret. Asa ca probabil e ceva "magie" la mijloc, nu crezi?

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Da, se numeste "prostie" de multe ori.
Si se intampla asta desi cei de la Apple au demonstrat in anii recenti ca nu dau o ceapa degerata pe utilizatori, ci sunt interesati strict de profit (reparatii refuzate chiar si contra-cost, piese dezactivate prin update de iOS daca nu au fost schimbate in service Apple, bug-uri serioase care afecteaza functionarea telefonului si sunt reparate doar peste 7-10 zile, etc.).

#8
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

View PostAstroNut98, on 07 iunie 2018 - 12:51, said:

Asa ca probabil e ceva "magie" la mijloc, nu crezi?

Sau poate nu e "magie", e doar "imagine" ?

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Poate sa ia de pe olx iphone 8 plus pe la 2600 lei sigilat cu garantie. Intre iphone 8 plus si X in afara de dimensiuni nu prea am gasit diferente, am avut ambele.
Nu stiu cum e OP6 , oricum trebuie sa fie peste iphone 7.

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Din cate spun unii, la poze e mai slab.
Insa in rest e foarte fluid in utilizare, cei 6/8 GB ram ajuta mult la multitasking (pe 5T cu 6GB ram imi raman unele aplicatii active in ram si 6-7 zile fara sa le inchida din lipsa de memorie ram), are incarcare ultra-rapida care nu afecteaza in timp bateria (spre deosebire de Qualcomm QuickCharge si variantele sale de la diversi producatori) si in afara de modelele Pixel/Nexus/Android One primeste cam primul update la noile versiuni de OS.

Edited by Hider141, 07 June 2018 - 13:36.


#11
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014

View PostHider141, on 07 iunie 2018 - 13:36, said:

si in afara de modelele Pixel/Nexus/Android One primeste cam primul update la noile versiuni de OS.
https://twitter.com/...225118517452800

https://www.androida...-update-784001/

Eh, nu-i asa roz nici la ei cu update-urile. Pe OP5 a aparut Oreo mult dupa Sony, HTC, Essential. De Pixel si Nexus nu mai zic.

Si sa nu vii sa-mi zici ca "oricum sunt mai rapizi ca Samsung" ca ala nu e un etalon. Nu mi-as lua Samsung niciodata doar pentru cat de varza sunt la update-uri. Ar trebui sa fie ilegal la un telefon de 6-7-8-900 de euro sa iti vina update-urile din an in paste.

#12
utopias

utopias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 11.02.2016

View PostMagicwisewolf, on 07 iunie 2018 - 13:11, said:

Sau poate nu e "magie", e doar "imagine" ?
Sau e poate doar ecosistemul? Asta desigur daca ai si un mac si un ipad.
La mine nu este de imagine, chiar imi tin telefonul intr-o husa neagra, simpla. Nu il scot pe masa la mall si asa mai departe. In schimb, lucrand pe mac imi este mult mai simplu cu iphone-ul. Uite chiar acum un exemplu, tocmai am terminat o convorbire telefonica de pe laptop, desi telefonul era intr-o alta camera in niste blugi. Nu stiu unde mai intalnesti asta

Imi place cum unii vorbesc in necunostinta de cauza.

Edited by utopias, 07 June 2018 - 15:15.


#13
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

View Postutopias, on 07 iunie 2018 - 15:11, said:

Sau e poate doar ecosistemul? Asta desigur daca ai si un mac si un ipad.
La mine nu este de imagine, chiar imi tin telefonul intr-o husa neagra, simpla. Nu il scot pe masa la mall si asa mai departe. In schimb, lucrand pe mac imi este mult mai simplu cu iphone-ul. Uite chiar acum un exemplu, tocmai am terminat o convorbire telefonica de pe laptop, desi telefonul era intr-o alta camera in niste blugi. Nu stiu unde mai intalnesti asta

Imi place cum unii vorbesc in necunostinta de cauza.
Tu esti din procentul de 1-2% care chiar foloseste telefonul la adevaratele performante si a ales in cunostinta de cauza. Restul de 98-99% sunt doar "imagisti". Nu trebuie sa ma crezi, uita-te in jur...

#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Vad ca unii inca mai sunteti disperati dupa updateuri rapide , chiar daca folositi telefonul la fel , pentru socializat si vorbit + 3 poze... sau niste jocuri. Inca nu ati invatat ca nu au 2 perechi de OO cei care au android mai nou ? Ca poate face un emoticon nou sau in loc sa traga bara din sus, face o schema si iese din jos sau alte mici modificari, asta e un criteriu pentru voi in alegerea unei marci de telefoane ? Posted Image

La telefon e important: sa iti placa designul, sa fie suficient de performant pentru nevoile utilizatorului, sa aibe minim 3gb ram, sa aibe minim rezolutie FHD, o camera foto de la buna in sus si ceva important ar fi autonomia, sa fie cat mai buna. Eventual maruntisuri pe care le-as mai lua in considerare si imi plac insa nu e obligatoriu, mai ales ca se gasesc cam greu toate (boxe stereo, infrarosu, usb type C)

#15
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,470
  • Înscris: 07.01.2011
Dupa atatia ani,inca persista tampenia asta cum ca lumea isi cumpara iphone pentru figuri?
Un huawei a ajuns sa coste 4000 lei,un OP 3000,samsung 4700,pixel 2 xl 4600,care este logica voastra cand spuneti aberatia aia?
Va este atat de greu sa intelegeti ca unii prefera ios?
Oricum am vazut ca huawei,pixel si op formeaza o echipa si blameaza intai samsung,apoi iphone...
Nu va inteleg de ce va faceti atatea probleme pentru banii altora?
Eu le alternez ,ios si android,au plusuri si minusuri,tine de gusturi de la design pana la os uri,hardware etc...

Edited by silviu03, 07 June 2018 - 20:07.


#16
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postsilviu03, on 07 iunie 2018 - 20:05, said:

Dupa atatia ani,inca persista tampenia asta cum ca lumea isi cumpara iphone pentru figuri?
Un huawei a ajuns sa coste 4000 lei,un OP 3000,samsung 4700,pixel 2 xl 4600,care este logica voastra cand spuneti aberatia aia?

Atunci cum iti explici ca pe iphone lumea ar da 4000lei cu ochii inchisi, iar cand aud de un huawei sau alta marca care ofera un telefon mai bun ...de 4000lei zici ca i-ai injurat ? Asta denota o gandire de cocalar, cum doar la noi si in tarile de lumea 3-a gasesti.
Lumea isi cumpara iphone ca sa se dea in figuri, ca aia e moda si sa aibe ultimul racnet... sa isi etaleze valoarea. De ii arat la unu un huawei p20 pro , nu zice nimic, nici nu stie cat costa, de vede iphoneul sa vezi cum te intreaba si se tot mira.
Putine persoane isi cumpara iphone pentru ca apreciaza anumite chestii, restul sunt cocalari. (sau poate am avut eu ghinionul sa intalnesc numai din acestia).
Eu vorbesc din ce am vazut, nu din ce citesc pe forumuri. Unii ar face orice ca sa aibe ultima generatie de iphone ca sa se laude cu ea. Voi credeti ca iphone 7 nu merge la fel de bine ca 8 sau X ?

#17
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,470
  • Înscris: 07.01.2011
Asta cu lumea ar da de unde o sti?lucrezi intr un magazin de telefoane?sau?
Hai sa luam exemplu p20 pro ca tot ai amintit de el,am avut precomanda la el si m am razgandit pana a ajuns .
S au laudat cu cele trei camere care totusi per total nu se ridica la nivelul unei singure camere(pixel 2),display ul este bun dar nu este in top,procesorul este de anul trecut,incarcare wireless nu are,pai daca esti huawei si vrei 4000 de lei pe un smartphone,ofera absolut tot,altfel lumea mai pune 400 de lei si alege samsung sa zicem.
Daca tot faci comparatii,de de as da banii pe un p20 pro cand cu 1000 lei iau aproximativ acelasi smartphone:mate 10 pro..
Va place sa generalizati la greu,nu iti poti folosi tu android ul pentru ca au cocalarii iphone?


#18
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postsilviu03, on 07 iunie 2018 - 22:04, said:

Asta cu lumea ar da de unde o sti?lucrezi intr un magazin de telefoane?sau?
Hai sa luam exemplu p20 pro ca tot ai amintit de el,am avut precomanda la el si m am razgandit pana a ajuns .
S au laudat cu cele trei camere care totusi per total nu se ridica la nivelul unei singure camere(pixel 2),display ul este bun dar nu este in top,procesorul este de anul trecut,incarcare wireless nu are,pai daca esti huawei si vrei 4000 de lei pe un smartphone,ofera absolut tot,altfel lumea mai pune 400 de lei si alege samsung sa zicem.
Daca tot faci comparatii,de de as da banii pe un p20 pro cand cu 1000 lei iau aproximativ acelasi smartphone:mate 10 pro..
Va place sa generalizati la greu,nu iti poti folosi tu android ul pentru ca au cocalarii iphone?

Iar cu Mate 10 Pro poți să mai economisești 5 bete și să iei Honor View 10, tot cam același telefon.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate